Viatza in Germania - cap.81

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Teolina spune:

Buna, fetelor!

Ma primiti si pe mine la voi?

Noi suntem inca in Irlanda, dar urmeaza sa ne mutam in Germania, la Munchen la inceputul lui decembrie. Nu stiu inca unde vom locui, pana vom gasi vom sta intr-un apartament de serviciu. Am inceput sa ne uitam la apartamente, dar multe au al doilea dormitor cu canapea, fara dulap. Noi vrem cu 2 dormitoare, unul pt noi si unul pt Matei.
M-am uitat pe Mr.Lodge. Aveti idee unde sa ma mai uit?
Am muuuulte intrebari, o sa va tot bat la cap
Noi nu stim germana. Mateias a inceput aici gradi (in sept) si vreau sa-i gasesc o gradi bilingva (engleza-germana)si mai aproape ca gen de gradinita (pe cat posibil) de cea de aici. Aici este in anul de pre-school. In Germania cred ca de la anul ar fi la pre-school, nu?
Voi stiati Germana sau ati invatat-o acolo? O sa-mi fie tare dor de limba engleza si de irlandezi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Teolina, bine ai venit printre noi.

Pt locuinte uita-te aici:

http://www.immobilienscout24.de/de/finden/wohnen/lp/immobilien1.jsp?ftc=1100010201&kw=[immobilienscout24]

Ce vartsa are baiatul tau?

Si ca sa raspund la intrebarea ta: eu nu amstiut nimic in afara de Hallo cind am venit acum 12 ani aici. Dar, ..se invata limba, desi pare mai grea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyanira

Am si eu o intrebare: in Germania nu se gateste pe gaz?Am un aragaz cu plita pe gaz si cuptorul electric il voi putea folosi acolo???

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR


Trebuie sa intrebi acolo unde vei locui, daca ai conducta de gaz in apartament. Unde am locuit inainte, aveam, aici nu.
Nu stiu cum e mai avantajos, daca sa platesti transportul sau sa iti iei de aici. Daca le vrei noi, pune in medie un 500€ pt fiecare ( o masina de spalat vase si una de rufe le poti lua si sub 500, cu clasa de energie AAA), o combina frigorifica o poti lua cu 600 (A++), nu pare foarte mult, dar daca treb sa-ti cumperi fiecare farfurie...se aduna.

Pup fetele! Ieri am vrut sa va scriu, ca nu mai stiam ce sa fac de disperare. Fiu-meu e fascinat de un coleg de gradi, tot cu ala vrea sa se joace, iar ala il respinge lovindu-l cu piciorul sau dandu-i un pumn in burta. Poate ii spune sa plece, dar al meu ori nu intelege ( ca nu pot aprecia cata germana intelege), ori nu asculta. Si educatoarele stau la masa si se joaca diverse jocuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Kea, am citit de asa o situatie de curind intr-o revista. Acolo statea ca educatoarea sa se duca la cel care respinge pe celalalt si sa ii spuna "Uite cutare vrea sa fie prieten cu tine si sa se joace cu tine, nu vrei sa ii fii prieten?" . Uneori copii interpreteaza gresit atentia venita din partea altora, de ex ca vrea sa le ia jucariile. Daca educatoarea nu vrea, poate sa incerci tu? Eventual sa vorbesti cu mama baietelului si sa ii inviti la voi acasa?

Dyanira, unele cladiri vechi au legatura la gaz pt aragaz. Cele noi mai rar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

aschiutza dar tu noptile nu le dormi?
Teolina bine ai venit!
Aici copii merg la scoala la 6 ani. Daca cunostintele de germana nu-i perimit, mai poate sta un an la gradi.


Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Angiuta, as vrea eu sa dorm . Din pacate dorm mai mult ziua decit noaptea... Noaptea ma trezesc de nu stiu cite ori si stau cu ochii pe tavan...

Teolina, la noi in Niedersachen (politica scolii e diferita de la Land la Land!) exista la gradinita "grupe de integrare" (dar nu la toate!) . In plus in ultimul an de gradinita se face un test si daca vreun copil nu stie destula germana cit are nevoie la scoala primeste ore in plus. Am o cunostinta invatatoare care facea ore de germana cu niste copii aratindu-le desene si prin jocuri. Intereseaza-te de la inceput ce posibilitati sunt in München.

Eu de gradinite bilinguale nu am auzit aici, probabil insa orasele mari au. M-as mira insa sa fie de stat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui tinatache

hola! am scris si am pierdut mesajul pe drum
La scoala si peste tot pe unde merg ai mei, nu au avut niciodata probleme, desi spunem peste tot cu glas tare de unde am venit. in cazul alinei este vb de [b] romani [b/]! Si ei destul de ciudati, de reg. e invers Din exper. mea nemtii nu sunt rasisti, cel putin aici, insa sunt multi care vin cu obiceiurile de acasa si vor sa le aplice in continuare. Cand sunt atentionati sar in sus si spun ca nemtii sunt rasisti, ca daca era Ausländer nu se lua de el. Amonar s-a de ex., a avut o exper. neplacuta cu o directoare de scoala (eu zic ca femeia avea dreptate, astept rosiile) eu o admir si respect pe a noastra si cred ca si ea pe noi ca familie, altfel nu ne-ar opri de fecare data sa ne intrebe ce si cum, chiar ne-a cerut si ajutorul 1 data. si ne-a inteles si ajutat de mai multe ori.

In alta ordine de idei: are cineva experienta sau a auzit despre aparatele de epilare cu laser , de cumparat pt acasa?

La noi deja a inceput sa se topeasca, azi pun papuci de iarna la masina

cristina
edit: reiese ca noi suntem familie model, no way, nici pe departe. am avut discutii, probleme cu colegi de scoala, dar nu pt ca suntem straini, aveau si altii. si sincera sa fi, daca vine tanti aglaia cu 10 clase si se streseaza ca-s romanca, nu-mi pasa, oameni rai si prosti sunt peste tot. In Ro vecinul de jos era alcoolic, cand era treaza nu dadea nici buna ziua, iar beat fiind m-a facut de cacao, urla e casa scarii cat il tinea gura. de altul de la parter mi-era frica si-l ocoleam, cand se imbata isi batea si femeia si copii... si am stat in centrul orasului, cam 2 ani. aici de 10 ani am mai avut discutii, dar daca inca nu m-a injurat nimeni inseamna c e bine


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Aschiuta aici sunt multe gradinite bilingve, multe de stat sau EKT ( Elterninitiative) si la care platesti la fel ca la cele de stat. Urmatoarea practica chiar vreau sa o fac intr-o gradinita bilingva germano-italiana.
Dar lucrurile difera de la un Land la altul...

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Fir-ar, ca mi s-a pierdut ditamai mesajul ca nu stiu de ce nu mai eram logata si am dat inapoi si am copiat doar citatul in mesajul anterior. Bine, cand imi trece o sa incerc sa refac, vroiam sa raspund la chestia cu aparatele de epilat, de fapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teolina spune:

Fetelor,bine v-am gasit si va multumesc pt raspunsuri
O sa va mai tot intreb....
Am inceput sa caut pe net gradi, am gasit ceva cred, sa vedem.
Helbi, baietelul meu face 4 ani in decembrie. Apropos de asta, imi puteti recomanda vreun magazin de jucarii? Vine Craciunul si in decembrie este si ziua lui Mateias.

Alta intrebare: ce retea de telefonie imi recomandati? M-ar interesa sa aiba tarife reduse pt Ro. Aici asa am, ma gandesc poate exista si acolo.
Va pup si va urez o zi cat mai frumoasa


Mergi la inceput