Piersicute de iulie-august 2012 (4)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Porumbita,sanatate multa socrului.
Fleur,sper sa nu tina durerile de burta sau ce o fi la Ericut.Sa fie mai bine dureri de burta sau de la ciclul tau decat raceala,ca baiatul vecinei e racit si zau ca plange saracul toata ziua,ca are nasul infundat si nu poate sa respire desi il aspira.
Si Timi e putin racita,sper sa nu ia si Emma.
Legat de greutate noi suntem in cealalta extrema,imi fac griji ca a luat prea mult .Prima luna 1100,si a doua 1600 de grame.A mai luat vreo piersicuta asa de mult?

A mea nu vrea nici apa,nici ceai nici suzeta
Si eu ma intreb pe unde o fi fetele,Aruba,Biri,Diana,Deliile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Fetele, sunt aici, multumesc celor care s- au gandit la noi. Numai ca nu stiu cando sa mai rasara un pic soarele sinpe strada noastra, ca deja simt ca nu mai pot. Nu mai stiu cand am scris ultima data, cred ca acum vreo luna, cand va spuneam ca bebe Jeff nu luase in greutate si au descoperit ca are tongue-tie. Inca nu am gasit nici un doctor sa ii taie legatura, desi e o procedura extrem extrem de simpla. Asa ca ii dau in continuare formula, doua biberoane de 120 ml, unul dimineata si unul seara. Am mers pe Similac, o formula Americana care cica are cel mai nashpa gust si e cel mai putin probabil sa faca bebelusul sa refuze sanul. Numai ca am luat Similac facut in China si s-a constipat bietul Jeff groaznic, facea la 5-6 zile, kk verde si ajutat cu glicerina. Din fericire am reusit sa fac rost de o cutie de Similac din State si acum e iar bine, face cel putin o data pe zi, culoare si miros ca atunci cand era alaptat exclusiv, asa ca e ok.

Insa, in ultimele 3 saptamani, John a fost bolnav vrei 3 zile, appoi i-a trecut lui si s-au imbolnavit Jane si Jodie, Jeff e si el mucos si infundat, abia ce le trecuse fetelor ca acum cateva zile Jeff a facut conjunctivita si de la el am luat si eu, si e tare nasoala, deja de 3 zile ne punem picaturi, lui i-a trecut aproape complet, dar mie nu numai ca nu mi- a trecut, dar mi s-a extins de la un ochi si la celalalt de abia mai vad. Si, colac peste pupaza, simt ca ma ia si o raeala, ma ustura gatul, ma doare capul...

Asa ca sper sa intelegeti ca nu prea am timp sa scriu... Dar va citesc si ma bucur de toate realizarile piersicutelor voastre.

Va pup!

PS am trimis poze de la botez dar nustiu daca au ajuns...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

freedelia te pupsi iti doresc sa rasara soarele si pe strada ta cat mai curand.

kimmy daca te incalzeste cu ceva si noi ne culcam tot pe la 11 12 uneori chiar 1.si apoi mai si bantui prin casa vreo ora.si eu am facut supa cu galuste ieri.si ne incadram si noi la categoria grea.si eu ma gandesc ca oare nu e prea grasut totusi?dar se zice ca daca e alaptat la san nu se pune problema asta.lasa ca slabesc ei (si chiar si noi)cand incep sa umble

balanta tot singura te descurci cu amandoi?meriti un buchet mare cu flori atunci


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

mersi la toate ptr urari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:


socrul se pare ca are o criza acuta de colicist si nisip la bila
nu prea am inteles la tel ca victor avea o sesiune de urlete
cum papuci il apuca nene colicii la 2 luni jumate?



ginamaria unde faci cu bb BOWTECH sau terapie bowen?

muraturica apa dupa ce incep diversificarea o sa ii dau; pana atunci doar san

kimmypune sotul sa faca ordine
si victor a luat 3200 in 2 luni jumate dar pediatra zice ca e ok


freedelia sanatate multa!!!

ali cum stati cu pregaritile de plecare?

laura fane pozele de la nunta

balanta nu cred ca te incurajeaza, dar multe avem ganduri din astea...naspa... cred ca vin la pachet cu maternitatea...
eu dupa sarcina pierduta anul trecut aveam o mie de ganduri negre cu privire la baiat/sot etc... mi a luat vreo luna sa incerc sa le controlez
cred ca ar fi fost inmiit mai greu dc s-ar fi nascut copilul si apoi l as fi pierdut (inteleg ca voi l ati avut pe albert o per scurta de timp - scuze dc bat campii)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocsanica80 spune:

Buna, sunt mamica unei piersicute care nu a mai scris demult tare din lipsa de timp; mai am o buburuza de 1an si 8 luni care imi mananca fiecare minutel, dar de citit am citit tot; am intrat acum sa o rog pe Aruba sa imi spuna de unde a luat copacelul cu bufnita pe care l-a lipit in camera fetitei. Stiu ca s-a tot spus dar din placate nu mi-am notat atunci.
Multumesc tare mult si imi doresc din tot sufletul, o sa si incerc, sa fiu mai activa.

Roxana mami de Maria-Sofia (26.01.2011) si 39+ Tudor-George

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Salutare fetele!

Nu prea mai apuc sa scriu ca sunt preocupata sa supraveghez bona Azi nu cred ca a mai patat nimic... Vad ca se descurca destul de bine.

Porumbita, sanatate socrului. Nu uita de poze pe picasa si pt astia anonimi care n-au fbk.

Laura ce simpatic e Andreiutu cu caciulita. E de la h&m? Cred ca are si Patrick una la fel. Avem si noi poza pe picasa.

Fleur ce bine tine Eric jucaria in maini. Deja l-ai pus in fundulet? Cum mai stati cu durerile?

Delia, Ocsanica, bine ati revenit. Ginamaria bine ai venit. Piticul meu a luat 3600 gr in 3.5 luni. Si 17 cm...

Azi i-am dat ceai de musetel. Dupa ceva timp i-am pus si supozitor si a facut kk mai galben si nemirositor. Ala verde era atat de urat mirositor ca mi se facea rau cand il schimbam... Ada Nectarelu cum mai sta cu kk? De la humana nu face?

Am inceput sa ma distrez mai mult cu pompa de san. Aseara, Azi noapte si dim am scos In total 180 ml (aseara si dim dupa alaptat).

Piticul a dormit azi mai toata ziua. O fi de la vaccin? Asa zicea dr...ca efect advers. Dar mi-a placut :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor,

Tot il mai doare burtica, mai ales in prima parte a zilei, in schimb seara si noaptea e linistit.
Acum dimineata l-am plimbat cu carutul pe holul blocului, care f lung. Se pare ca miscarea ii face bine, in caruciorul in miscare tace instantaneu. II dau in continuare Infacol (care e pe terminate si nu mai gaesesc aici) si Cocyntal, fara rezultate spectaculoase.Deci am reusit sa-l adorm in carut.

Am visat urat, ufff, ceva cu bebe nu va povestesc detaliile.

Kimmy, al meu a luat 2 kg in 6 saptamani,intre ultimele 2 vizite la pediatra. S-a mirat dr. dar a zis ca e ok daca e alaptat exclusiv.

Carmen, am inceput sa-l punem nu chiar in fundulet, ci, intre perne, mai aplecat pe spate sa se distribuie greutatea si acolo. Cum il asez asa cum isi ridica capusorul zici ca vrea sa faca abdomene. Pt ca lui pe burta nu-i place si am zis sa-i mai exersam muschiuletii. Apuca jucariile bine, mai nou cu ambele maini...cand are chef. In ultimul timp de la problemele cu burtica nici chef de joaca si jucarii nu a prea avut. Momentele cele mai vesele sunt insa pe masa de schimbat, cum il dezbrac rade in hohote, cred ca se gadila. Azi dimineata a zis pt prima oara ceva cu "b": buuuuuiiii, cam asa suna. Iar ieri a zis " ammm", cred ca exerseaza pana ii iese "mama"...

Porumbita, dupa cum vezi la noi, sunt posibili colicii sa inceapa si la 3 luni...Sanatate lui Victoras si socrului, restabilire grabnica.

Freedelia, nasol ca nu gasiti medic sa fac operatia lui Jeff. Asta il impiedica sa suga, daca am inteles bine. Tin pumnii sa gasiti totusi, intr-o tara asa de mare, si sa reveniti cu succes la alaptat. Nu exista clinici private deservite de doctori de alte natii, mai deschisi la cap, pentru rezidentii straini? Sanatate copiilor mai mari si tie bineinteles.

Intre ciclu, dureri de burta, de spate si (mai putin acum) de incheieturi, eu ma simt tot calcata de tren. Fizioterapia ma ajuta totusi (masaje cu analgezic si aplicare de electrozi cu impulsuri slabe de curent). Diagnosticul meu la incheieturi este tendinita de Quervain si afecteaza muschii ce sustin degetul mare. Orteze nu mi-am cumparat inca, nu sunt convinsa de utilitate, mai vedem.

Pupici!

Edit: Freedelia, ti-am pus pozele pe picasa de atunci cand le-ai trimis pe mail, acum vreo 2 saptamani sau mai mult. Voi mai verifica pe mail daca ai mai trimis de atunci.

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

porumbita nu m am pregatit deloc inca(decat cu acte si hartii).in rest sunt in stand by pana gasim locuinta.ma stresez acum cu cautarea locuintei ptr ca in general cer fluturas ptr 3 salarii ceea ce nu avem inca.cumnata mea a dat anunt in ziar poate gaseste particulari care nu sunt curiosi.asa ca daca cumva gasim zilele astea sa vezi cum ma bag in priza ca plecam luni.daca nu pleaca sotul si vine dupa noi cand gaseste.


aaa si ca sa impartasesc cu voi si bucuriile nu numai durerile ma laud ca a ajuns sotul cu busul acasa si e super.se poate face si pat,are si masuta.e foarte util ptr familie si mai ales pana in germania voi sta mult mai confortabil cu copii decat in una mica.eu nu vroiam deloc bus pana acum.vroiam ceva mai smecheros sa zic asa dar acum imi dau seama ca e mult mai bine asa.chiar glumeam cu sotul ca putem sta in ea pana gasim locuinta.nu mai trebuie sa imi urati nimic, cred ca deja v ati saturat de cate mi ati urat pana acum...dar dupa cum am mai spus vroiam sa nu ma mai plang atat si sa va spun si lucruri bune


eu am descoperit ca nu mai regurciteaza asa mult daca nu il ridic sa ragaie.mi am dat seama de asta cand am vazut ca noaptea nu da afara deloc desi papa destul de mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Fetele va pup intr-o mare fuga intre 2 cursuri din biblioteca scolii.Sper din inima sa nu fiti suparate ca intru asa de rar

LAILA implineste azi 4 luni...si nu imi vine sa cred;am multe de spus dar nu ...las pentru cand voi avea mai mult timp;important e ca suntem sanatosi cu totii...asta e principalul!

Mergi la inceput