Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 19

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Daniela_F_79 spune:

Neata! Ma incearca o raceala... offf :(( sper sa imi treaca sa nu ajung sa ii dau, Doamne fereste, si copilului. Voi ce luati de raceala cand alaptati?
Cum dati fructele bebeilor? Crude sau preparate termic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Daniela_F_79

Neata! Ma incearca o raceala... offf :(( sper sa imi treaca sa nu ajung sa ii dau, Doamne fereste, si copilului. Voi ce luati de raceala cand alaptati?
Cum dati fructele bebeilor? Crude sau preparate termic?

Mami de Beatrice Ioana - 5 martie 2012


baga repede Oscillococcinum si fierbe o lamaie si bea zeama ca pe ceai (cu zahar ca mierea nu prea e ok cu alaptarea la bebei asa mici)

fruct i-am dat doar ceva mar crud. o bucata sa linga la el si am si ras un pic pe razatoarea de sticla si i-am dat cu degetul vreo 4 (degete).

revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Irina, Dana, multumesc pentru exemple. Pentru mine sunt mereu utile lucrurile care au functionat, m-am setat sa invat asa mai rapid.
Mie nu mi-e teama acum pentru copilarie de dat cu fundul de pamant pentru jucarii si nici nu consider ca ar trebui sa am bani sa i le iau pe toate, daca i-as lua ce vrea, non-stop, oricum nu le-ar mai aprecia si ar vrea altceva. Fac distinctia dintre nevoi si dorinte. Nevoile trebuie indeplinite toate, dorintele numai unele si oricum nu-s vitale. Nici n-as fi de acord sa indeplinesc orice moft.
In afara de a-i lua mai tarziu, pe la adolescenta, cateva chestii pe care le au majoritatea copiilor (nu doar elitele in materie de bani), de a-i oferi posibilitatea sa studieze diverse, eu zic si de stresul de a nu avea cu ce plati intretinere, rate, etc. - pe care copilul il simte.
Probabil diferenta e cam in ce zicea Dana, daca reusesti sa ramai vesel cand nu ai cu ce plati intretinerea, curentul, rata.

Bine ce zic eu e valabil pentru mine, nu e ca o regula, cine poate trece vesel si fara griji peste asta e foarte tare in ochii mei, ziceam ca nu-mi iese mie, nu ca ar trebui sa faca si altii asa, daca nu au suficienti bani, D-ne fereste!
Acuma mai depinde si cat se bazeaza fiecare pe venitul sigur al DS si in ce masura ar proceda la fel cu numai 600+200 si in rest totul proportional cu cat apuca sa munceasca. Sau pe ajutoare de la bunici, o jucarie, o mancare, o hainuta.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

asa...
cu jucariile si eu ca danaang reusesc de cele mai multe ori sa nu ii refuz nimic. de fiecare data cand mergem in supermarket trecem si pe la jucarii (nu il tin deoparte) si ii iau cate ceva. am noroc ca el e fan masinute Burago. le colectioneaza. si scapam usor de cele mai multe ori cu cate una care e pana in 20 lei. e cel mai fericit daca ii iau o masinuta din aia... cu ocazii speciale primeste si el garaje mari, parcari trenulete pe sine.

acum pt pitica am strans de la nepoate un sac de papusi in stare buna si am de gand sa scot cate una de la "naftalina" lunar drept cadou. si am inceput sa strang cutiile de la pampersi sa le imbrac in autocolant colorat si sa ii fac o bucatarie cand va creste si va dori bucatarie sa se joace. am luat ideea de pe un site cu reciclare si arata suuuper fain! refolosim orice



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

Buna fetelor
Nu apuc sa raspund la tot ce as vrea, dar daca las, iar trece subiectul.
Legat de bani si copii, noi stiam ca nu se poate sa ne ia din acelasi salar lucruri la amandoi. In general, stiu ca ne lua odata trening, blugi sau ce era nevoie unuia, apoi celuilalt. Si daca asa ne-au invatat, nu mai era problema. Asta evident e discutie cand eram deja mai maricei, si mai vroiam stiu eu ce haina, sau geaca ca asa avea toata lumea Eram doi, odata unul, apoi altul. Si aici intra si jocuri sau mai stiu eu ce ne trebuia noua.
Si eu ca si dara, pe al doilea nu-l fac dc simt ca nu-mi permite situatia financiara, imi e prea teama. Si nu ca sa-l tin in lux, ca nu e cazul, dar vreau sa-mi permit ceea ce consider ca e necesar.

Am inceput si noi timid diversificarea, la morcov pur si simplu mi-a plans la primele lingurite. Ma asteptam sa nu-i placa, dar nu sa planga, mi s-a rupt sufletul cand l-am vazut. Ziua urmatoare cand i-am oferit, a facut balonase in lingurita, un fel de brrr.. cand face spumite, asa a facut cu fiecare lingurita, de era tot stropit in jur. Macar n-a mai plans

Jucarie dinaia rotunda Vtech am si eu, dar pe Adrian il enerveaza ca nu are cum sa o bage in gura. O tot linge pana se enerveaza si atunci i-o iau si ii dau altceva



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

am pus pe PICASA poza cu bucatarioara din cutii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Lady, da, e o chestie si cu bagatul in gura, am luat minge din aia ca a Monnei si uneori se maienerva ca nu o poate baga in gura, dar acum i-a trecut si se joaca cu ea asa, mai baga limba prin gaurele. Imi pare scumpa la farmatei mingea aia Vtech, la amazon e la juma' de pret, dar oricum inca nu aveam bani s-o iau.
Dar oricum nu jucariile sunt problema mea, si eu i-as confectiona din diverse, o si fac deja, se socase soacra ca vai, cum punga fosnitoare, ce-i aia? Sau cand am taiat bucatele de scutec de tifon pe post de comforter; mai primesc jucarii si de la prietene, carti de povesti am facut si eu cadou si mi le-or imprumuta si mie. De altele mai importante in viata mi-e mie. De nevoi reale nesatisfacute, nu de mofturi.
Oricum cred ca e o arta si sa faci in asa fel incat sa se inteleaga copiii, cum a fost la Dana, la Chito, la Corina, inteleg perspectiva de a nu vrea sa-l privezi pe copil de suportul real al unui frate. Dar cand ala nu exista, ba invers, mai degraba creeaza frustrari neintelegerile (cum e la DS, de ex., cu fratele lui) - e chiar mai nasol. Dar cred ca cine a avut modelul de intelegere cu fratele/sora, va sti sa-l reproduca pentru copii. Altfel ca vreau eu 1, 2, 3, x copii mi se pare mai putin important, mai important mi s-ar parea cum le-ar fi copiilor, nu ce imi doresc eu.

La Irina mi se pare iar un exemplu de familie calma, iubitoare, imi da o senzatie de caldura. Stiu ca si tu ai cel putin un frate, nu?


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daniela_F_79 spune:

Am crescut cu un frate mai mare fara de care viata mea ar fi fost infinit mai grea si mai urata. El a fost si inca este langa mine oricand, orice as avea nevoie. Nu pot si nici nu vreau sa imi imaginez cum ar fi fost fara el. Parintii ne-au crescut greu pt ca nu am avut bunici. Tata a fost orfan iar bunica din partea mamei a murit cand m-am nascut eu. Cadourile pe care le primeam aveau intotdeauna rolul de a fi utile si necesare, niciodata mofturi. De craciun primeam trening pt ca imi trebuia, de ziua mea pantofi pt ca imi ramasesera mici, etc. De tarebe nici nu se punea problema. Dar am simtit mereu ca sunt iubita, ca sunt protejata, ca nimic rau nu mi se va intampla. Si am fost invatati sa muncim. La 16 ani faceam traduceri, la 18 m-am angajat cu carte de munca la un post de radio, la 20 aveam 2 job-uri si eram studenta. In februarie anul asta eram cu ditamai burta, erau nametii cat casa si eu umblam pe santiere pt ca asta mi-e meseria. Nu mi-am luat prenatal ca sa imi pot lua post-natal pt ca ala e platit cu salariul integral.
Imi doresc sa ii pot oferi copilului meu sentimentul de siguranta, confort si iubire pe care le-am simtit eu. Imi doresc sa ii pot oferi sansa de a avea un frate si, astfel, de a nu se simti niciodata singur pe lume, asa cum si eu ma simt stiindu-l pe fratele meu mereu langa mine. Dar ma tem sa mai fac un copil. Nu ca nu as avea bani de body-uri si jucarii, ci ma tem ca mai tarziu nu le-as putea oferi ambilor copii educatie si lucruri necesare dezvoltarii lor. Ma tem ca nu le-as putea oferi un start bun in viata, ca atunci cand ar avea mai mare nevoie de mine eu voi fi deja pensionara. Ma ingrozeste ideea de a fi o povara pt copii mei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

cata apa ar trebui sa bea bebelusii nostri? eu am zile in sir in care uit sa ii dau..ii dau cand e sacaita..in rest san la greu..si nu pare sa fie vreo problema..ideea e ca ana inca accepta f f greu si f f rar biberon...doar de 2 ori a baut asa, 40-50ml cu pofta, in rest molfaie tetina si cam atat

raportez o noapte f linistita..atat de linistita incat s-a trezit doar pe la 12 sa suga putin..la 7 dimineata udasem eu patul cu lapte, ca pe vremuri, hehe.

vroiam sa va zic de experienta noastra post-diaree..ne-a recomandat pediatra sa adaugam orez cu roscove (de la nestle) in fructele crude si la inceput si in legume, sa o mai stranga la burta si vroiam sa va spun si voua ca fucntioneaza excelent..am scazut de la 5 scaune/zi la 2-3..azi incerc sa ii pun si in legume, poate i-or placea mai mult la gust si mananca si ea mai binisor..

cat fier dati voi bebelusilor? noi am primit recomandare de 8 pic/zi




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Dara, mai e o chestie de mentionat. Eu m-am si batut cu sor'mea, cum fac toti fratii. Cand ne culcam certate, trageam o linie imaginara pe mijlocul patului si fereasca Sfantu' sa depaseasca una din noi linia, ca respectivul membru care depasea era lovit cu brutalitate :)
Imi amintesc ca atunci cand eram certate, ai nostri faceau ceva (voit, mi-am dat seama mai tarziu) care sa ne deranjeze pe amandoua si astfel ne uneam noi doua impotriva lor si uitam de cearta noastra.

Am facut lucruri "groaznice" si mai tarziu, prin liceu. Sor'mea mi-a scapat telefonul (d'ala vechi, greu) direct pe fata ca citeam si ea vroia sa stingem lumina. Eu i-am varsat in WC sticulta cu parfum. Ea mi-a rupt toate corzile de la mandolina, eu i-am spart buza.

Anyways, ne-am iubit intotdeauna si sunt, cred, 10 ani, de cand nu ne-am mai certat/suparat nici macar o data.

Mi-am dat seama, gandindu-ma sa-ti dau exemple de ce faceau ai mei sa trecem peste dificultatile financiare, ca nu stiu sa-ti rapsund exact. Eu imi amintesc ce simteam eu, nu ce faceau ei.
In clasa 12a, singura data cand am luat meditatii, imi amintesc ca chiuleam de la meditatie nu ca sa-mi opresc banii, cum faceau prieteni de-ai mei, ci ca sa nu mai plateasca ai mei atat. Lor le ziceam ca , contramanda profesorul. Nu faceau ei nimic sa simt eu asta, dar imi era de ajuns s-o vad pe mama cu aceeasi haina de iarna de cativa ani ca sa nu-mi doresc pt mine nimic.

MA intind cam mult, dar mi-am adus aminte si nu ma pot abtine... Ideea e ca acum nu mi-e mila de dana de atunci, ma gandesc cu zambetul pe buze, chiar si la momentele naspa-naspa. Intr-a 8a a facut mama mamaliga si a taiat conuri, cuburi, sa vedem mai bine geometria in spatiu. Dupa aia, a venit tata si a zis "si acum hai, sa mancam lectiile", si am mancat cu totii figurile si ne-am distrat de numa'.
In generala, 1-4, scriam cu creta pe sifonier. Nu ne-au zis nici macar o data sa nu mai facem asta, ne-au zis doar ca asa cum pastram sifonierul, asa il vom avea.

V-am plictisit dar ce sa fac, mi-au venit toate amintirile astea :)

Revenind in prezent, Gaza a facut febra mare azi noapte, am dormit 2 ore si sunt chiauna. Acum doarme, dupa a 2a doza de nurofen. Doamne ajuta sa nu-i creasca iar febra. Ce urasc vaccinurile astea!


Mergi la inceput