Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *446*

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AlexAndra_81 spune:

Salutare tufete!

Revin si eu dupa o perioada aglomerata rau la birou, dar acum se pare ca m-am eliberat, chiar prea tare as zice:))
Noi suntem bine, am reluat gradinita, totul ok ca era deja obisnuita de anul trecut, evident ca dupa primele zile am si stat acasa cu ceva muci, dar asta e absolut normal la noi, cu mama imunizarilor la zi si tot degeaba:)
Am descoperit si o candida in gat, am terminat tratamentul, acum trebuie sa o duc la retestare sa fim sigure ca a plecat de tot...
Am vazut ca vorbeati de jocuri, Amalia e tare incantata, noi toata ziua ne jucam Nu te supara frate, Sus jos, niste joculete cu printese si unul cu niste vacute, toate luate de la Noriel, in schimb fii-mea triseaza mereu, habar n-am de unde o duce pe ea capsorul sa-si aseze zarul exact cum ii trebuie Si sa vezi suparare cand se mai intampla sa castig si eu
S-a inaltat binisor si ea, are 105 cm si vreo 17-18 kg, aici suntem campioane printre domnisoare
In schimb nu mai doarme deloc singurica, ea care n-a dormit aproape deloc cu noi in pat, si are o perioada in care ii este frica de intuneric, nu se duce singura nici la bucatarie, nici la ea in camera, si asta ziua, pe lumina, tot spune ca-i e frica de Malefica si de lupii din frumoasa si bestia Pare ca pricepe cand ii explic eu ce si cum, dar apoi o luam de la capat. Eu tot zic ca e varsta cand incepe sa constientizeze si personajele negative, mai are cineva asa copil sperios?

Citit din urma printre randuri, ma bucur pt si tin pumnii Iuliei; bine ca gravidutele sunt in parametri normali; ma bucur ca mititeii s-au acomodat in mare la gradi; felicitari doamna dr Monvas

Nasoale fazele cu muscatul, pana acum a mea nu a venit agresata in niciun fel de la gradi, cred ca as lua foc daca s-ar intampla asta
La fel si cu adusul copiilor bolnavi, dar asta se mai intampla si la noi, unii parinti chiar nu pricep si gata si asta avand in vedere ca pe cei bolnaviori ii izoleaza cand ii descopera si le cheama parintii sa-i ia acasa, sa vezi ce figuri fac atunci ca-s chemati de pe la munci

Pisik , sper sa gasesti cea mai buna solutie pentru Ana, si mie mi-ar fi tare greu sa o rup dintr-un mediu in care s-a acomodat atat de bine si as prefera sacrificiul financiar...

Si gandurile mele se indreapta spre a da copilul la 7 ani si la scoala, ca doar are o viata de lectii si disciplina in fata...

Si mai vroiam sa intreb daca ati pus careva piticii pe schiuri pana acum, ca noi studiem niste oferte pentru la iarna, si nu stiu daca sa iau in calcul o scoala de schi si pt Ama sau nu Nu-i cam mititica sau doar eu o vad asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Alexandra, pfuu chiar m-am gandit la tine in wkd si am vrut sa te sun dar am zis ca sigur sunteti iar plecati pe undeva
Bine ai revenit !!


Cu schiurile eu am inteles de la alte mamici ca pe la 3-4 ani e varsta optima, noi anul acesta nu stiu daca mergem in formula completa totusi la ski, banii astia ne incurca



Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

skiuri ... ce-mi place, miroase iarasi a concediu

kea- la dortmund vom ajunge la inceputul lui decembrie
singurul lucru care nu l-am avut in vedere cand m-a apucat elanul a fost vremea am uitat ca atunci ar cam fi iarna


Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

legat de grupa mica-mijlocie, stiti ca am mai avut eu dilema asta si noi am ales varianta cu repetat grupa bebe si intrat in grupa mica odata cu ceilalti de varsta ei tocmai pentru a nu repeta grupa mare
din "sursele" noastre stim ca se va merge mai departe cu clasa zero - diferenta ar fi ca se va intoarce la gradi (slava domnului)
regulile se vor pastra asa ca nici sa stau in cap nu va putea intra mai repede la scoala (eventual doar sa-mi aleg prin diverse tertipuri scoala la care sa invete)plus ca, din ce am mai vorbit cu niste invatatoare (aici poate mai indicate ar fi anaan si ilinca) programa este tot mai grea si incarcata iar eforturile la care sunt supusi copii sunt foarte mari, comparativ cu ce era pe vremea noastra asa ca am inteles ca este vizibila diferenta intre un copil de 5 ani si unul de 6 cand incepe scoala, oricat de avansat ar fi cu scrisul, cititul, socotitul, etc
eu imi doresc pentru andreea ca invete si germana (ca la engleza, desi face doar cateva ore pe saptamana se cunoaste - canta, vorbeste nu folosind mecanic niste cuvinte, ci chiar constientizand ce inseamna intr-o limba si alta iar astea ma fac increzatoare si in achizitiile in germana)
deasemenea vreau sa se bucure cat mai mult de pictura, dans, gimnastica...
nu stiu daca dupa inceperea scolii voi mai putea sa-i asigur prin after-school posibilitatea de a continua cu toate astea asa ca profitam acum cat mai mult



Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

De revelion cine pe unde merge ?

Eu acum fac planurile


Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus

De revelion cine pe unde merge ?

Eu acum fac planurile



Doamna Ghica.

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 18+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlexAndra_81

Si mai vroiam sa intreb daca ati pus careva piticii pe schiuri pana acum, ca noi studiem niste oferte pentru la iarna, si nu stiu daca sa iau in calcul o scoala de schi si pt Ama sau nu Nu-i cam mititica sau doar eu o vad asa?



Noi iarna trecuta ne-am facut un concediu la Predeal pe motiv ca invatam copii sa skieze. Adela s-a pus pe urlat de cand s-a vazut cu claparii in picioare si nu a mai vrut sa se miste din loc... Adevarul e ca cei mai mici pe care i-am gasit erau cam cu 5 nr mai mari decat purta ea... Ana a colaborat ceva mai bine, ma gandesc ca anul asta s-ar putea obtine rezultate satisfacatoare...

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 18+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdyi2001 spune:

Saluatre!

Nu am reusit sa intru decat acum. Am avut o zi de kk dar acu nu mai conteaza. Va multumesc tare mult, fetelor pt sustinere, daca barbate-miu s-o hotari am sa va dau de stire... Deocamdata mi-a spus ca nu mai vrea straini, ca are deja un ceh si un polonez si ar fi vrut unul de aici... Acu nu stiu, eu i-am prezentat si varianta Keei, a Simonei si a lui Novus. Om vedea la ce s-o hotari si DACA s-o hotari...
Va multu inca odata.

S-au mai strans inca vreo 700€ din donatii, cand fac mia ii trimit... Pana atunci ma rog ca Iulia sa fie bine si sa-i dea Dzeu putere.

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Seara buna fetelor!

Va multumesc pentru pareri. Toate aveti dreptate: cele mai emotionale luati in calcul factorul obisnuinta la gradi, copil deja adaptat, caruia ii place, etc., cele mai rationale iau in calcul factorul financiar. Ambele abordari sunt cat se poate de corecte si tocmai de aici framantarile mele. Care asta seara s-au spulberat ca prin minune, pt ca am realizat ca ceea ce gandeam eu nu e gresit deloc, ca e normal sa imi doresc binele pt Ana si sa fiu chiar inconstienta cand vine vorba de finante. De unde mi se trage? Am fost la nasii nostri si la un moment dat nasul a vrut sa vorbeasca ceva cu noi (ne tot zice de vineri de cand ne-am intalnit ca vrea sa vorbim). Ne-a spus ca ei au discutat si ca se angajeaza sa ne plateasca ei gradinita Anei o perioada pana ne revenim financiar, fie merge cu florile, fie ma angajez, pt ca nu li se pare ok sa o mutam, pt ca vad ca Ana e un copil special, care a evoluat mult la gradi si nu li se pare corect fata de ea. Am simtit ca ametesc, mi s-a parut atat de frumos si de neobisnuit gestul, mai ales in lumea asta in care traim, incat nici acum nu imi revin. Cel mai probabil un vom accepta, pt ca m-as simti aiurea si obligata, poate doar sa ne ajunga chiar cutitul rau la os. Dar faptul ca au propus asta mi-a creat mie certitudinea ca nu sunt nebuna, ca daca si cineva din exterior (ma rog, f apropiat, dar totusi din exterior)s-a sesizat ca nu ar fi chiar ok sa facem miscarea asta si chiar s-a oferit sa ne ajute, in conditiile in care au si ei copil, inseamna ca ar fi chiar o greseala. Stiam asta, acum sunt mie in suta sigura. Si asa cum Dumnezeu ne-a oferit aceasta mana fix cand aveam nevoie de un impuls, ceva sa ne hotarasca, asa ne va ajuta si de acum inainte. Sunt suta la suta impacata cu decizia, repet, nu pt ca am descoperit brusc pestisorul de aur, propunerea nu schimba cu nimic lucrurile, ci pentru faptul ca am simtit aceasta propunere ca fiind raspunsul meu la intrebarile legate de gradi a Anei.
Acum sa vedem sub ce forme vin si celelalte raspunsuri

Gata, m-am simtit datoare ca dupa ce v-am impuiat capul dimineata sa va spun si deznodamantul, mai repede decat credeam. Acum stiu ca daca o voi muta pe Ana de la gradi o voi muta doar la gradi franceza sau ceva echivalent.

Fug la nani, ca maine avem excursie si trebuie sa fim de dimineata la gradi.

Va pupacesc




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Foarte frumos gestul nasilor!

Eu am facut cafeaua... o las pe aragaz!

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 18+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput