Viatza in Germania - cap.81

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Xio de internet nu stiu ce sa iti spun ma intereseaza si pe mine subiectul...
Nu cred ca in NB ala de 65 de euro intra si cheltuielile de caldura...din ce am vazut eu la apart cheltuielile cu caldura sunt separat de NB...
Apart care ai gasit e nemobilat??

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Da, e nemobilat.Eu am tot incercat sa estimez cam cat e de mare si ii spuneam prietenului meu ca e putin mai mare decat camera noastra mare de acasa din Ro :))) dupa aia am intrat in panica, daca nu e mai mare si e prea mic?Am pus familia in miscare cu date despre locuinte, m-am linistit cand am aflat ca e mai mare decat o camera de la bunici, iar azi mi-a zis prietenul meu printre hohote de ras ca apartamentul nostru din Tm, cu 2 camere, bucatarie, baie, hol mare si 2 balcoane, e mai mic cu 4 m patrati decat acesta de aici

In NB intra caldura, apa, curent.Am intrebat-o de mai multe ori si la sf ca sa fiu sigura am intrebat-o 'deci in afara de acest 270 de euro, nu mai platesc absolut nimic?'. Si a spus femeia ca nu, asta e tot ce platesc eu pt apartament...plus o pubela de gunoi, ca cica daa ma mut in timpul anului trebuie sa o cumpar eu de la stat si abia de la anu intra in NB


Depinde tu in ce zona stai. Eu in Köln am fost f. multumita de stickul asta de la Lidl, iar in München avem niste rude care au 1&1 si merge suuuperbine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

Xio, sa nu-ti trebuiasca Vodafone. Am eu si e execrabil! Luna asta am avut probleme de doua ori cu netul. Prima oara am stat fara net si tel. o saptamana. M-am si certat cu ei din cauza asta...mi-au scazut pana la urma saptamana respectiva de la plata. Eu vreau sa renunt la serviciile lor dar nu pot pana in decembrie.
Unde mai pui ca am cerut sa trimita pe cineva sa vada de ce cade asa des. Mi-au spus ca trimit, dar ca-mi factureaza 42 euro plus tva deplasarea, apoi pentru fiecate 10 minute nu stiu cat, ca m-am enervat si nu a mai contat...Niste nenorociti! Abia astept sa scap de ei.
Am auzit ca Telekom e ok, dar abia aici e scump abonamentul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Nici eu nu recomand Vodafone. Noi avem la firma abonamente la Vodafone si IT-ul nostru injura de zor.

Telefon fix si internet noi avem la Alice ...de 8 ani. Ne-am decis sa schimbam la 1&1. Am auzit si eu ca unii au avut experiente proaste insa din ce am mai intrebat prin cunoscuti au zis ca e ok. Cel mai bun e Kabel1 insa pun legaturi aproape numai la blocuri.

Eu cred ca 65€ NK e rezonabil. Cand inca stateam cu chirie, noi plateam 170€ NK insa eram 3 persoane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

xio noi suntem la 1&1 de prin 2009. Nu am avut probleme cu internetul dar luna trecuta cand ne-am mutat ne-au lasat 2 saptamani fara net si telefon. Ne-au zis ca ne trimit un Techniker a2a zi dupa ce ne-am mutat la noua adresa intre orele 8 si 14...minunat. Am stat toata ziua casa degeaba ca nu a venit nimeni. Le-a scris sotul un mail si apoi l-au contactat ei telefonic si am primit un termin 10 zile mai tarziu tot intre minunatele ore 8 si 14. Din factura nu au scazut nimic cu toate ca telefonic au zis ca vor scade 10 euro.
Astea au fost singurele probleme cu ei.
De Kabel Deutschland nu vreau sa mai aud, cu astia chiar am avut stres acum cu mutatul, ne-am trezit cu un abonament TV nou de 18 euro cand la telefon au spus 12. Am aflat doar cand am primit factura si timpul pentru Wiederspruch a trecut.Nici in ziua de azi nu am primit in scris schimbarea abonamentului odata cu schimbarea adresei. Acum ne certam cu ei prin plicuri. Ne-au mai bagat si o taxa pt. alegerea Abo de 50 de euro de care iarasi nu pomenise nimeni ininte sa vina factura.
Dar asta e invatare de minte sa nu mai crezi tot ce-i zice un nene la telefon pana nu primeti totul negru pe alb...

Pe langa abonament la cablu TV mai trebuie sa platesti si GEZ ( taxa radio-tv) odata la 3 luni.

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Buna fetele ,va mai citesc si eu din cand in cand ,nu prea am timp sa deschid comp ca cea mica ma solicita la maxim

Am vazut ca vb de internet ,noi suntem abonati la Alice cica e preluat de O2 acum si sunt nemultumiti ,am vrea sa ne mutam la Lyca mobile, ati auzit daca e ok ?

Am o intrebare pentru fetele din Frankfurt ...unde ar trebui sa merg cu sotul ,sa dea e declaratie cum ,ca e de acord sa calatoresc cu cea mica in Ro , timp de 2 saptamani in luna decembrie. Fetita are pasaport romanesc






Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Ti-am trimis un pm Alayna re.la declaratie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

http://www.anwalt.de/doerr

si un notar in Frankfurt care are si cunostinte de limba romana

Rechtsanwalt und Notar
Ulrich Dörr Work
Wilhelm-Leuschner-Str. 41
60329 Frankfurt am Main

Fremdsprachen
Spezielle Sprachkenntnisse in:

Englisch Kroatisch Rumänisch Russisch Serbisch

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Multumesc mult de tot pentru PM si informatii




Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Ce cea mai mare placere !

salutari de peste granita

Mihaela

Mergi la inceput