De ce le este oamenilor frica?(2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@a_alinta

citeste cu masura de prin lucrarile dumnezeiesti ale teologilor si Sfintilor Parinti ai Bisericii Ortodoxe si o sa afli si despre Bon Jovi, si despre Sabrina

http://www.filocalia.ro/referate/49/225_CAPETE_TEOLOGICE_SI_PRACTICE/Simeon_Noul_Teolog

Scrierile Sf. Simeon Noul Teolog sunt printre cele mai grele insa incearca sa citesti incet si câte putin. Nu iti trebuiesc 25 de CAPETE TEOLOGICE ca sa intelegi CUM TREBUIE CA SA IUBESTI pe Dumnezeu insa, iti trebuieste Biserica Lui, care este un fel de MAMUT de necuprins din afara - din punctul de vedere al volumului si tipului de informatii pe care le detine. Desigur ca la Sf. Simeon Noul Teolog, ca la toti Sfintii Parinti poti sa sari peste unele fraze si descrieri cu usurinta daca nu intelegi si nu intelegi, caci intotdeauna vor exista LUCRURI NOI prin alte scrieri, si nu va inseta mintea niciodata, in miile si miile de scrieri bisericesti ortodoxe, toate scrise intru UNUL SI ACELASI DUH SFANT. Iar cine NU doreste sa citeasca lucrari SCRISE DE CATRE DUHUL SFANT AL LUI HRISTOS, atunci sa NU citeasca lucrarile gasite in abundenta in Biserica Ortodoxa.

Desigur o a incerc sa-ti raspund mai mult din punctul meu de vedere - slabit astazi in intelegere -, dupa ce ma intorc de la Biserica, insa sa stii ca incerc cu mare greutate ca sa pot sa scriu in asa fel incat sa te menajez de frica intelesurilor intrebarilor tale

"Cand DRACII vor face toate din partea lor si nu ne vor putea clinti sau impiedica de la tinta noastra cea dupa Dumnezeu, se vor FURISA in CEI ce fataresc EVLAVIA si vor incerca prin aceia pe cei ce se nevoiesc. (...)"
CAPATUL TEOLOGIC NR. 6, Sfântul Simeon Noul Teolog, Sfânt al Bisericii Ortodoxe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

eu as pune intrebarea atfel: de ce trebuie sa ne fie frica?
eu astazi imi serbez copila si am realizat, de cand s-a nascut, ca frica ne este invatata.
trebuie sa ne fie frica de ceva, nu conteaza ce!
eu vreau sa aflu raspunsul la intrebarea mea: de ce ne este frica de ceva atunci cand putem trai fara frica atat de frumos!

iubirea nu contine frica , nimeni nu simte frica atunci cand iubeste, nu-i asa?


alina

nu ar trebui sa ne fie frica de nimic...decat de Dumenzeu si asta spus in sensul bun al cuvintului.

Atita timp cat suntem in miinile lui Dumenzeu, cat credem in El, cand stim ca nimic nu se face fara voia Lui, cat stim cat de mult ne iubeste si ca ne vrea doar binele, si tot ce are pregatit pt noi este bine...cat stim cine e Dumenzeu (caracteristicile Lui) atunci nu ar trebui sa ne fie frica.

Frica vine din lipsa de credintza sau slabire in credintza si daca nu e de la Dumenzeu atunci stim de la cine e si cine ne-o pune in inima.

sunt multe pasaje in Biblie, la Psalmi si Proverbe despre asta.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

Michelle, pentru ca o sa vorbim despre pagânism, studiaza in dupa-amiaza asta de sâmbata cât de tare vrei tu (si vecinii si prietenii tai sunt invitati) acest element informational muzical plin de influente pagâne:

http://www.youtube.com/watch?v=Nvdgl5lttD4

Dedicatie pentru tine si pentru americani: PARSHI-VEE

E muzica romaneasca, cu toate ca nu dintre cele mai CURATE. Americanii nostri michelle, se pot apropia cu greu de "muzica" româneasca adevarata:

http://www.youtube.com/watch?v=rFrlqQdEsoM,
(Maria Dragomiroiu - Of, lume cum esti facuta)

insa pagânismul se poate folosi in acest sens - fiind cunoscut DIN PLIN INSA NEINTELES de catre americani, din cauza dumnezeilor falsi si neputinciosi din (mega)ultra(neo)multi(cangrenele sufletesti si vrajelile de) biserici din USA (*) -, pentru a expune NUMAI lucrurile bune (si romanesti) si ORTODOXE mai pe urma. Aceasta numai la americani. Românilor, nu le mai trebuieste sa inteleaga (si) pagânismul, pentru ca au DUHUL LUI DUMNEZEU, Cel din Biserica Ortodoxa, CARE LE STIE PE TOATE INTRU ADEVAR, PAZITOR NEADORMIT lânga sufletele lor.

(*) a se vadi FRICA si SPAIMA (clare ale) lui Mihai Texas in acest sens al bisericilor cu dumnezei falsi si ucigasi de suflete, propovaduitori ai CURAJULUI RESEMNARII SI AI NEFRICII DE NIMIC...

Cam "ciudat" a nimerit mesajul tau de dinainte, DREPT dupa ceea ce zice Sfântul (vezi mai sus); bine ca nu este mesajul prea sigur pe el (ci are cuvinte precum "ar trebui" si alte cuvinte care nu au asa mare hotarâre); am indraznit ca sa ma mai uit, cu mare frica, la ce mai spune Sfântul:
"De voiesti sa te lepezi de toate si sa te lepezi si sa te deprinzi cu vietuirea evanghelica, sa nu te dai in seama unui INVATATOR neincercat sau patimas, ca nu cumva in loc de petrecerea evanghelica, s-o inveti pe cea DRACEASCA. Fiindca invataturile bune sunt la invatatorii buni, iar cele rele, de la cei rai. Caci, desigur, din seminte rele, ies roade rele"
CAPATUL TEOLOGIC NR. 13, Sfântul Simeon Noul Teolog, Sfânt al Bisericii Ortodoxe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

eu ii raspundeam lui a-alinta in mesajul meu.

cu mine cu sigurantza nu vorbesti, nu stiu de ce imi pomenesti numele si imi dedici melodii.


mi-e greatza sa citesc aceste jigniri chiar si printre rinduri...ref la biserici, credintze si persoane de care habar nu ai.







michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@michelle

Cat de simplu pot sa-ti vorbesc? A câta oara vorbim oare? Nu te jignesc, doar vorbesc si cu tine.

Poate tu SUFERI (de aceea te simti jignita, totusi, negasindu-mi vina mie ci cunoasterii omenesti) insa nu ar trebui sa suferi din cauza cunoasterii in legatura cu Dumnezeu, decât daca este gresita si daunatoare; Iarta muzica - asa sunt eu mai lumesc si mai pagân, cu tine, care ai fugit din Biserica dumnezeiasca.

Si in acest caz crezi ca este vorba despre o jignire - care s-a transformat in suferinta? (vezi definitia de mai jos).

Dumnezeu (DEFINITIE):
====================
(...)

SUFERA (*) si IARTA,

(...)
==================
(*) cuie, etc.

Asculta: tu spui adevar si inteleg de ce nu te TEMI, pentru ca IADUL nu va avea chinuri asa de grele pentru sufletele din el, si o sa se simta acestea BINE si acolo, pentru ca sufletele care nu vor avea iertare pentru pacate vor afla MILA de la Dumnezeu, chiar si in (vesnicul si fara timp) IAD, Dumnezeu fiind ATOTPUTERNIC.

Toti oamenii vor fi multumiti. Si ateii cu lumea lor din care vor muri (aceasta in care discutam acum si cu care ei sunt MULTUMITI) finita si izolata, ale carei rosturi finite si limitate le vor "studia" de infinite ori, pentru eternitate; si cei din iad, inchinatori la dumnezei pagâni cu trompa si 6 maini, sau la orice hristosi falsi si protestanti care-I fac concurenta Dumnezeului Adevarat, toti vor fi multumiti, datorita milostivirii dumnezeiesti.

Apreciez curajul pe care il ai ca sa vorbesti cu mine, si sa stii ca ADEVARAT ti-am spus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Citat:
are TRECERE la - Dumnezeu mult mai indeaproape (prin Biserica Ortodoxa) decat altii.


Cu alte cuvinte, faptul ca esti ortodox iti pune o "pila" la Dumnezeu ?! Pe ce te bazezi cand esti atat de ferm convins de suprematia Bisericii Ortodoxe ?

Mihai, sa fim seriosi...da, asta e o jignire la adresa altor confesiuni. Ceea ce faci, cum te comporti in viata te aduce mai aproape de Dumnezeu, credinta ar trebui sa fie unica si cu acelasi set de valori, lasand la o parte interpretarile omenesti. Deci da, desi de multe ori nu sunt de acord cu Michelle,de data asta ii dau dreptate. Nu cred ca nici unul dintre noi nu suntem detinatorii adevarului absolut si ar trebui sa ne ferim sa-i ofensam pe altii gratuit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

Scuze ch_dana daca este vreo neintelegere,

Cred ca o sa-ti raspund luni, desi am spus deja, ca toata lumea are asigurata fericirea in mod gratuit, din punctul personal de vedere al fiecaruia. Uite, chiar si Stalin o sa aiba parte de fericire din punctul sau ateu de vedere, si o sa continue sa comande si sa puna in centre de corectie si reeducare si sa distruga (la infinit), numai pe ceilalti care sunt atei ca si dânsul, si ei la randul lor, vor avea fericire comuna si amestecata cu a lui Stalin. Fiecare cu fericirea lui/ei, de aceea si suntem creati ca INDIVIZI (aflati impreuna acum) de catre Dumnezeu, tocmai ca sa fim separati dupa moarte. Iar daca fericirile sufletelor se vor intersecta, atunci ele vor fi iarasi impreuna, iar de nu, ele nici nu vor mai sti unele de celelalte, dupa ce se va termina si cu razboaiele dumnezeiesti si ingeresti si dupa infatisarile de la tribunalul diavolului, dupa ce se va lua insusi timpul de la existenta noastra.

======================================
IERTATI-ne cu totii,
pentru toate suferintele sufletesti (citez "ofensele", "jignirile") provocate de catre deschiderea Sfintelor Scripturi in fata ochilor nostri.
=================================
Zic eu voua, insa acestea ar trebui de fapt sa fie cuvintele Papei de la Berlin - la discursul de inchidere de biserica catolica -, pentru oamenii arsi pe rugurile neintelegerii teologice, aprinse cu usurinta de catre biserica catolica prin evul mediu - poti sa-i trimiti, in acest sens, o scrisoare de sugestie papei, Histamina -, pentru ca SCUZELE "INFAILIBILE" ale lui Papa Ioan - mentionate de catre tine -, pentru mine cel putin, sunt niste jigniri de neinteles - la fel cu SCUZELE lui HITLER, daca acestea ar exista - biserica catolica ar trebui sa-si dea demisia din functia de invatatoare de Dumnezeu - datorita SUMEDENIEI de GRESELI INFAPTUITE (SI RECUNOSCUTE) - pentru ca oamenii din ea sa se intoarca la INVATATURA adevarata a iubirii Dumnezeului Adevarat - cea existenta in vest, inainte de anul 1054 - , si sa aiba ca exemplu Biserica Ortodoxa, care nu este poftitoare de jertfe "inmiresmate" de carne de om arsa pe foc, ca de altfel si cei mai multi dintre oamenii credinciosi catolici - despre care eu nu inteleg de ce ar dori sa poarte in continuare aceasta POVARA sinistra de erori de capete bisericesti - numita biserica catolica -, pe umerii sufletelor lor; poate doar pentru ca acum s-a risipit fumul si se doreste sa fie uitat...

Doamne ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Mihai, ai spus ca iei o pauza. Crestin bun cum esti, ar trebui sa te tii de cuvantul dat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

mihai, pentru mine esti ceva de genul "asa nu". nu biserica e cea care ne face oameni.
julia nu cred ca poate sa ia o pauza, e prea indoctrinat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@JuliaSM

Nu am zis ca iau vreo pauza de interventie, insa am spus ca voi da biblistilor din afara Bisericii timp de gandire pentru câteva zile, pentru a ma lamuri in legatura cu "Cartea Vietii", un concept aflat intr-o alta Carte (Biblia), carte despre care exista cumva, opinia GRESITA si RIDICOLA, cum ca ar fi la indemana INTELEGERII acestor biblisti "invatatori", aflati in afara Bisericii Ortodoxe.

citat/"Crestin bun cum esti, ar trebui sa te tii de cuvantul dat."

“Detectorul” tau de Hristos s-a dovedit ca fiind plin de erori si nu are credibilitate. Sunt sigur ca e luat la mâna a doua de prin vreun talcioc spiritual ambulant sectar (târgul dracilor), iar nu din Biserica Lui Hristos. Hristos are legatura cu sufletul fiecarui individ, invers de cum crezi, iar sufletul fiecarui om, fiind creat de Dumnezeu, este un suflet proiectat in fel crestinesc, pregatit fiind acest suflet pentru a intra in Biserica (in trupul lui Hristos), iar nu pentru a-L CUPRINDE pe Hristos in trupul nostru omenesc, dupa "deviza" bisericilor protestante ("L-ai primit pe Hristos?").
La mine Hristos nu are loc, s-a dovedit a fi destul de mare Acest Dumnezeu si nu pot sa-L cuprind, deci trebuie sa ma duc eu cu sufletelul meu, in trupul Sau (Biserica).

Am ajuns astazi (duminica) acasa de la Biserica Dumnezeului Adevarat, iar dupa rugaciunea de venire de la Biserica si dupa masa si multumire lui Dumnezeu, am deschis si am vazut mesajul tau, si fiindca mi-ai zis sa nu scriu, am inceput sa scriu, sa vad daca am ce, orisicând vreau; apoi mi-am dat seama ca suntem si mai DIFERITI decât credeam eu inainte. Vrem lucruri DIFERITE.

Am fost la biserica, si pentru ca am dorit, am mai invatat inca alte lucruri, despre Dumnezeu, in saptamâna aceasta. Si existând unele nelamuriri cu privire la exprimarea credintei mele - la sugestia unor mesaje postate la acest subiect – l-am intrebat pe Preot, la sfârsitul liturghiei, daca mirenii ortodocsi au voie a arata toata Biserica lor (cu cunoasterea ortodoxa despre iad si toate celelalte cunoasteri), celorlalti care sunt in afara ei, si cum se face acest lucru. Mi-a raspuns ca mirenii ortodocsi trebuie sa glasuiasca foarte clar despre biserica ortodoxa, asa cum aud si citesc din ea prin credinta in Hristos, si m-a mai invatat, de asemenea, ca noi, crestinii ortodocsi suntem PRIVILEGIATI pentru a-L arata pe Hristos lumii; suntem SINGURII de la care lumea poate invata despre Hristos, Dumnezeul Adevarat. In concluzie, daca exista anumite probleme in legatura cu discutia credintei mele ortodoxe, trebuie acum sa imi lasi persoana in pace si sa te iei cu Biserica Ortodoxa la "trânta" si sa-i "dai" dânsei, una pe la ficat - desigur, nu pentru ca ai putea face acest lucru.

Tu ce ai invatat despre Dumnezeu, in saptamâna care tocmai a trecut? Si de la ce invatator? De la Dante? Si poti oare, a te lauda cu lenevia in acest sens? Spune te rog, ce ai invatat despre Dumnezeu, de la mine in afara de faptul ca spui ca m-ai analizat cu "detectorul" de hristos si a iesit rezultat negativ.

INVATA-ne si tu ceva. Iata, eu mereu INVAT despre Dumnezeu si nu ma opresc decat rar:

======================================
Descriu si dau definitia unui concept nou-nout, si il numesc:

SIMTUL eternitatii

Oamenii au un al 7-lea simt, pardon al 8-lea, ba nu, al 10-lea, poate chiar al 100-lea simt - sigur ca oamenii au simturi pe care le cunosc si simturi pe care nu le cunosc. A le cunoaste inseamna a le actualiza, cel putin in mod inconstient. Un exemplu in acest sens de actiune inconstienta este simtul echilibroperceptiei, SIMTUL care ne ajuta sa nu cadem din picioare. Iar un SIMT constient este durerea. S-ar parea ca singurul simt omenesc cu "deschidere" la Dumnezeu este

SIMTUL ETERNITATII. Ati SIMTIT "vreodata", eternitatea?
======================================

JuliaSM si a_alinta, voi ce ati invatat nou despre Dumnezeu (nu despre lume sau creatie) saptamâna aceasta? Dar luna trecuta?

Stiu eu de ce aveti interventiile acestea ("indoctrinat", "fa pauza" etc) deoarece va e frica ca poate o sa se faca vreun fulger, chiar si printr-un singur cuvant, asupra mlastinii pagânismului, va e frica ca nu cumva sa va vedeti pe acolo (despre ce credeti ca o sa vorbesc la pagânism, decât despre IUBIRE).

Toti oamenii vor fi fericiti, in veci, chiar si aceia ale caror nume vor fi sterse din Cartea Vietii.

Iar cea mai importanta deosebire dintre sufletele oamenilor este dezvoltarea acestui simt,
SIMTUL ETERNITATII,
care desigur este aflat in contexte religioase variate si inegale, la diferite persoane, si este neglijat, din punctul ateu de vedere.

Mergi la inceput