Viatza in Germania - cap.81

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Eu ma refeream la Elvetia, in Germania nu stiu cum este. Si persoanele de fata se exclud Aici e o chestie generala, eu sunt invatata altfel din Romania. Nici eu nu port tocuri, ca nu le suport, am pantofi comozi. Iar de fardat, in limite normale. Elvetiencele nu au au gust la imbracaminte, eu nu stiu de ce se imbraca asa. In Romania se imbraca femeile sport, dar cu gust, aici insa nu. Ai mei parinti cand au venit prima oara in Elvetia, au ramas socati, mi-au zis ca popor mai urat ca cel elvetian nu au vazut vreodata. Asta este, fiecare cu gusturile lui.

Profa Marciei a fost super de treaba si a luat mereu masuri, dar in pauze nu putea sa stea tot timpul dupa ei. S-a intamplat o data sa-i dea un copil cu piciorul rau in burta, de a durut-o cateva saptamani. Noroc ca o cunosteam pe mama lui si am discutat direct cu ea. Baietii sunt agresivi cu fetele si asta nu gasesc normal. Eu am invatat-o sa nu dea, sa incerce sa rezolve totul cu vorba. Acum a mai crescut si are si ea gura mare. Si nu se lasa.

O seara buna

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

Fiecare natie cu defectele si calitatile ei. Tu daca ai acceptat sa locuiesti intre ei, trebuie sa accepti si ca sunt diferiti. Si mie la inceput mi se parea ca nemtii se imbraca ciudat si ca nemtoaicele tinere in mod special, sunt neingrijite, dar m-am obisnuit cu ei asa.
Acum chiar imi place...desi nu mai sunt la prima tinerete si nici o frumusete rapitoare, pe strada ies in evidenta. Fiica-mea ma mai face atenta ca intorc unii capul dupa noi. Sau mai sunt unii pe care-i fura peisajul iar cand ajung in dreptul meu ma saluta fasticiti. Face bine la moral...

Iar legat de discriminare, noi n-am avut parte pana acum de asa ceva. Toata lumea a fost draguta cu noi , iar la scoala copiii s-au purtat exceptional cu fiica-mea chiar din prima zi.

Dar sunt oameni si oameni, nu putem sti maine peste cine dam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selina-d spune:

Tinatache vorbesti de aparatele de epilat cu IPL? Eu am un Philips Lumea. Asta e

http://www.amazon.de/Philips-SC2001-01-Lumea-Haarentfernung/dp/B005F2OX6K/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1351588188&sr=8-1

Pentru mine e exceptional. Sunt si mai ieftine variante, dar trebuie sa tot schimbi lampa, iar la Philips tine 80.000 de blitzuri. Initial m-am blitzat tot la 2 saptamani si apoi mai rar. Pe picioare am avut rezultate excelente, iar bikini si subrat relativ ok.

Si noi am avut parte de experiente pozitive legat de integrarea copiilor. Eu am incercat sa ma port cat mai deschis si prietenos cu cine am intalnit, desi imi fac prieteni greu, dar intotdeauna daca am fost si eu draguta cu ei mi s-a raspuns la fel. Eu nu astept sa fiu tratata deosebit fata de altii. Copiii sunt copii si intotdeauna vor fi si din cei care braveaza si rad de cei din jur, ba ca e mai gras, ba ca are ochelari, ba ca o fi strain... Dar la fel de bine sunt si foarte multi copii care accepta diferentele fara nici un fel de probleme. Cumva trebuie navigat cu grija.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

M-am invatat cu ei, ca doar sunt din 2004 aici...si imi place Elvetia...fiica-mea are dubla cetatenie, elvetiana si romana, dar ea zice ca e 95% elvetiana si 5% romanca...ei nu ii place in Romania, pt ca sunt catei pe strada (a zis ca va face o organizatie cand va creste mare, care sa aiba grija de toti cateii vagabonzi), e murdar, e aglomeratie....dar in vacanta de vara merge cu bunicii in Romania, ca nu are incotro...

elvetienii ma enerveaza insa cand spun ca ei nu stiau ca romanii nu pot fi si altfel, pt ca in presa apar doar reportaje sau articole negative despre noi...doar cei care au cunoscut romani au o alta parere...majoritatea insa cred ca romanii sunt toti hoti etc....am vazut multe reportaje si despre rromii care sunt in Germania...stiti faza aia cu aurul pe autostrada ? se fac ai nostri consorti ca nu au bani de benzina si vand tinichele pe post de aur...

o zi buna va doresc !

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Salutare din Hamburg!

Vad ca vorbiti de probleme cu "localnicii" . Noi nu am avut, ce-i drept Hamburg este cosmopolit. Cu copii, la gradinita sau la scoala nu au avut probleme nici cei mici...sau daca au avut probleme nu au fost bazate pe nationalitate ci pe " nu imi place de moaca ta". Noi invitam relativ des copii acasa, organizam "Ubernachtung" si nu tin cont daca fie-mea a fost la respectivii acasa sau cine a fost la cine de mai multe ori. In ultima vreme, de cand suntem in renovare, nu am mai putut invita copii la noi insa copii mei si-au vizitat prietenii. O sa ne luam revansa cand se va putea.
Avem relatii bune si cu parintii copiilor cu care ai mei se joaca. Nu ma pup cu toate mamicile insa mai barfim la o cafea cand ne intalnim intamplator.
Si la noi pe strada e o fetita cu care fie-mea si cateva din prietenele ei nu vor sa se joace si nu are legatura cu nationalitatea ci cu faptul ca parintii fetitei sunt nesuferiti si nu isi educa copilul. Ca urmare, fetita respectiva e relativ agresiva, obraznica si tupeista...ceea ce nu e pe placul celorlalti copii.

Cu aranjatul...hm...e chestie de gust. Si mie mi se pare uneori ca nemtoaicele se imbraca cam fad...insa pe de alta parte, vad multe femei est-europene care par total deplasate - arata ca niste pitzipoance. Cand ma duc in Franta si le vad pe colegele fantzuzoaice cum se imbraca, ma ia rasul - cu decolteuri pana la buric, sandale si fuste scurte...si nu i se pare nimanui deplasat. Aici ne imbracam la birou business si cred ca seful meu ar face infarct sa ma vada cu fust mini la vreun meeting.

Gata, am macanit destul, acum ma intorc la treaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Citat:
citat din mesajul lui selina-d

Tinatache vorbesti de aparatele de epilat cu IPL? Eu am un Philips Lumea. Asta e

http://www.amazon.de/Philips-SC2001-01-Lumea-Haarentfernung/dp/B005F2OX6K/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1351588188&sr=8-1

Pentru mine e exceptional. Sunt si mai ieftine variante, dar trebuie sa tot schimbi lampa, iar la Philips tine 80.000 de blitzuri. Initial m-am blitzat tot la 2 saptamani si apoi mai rar. Pe picioare am avut rezultate excelente, iar bikini si subrat relativ ok.

Mami, Stefan (13.04.2010) si Victor (31.08.2007)

mersi mult, chiar ma gandeam ca intrebarea mea s-a pierdut printre alte comentarii. am inteles eu gresit sau la Philips nu poti shimba lampa? Pe fatza ai incercat? Stiu ca scrie ca nu e pt fatza dar speram si eu, n-am decat cateva fire ratacite dar daca tot l-as avea in casa...

cat despre romanca=putzfrau, hai sa fim seriosi. e suficient ca acel copil sa fi spus acasa, maica-sa sa fi spus ceva de genul "aaa, cred ca X are o putzfrau din romania" si gata, i-a ramas in cap ca romanca= putzfrau. La servici mie mi-au spus 2sau3persoane diferite, cand le-am spus de unde sunt, ca e cool, ca au auzit ele ca romanii sunt buni la limbi straine. probabil de aia stiu eu asa bine atatea limbi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hallo,

Cristina, ti-ai luat epilator pana la urma?

nu exista natie perfecta pe lumea asta, asa ca ce va faceti atatea griji? de padure fara uscaturi ati auzit? sa dau si eu o tura pe acolo daca stiti vre-una.
parerea mea este ca nemtii si elvetienii nu pun pret pe felul cum se imbraca. le este egal ca nu sunt asortati sau imbracati dupa ultima moda. isi folosesc banii ptr alte lucruri decat hainele scumpe.

remarca aia cu copii rai ma zgariat pe retina. fara suparare!
copii sunt oglinda parintilor, iar daca parintii sunt rasisti sau cu mai putina cultura.... gata rezultatul.

Miriluta, tu parca ti-ai luat bucatarie noua. a venit, iti place? gateste singura?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selina-d spune:

Tinatache - nu m-am facut pe fata. Are Philips o varianta cu adaptor pentru fata (parca e cu vreo 100 de euro in plus). Cele 3 fire care imi cresc pe fata le smulg cu penseta si gata. Oricum sunt deschise la culoare si nu ar functiona aparatul. La lumea nu poti schimba lampa, dar 80.000 de blitzuri sunt echivalentul a vreo 5 ani de utilizare, asa ca e ok. Pe picioare nu m-am mai facut de lene de la inceputul lui august si abia acum ce incepe sa se vada ceva... super ok.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

kari, inca nu, ma informez si poate vine Mosu

selina, multumesc mult, chiar m-ai ajutat mult! cred ca aia 100 euro nu prea se merita nici la mine, dar cu restul suna bine, a dream come true daca intr-adevar potzi face pauza asa mare la epilat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Kari bucataria a venit luni (dupa ceva peripetii) insa nu am folosit decat masina de vase pana acum, restul aparatelor sunt inca virgine.

Bucataria era programata sa vina miercurea trecuta. Si mi-am luat liber sa fiu acasa....pe la 10 am sunat sa vad de ce nu au aparut astia cu bucataria inca si nenea de la logistica imi spune mirat ca la el suntem trecuti ca primim bucataria abia luni. Chestia e ca eu tineam in mana o hartie de la Küchen Aktuell pe care era confirmata livrarea miercuri. Am facut ca indienii la telefon si am scos flacari pe nas de nervi. Pana la urma au livrat luni insa ne-au facut o reducere.

In rest, dupa 6 saptamani de renovare, inca nu suntem gata (programat era ca dureaza 3 saptamani). Bucataria e gata insa insa holul, Gäste WC si garderoba inca nu sunt gata. In Keller mai trebuie finisati peretii si de pus gresie si faianta in baia de serviciu.

Uff....abia astept sa termin odata ca m-am saturat sa stau la coada la buda



Mergi la inceput