Colectia de toamna-iarna 2005 (39)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

in saptamanile acestea doua de inceput se fac obligatoriu evaluari initiale. invatatoarea isi stabileste pe baza lor obiectivele si planificarea, vede nivelul clasei si raportand la ele va masura progresul. nu se trec in catalog.
aici sunt subiectele de anul trecut.

Ioana, eu as spune sa-i corectezi tu acasa creionul in mana, nu te baza prea tare pe gradi. ia-i creioane de colorat triunghiulare (mie cele din carrefour - marca lor - mi s-au parut la raport bun calitate/pret).

daa, si al meu isi aminteste cam jumatate din programul de scoala, la restul i se taie mereu firul .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Doamne ce de povesti din primele zi de scoala!

La noi e destul de greu ... nu se adapteaza deloc pitik mea! Repeta intruna ca se plictiseste si ca nu ii place. Ii este teama sa nu greseasca. Se plange ca ridica mana si doamna nu o "alege" si pe ea! Am incercat sa o motivez cumva, sa discutam cat de cat despre "problemele" astea si parca se mai schimba pe moment, dar revine la acelesi concluzii!
Cred ca un motiv este si faptul ca nu cunoaste niciun copil din clasa - toti sunt colegi noi.

Legat de cheltuieli - 61 ron manualele, 75 ron rechizitele, 50 ron fondul clasei, 30 ron fondul scolii.




Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)


"There are no seven wonders of the world in the eyes of a child. There are seven million...” (Walt Streigtiff)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> Port in suflet povestea unui LICURICI ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

off, Camelia... Tot e bine ca Dariuca ti-a descris foarte exact nemultumirile, poate ar ajuta sa vorbesti cu invatatoarea despre ele.

nici noi nu cunoastem pe nimeni, dar cum sunt ei asezati in palcuri de cate 6 masute si Cristi s-a lipit deocamdata de 2 baieti din grupul acesta.

aseara se framanta scolarelul: "Cat de sus in cer sta Dumnezeu? Dar acolo sus, deasupra planetei, nu e aer! Daca Dumnezeu are nas si acolo nu e aer, el cum respira??".
domnul sotz l-a rezolvat: "intreab-o pe mama".
azi a avut prima ora de religie, sper sa n-o socheze prea tare pe doamna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

si despre partile nu prea placute la scoala...
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=174793&whichpage=13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

:) hola si de la mine/noi
am fost racita moarta ieri si-alaltaieri, acu's racita, dar vie.

andrei vad ca-si face singur si de buna-voie temele, ne mai flutura caietul prin fata ochilor, asa ca nu mi-am batut capul cu ce-nvata (si habar n-am pe unde-au ajuns cu materia ).
prin urmare aseara (ora 22 trecute, dupa ce ei erau la culcare) il cautam in ghiozdan sa vad daca si-a aruncat in el tot ce-i trebuie (si daca nu putrezeste vreun sandw sau mar pe-acolo) si am surpriza sa geasesc o foaie cu niste chestii (gen "fisa") si pe spate incercuite doua strofe dintr-o poezie ta-na-nam - ma duc cu foaia, cu falca-n cer si cu falca-n pamant la andrei:
poezia asta o aveai de invatat pentru maine.
da.
si o stii?
nu.
si de ce nu ai spus, sa ti-o citesc sa o inveti?
ca mie nu-mi place oricum sa invat poezii si m-am saturat sa tot iau foarte bine . (sor-sa, in background, il sustinea).
da' nu mai bine invat sa o citesc? uite, iti citesc acum ...
si chiar mi-a citit-o, l-a mai incurcat el pe l cu i, dar a fost surprinzator, ca pana sa-nceapa scoala habar n-avea de litere, mai ales de cele mici.

so, aseara am avut clubul de poezie de la miezul noptii {bu-hu-hu}. noroc c-au invatat repede, dimineata o stiau amandoi si mi-au umflat capul cu ea in drum spre scoala.

in alta ordine de idei, a noastra pune calificativele standard (adica nu are minus foarte bine in repertoriu), dar le pune si nota clasica (ca a zis ca-s cam dezorientati in mom. in care incep sa primeasca note de-adevaratelea)

si e mare love intre invatatoarea lui andrei si anais ; se converseaza in fiecare dimineata, -s cele mai bune prietene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

a, si am avut si noi un incident, descoperit insa mult prea tarziu - a avut o altercatie cu un copil neidentificat, soldata cu ruperea tricoului in locul unde se prindea ecusonul.
[emoticon cu mama ofticata]
ma oftic si ca nu mi-a spus
si ca era tricoul meu preferat (se pare ca nu si al lui)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Cami, incurajeaza-o sa intre in vorba cu fetitele, sa-si faca prietene! Le e greu si lor sa nu cunoasca pe nimeni!

Maruia, comentez aici ca suntem intre noi, La sub celalalt s-ar pierde. E o trecere treptata spre independenta, si asa e, copiii trebuie pregatiti. La scoala nu mai e cineva non-stop cu ei, sint si copii mai mari si la liberi, mai alearga pe coridoare, samd. Sa vezi la clasa a V-a, e o schimbare si mai mare, la Silvia deja au fost probleme cu disciplina destul de mari. Doamna invatatoare este totusi 90 % closca peste ei. Acum diriginta mai teece pe acolo zilnic in cate o pauza, dar in fest sunt liberi si de capul lor si isi iau libertatea in cap. A trebuit sa vina invatatoarea sa le traga un perdaf de mama focului, si noi parintii sa-i prelucram fiecare, ca sa se potoleasca putin. La liceu e libertatea si mai mare, la facultate gata, esti adult, pe cont propriu.

Asa ca eu o vad ca pe un fenomen normal, in fata caruia nu cred ca trebuie sa ne revoltam ci intr-adevar sa ne instruim copiii si sa-i ajutam sa faca fata libertatii obtinute gradat, ca nici asta nu e usor!

Sa vezi ca in cate zile - saptamani vor cunoaste scoala, nu se vor mai pierde prin ea, vor invata sa se fereasca de copiii mai mari care alearga, se vor adapta.

Azi vad ca Nati e mult mai harnicuta, e la ultimul rand deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Maria, probabil ca evaluarea initiala a facut-o doamna pt sine, fara sa ne spuna si noua, sau e ceea ce ne-a spus in a doua zi de scoala despre fiecare, la sedinta.

Cora, suuuuper faza cu poezia!
Si nati si-a rupt tricoul meu preferat :) cu ecusonul, ea singura, l-a tot bagat si scos pana a gaurit tricoul :(.

Nati inca nu primeste calificative. Si Silvia a primit primele calificative abia la primul test, prin octombrie. Pe caiete are doar un vazut, la teme. Stilul de lucru difera intre invatatoare. Dar cum ziceam, sunt ca niste closti, le verifica fiecae tema. Silvia s-a mirat ca nu le mai verifica profesoarele toate temele la toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

Si David are vazut pe teme, subliniata fiecare liniuta ce a depasit spatiul, si erau destule, observatii " mai multa atentie la teme!!"
avea ceva de colorat ( o stampila cu o rata pus ape caiet de d-na) si observatia cu rosu ca nu a colorat desenul.
nu iarta nimic d-na, mi se par multe lectii, plus ca stiloul este obligatoriu, ma repet, am mai zis si ieri asta.
de sapt viitoare ramane la after la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

si andrei tot cu stiloul, dar nu se ia invatatoarea de amanunte.

a si zis ca-i important sa le faca (in secventa indicata), tocmai pentru a exersa, nu pentru a se stresa ca nu au iesit suficient de drepte liniutele.
lor le da, de obicei, o secventa de repetat, sau cateva randuri de un fel si-apoi unul total diferit, mai mult chestii de atentie, nu pretinde perfectiune in realizarea grafica , ci in respectarea secventei.
(e foarte-foarte "stilul meu" invatatoarea, nu mi-a scazut incantarea si entuziasmul )

Mergi la inceput