De ce le este oamenilor frica?(2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Vad ca opiumul popoarelor e inca puternic.

Ce inseamna frica de moarte si nevoia lasa a omului de a-si imagina prieteni fictivi care sa-l ,,scape".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@Tilia

Suntem pe teritoriu american, feminista draga. Aici stii ca nimeni nu are mila cand vine vorba de libera exprimare, asta si din cauza lui T. Jefferson, si a ateilor care sunt foarte taiosi si fac multe plângeri - unele indreptatite, de altfel -, plângeri catre ACLU (American Civil Liberties Union) impotriva "crestinismului" diavolesc din BISERICILE PAGÂNE (imitatii ale bisericii originale ortodoxe), din Statele Unite.

"Religia e opiumul oamenilor"

Inteleg ca esti fan(a) lui Karl Marx?

"Imagine no religion"

Si fan(a) a lui John Lennon, in sens ideologic?

Nu e simplu de inteles ce zic aceste persoane.

Daca ai vrea sa discutam despre feminism (am inteles ca pentru tine feminismul ar reprezenta vreun apogeu omenesc), te astept cu cartile scrise de Virginia Woolf si Alice Walker si cu alte "carti de capatâi" feministe deschise, pentru ca as vrea sa aflu si din cunoasterea ta.

Eu am credinta ca voi ATEII (si va doresc multa prosperitate in acest sens), veti face TOATE sectele (bisericile imitatii/pagâne) PRAF SI PULBERE intr-un final, si atunci vor avea oamenii a alege mai simplu, NUMAI intre Dumnezeul Adevarat si neDumnezeul ateu; alegerea ne(religioasa) a unui om VA FI mult mai simplificata (VOR DISPARE aproape toate bisericile sau denominatiile religioase), nu ca acum, când aceasta alegere, include si dumnezeii mincinosi si morti, existenti prin tot felul de mini sau mega biserici NEortodoxe, care mai de care mai slabe si neintarite si nepregatite a intampina VALUL STIINTIFIC si ateu - biserici pagâne pe care ateii stiintifici le vor rapune (insela) cu usurinta, eliberându-ma si pe mine intr-un sfârsit deplin al acestor biserici cu dumnezei falsi, de frica de pagânism, pentru putin timp. In continuare ateii stiintifici vor da nastere unui dumnezeu mai pagân decat toti cei care vor fi fost pana atunci.

Doamne ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Ca atee, nu ma intereseaza bisericile si credintele personale, atata timp cat nu imi fac mie sau altcuiva nevinovat rau. Si cat timp nu-s finantate din banii mei.

Unde-am zis eu ca feminismul e apogeul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui MihaiTexas

@JuliaSM

Am fost la biserica, si pentru ca am dorit, am mai invatat inca alte lucruri, despre Dumnezeu, in saptamâna aceasta. Si existând unele nelamuriri cu privire la exprimarea credintei mele - la sugestia unor mesaje postate la acest subiect – l-am intrebat pe Preot, la sfârsitul liturghiei, daca mirenii ortodocsi au voie a arata toata Biserica lor (cu cunoasterea ortodoxa despre iad si toate celelalte cunoasteri), celorlalti care sunt in afara ei, si cum se face acest lucru. Mi-a raspuns ca mirenii ortodocsi trebuie sa glasuiasca foarte clar despre biserica ortodoxa, asa cum aud si citesc din ea prin credinta in Hristos, si m-a mai invatat, de asemenea, ca noi, crestinii ortodocsi suntem PRIVILEGIATI pentru a-L arata pe Hristos lumii; suntem SINGURII de la care lumea poate invata despre Hristos, Dumnezeul Adevarat. In concluzie, daca exista anumite probleme in legatura cu discutia credintei mele ortodoxe, trebuie acum sa imi lasi persoana in pace si sa te iei cu Biserica Ortodoxa la "trânta" si sa-i "dai" dânsei, una pe la ficat - desigur, nu pentru ca ai putea face acest lucru.


Sa glasuiasca!!? Sa iti las persoana in pace!!? Usoara cale, my friend.

TU trebuie sa-L arati pe Christos in tine, daca vrei sa IL arati lumii, nu doar sa spui povesti despre El. Asta e calea, sa te faci asemenea Lui, sa te lasi tu schimbat, asa incat lumea, cand are impact cu tine, sa isi puna intrebarea 'Oare e Christos?? Aaa, nu e Christos?? Cat de mult imi amineste de Christos!!'. Prin iubire, prin felul in care te raportezi la altii, in care slujesti... nu doar cum iti tii predica si lovesti in toba. No offence, in tobe poate lovi si un copil, ca sa atraga atentia multimii. Toti putem face ZGOMOT. Problema e ce te faci dupa ce atragi privirile. Tu esti comod, spui 'Nu,nu, nu va uitati la mine, eu sunt doar glasul ( asta a fost pe vremea sfantului Ioan Botezatorul, care nu avea inca matrita, si doar propovaduia venirea iminenta a Mantuitorului), uitati-va la Bisaerica Ortodoxa, ca prin ea sunteti mantuiti si numai prin ea ( sau mai usor prin ea, ma rog, ca e un shortcut in sanul BO, din ce spui tu)'. GRESIT. Tu trebuie sa arati pe Christosul din tine, nu din altii sau din cartile teologilor.

Pomul rau nu poate face roade bune, pomul bun nu face roade rele, tot asa si oamenii. Omul care L-a cunoscut pe Christos incepe sa Ii semene si nu vrea sa mai pacatuiasca, pentru ca 'ii e groaznoc de rusine'(a la Steinhardt citire, woops!').

Mihai, Dumnezeu sa se indure de tine si sa-ti dea pacea, ca esti zbuciumat si imprastiat!

Poti sa jignesti in continuare, sa ironizezi de pe marginea drumului 'detectorul' meu de Christos in oameni ( prostia asta tot de la tine a izvorat), stii vorba veche 'cainii latra, ursul trece'. Stiu doar ca fiecare e responsabil si va fi tras la raspundere personal pentru orice cuvant fara folos pe care l-a rostit. Arunca tu cu rosii in toti care nu te aproba, asta spune multe despre caracterul tau si despre cresterea ta spirituala.

Cat despre BO, faceti biserici, inaltati catedrale, umpleti tara de artefacte ( pentru ca sunt, e drept, frumoase, cu picturi minunante, transpare arta bizantina prin toti porii peretilor). Cum spunea alt sfant drag mie, mai bine biserici, decat bodegi si crasme.In vremuri de razboi, romanii tot in biserici si-au cautat scaparea, au alergat sa se adaposteasca acolo ( si au ars de vii in interior, ,ma rog, dar asta e alta discutie). Insa nu va opriti aici, fiti voi Templu sfant al lui Christos, si cu atatia Christosi autentici in lume, asemenea discutii nu vor mai exista.

Promit ca nu mai scriu si ma voi tine de cuvant, nu ca altii.

Sa ne vedem cu bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui MihaiTexas

@michelle

Cat de simplu pot sa-ti vorbesc? A câta oara vorbim oare? Nu te jignesc, doar vorbesc si cu tine.

Poate tu SUFERI (de aceea te simti jignita, totusi, negasindu-mi vina mie ci cunoasterii omenesti) insa nu ar trebui sa suferi din cauza cunoasterii in legatura cu Dumnezeu, decât daca este gresita si daunatoare; Iarta muzica - asa sunt eu mai lumesc si mai pagân, cu tine, care ai fugit din Biserica dumnezeiasca.

Si in acest caz crezi ca este vorba despre o jignire - care s-a transformat in suferinta? (vezi definitia de mai jos).

Dumnezeu (DEFINITIE):
====================
(...)

SUFERA (*) si IARTA,

(...)
==================
(*) cuie, etc.

Asculta: tu spui adevar si inteleg de ce nu te TEMI, pentru ca IADUL nu va avea chinuri asa de grele pentru sufletele din el, si o sa se simta acestea BINE si acolo, pentru ca sufletele care nu vor avea iertare pentru pacate vor afla MILA de la Dumnezeu, chiar si in (vesnicul si fara timp) IAD, Dumnezeu fiind ATOTPUTERNIC.

Toti oamenii vor fi multumiti. Si ateii cu lumea lor din care vor muri (aceasta in care discutam acum si cu care ei sunt MULTUMITI) finita si izolata, ale carei rosturi finite si limitate le vor "studia" de infinite ori, pentru eternitate; si cei din iad, inchinatori la dumnezei pagâni cu trompa si 6 maini, sau la orice hristosi falsi si protestanti care-I fac concurenta Dumnezeului Adevarat, toti vor fi multumiti, datorita milostivirii dumnezeiesti.

Apreciez curajul pe care il ai ca sa vorbesti cu mine, si sa stii ca ADEVARAT ti-am spus.


Citat:
Asculta: tu spui adevar si inteleg de ce nu te TEMI, pentru ca IADUL nu va avea chinuri asa de grele pentru sufletele din el, si o sa se simta acestea BINE si acolo, pentru ca sufletele care nu vor avea iertare pentru pacate vor afla MILA de la Dumnezeu, chiar si in (vesnicul si fara timp) IAD, Dumnezeu fiind ATOTPUTERNIC.

Toti oamenii vor fi multumiti. Si ateii cu lumea lor din care vor muri (aceasta in care discutam acum si cu care ei sunt MULTUMITI) finita si izolata, ale carei rosturi finite si limitate le vor "studia" de infinite ori, pentru eternitate; si cei din iad, inchinatori la dumnezei pagâni cu trompa si 6 maini, sau la orice hristosi falsi si protestanti care-I fac concurenta Dumnezeului Adevarat, toti vor fi multumiti, datorita milostivirii dumnezeiesti.


asta-i de la Mihai cetire...ca din Biblie oricum nu e.

ma jignesti personal,imi jignesti credintza, jignesti Biblia, imi jignesti prieteni crdinciosi pana in maduva oaselor, jignesti misionari crestini care isi dau viatza pentru numele Domnului Isus...etc...etc...toate astea cu jigniri pe fatza...nu ca mi se pare mie ca sunt jignita.

nu inteleg cum poti sa ai acest tupeu, sa nu-ti fie rusine si frica de Dumenzeu?! Tu realizezi ce pacate faci? Te spovedesti? Stie preotul ce debitezi pe aici?

ba te mai iei si de americani...astia saracii ce ti-or fi facut?!
nu inteleg cum poti sa vii in America si sa ai tupeul sa vrei sa romanizezi americani?!

si multe multe altele...care sunt peste limita bunului simt si sub baremul minim al intelectului.

pe mine nu ma intereseaza credintza ta, si nici daca ai vreuna... vreau doar sa incetezi cu aceste jigniri.

pe acest forum ne adunam sa invatam ceva unii de la ceilalti,nu sa ne jignim.
tot vrei sa ma provoci cu mesajele tale cum ai facut si inainte la mesajul Danukai.

continui sa vrei sa ma iriti prin stilul in care ridici in slavi si spui ca NUMAI BO face si drege si NUMAI BO este cea Adevarata...si noi restul suntem niste pagini...noi suntem pe afara, Tu esti inauntru... noi suntem prosti...voi sunteti plini de DUH.

nu ai inteles nimic din Cantarea Cantarilor...asa ca sa intelegi despre Cartea vietii va fi peste puterile tale.

eu personal am invatat multe lucruri care nu le stiam, de la credincioase, crestine...sau alte religii, sau chiar si atei....de aceea imi este tare drag acest forum si scriu cu multa pasiune la el.

...suferintza mea e una singura si anume vazind oamenii care din ignoratza nu-si cunosc credintza sau necredintza.

de aceea spun ca e pacat ca multi te citesc si din ignorantza cred ca vorbesti din Biblie...cand de fapt nu stiu de unde le scoti...dar din Biblie nu sunt. sau iei un vres din Biblie...si mai adaugi tu 3 pe langa el...si iese cu totul si cu totul altceva.

de asta e bine ca lumea sa citeasca sa stie sa deosebeasca cand vine cineva in viatza lor si le arunca cu citate si expresii total departe... de Cuvintul lui Dumnezeu.

inca o data iti spun ca nu avem ce discuta...si recomand tuturor care iti citesc mesajele sa studieze bine ce spui.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

=======================
De acum incepem cu pagânismul, cititi cu ferire!
=======================

“I kiss'd the Seven Angels of Death.
And Hell open'd its doors,
Yet what was 'fore my eyes
Yet what was 'fore my eyes
But if not the brightest light,
But if not the brightest light."

Traducere:

“Sarutand cei Sapte Ingeri ai Mortii,
IADUL si-a deschis portile catre mine,
Si ce imi e dat sa vad
Ce imi e dat sa vad
Daca nu cea mai stralucitoare LUMINA,
Daca nu cea mai stralucitoare LUMINA”

Theater of Tragedy – “On whom the moon doth shine”

Theater of tragedy este o formatie satanista. Am vrut sa vedem ce au de spus chiar satanistii, despre iad, despre imparatia pe care o asteapta dânsii.

Continuând, acum, despre iubire, interpretata in cel mai pagân sens:

“Do what thou wilt shall be the whole of the Law.
There is no law beyond Do what thou wilt.
...thou hast no right but to do thy will. Do that
and no other shall say nay. For pure will, unassuaged
of purpose, delivered from the lust of result, is
every way perfect.
Love is the law, love under will.”

“Fa ce doresti este intreaga lege.
Nu exista alta lege in afara de Fa ce vrei.
… nu ai alt drept in afara de a-ti indeplini VOIA. Fa asta, si nimeni nu va raspunde cu nu. Pentru ca vointa pura, nestingherita de scop, inlaturata de la pofta rezultatului, este perfecta intru toate.

IUBIREA este LEGEA, IUBIREA sub VOINTA.”

Aleister Crowley, Duty

Sa observam acum, ca intelesul iubirii pagâne este acelasi cu cel din Corinteni-ul 13 “explicat” de catre JuliaSM. Se spune ca iubirea este legea, iubirea sub voie, sa faci ce vrei, deci sa nu-ti fie frica de nimic. Domnul satanist Crowley de fapt afirma subtil, ca VOIA (VOINTA) este LEGEA. De pe la dânsul si de la altii de aceeasi teapa cu dânsul, este atâta “libertate” in lume acum (din asta, daca sunteti mai slabi in credinta, va rog sa nu urmariti pentru mai mult de 10 de secunde sau chiar deloc):

http://www.youtube.com/watch?v=T9pa3rIIwZs
Gorgoroth – Carving a giant

Libertatea aceasta a VOINTEI provine de la oameni nestiutori sau inselatori, precum JuliaSM si michelle, care fac afirmatii si devize precum “sa nu ne fie frica de nimic” si alte lucruri necoapte, legate de iubire, egale in sens cu intelegerea satanista:

citat/JuliaSM
“Asta are relevanta, dragostea de Dumnezeu si dragostea de oameni, la asta se refera Corinteni 13.”

citat/Aleister Crowley
“IUBIREA este LEGEA, IUBIREA sub VOINTA.”

Exact acelasi lucru pe care il cred satanistii, il cred si credinciosii de la bisericile protestante. Daca “primesti” abureala lui hristos de la protestanti ai sa te faci una cu satanistii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Notificare:
Pentru ca s-a continuat cu aruncarea de cuvinte grele si neconforme cu prevederile Regulamentului de utilizare si pentru ca acest lucru s-a repetat acest subiect se inchide pana la definitivarea deciziilor administrative.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput