Fluturasi dragalasi de mar-apr 2011 (20)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

ailed vezi ce cafea buna fac? chiar te asteptam la cafea ca stiu ca tu esti matinala

strumphitza ce faceti? cum va simtit? sper ca sunteti mai bine. asteptam sa ne scrii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy_s

ailed vezi ce cafea buna fac? chiar te asteptam la cafea ca stiu ca tu esti matinala

strumphitza ce faceti? cum va simtit? sper ca sunteti mai bine. asteptam sa ne scrii

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)


buna, buna cafea... si eu sper sa fie strumph&co mai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lparpala spune:

Hello!

Ce liniste este pe aici! Ati fugit toate in weekend?

Noi iarasi am mers la servici, iar Diana s-a lasat foarte greu convinsa sa faca nani. Acum doarme in sfarsit.

Tocmai acum cand aveam si eu timp sa va citesc mai pe indelete ati fugit toate

la si

Mami fericita de bebe Diana Emilia (20.03.2011) si 35+ cu
Cine?Cu cine?Ce?
Diana cea grabita
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

'Neatza mamici!

Buburuza doarme si eu mi-am facut mani si pedi ca era necesar

Madutza ma bucur ca ati reintrat in normal
Si L are muci, ieri credeam ca mi se pare ca fornaie ca ea se mai si prosteste uneori, dar azi am aspirat-o si au iesit destui cred ca mai toti copilasii au muci in perioada asta de tranzitie cald/rece, mai ales cu vremea asta schimbatoare

Mary nu stiu exact daca e intoleranta la lactoza sau intoleranta la PLV (proteinele laptelui de vaca) pentru ca nu i-am facut inca analize; mi-e si mila sa o intep iar insa e cert ca are o intoleranta la laptele de vaca; posibil sa fie intoleranta la lactoza secundara episodului de enterocolita pe care l-a avut, pentru ca am inceput sa-i dau lapte de vaca la vreo 2 saptamani dupa si probabil nu se refacuse complet epiteliul intestinal sau poate fi si intoleranta la PLV, dar atunci nu-mi explic prea bine cum de nu face si la derivatele de lapte (iaurt, smantana, unt, branzeturi etc.) pe care le tolereaza (inca) foarte bine
Oricum e adevarat ce zici tu, LM are procentual mai multa lactoza decat LV (cam 7%, fata de 4%), insa mult mai putine proteine (1% in LM, fata de 3.5% in LV), procentul de apa (88-89%) si de grasimi (3-4%) fiind cam aceleasi la ambele. Dar e clar ca eu am alaptat-o pe L cat a avut enterocolita, nu i-am dat deloc LP delactozat si a fost OK, in schimb daca i-am dat chiar si putin unt pe paine/smantana revenea diareea, deci cine poate explica de ce tolereaza mai bine lactoza din laptele meu ?

Strumphy cred ca va rasfata mama ta cu toate mancarurile si bunatatile si nu mai ai timp sa mai intri

Catank tu o mai alaptezi pe I? Daca da, am ramas cam singurele

Yasmi ce faceti voi? Mananca singur L? Eu am incercat s-o las pe L, dar de obicei ii e prea foame si vede ca nu reuseste si se enerveaza imediat, face un scandal, se loveste cu capul de masuta si nu mai vrea sa-i dau nici eu, dar nici ea nu mai mananca Chair mamici, fluturasii vostri mananca singuri singurei?

Ailed, Roxy si restul fetelor si merg ca s-a trezit pitica si ma striga cand pe mine cand pe tati (mai mult pe tati )







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Lidia, daca doarme pitica, baga si tu un somn

yvy, eu le-am dat pana la urma la copii coryzalia si oscillo, 3 zile la fiecare. Lui Cristi aproape i-au trecut mucisorii..mai sufla nasul de 1-2 ori pe zi, in schib Cata inca are..s-au facut galbeni.
Am citit eu ca homeopatele se dau o perioada scurta si apoi se lasa organismul sa lupte. oare e bine cat am dat?

Fug sa pun niste hainute in dulap, sa mai bag o gura d ecafea si apoi plecam sa luam baiatul de la "gadi", asa zice Cata cand o intreb unde e Cristi? "a gadi"
Ah, azi m-a uimit ca a facut o propozitie a venit cu un bebelus la mine si mi-a spus f clar: bebe e mic !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Yvy, azi Cata a mancat cocosel de curte cu fasole verde, jumatate a mancat singura si jumatate i-am dat-o eu. Adica aveam fiecare cate o furculita, eu ii dadeam un dumicat apoi mai reusea sa bage si ea putin, iar eu..si tot asa. Nu resuseste sa ia bine din farfurie ce e aste moale, iar cand reuseste de multe ori intoarce lingura/furculita inainte sa o bage bine in gurita si ii cade mult din ea. Exersam, exersam. Nici lingura nu vrea sa o tina bine..o apuca cu degetele de varful cozii..si clar nu poate sa o manevreze cum trebuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

am venit si noi de pe afara ca mult am mai umblat si azi. asa cald este si frumos.

yvy azi, de exemplu, a papat Anastasia singurica omleta cu branzica si ardei i-am dat eu putin la inceput apoi a inceput sa pape ea si am lasat-o singura si a papat tot, eu spalam vase si ma mai uitam din cand in cand la ea. o las la fiecare fel sa ia si ea cu lingurita/furculita ei. asa se invata.
eu stiu ca laptele tau nu afecteaza cu nimic, indiferent ce intoleranta are. laptele matern este clar diferit fata de oricare lapte.

madutza vorbareata mica, ce dulce cred ca este bravo Cata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

lidia tu mergi la servici sa lucrezi sau doar asa mergi la colegi sa le faci galerie? ce bine iti prindea si tie un somn acum cat dormea si Diana



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

mada cum mai esti azi sentimental vb?
sper ca mai bine

delia nu sta nici petra
ne certam
sta cand e cu antonia
ca se joaca cu ea
altfel vrea numai in brate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Hello!
Salutari di Bali!
Ne simtim foarte bine aici. Am vizitat mult din insula.
Nu am reusit sa citesc nimic de pe forum, doar un pic am vazut ca sunt multi copilasi cu muci si acum ma intreb ce mai face printesa mea. Am vorbit devreo 3 ori cu bunicii, dar de fiecare data Daria dormea sau era plecata cu tataia. Aici ne costa 3 euro/min, iar bunicii nu sunt prea familiarizati cu net-ul ca asa ar fi fost mai usor sa comunic cu ei.
Vreau sa va spun ca Bali nu e locul acela mirific despre cate am auzit. M-a uimit aici mizeria de pe strazi si saracia :(
Daca ar fi sa vad doar plajele superbe, oceanul, apusurile de soare si padurile de palmieri, atunci da, este un loc de paradis. Dar intorc privirea si vad si cealalta parte urata.
E clar, te poti indragosti de Bali, daca ignori partea urata. Eu nu as putea trai aici.
Mancarea este delicioasa, oamenii sunt foarte primitori si zambesc tot timpul. Religia hindusa ii face asa.
Balinezii sunt foarte multi, raportat la suprafata;, 3 milioane de locuitori pe o insula de 5000kmp. ei sunt 500 loc/kmp. In Romania sunt 90.
Poate de aceea strazile sunt pline de gunoaie.

Copii sunt purtati de mame in esarfe tip sling. Chiar si toddlerii. Sunt alaptati oriunde cer ei. Sunt alaptati inclusiv pe scuter. Asta e principalul mijloc de transport. Familii de 3-4 persoane merg peun scuter. Copiii mici sunt legati de mame (cu sling, mei tai etc.) si la srmafoare am vazut ca ii alaptau :)
Aunt extrem de multumita ca am reusit sa vad o alta civilizatie, alta lume, dar foartr dezamagita ca nu e destinatia paradisiaca la care ma asteptam.
Ce e uimitor este ca in toata saracia lor, nu am vazut copii plangand, infometati sau parasiti. Copiii stau in permanenta langa parinti.
Ghidul nostru balinez cand ne vorbea despre copiii si sotia lui, i se lumina fata si se vedea ca are un respect deosebit pt ei.
Va pup si revim cu impresii cand ma intorc acasa!

Ps: cateodata mi se face atat de dor de Daria, incat as vrea sa strang orice in brate, o perna, orice. Mai ales cand vad mamele de aici care isi poarta copiii asa cum am purtat-o si eu pe Daria cand era bebe, in sling si mei tai. Mai am 4 zile si o vad :)

Mergi la inceput