Piersicute de iulie-august 2012 (4)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

la decathlon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Multumesc de raspuns Balanta. Cata apa le dai si cand. Ma gandesc ca intre mese ca daca o dau inainte posibil sa ia mai putin lapte. Dar cat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ned spune:

Muraturica, mie dr mi-a zis ca ii pot da apa plata fiarta si racita si ceai. Ii dau can apuc sau cand vrea el, nu-i o regula si nu reusesc sa-i dau zilnic. Pt colici acum ii dau combinatia ziua de 3 ori bonnisan si la cele 2 mese ramase de seara si noapte ii dau cocyntal. Oricum seara tot crizat e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

mutumim de aprecieri
noi suntem suparati ca azi l am internat pe socru la urgenta, nu stim inca ce are, posibil ulcer perforat dar nu e sigur
plus i infectie in organims ca erau leucocitele 16000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginamaria spune:

Buna fetelor,
Legat de colici vroiam sa va spun ce am facut eu si fetita mea nu are colici deloc, poate nu avea oricum dar cred ca merita incercat. La o saptamana de viata am dus-o la BOWTECH sau terapie bowen, terapie pe care am facut-o si eu pe toata perioada de sarcina si am avut o sarcina f. usoara.Nu a avut colici deloc, pana saptamana trecuta adica a trecut o luna cand am mancat eu fructe de mare.......mda....si a avut cred mai mult crampe ca nu a plans doar se strangea toata se inrosea si dadea din manute. Am mai dus-o iar la o procedura bowen si dupa 3 zile nu a mai avut nimic.Acum a trecut o saptamana si e ok nu se mai strange deloc. Merita incercat zic eu, procedura nu e invaziva si dureaza un minut.
Legat de suzete nici a mea nu vrea deloc i-am luat de la NUK de latex, ii face greata, si dela AVENT cea ortodontica care e cam tare cred eu si mi-o scuipa. problema nu ar fi daca nu m-ar teine pe mine pe post de suzi....
Vroiam sa va intreb cat au luat in greutate bebelusii vostrii? A mea are joi 7 saptamani si a pus acum in seara asta cantarita 1 kg.Vi se pare prea putin?Auzisem niste cifre de m-am speriat ca a mea tot maruntica e...
Noapte usora si sa treaca repede va doresc,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

muraturica, eu le dau in medie 20-30 ml apa/zi, cate 10 ml per repriza, in general intre mesele de la pranz si dupa amiaza.
ginamaria, bb-ii mei au luat in medie cate 1 kg pe luna.
neonatoloaga lor spune ca intre lunile 1-4 trebuie sa se ia aprox 750 grame/luna, intre lunile 5-8 cate 500 grame /luna iar intre lunile 9-12 cate 250 grame/luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Ola
mai imi rup si eu din somn ca sa va citesc...

bambina mea a luat 1 kg in prima luna si 800 in a doua.Dr mi-a zis sa o diversific cat mai tarziu daca e ok cu laptele/greutatea/evolutia

Eu nu ii dau nici apa nici ceai si nimic de colici pana in prezent

Balanta daca vrei un echipament de vreme rea merita investit in niste bocanci cu goretex, la fel pantaloni si geaca si poti sa marsaluiesti prin ploaie zile intregi
sunt f bune
Oricum eu nu imi amintesc sa fi plecat pe ploaie mare pe undeva cu ei, o complicat.Daca stateam in Norvegia de ex era altceva dar aici...
oricum niste bocanci caldurosi goretex si care nu aluneca sunt o investitie f buna pt picioarele noastre.

Bubulina mea e f cuminte, azi de ex a dormit de la 2 la 6 pm, a supt la 3 si atat.Plus ca la 4 am luat-o din patut adormita si am plecat la gradi dupa A, apoi la piata, apoi in parc si a mancat abia acasa la 6 si ceva cand s-a trezit.
Seara a adormit la 10 .De obicei suge pe la 2-3 am, apoi inca de 2 ori pana la 7 am cand se trezeste de tot.Sta singurica si cate jumatate de ora dimineata( se vd ca e mai odihnita) pana pleaca toata lumea pe unde incotro.
Sunt f incantata ca lui bb ii place in iar eu pot cara cu el si 20 de kg de cumparaturi

pup colectia de piersicute

Ce parere aveti de 30 de grade in luna octombrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor,

Numai pe la ora asta apuc sa intru (6 seara) cand voi si bebeii dormiti dulce, sper.
Pe Eric il supara ceva, nu stiu exact ce. De dimineata a avut 37 grade, stiu ca nu e febra, dar temp. lui obisnuita era 36. Plus ca la fiecare supt ia cateva inghitituri dupa care se incrunta si plange cam 10 min. Timp in care trebuie sa-l tin in brate, legan sau plimb in carut prin casa. Noi nu am avut probl din astea niciodata.
Nu am mai mancat cruditati de 2 zile si nici o schimbare. Nici nu stiu ce sa mai mananc. Parca nici chef de joaca si de gangurit nu prea are zilele astea. of, sper sa treaca,credeam ca am scapat de colici dar...nu stiu. Colici, dintisori incipienti sau raceala, una din astea trebuie sa fie.

Uit aproape tot ce am citit cu gandurile care tot mi se invart in cap.
Asa ca...felicitari tuturor celor botezati in weekend!
Porumbita, sanatate socrului!
Laura, ai baiat mare!
Ada, la fel!... ce mare si frumusel s-a facut Nectarel, de fapt, veteranul odiseii!
Ilenuta, ce fata cuminte ai, bravo, tot asa sa o tina.
Daconst, Balanta, tulburator ce ati povestit. As incepe si eu sa povestesc despre mama mea si legatura indiscutabila pe care o simt intre ea si bebe, dar mi-e ca nu ma mai pot opri si va plictisesc. Poate o sa povestesc odata, in alt context...
Intreba cineva de transpirat, al meu transpira tot pe cap cand suge, mai ceva ca un om mare. Il sterg imediat cu un prosopel se usuca repede ca are perisor fin si putin...
A, si a inceput sa i se umezeasca ochisorii cand face un efort, stranut etc, ca de plans propriu zis nu pot sa zic ca plange, mai mult miauna si scanceste, asa. Deci i-au aparut lacrimile.

Noi trebuie sa montam patutul mai mare, ca in curand nu mai incape in patutul-leagan. Cred ca vom face si rocada intre camere, eu cu bb ne mutam in dormitorul "conjugal" iar consortul in camera mica. Tot in curand nici in carut nu mai incape deja ii ies piciorusele in afara.

Cu ciclul nu am terminat inca si ma enerveaza la maxim. Ali, poate de asta o fi fost agitat....of, asta inseamna lunar aceeasi "distractie'?

Pupici, ne citim maine.

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare,salutare .Va las cafea,ptr. ca pleaca Tudor la scoala.Are si test azi.Nici nu vreau sa ma gandesc.Balanta, interesanta povestea. Fleur sper ca Ericutu sa nu aibe nimic si sa fie doar ceva trrecator. Si pe mine ma disperase situatia cu ciclu. Gina, al meu a fost prematur rau si a luat altfel in greutate.Ce o face Aruba, ca nu a mai intrat de cateva zile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata!Am intrat si eu sa va las cafea,dar vad ca mi-a luat-o inainte Ada ,asa ca va las un ceai.
Am scazut cantitatea de la 6 la 4 cani/zi,si vad ca e ok.
Am o vecina care a facut cursuri bowen,mi-a facut si mie ceva proceduri cand eram gravi,pentru dureri de spate,is acuma la pitica pentru colici.Parca e mai bine,inca nu ma pronunt.Orcum se culca foarte tarziu,si de la 6 ma trezeste intr-una,la 15-20 minute,ca e agitata,se tot foieste si se screme.Dupa ce o schimb si mai papa o tura,mai are un somn linistit de vreo ora.
Trezitul dimineata nu ar fi o problema mare,ca oricum ma trezesc la 7 sa o pregatesc pe Timi pentru gradinita.In schimb as da zile de la mine vb aia sa ma pot si eu culca la o ora mai normala.Imi vine sa plang cand va aud ca ai vostri se culca la 8-10...ca eu nu am nici o sansa sa o adorm pana la 11-12.Daca adoarme cumva la 8 sau 9,dupa maxim o ora e fresh.
Ieri a fost exceptie maxima,a dormit aproape toata ziua,ca am fost tot pe drumuri.Am ajuns acasa la 8 seara.Am crezut ca nu o sa doarma toata noaptea,dar scumpa s-a tinut de programul ei.Deci a dormit in 24 de ore vreo 20
Ma pun sa fac putina curatenie,ca aseara s-a trezit sotul sa-mi reproseze ca e dezordine .Asa de rau mi-a picat.Adevarul e ca nu apuc sa fac decat strictul necesar.As putea,daca nu as duce-o afara...dar nu pot s-o tin in casa,mai ales ca dupa ce se strica vremea nu o sa stam asa mult,si ei ii place.
Mi-e pofta de galuste de gris,asa ca fac supa de pui,ca am pui de casa

Mergi la inceput