Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *446*

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Floricule, respira adanc.
Nu e usor sa-ti vezi copilul agresat, mai ales in repetate randuri.
Dar cred ca nici parintii fetitei, nici educatoarea nu se bucura de ce se intampla...

Si sa o "sperii" pe copila nu cred ca va avea vreun efect. Si drept iti spun, eu ca parinte al fetitei, as declansa un conflict daca te-ai lua de copilul meu.Pana la urma, nu pot lasa un strain sa vina sa ii "faca educatie:, certe, ameninte....

Iarta-ma te rog, ti-am spus, te cred ca suferi si ca nu mai stii cum sa procedezi ca nici Rares sa nu o mai incaseze. Dar iti spun si cum se vad lucrurile de pe cealalta parte a baricadei.
In plus, mai zic o data, trebuie vazut daca fetita mai musca si pe altii, sau conflictul/antipatia/spune-i cum vrei e doar intre cei doi. Abordarea educatoarelor ar trebui sa fie subtil diferita in acest ultim caz, zic eu...

Kea, e super faza cu "bazarul" cu produse pentru copii, chiar e grozav. Aproape ca ma intreb daca nu as gasi si in oras amatori de asa ceva. Pentru ca, toti copiii se plictisesc de majoritatea jucariilor lor, si sa cumperi o jucarie/un joc in stare buna, la un pret aproape de nimic, e o ocazie. In fond, cate mame fac schimburi de jucarii si cate schimburi pot face 2-3-5 mamici, cat sunt grupurile create ad-hoc prin parc..?



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Kea scuze, nu e vorba de nicio ferma :))) vroiam sa spun jocul recomadnat de tine cu gradina de zarzavaturi



Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Pisigri, stiu ca nici eu nu as accepta sa ii faca altcineva educatie. Asta asa e. Dar...nu stiu cum sa fac.

De capsat a mai capsat copiii. Mi-a spus sora ca intr-o zi sapt trecuta au fost 4. Capsati doar de fetita. Plus ca saptamana trecuta a mai ciupit si un baietel dar acesta s-a potolit.

Credeti-ma sunt turbata. Bine ca nu am gasit-o azi. caci nu mai imi alegeam cuvintele.
Poate pana maine imi vin alte cuvinte in gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Haideti sa va spun ce poezie a invatat Rares ieri.

Pisicuta

Pisicuta mea ar vrea
S-o invete cineva
Cum sa-si vare botisorul
In oala cu laptisorul
Miau-miau! Ce ma fac?
Ca pe oala-i un capac!

Ma surprinde ca o recita cu intonatie. Bine ca pana m-am prins ce vrea sa imi spun ami-am dat seama ca e vorba de o pisica care vrea lapte si o oala cu capac. Apoi, dupa a treia repeta cu intonatie si gest m-am prins.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Hello!

Dragelor, multumesc de pareri, incurajari. Intra-adevar, avem niste nasi speciali si sune fericita ca ii am. Si da, mi-am luat o piatra mare de pe suflet, parca Dumnezeu a vorbit prin nasu si mi-a spus care este raspunsul la intrebarea cu gradi. A fost ca o minune.

FLORIC, te rog sa nu te superi pe mine, dar nu pot fi suta la suta de acord cu pozitia ta. Pot fi suta la suta de acord ca este trumatizant sa iti gasesti copilul muscat de nenumarate ori si ca nu e ok sa stai cu mainile in san privind impasibila, dar nu sunt de acord sa blamezi copilul, spunand ca te vei infige in ea.
Copilul este copil, acest obicei poate fi o refulare a unei traume, poate schimbarea gradinitei, poate certuri acasa, poate traume la nastere, cauzele sunt f multe...In primul rand trebuie discutat cu parintii. Daca totusi spui ca lucreaza cu ea si nu sunt niste nesimtiti care sa o incurajeze sau sa o lase in boii ei, nu cred ca este nici la ei problema. Problema no.1 eu o vad la sora/ingrijitoare, etc. Si la Ana la gradi a fost la un moment dat un copilas la grupa baby, traumatizat de integrarea in colectivitate, care ii capsa pe toti, de la colegii lui, pana la grupa mare. Si Ana a venit cu un ceas pe mana. Am semnalat problema si dnele mi-au spus ca acel copil sta izolat, ca este sistematic pus la colt, supravegheat, etc. Le-am spus ca nu cred ca pusul la colt si varianta pedepsei este cea ideala, dar ca este necesara izolarea lui si lucrul cat mai mult, la gradi si acasa.
Intre timp s-a rezolvat cred, noi nu am mai avut dovezi. Ideea este ca da, e nasol sa iti gasesti copilul muscat, dar daca parintii sunt la curent si fac eforturi in sensul asta, problema este la educatoare. Pana la urma ea este responsabila suta la suta de ceea ce se intampla la gradinita si rolul ei este multiplu, inclsiv acela de mediator intre copii, psiholog, educator, etc. Daca rolul unei educatoare ar fi numai sa stea sa se uite la copii ce frumosi sunt si ei ar sta ca niste statui la muzeu, atunci s-ar face oricine educator.
Scuze ca mi-am spus parerea, dar avand si eu experiente de agresivitate cu Ana nu m-am simtit tocmai ok cand te-am auzit ca te vei infige in fetita si te va stii de frica. Sper ca nu te-am suparat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Am vazut si romani fericiti. Adica, Olga si co. Am vazut pozele pe fb. Doamne, ma simt de parca am fost si eu pe acolo.

Sa va fie de bine. Imi place de voi ca sunteti tare relaxati.

Urmatoarea oprire unde este?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Floric, oricat ar lucra parintii cu copilu acasa tot degeaba. Problema trebuie rezolvata de SOra Soarelui. Io zic sa stai in banca ta pentru ca daca sari la fetita iti va fi pusa o eticheta aiurea. In plus nu vei rezolva nimic, ba mai mult vei isca un conflict din care nimic bun nu va iesi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Pisik, nu ma supara nicio parere, experinta, sfat. Cu atat mai mult pe tine.

Repet, sunt in faza de criza cand nu imi intra nici o alta idee blanda in cap. Ci doar razbunare. Sper ca maine sa gasesc parintii sa discut in termeni civilizati. Sa ii cunosc, sa vad ce fac efectiv cu fetita si ii voi sugera sorei sa o izoleze. Pana se va domestici. Nici eu nu vad eficienta pedeapsa pe scaunul pedepsei. Caci pana va intelege ea cum sta treaba cu pedeapsa va mai face victime.

Firesc, Rares a avut aceeasi reactie violenta. A impins-o si a lovit-o. Desi cred ca a si capsat-o. Voi studia povestea acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Stau acum si ma gandesc ce pot face, ce propunere pot sa aduc, daca sora nu va accepta ca muscatoarea sa fie izolata. Adica, sa stea sa se joace printre copii dar nu in grup. La asta zic eu izolare.
Ce alta solutie ar putea fi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

floricule - parerea mea este sa vorbesti cu directoarea
este posibil ca discutand direct cu sora, aceasta sa fie deranjata fie de atitudinea ta nervoasa, fie de vorbele spuse la manie
directoarea este cea care o cunoaste cel mai bine si ar trebui sa stie ce si cum sa spuna astfel incat evolutia viitoare sa fie favorabila pentru toata lumea

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 3 anisori

Mergi la inceput