Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 19

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

meg, si alexutul meu e racita.. a luat de la taica-su. nu te simti vinovata. vine sezonul virozelor.. cat sa ii cocolosim??
Edit: poate suna nu stiu cum. mi-e mila rau de Alexia cand o vad ca stranuta sau tuseste sau tb sa ii scot mucii. dar.. ma incurajez singura si spun ca de-astea tot or sa fie..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Meg de ce sa te simti vinovata? Asa cum zice si Mirela acum e sezonul si poate sa o ia de oriunde. Sper ca e ok dupa cazatura, sa treaca sperietura si tie starea naspa
Laura parerea mea e sa faci ce simti tu ca e mai bine pt el. Eu nu i-am facut nimic la putzica si nu mi-a zis pediatra nimic. Se uita de fiecare data la el si nici macar o singura data nu a zis ca nu ar fi ok. In locul tau eu as schimba medicul

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Of, Meg, eu ajung la concluzia ca toti bebelusii cad/vor cadea la un moment dat, indiferent cat de grijulii suntem noi. Asta e in firea lucrurilor cred. Desigur, asta nu face mai putin traumatizant sa-ti vezi bebeul pe jos. Bine ca e ok Ana!
Ai incercat sa-i dai piureurile din biberon? Nush daca ai cititi postul meu mai vechi, nici Gaza nu vroia sa pape neam, insa de cand ii dau in bibe, cu tetina largita, papa super bine. Azi a papat 160 fructe (de la 80 maxim) si 120 legume (de la 20 maxim).

Laurita, mai cere o parere! Mi se pare aiurea pediatrul tau!

Monna, nu am nimic sa-ti zic dar vreau sa te

Dara, hai ca pricepui ce vrei tu sa zici, vrei perspectiva parintelui. Iti scriu maine mai in detaliu ca acu' mi-e ca nu mai sunt coerenta (plus ca doarme toata lumea si vreau sa fac treaba aia interzisa, stii tu care )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikoniko spune:

Laura,subscriu la parerea Monei.Corect!
Chito, stii ca DD nu ne da mai mult decat putem duce. Dar sa stii ca o femeie care are incredere in EA este o mama puternica si un bun suport pentru copiii sai. Daca barbatul de langa tine incearca sa te distruga (pentru ca mie asa imi suna), mai bine ramai doar mama copiilor tai, si nu accepta compromisuri. Nu imi permit sa dau sfaturi, imi pare rau daca asa a sunat, dar iti vorbesc din experienta proprie. L am crescut pe Alex singura, pentru ca am ales ca el sa creasca cu o mama relaxata si nu cu o femeie nesigura , terorizata de hachitele unui barbat care incerca sa ascunda propriile frustrari in a mi distruge increderea in propria persoana. Si parerea de rau a fost ca am lasat sa treaca vreo cinci ani pana la divort. Iar copilul a crescut frumos, inconjurat de dragostea mea si a familiei mele, iar tatal lui a devenit un tata de duminica si poate nici macar atat. Al doilea sot era si el un barbat cu particularitati,lol, de care am scapat dupa sase luni. Iar acum, cand a aparut si Mihaita, crede ma ca asa cum am procedat cu tatal lui Alex, voi proceda si acum (daca si cand va fi cazul), si nu spun vorbe goale, asa ca draga mea Chito, gandeste te doar la tine si la copiii tai, cauta cele mai bune variante DOAR PT TINE SI COPIII TAI. Restul nu conteaza.
Noi mai avem jucaria asta https://comenzi.farmaciatei.ro/product_info.php?products_id=10024780, cu care adormim seara si asta https://comenzi.farmaciatei.ro/product_info.php?products_id=10024774 cu care ne insotim la masa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

despre fimoza aici: http://www.pediatrucluj.ro/2012/03/28/fimoza/

despre indemnizatie... nu ma afecteaza nicicum pt ca eu sunt pe 600 lei in orice caz. sunt bugetar si in ultimile 12 luni inainte de CIC am prins 3 luni in CIC-ul vechi cu Serban pe 670 lei apoi m-am dus la munca 9 luni pe 560 lei (dupa taiere). asa ca am intrat in CIC-ul asta pe 600 ca si cu 75% si cu 85% tot sub plafon ieseam... stau 2 ani ca de 500 lei aia in plus daca m-as intoarce la 1 an nu mi-ar ajunge de bona sau cresa + gradinita lui Serban (pe care nu l-am dat de anul asta desi a implinit 3 ani tot din considerente financiare plus frica de adus virusi grei peste pitica).
am avut curaj de inca un bebe pt ca mi-am dorit mai multi de 1. si chiar daca suna inconstient eu as fi in stare si de al 3lea! sotul ma mai pondereaza dar cine stie cum ii vine si lui cheful mai peste 2 ani asa cand scap de interdicita dupa cezariana...
nu ma gandesc ca vor muri de foame. une mananca 2 guri, mai are loc inca una.

de cumparat hainute pt copilasi la preturi bune si de calitate gasiti aici http://www.flickr.com/photos/imbracaminte_copii eu de regula ma combin cu cate 2-3 mamici ca sa facem comanda mare sa nu ne mai taxeze comisioane si facem o comanda prin august pt hainute toamna/iarna si o comanda prin martie pt cele primavara/vara!
chiar acum cateva zile mi-a ajuns comanda de toamna/iarna si le-am luat la amandoi salopete, treninguri, bluzite, rochita de craciun pt pitica, pijamale si totul m-a costat 250 lei. eu zic ca e bine la 2 copii pt 2 anotimpuri... daca le-as fi luat de altundeva as fi dat dublu pe tot ce le-am luat. ah si cele cu fetite, vedeti ca au niste rochite acolo de plangi cu vorbe! pe toate le-as lua daca m-ar tine papucii! si sunt de calitate, le-am testat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Dana da' ce-am facut ca sa merit ? Oricum si de la mine

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Citat:
citat din mesajul lui happylica
aaahhh faza care am luat-o ca pe o gluma, dar realizez ca nu a fost. vorbim de aceeasi persoana care cumpara de la Zara. ne vedem intr-o seara si era suparata ca pitica ei a cazut si a murdarit pantalonii.
eu: ii speli
ea: de smoala?
eu: da-i naibii. bine ca nu s-a lovit
ea razand: preferam sa faca o buba mica, decat sa strice pantalonii
sa fi glumit?

Mirela, mami de Alexia (10 martie 2012)


auch.. cred si eu, daca da atatia bani
dar eu n-as zice asa, oricat ar costa hainele..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Asa e Bubu, probabil e important si venitul DS in toata ecuatia de care vorbeam.
LE: Bine, plus ca la mine e invers, ii ajut eu pe parintii sotului.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Dara, un exemplu iti dau si eu.
Evident ca si Andrei vrea de toate cand ajunge prin supermarket, e inevitabil sa nu ajunga si pe-acolo. Oricum solutia nu e sa il tii departe, ca nu l-ai invatat nimic. De obicei ii luam o singura kestie: ori ceva dulce, ori o jucarie de 20-30 de lei. Nu avea el habar de bani, abia acum incepe sa se prinda ceva-ceva. De 2 ori a facut "urat" adica a plans tare pt o anumita jucarie: prima oara pt una care era 250 de lei(un pasaroi imens din angry birds), a doua oara pt un trenulet (185lei). La faza cu pasaroiul i-am oferit alternativa unui trenulet, e fan trenulete Thomas and Friends(~25 de lei), sau un pasaroi, dar mic, n-a vrut si pace. Dar nici pasaroiul nu l-am luat. Atunci ne-am cam enervat si noi, ca eram si obositi si ne grabeam acasa. A doua oara ne invatasem deja si nu ne-am mai enervat, i-am explicat cu calm ca e prea scump si nu putem lua jucarii asa scumpe prea des. Mi-a venit ideea sa spun ca il luam de ziua lui (care era peste o luna). El a fost de acord sa il luam de ziua lui, dar atunci . A durat muuult pana s-a linistit, am stat impreuna pe o bancuta si l-am lasat sa planga si sa se descarce tot explicandu-i calm ca nu puteam sa il luam atunci.

Si acum, ca vine ziua lui, nu m-am dus sa il iau chiar pe ala, dar am cautat pe net ceva asemanator si i-am aratat, sa aleaga el unul care ii place. L-am comandat si acum il asteptam cu maaaaare nerabdare

Niko, mie mi-ar placea sa stie bebele meu sa iasa la suprafata..probabil ca l-as fi invatat daca aveam piscina in curte haha..

Meg nu esti mama rea... si in plus, 'al mare poa sa fie doar purtator, asta ma streseaza si pe mine, dar nu pot sa ii tin nedespartiti..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

Neatza!
frumos fetelor ca expunem pareri legate de chestiuni finaciare si de exemple de crestere a copilului.
situatia nostra sta cam asa, noi am fost 3 la parinti, adica la mama care a divortat de tata cand aveam 5 ani iar fratele meu cel mai mic 9 luni, cred ca a fost greu si acum cand imi vb imi vine sa plang, ne-a crescut cum a putut, s-a recasatorit si tatal meu vitreg ne iubeste neconditionat. nu am avut prea multe, ca asa au fost vremurile, am fost foarte saraci, acum suntem toti 3 salariati , iar mama e mandra de noi, cu exemple de crestere , atat ne spunea nu faceti rau sa ajungeti ca tatal vostru si de aici am stiut sa facem bine.(ma refer comportamente bune).
nu vreau sa o cresc pe Giulia in puf, vreau sa ii dau o educatie exemplara asa cum a descris si Mirela. sigur ca toate ne dorim acest lucru ptr copil
eu lucrez in invatamant, sunt invatatoare si stiu ce inseamna copil rasfatat(bogat ) versus copil modest si asta in mediul rural, dapoi la oras. din toate punctele de vedere, si sa stiti pot exista copii bogati si fara fitza dar mai greu.intotdeauna exista discrepante.
eu voi sta acasa 2 ani cu 830 (bani cic si alocatie) , impreuna cu sotul avem un venit de 2600 ron si rate, caiet cu facturi si multe altele, nu ii iau Giuliei jucarii scumpe, ptr ca am obs ca nu se joaca cu ele, ea prefera orice jucarie care are eticheta pe care o poate linge, sticle de plastic, peturi pe care le loveste de balansoar si suna, pungi , haine nu ii cumpar foarte scumpe, a mai primit si am invat o lectie ca nu are nevoie de 10 schimburi ptr iesit afara ca nu apuc sa le dau pe ea. si investesc aiurea in haine.
Meg imi pare rau ptr cazatura, stiu cum e.
o zi placuta

Mergi la inceput