Ingineri fosti, viitori...(39)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Neata!

Cristina se vede ca esti sora mea. Drum bun in China si insanatosire grabnica!

Ia sa copiez eu ce scriam aseara la grupa Iuliei.

Eu am supravietuit cam greu in ultima perioada. Frig, intuneric mult, munca multa multa. Am reusit sa fac febra acum o luna intr-un we si dupa aceea la 2 we brusc duminica dupa amiaza am inceput sa am niste dureri tare nasoale de cap si simteam ca nu pot respira bine. Mi-am revenit cu Paracetamol, Voltaren, spirt in cap (nu radeti ) si a doua zi pe baricade la servici ca aveam predare vineri si trebuia sa ma mobilizez. Ei, si am reusit sa intru intr-o stare de agitatie/stres maxim chit ca nu-mi revenisem complet (am fost dupa 2 zile la Oslo si in taxi inspre aeroport mai ca mi s-a facut rau, iar nu puteam respira). Partea buna e ca am terminat raportul cu o zi lucratoare amanare (de vineri pana luni). Nasol e ca nu pot sa ma controlez si inconstient ajung in stres mode cand sunt foarte eficienta dar nu ma pot detasa de munca. Veneam seara acasa la 10 si in loc sa adorm compuneam in gand texte/explicatii de scris in documente.
Dupa ce s-a mai dus din nebunie la serviciu am reusit si sa ajung la doctor si a vrut sa-mi dea niste pastile de inima iar eu am zis ca nu le iau asa ca s-a apucat sa-mi scrie un medical pe care trebuie sa-l efectuez acum vreau nu vreau. Azi am stat acasa sa ma relaxez. Numai bine ca am facut cumparaturi toata dimineata, dus/luat copil de la gradi, am mai stat si prin bucatarie si iaca a trecut ziua iar eu tot obosita sunt.
M-am lasat de cafea si e asa de greu. In we dorm la pranz, de rad copii de mine ca ele nu dorm niciuna. Asta este.

Pisi, uite eu acum am ceva medical. Suna frumos dar nu e chiar asa. Practic munca tot eu trebuie sa o fac si orele suplimentare nu le pot ponta pentru ca nu am voie fiind in medical. Am stat ieri acasa si mai am una saptamana viitoare. Dar pe termen lung nu stiu cum sa fac in perioadele de agitatie maxima. Cat despre stat acasa e greu sa o faci cand te doare capul, mai ales daca ai un bilet de avion deja cumparat sau si mai rau vin 5-10 oameni la tine sa le faci o prezentare sau sa discutati munca facuta.

Vestea buna e ca vine primvara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

O primavara frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuinea spune:

Buna dimineata,

Eu sunt mai bine un pic. Cele doua zile de weekend in care intr-un final mi-am acordat timp sa ma odihnesc (n-am avut incotro ca nu am fost buna de nimic pentru ca m-a durut si spatele foarte tare)au fost prolifice. Inca sunt racita dar nu am mai facut temperatura si nu mai imi simt oasele de parca ar fo trecut trenul peste ele. Pisi deci ai avut dreptate ca numai cu odihna fizica si mentala pot sa ma mai recuperez un pic.

Otilia cand am citit mesajul tau am avut senzatia ca ai scri ceva din mintea mea... Si eu sunt depresiva si mi s-au oferit medicamente dar incerc sa ma tin departe de ele. Si pe mine ma urmareste munca peste tot si panica de a nu avea timp sa termin ceea ce am de facut si plus panica de a ramane neangajat....

CE sa zic trebuie sa invatatm amandoua sa numaram cand respiram si sa ne controlam visele (dificil...) ca si pe mine ma urmareste munca in vis.

In fine saptamana asat nu calatoresc (cel putin asa arata acum). saptamana viitoare sunt 3 zile in londra iar vine zbor catre China.

Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Salutare!

Cristina, n-am nici o treba cu depresiile dar acum parca ma enervez foarte usor si ce nervi ca incep sa am palpitaiile astea. Iar cu pierdutul locului de munca n-am un stres deocamdata ca situatia pe aici nu e deloc pesimista.
Poblema mea e ca am obosit sa trag de mine si nu ca nu vreau dar efectiv nu prea mai pot.
E normal sa nu poti trage la nesfarsit intr-un ritm ametitor.

Stii ce ma gandesc eu in ultima vreme? Sa imi fac o analiza sa vad nivelul de vitamina D. Ca in tarile mohorate un nivel scazut afecteaza buna functionare . Tu ti-ai facut o astfel de analiza?
Ce dor mi-e de mult soare, soare cu adevarat sa ma satur de el, sa imi umplu bateriile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuinea spune:

Buna dimineata,

Otilia draga ma bucur ca tu nu esti depresiva. Cat despre munca nici la mine nu as avea motive sa ma ingrijorez dara nu sunt eu daca nu imi fac 1000 de probleme.

Azi am fost la sala .... La un moment dat abia mai respiram dar am simtit nevoia sa merg, sa ma misc un pic. Sper sa nu ma intoarca raceala.

In rest servici si iar servici.

Roxy are azi testare la romana si era asa de stresata mititica...

Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisicuta spune:

Salutare, fete dragi!

Cristina, ma bucur ca esti mai bine si ca sugestia mea de tratament ti-a priit. Stii ce mi-a zis Vladut o data, dupa ce s-a dovedit ca a dat-o cu oistea-n gard cand mi-a nesocotit un sfat? Mi-a zis: "mami, tu nu te-ai plictisit sa ai intotdeauna dreptate?"

Otilia, s-ar putea ca lipsa soarelui sa iti influenteze tonusul si starea generala de bine, asa ca n-ar fi rau sa-ti faci analiza de vitamina D. Eu cand simt ca nu mai pot si ca mi se gata rezervorul de rabdare, iau Magneziu cu B6 si imi revin rapid la normal.

Ati observat ca, finalmente, a venit PRIMAVARA? Drept este ca-i doar in calendar si ca babele sunt gramada pe noi, dar optimismul imi creste vazand cum se mareste ziua si noaptea mai cedeaza din terenul ocupat peste iarna. Pana la urma va veni si soarele pe stada nostra, nu?
Sa va zic de astenie, sa va zic de firma sotului meu care a intrat in faliment? ... Nu va zic, fiindca si asa aveti voi destule probleme pe cap, asa ca o sa va las in compania unei melodii deosebite, care mie-mi place teribil si-mi ridica tonusul la cote optime.




Va pupic si va doresc o primavara ca-n povesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuinea spune:

Buna dimineata,

Pisi draga ba sa ne spui ca de asta suntem aici. Imi pare tare rau sa aud de firma sotului tau....Era firma voastra sau lucreaza pentru o firma? Nu ca in vreuna din situatii este mai bine...Suntem alaturi de tine.

Cat despre micul tau pisoias asa mare dreptate are. Nu te plictisesti sa ai dreptate?

La mine azi a fost ceata groasa iarasi asa ca primavara se lasa asteptata. Ma bucur si eu ca ajung pe lumina acasa (cand am ocazia).
Azi am fost la banca sa schimb niste banuti in bani chinezesti. O ora am stat....

Pupici si o zi mai buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuinea spune:

Buna dimineata asa mai pe la pranz dar mai bine decat niciodata...

Azi mi-a fost rau... Asta este.

Vad ca voi nu ati intrat nici una as ca zisei eu ceva.

Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuinea spune:

Buna dimineata,

La multi ani tuturor fetelor.

Eu sunt mai bine. Azi am din nou o zi incarcata dar asta este...

Sper sa ma pot odihni un pic in weekend.

Va pupic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisicuta spune:

Salutare, fete dragi!

Iaca, intru si eu "el fugitivo", ca sa va salut si sa va spun ca sunt ok, desi corabiile mi se ineaca una cate una.

Cristina, ai grija de tine, caci patria te vrea sanatoasa, voioasa si voinica. Nu-i bine sa duci atata timp boala pe picioare. Ocupa-te si de ea si de tine, caci daca tu nu o faci, nimeni altcineva nu se va oferi voluntar. ... Dap, firma era a noastra (a sotului, mai exact) si constituia sursa noastra cea mai mare de venituri. Trec ele toate, sanatosi sa fim!
Otilia, te imbratisez cu drag si-ti doresc multa putere si rabdare sa le razbesti pe toate!

Pup fetele si va doresc o zi perfecta!

Mergi la inceput