Colectia de toamna-iarna 2005 (39)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Multumesc, dragelor, pentru observatii!

Eu ma tot gandesc ca tot pune "placa" cu plictisul pentru ca trebuie sa stea cumintica in banca ... nu ca ea nu ar fi cuminte, ca este (chiar asa mi-a "catalogat-o" doamna - cuminte si timida), dar probabil ii este greu sa se adapteze de la stilul gradinaresc, la cel scolaresc (la gradi discutau intre ei, se miscoceau).
Mai e si faptul ca sta cu un baietel in banca si acesta , zice ea, o deranjeaza, nu o lasa sa fie atenta.

O sa mai vorbim, desi incerc sa o incurajez cat mai mult ...






Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)


"There are no seven wonders of the world in the eyes of a child. There are seven million...” (Walt Streigtiff)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> Port in suflet povestea unui LICURICI ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Eu am mai primit niste sfaturi de la matusa-mea ( a fost profa la viata ei) cum sa abordez treaba cu Nati sa o deterrmin sa-si faca temele si vad ca functioneaza.

Cami, s-ar putea sa fie asta, e o mica anxietate la schimbare la ei: invatatoarea e noua, colegii noi, locul nou, cerintele de comportament altele... La gradi in primele saptamani plang si e tot o anxietate de nou zice parerea mea. La scoala sunt mari ca sa planga dar se manifesta altfel. Si bineinteles ca e diferit de la copil la copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Nici noi nu avem calificative inca. Doar V mare cu rosu pe tema corectata.

Corapino, Andrei e pe stilul meu cu poeziile.Cool clubul de lectura nocturna.

Ne-cool cu tricourile rupte. Noi ramanem la activ ”doar” cu jacheta pierduta.

Cami, multa rabdare si incurajari. Alte idei nu-mi vin in minte.

La noi se scrie cu creion. Stilou are la ea, dar vad ca nu e obligatoriu.

Nu stiu nimic de teste de-alea. Da' le-am printat si am de gand sa le faca Sarah pe cele din 2011 in week-end - cu mine, asa...sa vada si ochiul meu cat stie plodu'.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Lavi, cam asa e cu independenta.

si nu ne spui si noua trucurile de la matusa???

PS. Cristi inca n-a avut teme. Ieri au facut in clasa liniute fix cate incap in caietul de auxiliar la mate = maxim 10 semne. I-am spus ca treuie sa facem si cate un rand in caiet, ca tema. ce de proteste si targuri pana s-a executat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Pai mi-a zis sa-mi pun fantezia la treaba si sa o iau pe nati cu o glumita, o joaca, nu direct: hai, scrie!, cum faceam eu. Trebuie sa o iau pe un ton relaxat si prietenesc, nu de cicaleala cum facea bunica-mea :D (zice matusa, fost copil al bunicii) ca atunci nu obtin decat contrariul.
Uf, e greu dar mi-a iesit azi.

Pare la mintea cocosului dar pt un inginer ca mine nu e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Lavi, deci sfatul matusii e un fel de reversed psychology. Bine ca da roade!
Ami a ta e tare precoce

Rianna nu s-a plans deloc de scoala, poate din cauza ca ea e obisnuita in colectivitate de la ... 9 luni? A fost doar dezamagita ca nu are mai multe foste colege (din clasa 0) in clasa I, insa s-a mai linistit cand a vazut ca se intalnesc totusi in pauze si se pot juca impreuna.
Sunt 5 clase in an, la fiecare inceput de an scolar se amesteca elevii ca sa nu fie clasele identice an de an. Plus ca in fiecare an scolar li se schimba invatatorul/invatatoarea. Asta mi se pare mai aiurea, ca trebuie sa se adapteze la alt stil de predat dupa fiecare an, da' asa-i aici sistemu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Iar am dormit putin . De unde belsug de lapte daca dorm putin? De abia astept sa se intoarca Virgil.
M-am culcat pe la 23.30 dar la 5 s-a trezit Ami. a supt ambii sani plini tare, apoi s-a apucat sa zambeasca si sa se uite in jur. Am linistit-o cu greu, cand am pus -o in pat aproape adormita s-a intors pe burta, capul sus si a incepu sa studieze in jur. Ce-o mai studia nu stiu, ca e acelasi pat si aceeasi camera in care doarme, mai bine se culca, zau.

in concluzie am reusit sa o culc tocmai la 6:40 dupa ce la 6:30 oricum a sunat ceasul pt mine sa o pregatesc pe Nati de scoala.

Acum ma chinui sa o scol pe SIlvia care are de terminat tema la mate -18 exercitii si probleme, scurtute dar multe rau. A ajuns aseara pe la a 13 sau a 14-a. Si ea se cam lalaie dar nu asa ca Nati.

Merg sa-mi fac o cafea decofeinizata, macar ma autosugestionez

Meems, nu-i asa rau ca ii schimba intre ei, pana la urma se vor cunoaste cu totii din scoala si numai bine nu apuca sa faca bisericute si sa se certe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Citat:
Ce-o mai studia nu stiu, ca e acelasi pat si aceeasi camera in care doarme, mai bine se culca, zau.
Esti totala. Asta e haz de necaz.

Pilula devine pe zi ce trece mai figura: aseara o las pe Sarah la engleza, fug ca disperata 30 de minute in Parcul Tineretului sa vad Pilula, aaa si pe mama ei si cand ma aplec peste carucior sa-mi salut vechea mea prietena...stupoare: jos buzita, uitatura speriata stanga-dreapta si jale maaaare. Lavi trage concluzia ca nu a vazut-o si pe ea in peisaj si de-aia. Se apleaca si Lavi, ma aplec si io: jale reloaded. Zic, lasa, ca i-o trece ei si revine la sentimente mai bune.
Mai fac ultima incercare peste vreo 10 minute si vad cum coboara marginile guritei iar.De unde concluzia: ieri cred ca am fost sperietoare de plozi.Sper ca doar ieri.

Sarah vad ca e pasionata de noul ei hobby - uitatul hainelor la scoala. Ieri am bifat episodul nr. 3 (noroc ca pe cel nr. 2 l-am sarit involuntar ca nici eu nu mi-am dat seama).
Partea buna e ca la scoala au un dulap mare, organizat pe categorii vestimentare (sepci, pulovere, echipamente de sport) cu obiecte pierdute. Te duci la tanti de garda, iti deschide, recuperezi obiectul, semnezi de preluare obiect (nume copil, data si semnatura adult) si aleluia, pleci acasa fericit.
Am recuperat deci jachetica de ieri. Aia din prima zi e , iar cea nr. 2 a adus-o ieri Sarah acasa.
Oricum, am batut-o la cap si i-am facut morala si am certat-o la greu cu asta. Sper ca de data asta sa fi bagat la cap. Ca doar speranta imi mai ramane...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Noki, fain sistem, ma bucur ca ati recuperat macar jachetica de ieri.
Este un subiect pe aceeasi tema la Cabinetul psi deci we are not alone!!!! ( silvia si-uitat anul trecut de vreo doua ori pantofii de oras in vestiar si a venit acasa in adidasi ( trebuia sa-i transporte in punga sa nu se murdareasca pe talpi pt sala), de cateva ori geaca la locul unde se mai opreste cu fetele dupa scoala sa se joace( dar i-a luat - o Alexandra). Pana acum toate pierderile ei s-au recuperat.
Sora-mea in ciclul primar isi pierdea ochelarii in cele din urma ai mei au renuntat sa-i mai faca. Din fericire au gasit si un dr mai destrpt care le-a zis ca mai bine sa nu-i poarte si pana in ziua de azi e fara. Asa ca tot raul spre bine hihi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

mai, al meu nu uita, ca si le baga in ghiozdan de cum le scoate (bine, azi dimineata isi uitase acasa ghiozdanul cu totul, alerga spre lift liber ca pasarea cerului).
dar nici n-as putea sa-i reprosez prea tare daca ar uita, ca si eu am la serviciu 3 umbrele si nenumarate sacouri si pulovore (acu am inceput sa le car acasa cu snopul in vederea spalarii si a integrarii lor in circuitul de toamna). ultima mea uitatura remarcabila a fost o pereche de blugi noi (cu eticheta, in punga, frumos) uitati la resto la mall . ultima uitatura dupa care nu a fost trepiedul pt. ap. foto, in slovenia.

asa ca eu pot intelege anumite fenomene

Mergi la inceput