Viatza in Germania - cap.81

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osna spune:

Mihaela este Liebstock si e mereu "ascuns" printre celelalte ghivece cu verdeturi proaspete.

ma bucur ca e liber miercuri iar de vineri intram in vacanta pentru 2 saptamani.ne-am hotarat sa mergem la un bauernhof pe langa nürnberg si daca vremea e frumoasa tragem o fuga si pina la zoo din oras.

va doresc un sfarsit de saptamana linistit si cu vreme frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Mercic de info.Voi cauta printre ghivece cand merg data viitoare. Cu toate ca m-am uitat destul de bine, dar nu l-am zarit.

Si noi luam vacanta aici pe 6 oct, 2 saptamani.

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Fetelor, ce magazine de mobila mai ieftina stiti?
Am fost azi la Möbel Boss, Repo, Roller si Praktiker, nu mi-a venit sa cred ca la praktiker nu era mobila :)))
Am nevoie de o canapea-pat si un dulap, ieftine, dar nu deplorabile.La Ikea nu am gasit canapele faine si ieftine pe net, am gasit ceva pe amazon in schimb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns susse spune:

In zona in care sunt eu Liebstock se gaseste doar la magazinele bio. Mi-am luat si eu acum vreo 4 luni o tufa si a rezistat pana acum, pe balcon. Si leustean uscat in punguta tot la magazinele bio gasesc,la sectiunea de verdeturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Xio,incearca si la Poco Domaene...Eu am prins o reducere de 40% la Neckermann si mi-am luat un Wohnwand cu foarte putini baniDar m-am uitat acum si nu mai este actiunea,e ceva cu 70% la unele produse,dar multe sunt Ausverkauft,te poti uita si acolo,poate mai gasesti ceva...

Va salut cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maisa19 spune:

Multumesc celor care mi-au raspuns. O sa meditez.Amonar, poate cand ai tim imi trimiti si mie linkul de care vorbeai.
Eu marar si patrunjel cumpar de la un turc care sta peste strada de mine...ce noroc. Dar leustean nu am gasit nici eu. Mi-au adus ai mei din Romania in ghiveci, dar anul asta la ce vreme a fost s-a facut praf. Oricum turcii au o gramada de chestii, pe care le folosesc si romanii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Maisa, uite linkul asta il am si eu de la o fata draga mie de pe DC: Baiatul meu invata multe de pe el si ce e fain este ca la un moment dat primeste medalii si cadouri virtuale care il stimuleaza mai departe. Este o sectiune limitata gratis. Eu platesc abonament anual dar nu mi se pare scump.

http://www.ixl.com/math/grade-1

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Stiu ca putine dintre voi locuiesc in Landurile cu epidemia de gripa stomacala, dar cum vine iarna si sezonul, uitati niste recomandari aici http://www.kindergesundheit-info.de/fuer-eltern/wenndaskindkrankist/fieber-co-haeufige-krankheitssymptome-im-kindesalter/durchfall/ si aici http://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/L/Lebensmittel/Gastroenteritis_Ausbruch_2012/Empfehlungen.html?nn=2398098 .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Salutare la nemtoaice!

Nu am mai scris de mult pe aici,desi va mai citesc din cind in cind.

As avea o intrebare pentru fetele din München referitoare la botez:cit costa botezul la voi?
Eu am sunat la preotul din zona Ulm si mi-a spus ca sambata daca vrem,face botez doar la Augsburg si ma costa 200€.
Am zis ca as fi de acord,dar sa facem pe la ora 15 ca restaurantele nu deschid pina la 18.iar el mi-a raspuns ca cica nu-i problema lui.doar la 12 daca vrem.
Asa m-a enervat,ca sunt in stare sa vin pina la München sa botez copilul numai sa nu mai am de-a face cu asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

sper ca in curand nu va mai agasez chiara sa cu intrebarile
Mi-am inchiriat o locuinta, nu mar, dar nu pot avea pretentii acum.
pana la urma am ales o locuinta in orasul cu spitalul, ca sa scutesc banii de masina si benzina.Proprietara e draguta si ma lasa sa ii platesc chiria atunci cand voi avea salariu, ca deocamdata astept actele sa vina.
Intrebarea mea este: ce provideri de net, TV, telefon aveti?
Am inteles ca in zona est Vodafone merge bine, dar mi se pare ca sunt cam scumpi.
Mi-a spus proprietara ca este tras cablu de TV si trebe doar sa ma anmelden, asta inseamna ca fac asta la firma de la care e cablul, cum e si logci, nu?
La net si tel am vrutsa aleg 1&1 dar tot ea a spus ca a avut cateva paciente care au renuntat la acestia din cauza ca mergea netul prost... evident voi mai intreba si pe aici, dar mai vreau si pareri in limba materna :))
NB sunt 65 de euro si a spus ca intra acolo tot, si ca inafar de asta nu mai platesc nimic, doar o data pe an cand se calculeaza toate cele daca nu sunt econoama platesc ceva in plus.

Mergi la inceput