Piersicute de iulie-august 2012 (4)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna fetele ,

Carmen ,a fost tare frumos la nunta , ne-am simtit bine , reintalnirea cu fostele neamuri a fost placuta si a facut si spaga Andreiu la nunta .

Andrei a fost tare cumintel , a stat in camera cu mama soacra , o data am fost la alaptat , pe la 2

Fleur , ce-a patit mamica ? Posibil sa aibe dureri de burtica de la fasole , daca pana acum nu ai mai mancat .
Pup pe Eric , ca sa-i treaca burtica

Felicitari crestinilor din w/e

Eu am suzete de la Avent si ii plac , cele de la Nuk ... nu

Ada , nu mai fi nervoasa ca-l superi pe Nectarelu


Sa aveti o noapte fara nici o trezire

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Laura, sa va fie de bine petrecerea si bravo lui Andrei ca a fost cuminte.

Noi (bb si cu mine) am fost la farmacie si am achizitionat o pernuta umpluta cu nu stiu ce seminte (magic bag) care se incalzeste la microunde si cica e f buna la dureri (colici) la bbei cat si la dureri artritice s.a. la cei mari. Recomandata calduros de o vecina cu fetita de 8 luni, dar acasa am citit in instructiuni ca nu se recomanda copiilor sub 3 ani. A mai folosit cineva asa ceva la bb? Mai studiez si, daca e cazul, o duc inapoi, ca nu a fost ieftina deloc.
Am luat si Camilia impotriva durerilor si iritabilitatii cauzate de iesirea dintisorilor. Eric are balutze la greu de 2-3 saptamani si isi freaca manutele de gingii...acuma ca face asta de foame sau se anunta ceva dintisori in viitorul apropiat, nu stiu, om vedea. La un moment dat tot va fi utila.

Ca sa fie distractia completa, sambata mi-a venit si ciclul, ff abundent, ca in adolescenta. Si acum continua in forta. Zicea cineva ca si in perioada asta sunt agitati bebeii. Cine mai stie... cert e ca e inconfortabil.

Fata de care va spuneam de la odiseea noiembrie-decembrie (nu colega noastra de odisee)a pierdut copilul, nu stiu alte amanunte. Trebuia sa fie prima care sa nasca din odiseea respectiva...

Ca sa inchei intr-o nota mai aproape de normal daca nu vesela, Daconst, multumim pt aprecieri si da, Eric e baiatul mamii, toata lumea zice asa. Curios ca eu nu vad asemanarea, in schimb seamana f mult asa vad eu, cu mama mea (D-zeu sa o ierte)si familia din partea ei.

Va pup, o noapte linistita!

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Neatza, cafea?

Azi suntem mai matinali :). Ne-am trezit amandoi insetati de la caldura asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Neatza,prezenta la cafea!

Se pare ca e prima noapte cind a dormit pina la 5 dimineata fara trezire!Wow,nu-mi vine sa cred,dar am dormit bustean.Dimineata intrebam sotul daca e asa sau am visat.


Ali,felicitari pentru permisul de munca!
De acum incepe stresul,pregatiri,impachetari...dar trece repede si imediat o sa va vedeti cu toate puse la punct.

Fleur,sa stii ca se zice ca atunci cind ne moare cineva curand se va naste un copil.Cel putin la noi in familie a fost mereu asa.
Cind a murit tata,am nascut apoi pe Lucas si acum cu Leon a murit soacra-mea,Dumnezeu sa-i ierte!

Eu am perna de care zici dar e umpluta cu samburi de cirese.Stiu din auzite ca e buna,dar pina acum n-am folosit-o.
Poate nu e recomanata sa se joace copiii sub 3 ani cu ea,dar sa o folosesti,din contra zic eu.


Laura,hai cu poze de la nunta!

Ada,si tu,hai cu pozele sa vedem rochitele si pe manechin.

Carmen,cred ca nu-i asa bai cu petele de ulei.se scot urgent cu Vanish,din ala de pui direct pe pata si apoi bagi la spalat.
Chiar asa,o fi fost emotionata bona.


Fug sa-l duc pe lucas la gradi si revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Neatza!Carmen,daa,cafea!
La noi nici o schimbare.De vreo saptamana am inceput sa-i dau Sab Simplex ca incepuse sa aiba din nou colici.Ii dau de 3 ori pe zi,cate 15 picaturi.E ok?Intreb pentru ca am aruncat prospectul,si am observat ca dupa ce i le administrez,cam la o ora,incepe sa planga foarte tare si se stange de burtica.Abia reusesc sa o calmez.
Seara tot la ore indecente adormim,intre 11-12.Uneori efectiv simt ca adorm cu ea in brate...in picioare...ca nu prea pot sa stau jos cu ea.Nu ma mai plang de dureri de spate sau de maini...ma gandesc cu groaza la perioada ce urmeaza,ca daca ia asa in greutate si in continuare,o sa aiba peste 10 kg peste cateva luni

In continuare sughite extrem de mult...orice face,urmeaza sughitu.Apoi normal ca se enerveaza si plange.De 5 minute am pus-o jos,a inceput sa povesteasca,apoi normal ca a inceput sughitul,si deja ma striga.Daca nu ma duc in 15 secunde se pune pe urlaaaat.Of

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

kimmy,eu ii dau sab simplex la fiecare masa,15 picaturi,cind stiu ca am mancat eu ceva de la care ar putea sa aibe colici.
In rest cind urla,am vazut la dr mea ca-i punea pe suzeta citeva picaturi si se calma instant.
Oricum la tine trebuie neaparat sa-i faci putin program,in sensul ca sa nu pape mai des de 2 ore.
Eu cind alaptez asa non stop,ia mult in greutate.dar are si dureri mari de burtik ca nu apuca sa se digere laptele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Am facut rotarixul. Doamne ajuta! Eu am intrebat un var care e dr, dc il recomanda si a zis ca obligatoriu sa-l facem... Si el i l-a facut fetitei lui.

Sper sa nu mai fie si azi emotionata bona mea, ca dc mai strica ceva o sa ma enervez rau.

Fleur eu am o pernita cu samburi de struguri, o folosesc si mi-a si fost recomandata de dr. Nu pot sa zic ca face minuni, dar merge...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Cica sa schimbam si laptele, sa-l trec pe humana, ca face kk verde si urla cand face. Si mi-a recomandat si 2-3 lingurite de ceai de musetel pe zi si dupa ce schimbam laptele putem si 2-3 lingurite de suc de morcov pe zi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Neata

pe kanalD este Ana Clucer pt cine intereseaza

Revin ....

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Dana sa stii ca in afara de cate-o perioada doua pe zi,deja si-a rarit putin mesele.De cele mai multe ori trecem de pragul de 2 ore,noaptea 3-4.
De la struguri o doare burta.Am mai patit-o cu vinetele.Acuma manc o felie cu zacusca.Nu mai puteam de pofta,mai ales ca o tot lauda sotul.Sa-mi tineti pumnii .Culmea,am mancat si fasole batuta,si nu a avut nimic.
Carmen,bafta cu bona .La mine a stat vara-mea vreo 3 zile,a fost mi-nu-nat!Sotul se tocmea deja cu ea sa o plateasca

Mergi la inceput