Piersicute de iulie-august 2012 (4)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ned spune:

Am zis eu mai in urma, si eu ii puneam supozitor la 48h, insa de 2 sapt vad ca face el la doua zile. Beau la 2 zile suc de mar cu morcov si putina sfecla rosie si i-am dat Bonnisan si vad ca i-a mai reglat digestia.
Din cauza ca nu mananca si plange la masa de 2 zile ii dau inainte de fiecare masa cocyntal, dar nu vad mari p[rogrese.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Laura mersisa nu imi spui ca de la 7 30 pana la 10 a stat treaz langa tine si nu te a deranjat.daca da esti tare.la mine nici rafi nu ma lasa sa dorm atat daca se trezeste inaintea mea.el zice saracutu ca ma mai lasa sa dorm dar intre timp ma mai intreaba Una Alta imi zice vezi ca merg la wc,vezi ca merg sa beau apa pana imi sare somnu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Mersi Carmen.o sa iau sa am si EU si cand se chinuie prea tare II pun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor,

Raportez o noapte f odihnitoare a dormit piticul de la 6:30 seara, la 11 l-am trezit eu sa pape si sa-l schimb de scutec si sa-l pun in pijama ca nu apucasem. apoi a dormit pana la 5!apoi s-a mai trezit la 8!
Partea mai putin buna e ca nu a facut kk de aseara pana acum si s-a scremut mult, fara rezultat. Acum doarme de vreo 2 ore. e si vremea a ploaie aici.

Balanta, am inceput fizio pt incheieturile mainilor, va tot spuneam eu ca ma dor tare. prima sedinta a fost ok, evaluare si crioterapie, vad ca ma simt deja mai bine, nu ma mai trezesc in dureri dimineata. Spatele ma doare cica din cauza posturii defectuoase (stau cocosata) si mi-a dat niste exercitii pentru gat. Voi continua saptamanal daca ma tin finantele. A, ar trebui sa cumpar si 2 orteze (suporturi pt incheietura si degetul mare), le-am probat par ok da-s scumpe si astea...

Eu i-am facut Rotarix-ul lui Eric, nici un efect secundar. revin

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Seara buna!Ce faceti?Noi, teme si nervi. L-am scos si pe nectarel pe afara. Sa-mi puneti si mie pozele in album.Nu am fost in stare sa invat pana acum, dar, noroc cu voi. Deci, rochia neagra cu dantela are si manusi , dar sunt la stramtat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

ola ola...
fleur tu in ce zona ai durerile de spate?eu le am in zona unde mi a facut epidurala.nu mai sunt asa drastice dar am cateodata ca ma ia cu niste junghiuri de mi se opreste respiratia.si am observat ca asta se intampla mai mult cand sau dupa ce stau in pat.cred ca se formeaza acolo ceva presiune sau ce naiba.si nici nu stiu la ce fel de doctor ar trebuii sa merg ptr asta.
devin din ce in ce tot mai paranoica si nu vreau si nu imi place asta.si nu e de ajuns ca am eu depresiile mele ca m am si uitat acum la un film in care un baiat tanar avea cancer la coloana.nu stiu cum naiba am nimerit fix filmu asta ca nu m am mai uitat la tv de ffff mult timp.
cred ca o iau razna.cum ma doare ceva cum ma gandesc la ce e mai rau si ma apuca frica.si nu pot sa va poestesc asta decat voua.sotul ma mai simte ca nu sunt in apele mele dar ce sa ii spun?sa il stresez si pe el aiurea?la prietene am impresia ca nu m ar prea lua in seama si nu m ar intelege.asa ca voi sunteti singurele la care pot sa ma plang in liniste...
lamuriti ma va rog pot fi aceste ganduri si frici ca urmare a depresiei de dupa sarcina sau chiar o iau razna?am tot auzit de aceasta depresie dar nu stiam cum se manifesta defapt.si sunt si tot timpul parca stresata si ganditoare fara sa am nici un motiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

hello gagici! n-am mai apucat sa intru k am fost okupata zilele astea...sambata am bantuit pe la targ si am cumparat o gramada de chestii, duminik am fost la botez la o colega, la dr n-am reusit sa ajung nici akum la control, tot incerc sa-mi mai fac si eu din treburi prin casa si nu reusesc sa le termin niciodata si akum colac peste pupaza sunt tare necajita si ingrijorata cu asta mica ieri am observat cateva vinisoare f subtiri de sange in kk si am sunat imediat pediatra - a zis ca e posibil sa fi fkt o infectie e la ceva ce am mancat eu sau Doamne fereste sa nu fie vreun semn de dizenterie m-a intrebat ce am mancat zilele astea si cica ar putea sa-i fi iritat colonul supa de rosii mi-a recom sa-i fac o coprocultura ca sa vedem ce iese. am luat azi recipiente de la farmacie insa cica trebuie sa duci proba in 30-60 min de la recoltare si ea face abia dimi pe la 9-10 primul scaun, deci nu pot sa-l trimit pe sotzulache maine dimi la prima ora cred k va trebui sa ma urc frumushel in taxi si sa ma duc cu tot cu bblina sa las eu proba la medlife k sa fie proaspata...
am mai citit si pe net si vad k poate sa fie semn de enterocolita sau diaree acuta dar cica se depisteaza f greu...am citit mai multe patanii ale mamicilor care au ajuns sa se interneze si de cate 4-5 ori cu bebeii, colonoscopii, tratam cu antibiotice si alte cele si tot nu i-au dat de cap si revin firisoarele de sange in scaun dupa cateva luni...a mea are cam 3-4 scaune pe zi, iar firisoarele de sange le-am observat doar o data ieri si o data azi, deci nu sunt la fiecare scaun...oricum sunt f ingrijorata si sper sa nu fie nimik grav ea e voiaie, papa normal, nu are febra, nu e nimik schimbat in starea ei generala...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

hello, mamici!

Las un termos de cafea pentru dimineata.

Roxypuy sunt sigura ca nu e nimic grav.

Ali, relax baby. Gandeste pozitiv!

Ada, Nectarel e un dulce. Tudor e frumusel foc, ma rog are si cu cine semana.

Noi ieri am fost intrun puseu de crestere. Maraiala de dimineata pana la 1.30 cand a adormit si s-a trezit pe la 5.30. A mancat si iar maraiala pana la 6.45 cand a mancat iar si bineinteles iar maraiala. Am cedat nervos si la 8.30 i-am facut baie, i-am dat sa mance ( again ) si la 9 dormea leganata pe picioare.
La 3.15 s-a trezit prima oara, i-am dat sa manace a adormit iar eu bantui pe net si o pazesc case cam foieste.

Sotul a racit asa ca doarme separat, sper sa nu luam si noi, nu de alta dar duminica avem botezul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Neata.A plecat copilul la scoala.Doamne,Zizou tu pe la ora aia bantui pe aici?Multumim de cafea si de aprecieri.
Ali, nu ai nimic, fata mea.Sunt numai ganduri negre.Am trecut si eu prin aceasta stare. Trebuie singura sa te autosugestionezi, ca nu ai nimic si ca totul este bine.Incearca sa-ti ocupi timpul cu ceva placut tie.Citeste o rugaciune, mergi la o manastire sau biserica care-ti place tie.Rocsy, Doamne-ajuta sa nu aibe pitica nimic si sunt convinsa ca nu va avea.Hai, ca eu va incurajez, dar si cu mine mi se pare ceva in neregula.Cand v-a venit prima data ciclu cu adevarat ati avut mult. Eu nu aveam asa mult, dar acum parca nu se mai termina..Azi sunt a treia zi si parca tot asa este.O fi de la anticonc., dar, am luat ani de zile de astea.Sau ca e prima data dupa cezariana.Am mai avut si lunile trecute, dar doar m-a insemnat , cred ca ce-am avut eu nu era ciclu cu adevarat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui ZIZOU


Rocsi tu incepi intai cu legume crude? Nu ar fi mai bine cu legume fierte?

La capitoul diversificare, recunosc, sunt pierduta.

Mami de Emma Mihaela
DN 13.08.2012


Doar sucul de morcovi, cand introduc a doua leguma le dau fierte si blendurite. Nu ii dau morcov fiert singur ca constipa ... cel putin pe Sofia o constipa.

Cand am inceput diversificarea mie mi-a fost foarte utila urmatoarea schema de introducere a alimentelor, o gasiti aici : http://retetebebelusi.ro/grafice-lunare-alimentatie-bebelusi/

Mergi la inceput