Piersicute de iulie-august 2012 (4)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Salutare fetelor!!

Duminica am avut si noi botezul. Pitica a fost cuminte in biserica, nu a plans cand a bagat-o in apa dar a fost agitata toata ziua, nu a vrut sa manace, a stat numai afara cu ai mei.

Ieri a dormit toata ziua, apoi pe seara la mir a fost horror. Cand au venit nasii ea dormea. Nasa a zis sa o lasam sa doarma, intre timp a venit si soacra-mea care s-a apucat sa vorbeasca tare exact langa carucior unde dormea gogosica. I-am spus nervoasa sa vorbeasca mai incet ca se trezeste copilul si ea imi spune "pai oricum trebuie sa se trezeasca " iar eu si mai nervoasa i-am raspuns ca o sa se trezeasca cu nervi. Ei i-ar place sa se trezeasca in zgomote puternice?

Bineinteles ca in secunda doi mi s-a trezit copchila tipand, a vrut sa o ia in brate dar am fost mai rapida ca ea. Dar a plans saraca tot timpul, de nu stiam cum sa terminam mai repede sa ii dau pe toti afara. A adormit intr-un final la maica-mea in brate dar dupa vreo ora jumatate si afara.

Of...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Zizou sa traiasca micuta crestina.sa creasca mare si sanatoasa.
Dana mersi
Fleur sa Sti ca mai mult ca sigur de la ciclu e agitat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

buna dimi akum m-am trezit si astept sa se scoale si pitik sa pape a dormit iar de la 23.30 pana la 7.30

fleur - dragutza nu mai papa struguri si rosii k cica irita f tare colonul bebeilor si le dau dureri si scaune moi si dese zile intregi dupa aia si eu am comis-o si de akolo cica i se trage c scaunele cu sange am zis k nu mai pun gura pe struguri si rosii chit k mor de pofta! mi-a zis pediatra sa nu mai mananc rosii nici gatite k tot aia e pup ericutul k sa-i treaca legat de pernutza - avem si noi cu samburi de cirese si am folosit-o de cateva ori, e safe pt bebei, e special pt colici, dar intr-adevar se poate fol si pt dureri menstruale, articulare sau pur si simplu pt a te incalzi in zilele friguroase (am citit chiar k se poate tne si la frigi si apoi s-o fol k sa te racoresti sau pt durerile de cap...)

ali - felicitari draga mea! sa fie intr-un ceas bun si sa va mearga bine

kimmy - a mea la sab simplex a reactionat cel mai bine. ii dau doar la mesele de noapte acum, iar ziua alternez infacol cu espumisan. pt sughitz ii dau gripe si se linisteste imediat (la fe si cd e in criza de colici, asta isi face efectul imediat, si scrie pe prospect k e cu efect imediat), mai nou ii dau si alinan cd sughite si e bun si pt calmare, somn, colici. mi l-a recom o mamica si vad k are efect - e natural si nu contine zahar k baby care drink.

zizou - sa-ti traiasca micutza crestina! asteptam poze

s-a trezit, revin mai tarziu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Roxy,numa ce am mancat rosii cu oua prajite,ca muream de pofta si am citit ce ai scris.
Oare toti au probleme de la rosii?Of,ma rog acum sa nu fie rau.ieri am mancat struguri,dar n-a avut nimic,culmea.
Nu-mi ramane decit sa sper.

Zizou,sa va traiasca crestina!
Eu asa n-am nervi de botez...bine ca mai am o luna sa ma obsnuiesc cu ideea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Am revenit ... interesanta d-na doctor , mi-a placut

Ce sa va spun fetelor , nu imi vine sa cred ce schimbare a suferit copilul meu de cand a scapat de colici , nu mai avem nici o treaba , eu cred ca majoritatea copiilor incepand cu 3 luni se schimba muuult ... sunt mai linistiti , acomodarea s-a instalat cu succes si zilele /noptile devin mai usoare .

Si noi facem joi Rotarixul , am in bloc 2 copilasi la 6/7 luni care sunt internati la Budimex si m-am convins ca trebuie

Acum nu mai am de ce sa ma plang , avem de 2 sapt un program suuuper , sper sa nu incepem cu dintii prea devreme si sa se termine fericirea

Eu ii puneam si 20 pic de sab simplex odata doar sa taca si ii dadeam cam de 3 ori pe zi + colief + gripe water = kocteil , acum nu mai avem nevoie de la 2 luni jumate s-au redus colicii substantial

Ne pregatim de concediu , sper sa-i placa la munte si sa nu faca galagie , cel putin de masina este fascinat , daca l-am tine numai in masina , ar fi cel mai fericit

Ada , cum a fost la nunta , vreau sa vad poze , pune macar pe FB .

O sa pun si eu 2 poze de la nunta

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata.
Se pare ca Aurora mea isi face un program. Se trezeste doar o data pe noapte pe la 2.30 (doarme de la 20.30) si e foarte matinala apoi (05.30-06.00). Pe mine ma cam omoara trezirea asa matinala, dar e bine ca are un program.
Am inceput sa scriu acum o ora.... si acum continui...azi e taare agitata. Se pare ca e si constipata si mucoasa.
Fetele care dati la copii LP spuneti-mi va rog daca de dati si apa. Parerile sunt impartite si nu stiu ce sa fac.
Ai vostri transpira? Aurora transpira putin in zona cefei si imi e cam frica sa nu raceasca sau ceva.
Vroiam sa mai scriu multe, dar m-a lovit si o durere de cap. Mai revin daca mai pot.
La mine bate vantul tare si nu cred ca o scot azi din casa chiar daca e cald. Voi cum procedati cand e vant? La noi aici asa suiera printre blocuri....
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Felicitari micilor crestini.
Eu cand alaptam mancam rosie zilnic (nu mult, o rosie mica) si nu au fost probleme. Probabil depinde de copil. Daconst, poate tu scapi.
Roxy, bine macar ca sti de la ce a fost.
Fleur, sper sa se rezolve cat mai repede problemele la voi.
Ali, bravo. Si eu as pleca din tara, dar sunt mai multi factori care ma tin pe loc, cel putin deocamdata.
Carmen eu ii dau Nativa de la Nestle si face tot verde. Cica e de la suplimentul de fier din LP. Acum ca s-a si constipat m-ai pus pe ganduri.
Laura, ma bucur ca sunteti mai bine. Era si timpul. Te invidiez pentru concediu.
Eu cochetez cu idee de a chema socra la mine saptamana viitoare ca e in concediu. Cam scoate sufletul din mine cu cicaleala, dar e de treaba si as apuca si eu sa ma odihnesc cu adevarat fara stresul ca bebe ma poate solicita oricand.
Cam atat imi amintesc deocamdata.
Va pup din nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Ali - felicitari si mult succes pe mai departe! Adaptare usoara!

Zizou - sa va traiasca micuta crestina!

Struguri - si eu am mancat si vad ca face kk des

Vant - eu pun o husa pt ploaie si vant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare, fetele. Acum am si eu putin timp sa intru. Asa, Zizou sa-ti traiasca mica crestina si sa fie sanatoasa. Ali, felicitari si bafta la mutat. Dana, Laura o sa pun niste poze cat de curand. Sa mi le trimita si mie. Am facut unele cu iphone dar era o lumina in spate si nu au iesit bine.Carmen, Nectarel mananca Humana si sunt multumita. Azi, am fost la doctor. Profa era super multumita de el. Are si Nectarel aproape 5, kg.Mi-a zis sa incep sa fac gimnastica cu el. Adica, sa-l rostogolesc si sa-l trag de picioare. A, si are 60 lungime.Fleur, asa am avut si eu ciclu abundent rau. Dupa 2-3, se regleaza.Miha, imi place aparatoarea ta. Am si eu una dar nu stiu daca este si pentru landou.Noi, vineri plecam la munte.Fetelor, m-am certat aseara cu barbatu-meu de am crezut ca-i trag cu ceva in cap. Acum suntem ok, ca ne si trece repede. Am fost sa cautam un cadou pentru o prietena. Eu doream sa-i cumpar ceva de imbracat, dar, el nu , sa mergem in Afi si sa-i luam daca stiti produsele alea naturale de la Lush de baie de corp care miros foarte frumos si sunt in cutii foarte frumoase.Anul trecut i-am dus la fel si tipa a fost super -multumita. Ei, dupa ce m-a plimbat prin Baneasa, unde nu am gasit , ne-am dus in Afi. Am ajuns acolo si tot se uita la cutii si ce contin, iar eu eram langa el si ma uitam la alte produse. Vanzatoarea ii arata tot felul de cutii, mai comenta ca nu conteaza ca ducem cadou si dintr-o data il apuca nervii si incepe sa urle in fata vanzatoarelor , sa aleg eu, ca ce face el nu-i treaba de barbat si ca e de mine. Bine, i-am spus , am ales o cutie si ma pregateam sa o platesc, cand se intoarce si incepe ca mai bine o luam pe cealalta , ma rog. Am achitat-o pe care am ales-o eu si am plecat.Ce credti ca-mi spune, cand am plecat de acolo, i-am zis ca lui nu i-a fost rusine sa se comporte in halul asta, ca a vrut sa ma puna pe mine la punct , ca altadata sa nu mai fac . Va inchipuiti ce draci am avut. Bineinteles ca toata noaptea l-am visat ca i se transformase capul intr-un porc . Doamne, i-auzi eram la gradinita si trebuia sa fiu eu pusa la punct. Hai, ca mi-a trecut acum dupa ce v-am impuiat si voua capul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

muraturica, da, eu le dau si apa. lm (care e pe terminate...) + lp + apa + ceai uneori.
roxypuy, am citit si eu compozitia anlinanului si contine fructoza, care este tot o zaharida.
zizou, ce mai idei are si soacra ta .
motanul ce mai face? se intelege cu bebe?
kimmy, eu ii dau sab smplex inainte de fiecare masa, cate 15 picaturi. ieri am incercat sa nu ii dau la o masa si a urlat dupa ce a mancat...
fleur, citisem si eu ieri de drama valicutei. sper sa treaca cu bine peste drama asta, fiindca am inteles ca mai are o fetita si copilasul ala are nevoie de ea...

cred ca nu v-am spus pana acum: eric seamana izbitor cu albert, baietelul pierdut in 2010. imi trec prin cap fel si fel de ganduri, pe care nu am curaj sa le rostesc.
cert este ca uneori imi vine sa il strig pe eric "albert", asa de tare seamana.
eric este f f atasat de mine, mai atasat decat marc, care este mult mai independent. e interesant cat de diferiti sunt ca firi. sunt curioasa cum vor fi peste cativa ani .

legat de iesitul afara, si eu intentionez sa ies cu ei cand va ploua. am aparatoare de ploaie pt carut dar trebuie sa imi caut si mie o pelerina de ploaie cu gluga. aveti idee pe unde as gasi asa ceva?

Mergi la inceput