Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *446*

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Pisik, cred ca cel mai simplu ar fi sa faci parteneriate cu diverese gradinite (particulare) din mai multe zone.

Tu sustii atelierul si exista posibilitatea sa nu platesti chirie pe spatiu pentru ca le popularizezi institutia catre cei din zona;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Pisik, ma bucur sa te aud si virtual
Grea decizie cu gradinita , clar toate inclina spre cea privata exceptand banutii
Succes cu noul proiect !!



Gina, tu ce faci, cum mai esti ? daca ai chef de povesti si despicatul firul in patru, suntem aici


Inapreda, gata muraturile ? hai la un raport forumistic


Anaan, cum a fost la nunta ?


Silvi, azi m-am gandit iar la tine cand mi-a venit rezultatul la Papanicolau (excelent din fericire ) , ce rezultate mai ai ? ai mai facut investigatii ? tin pumnii sa treci cu bine peste hopul asta


Chatonel, gata vacanta ?? asteptam pozele




Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus

Si Ada are amintiri din astea mai indepartate si vad ca e fascinata mai nou sa-i povestesc ce si cum facea ea cand era bebelus , apoi merge si i le povesteste lui Pisi de zici ca el e de pe alta planeta venit
Cea mai tare a fost cand ii povestea cum a cazut ea din pat




Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/





Tu o pregatesti pt o fratioara sau un surior?:)



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Pisik, dar alta gradinita de stat in zona nu mai ai?Numai pe asta cu "minimum-minimorum"?

Noi nu am avut sedinta cu parintii la gradi inca, sper saptamana asta. Nici eu nu cred ca la grupa mica, la stat, sa ne prezinte vreun optional, dar cine stie? la privat stiu ca la corespondentul grupei mici introduceau optiionalele din "semestrul 2", cand toti picii erau obisnuiti si adaptati si era si clar cine mai vine la gradi si cine s-a retras. Dar stiu si gradi de stat care macar de la grupa mijlocie aveau cam aceleasi optionale ca si la privat.

Eu nu pun mare pret pe optionalele de la grupele astea mici. Dansul e un fel de maimutareala, limba straina nu stiu cat prind ei...ma rog, e ok sa aiba contact cu diverse chestii care se pot face/aprofunda, dar nu mi se pare ca e ca si cum copilul ar invata - in sensul scolaresc, daca vrei - mare lucru.

Nu va stiu raportul venituri cheltuieli si nici nu stiu cat de intrata esti tu pe piata asta cu florile, cate comenzi vei avea de la inceput, cat de repede vei incepe sa faci un ban care sa va scoata din impas. Oricum, Ana etrecuta deja prin gradi, stie cu ce se mananca, mie nu mi se pare un capat de lume daca din motive obiective (si banii sunt un motiv obiectiv, din punctul meu de vedere) incercati si altceva. Macar pentru o perioada.

In final, eu cred ca toti copiii incep scoala cu un bagaj de cunostinte asemanator, daca e sa ne referim strict la cel cumulat in gradinita. Ce e in plus nu stiu daca vine neaparat de la diferentele stat/privat sau de la ce face copilul in plus acasa, la cercuri, ateliere etc. Dar inainte sa te dai cu capul de pereti de griji si dileme, cauta alta gradi de stat; daca e asa departe gradi privata, sunt sigura ca exista mai mult de o gradi de stat pe o raza mai mica de casa voastra.



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonapro spune:

Ziua buna, fetele!

Si eu ca si Pisik, cu o gramada de ganduri, am stat pe margine.

Am avut sambata animatie cu Mica Sirena la un clubul de care va spuneam si mi s-a parut destul de greu pentru inceput, per ansamblu a iesit ok, dar mai avem mult de invatat sa iasa totul cum imi doresc. Si uite de aici framantarile, ca doar cum sa stau linistita

Copilul e mai bine cu nasul, l-am dus la gradi, unde a fost bine, ii place, doar dimineata la trezire e mai greu.

Noi avem optionale de doua ori pe saptamana engleza, suntem la grupa mijlocie.

Pisik: mi se par tare multi bani pentru gradi, dar probabil asa sunt preturile la capitala, ai putea sa incerci sa vezi cum este si la stat, ca daca e ceva sigur va primeste la particulara inapoi

Silvi: te mai asteptam cu vesti pe la noi. Multa sanatate!




http://iulia-elena.blogspot.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonapro spune:


Apropo Ina, mi-ai facut pofta de pus pentru iarna si vineri am prestat muraturi si morcovi taiate rondele, amestecate cu conopida, doar sa le bagi in gura si niste castraveti in otet. Se vede ca sunt mai libera, ca de ceva timp nu mi-a mai ars de asa ceva.




http://iulia-elena.blogspot.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Citat:
citat din mesajul lui novus

Si Ada are amintiri din astea mai indepartate si vad ca e fascinata mai nou sa-i povestesc ce si cum facea ea cand era bebelus , apoi merge si i le povesteste lui Pisi de zici ca el e de pe alta planeta venit
Cea mai tare a fost cand ii povestea cum a cazut ea din pat






Tu o pregatesti pt o fratioara sau un surior?:)



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 26+


Cred ca ea pe mine mai degraba

Eu am discutat cu dr a mea si imi pun sterilet pana la urma, sa vedem cum o fi

Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Am luat rezultatele analizelor lui Vladimir. ma cam ingrijoreaza niste valori iesite din schema. As dori o parere din partea dnei doftola.

Doctora nostra este plecata din tara si vine abia sapt viitoare.

mada, cand ai vreme sa imi dai o adresa de mail sa iti trimit analizele daca se poa'.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Pisik, dar alta gradinita de stat in zona nu mai ai?Numai pe asta cu "minimum-minimorum"?


Eu nu pun mare pret pe optionalele de la grupele astea mici. Dansul e un fel de maimutareala, limba straina nu stiu cat prind ei...ma rog, e ok sa aiba contact cu diverse chestii care se pot face/aprofunda, dar nu mi se pare ca e ca si cum copilul ar invata - in sensul scolaresc, daca vrei - mare lucru.



Asta vroiam si eu sa o intreb pe Pisik: nu mai este alta gradinita de stat in zona ?

Cu optionalele cam asta e si parerea mea, la Ada cica de luna viitoare se va face engleza, dans si nu mai stiu ce

Anul trecut cand vroiam sa o dau la gradinita germana in ideea de a aprofunda mai bine limba ,m-a linistit chiar educatoarea de acolo spunandu-mi ca sigur o sa invete mai multe acasa prin conversatie decat invata germana copiii la gradinita, am mai vorbit cu niste mamici ai caror copii sunt absolventi ai gradinitei si mi-au spus ca intr-adevar stiu cuvinte, cateva poezii, dar nu ceva spectaculos, cei care merg mai departe la scoala merg si la ore in particular de obicei



Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Pisik06
Si marea mea framantare tot gradinita se cheama, credeam ca am scapat de ea pe 17, dar nu e asa. Deeeeci, inainte de 17 ne-am tot framantat ce sa facem, sa o lasam unde e, in grupa mijlocie la particulara, unde e obisnuita, are prieteni, e bine ingrijita, face 3 zile de engleza pe saptamana, are posibilitatea de optionale diverse, face progrese, este echilibrata balanta joc-invatare, are un meniu f ok (fara carne de pui, doar curcan, cu peste saptamanal, etc), dar facem destul pe drum, in conditiile in care ramanem intr-o masina si dam 1200 de lei/luna in conditiile in care ramanem intr-un salariu sau sa o duc la stat la grupa mica, unde nu se fac activitati, nu are optionale, nu ii scot din gradi, directoarea e f binevoitoare, dar f suficienta (toate cele de mai sus mi le-a spus dansa, poate va aduceti aminte de vizita mea din vara), atata cat e obligatoriu atata face, nu ca la alte gradi de stat unde aud de optionale de toate felurile si grija fata de copii. Dar totusi, ca un om civilizat zic hai sa iau un buchet de flori sa ma duc la directoare pe 17 atunci, sa discut cu ea. I-am expus din nou motivele ezitarilor mele, ca Ana este un copil trecut prin 2 ani de gradi, ca nu e ok sa o bagam la grupa mica, unde nu se face nimic (directoarea dixit, nu eu), ca poate gasim o varianta, daca nu acum, macar de la anul, direct la grupa mijlocie, etc. Dna directoare mi-a zis ca nu sunt sanse la anul, copiii au continuitate, nu au locuri etc. Mi-a mai spus ca au facut 2 grupe mici, cu cate 15 copii (ceea ce a extraordinar pt stat) si ca oricum, am timp de gandire pana pe 1 oct., ca de atunci se considera retras daca nu il aduci.
Si uite asa mi-a lungit agonia. Miercuri am fost la sedinta la gradi a noastra si in afara unor ipochimene de parinti cu fitze cat caru in cap (Doamba dr, sper ca sunteti de acord) si unor aspecte ce pot fi imbunatatite, nu ma nemultumeste nimic, din contra. Dar cand ma gandesc la drum (ma rog, sa zicem ca rezolvam cu transportul, desi nu ma incanta) si mai ales la acei bani ma ia vartejul. Nu vreau sa dau binele copilului pt o mana de banuti si totusi....uite cu din astea ma distrez eu, ma iertati ca am ocupat pagina varsandu-mi ofurile


De-acord, doamba, de acord, inclusiv cu problemele! Alternativa noastra ar fi o gradi, tot particulara, fix in spatele blocului (adik ma uit de la geam in curtea lor). Pretul e tot pe-acolo (usor mai ieftin), drumul ar fi marea realizare. Bine, la noi nu e vorba de aceeasi distanta (ca in cazul Anei), dar situatia va fi si mai nashparlie dupa 1nov, cd Costin va fi si mai ocupat cu joburile... iar eu si mai imobilizata...
Totusi, mi se pare ca Adela se simte atat de bine acolo, incat... parca nu-mi vine sa ii stric "aranjamentele", dincolo de alte kestii pe care le apreciez eu, dupa standardele mele...

A-propos, stiti ca noi ne tot codeam cu inotul, ca nu ar putea sa invete kiar sa inoate la varsta asta... De invatat, nu (cred ca) a invatat, dar la noi baia e devenit (mai mult decat inainte) loc de joaca: face pluta in cada, se suie pe un lighenash , striga "1-2-3 shiiii" si sare in apa. daca pica, se scutura si o ia de la capat, asta in conditiile in care pana de curand abia reuseam sa o spalam pe cap, fara sa ii udam cumva okii sau urekile.

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 18+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput