Strugurasi de sept-oct 2011 LMA *69*

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

neata

zilele trecute a facut si baiatul meu primii pasi singur unde credeti ? la mall

jucariile ...hmmm ... cred ca are mai multe ca o gradinita , toata familia ii cumpara jucarii si el nu se mai joaca cu nimic
chiar ma oftic cand vad ca ai vostri se joaca cu diferite si asta al meu e innebunit dupa roti , prize , cabluri , sticle , toate idioteniile
are si el 2 masini , 1 motocicleta , calut balansoar , calutul din piata de care ziceti si voi ,antemergator , nu are nici o treaba cu niciuna , din cand in cand le pune cu fundu in sus si invarte la roti
singura jucarie de care este interesat in momentul de fata este asta http://www.toyshow.ro/balansoare/186-balansoar-cu-activitati-zebra-fisher-price.html
chiar ii face multaa placere , tipa de fericire cand topaie pe ea

jucariile 3 in 1 , 5 in 1 , etc , mie mi se par o mare pacaleala si eu voi evita mereu sa le mai cumpar
sunt chestii care costa mai mult decat in mod normal dar de fapt le folosesti facand doar un singur lucru sau vei constata ca de fapt nu le face pe toate bine

calutul nostru balansoar (primit la mot) este pe principiul celui pus de Iris , are un suport putin arcuit pe care pui calutul si cica te balansezi
ete pix , nu te balansezi mai deloc , suportul respectiv nu este f arcuit si nu face deloc balans
asa ca ocupatia lui de fapt nu este sa se dea huta huta pe el , ci sa se chinuie sa dea calutul jos de pe suport si sa l puna cu fundu in sus
calutul sa l foloseasca singur , nu poate pt ca nu are stabilitate , are niste roti care aluneca una doua

si masinuta de la chicco care cica e 5 in 1 , la fel are niste chestii care se pot atasa sa te balansezi , credeti ma ca asta nu se balanseaza absolut deloc
niste pacaleli cum spuneam...

deci cine vrea calut balansoar , cu mana pe inima va recomand sa cumparati calut fix , pe suport de lemn , care doar asta face , se balanseaza
restul sunt tzepe

may , intrebai ce face 'grasunul meu' eeee , grasunul meu nu mai este absolut deloc grasun
ce sa faca , numai prostioare , cum ziceam se joaca cu toate prostiile , tre sa stau cu ochii pe el ca pe butelie :P
inca nu merge singur , a facut si el cativa pasi singur zilele trecute , dar este inca tare fricos
tinut de o manuta sau tinandu se el de obiecte , alearga , dar nu prea are curaj sa si dea drumul la manuta
cand era in picioare se arunca in fund pur si simplu , asta pana a cazut cu fundu intr o jucarie de si a facut o mare vanataie
e , daca l vezi acum cu cata precautie se pune jos :D
vorbeste f mult , inclusiv in somn :D , te topeste si alta nu , e ranjit , bazait :D
mananca bine ,e super pofticios , fura painea de pe masa
acum e mucios ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

JAde .. da cate kilograme mai are T? noi ne apropiem de 12 desi nu mai pare grasuna la fata
Deci calut simplu sau zebra.. zici ca ii place? se tine pe ea?

Si noi avem multe jucarii si nu o pasioneaza decat f putine, dintre care un ursulet de plus care nu face nimic, si e primit de la cineva (folosit ).. ma gandeam sa mai dau din ele ca are 3 cutii mari pline, + plusurile .. chiar vb cu sotu si minusul de pe card s-a dus pe jucarii in mare parte..
Se joaca cu oalele mele, linguri de lemn, pun 2 nuci in oala si amesteca, face papa, pune capac, gusta, mai amesteca.. rupe reviste , se joaca cu post-ituti si portmoneul..

Am ajuns la concluzia ca nu merita investit mult, nici in carucior, nici in scaun de masa, nici in jucarii.. scaunul il folosesc f rar, caruciorul acum din ce in ce mai putin (eu nu am mai scos-o in carucior de 1 luna).. si bani risipiti, nu am folosit nici 6 luni astea..

MAY.. imi pare rau ca a esuat sedinta.. pozele spontane sunt f frumoase.. si tu esti maestra..

IEri mi-a varsat Ela in jeturi.. de cand merge mananca ca sparta.. ieir a papat supa de perisoare.. mi-a vomat in 2 reprize, ultima la mall, am intrat i-am luat haine noi, am mers la mama si copilul, am spalat-o schimbat-o..nu stiu de ce nu i-a cazut bine.. supa fara prajeala, carne de pui, fara smantana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

seidana , da , se tine/sta singur pe ea si topaie intr o veselie
inca nu a reusit sa se suie singur pe ea dar de coborat coboara fara probleme
se joaca si in picioare cu ea , invarte de zanganele alea
plusul cel mare la jucaria asta este ca e f joasa si stabila si e perfecta si pt varsta asta

kg ... nu stiu cate mai are ca nu am mai fost de mult la dr , dar are cam 11 si ... zic eu

ai dreptate , nu merita sa investesti in lucruri scumpe pt ei
acum stau si ma intreb , retoric of corse :D , intr un scaun de masa de 1 milion si ceva ar fi mancat mai prost/putin decat in asta de 5 ? :D
o face el multe chestii , dar de cand l am cumparat nu i am schimbat niciodata pozitia , inaltimea :D

carutul noi inca il folosim cu succes , asta chiar a meritat toti banii , nu regret nimic :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

JAde.. nu te-am felicitat pt reusitul lui T..de a merge singur

MAY.. la fel si lui Beatrice.. FELICITARI!

JADE.. eu scaunul l-am mai schimbat , insa eu o pun pe canapea si ii dau sa pape, sau in balansoar.. sau mai nou pe scaunul nostru.. Scaunul de masa il folosim doar cand mancam toti la masa si o pun in scaunul ei legata.. atat..sau cand gatesc si ii trag scaunul langa blatul de bucatarie sa vada ce fac..
Caruciorul.. regret ca nu am luat unul fff usor, si asta desi mai teapan e mai greu, nu mult un kg.. insa na cand e bebelus doarme in carucior si trebuie confort, acum era f bun unu f usor..(un liteway :) ).. si putea fi si un bertoni ceva nu neaparat chicco..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

aaa.. LALI.. ieri ma uitam la poze.. si mi-i s-a facut dor de voi.. multumim pt felicitari.. si entuziasm.. in curand ne pove si tu de TEO..
Imi pare rau ca la Paul nu ii place la gradi..

Multumim fetelor pt felicitarile aduse

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Merci Sei si tie! parca ti-am mai spus sau nu? nu mai stiu :D

merci Oana. am vazut poza pe facebook. gata, cred ca masinuta de aia ii iau si eu :D

bravo T!!!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Salutare si de la noi!

Chiar va dau dreptate: am dat aproape 1000 eur pe carucior Quinny 3 bucati- landou, scoica, carut. Acum nici vorba sa mai stea un carut, vrea sa mearga singura, de fapt in ham, sa ma asigur ca nu se juleste detot. A meritat? Nu ma intrebati:)

Scaun de masa, Polly/ Chicco, sta in el cat mananca, n-a stat vreodata in el sa se joace, etc. L-am reglat, dar iarasi nu stiu daca merita.

Jucarii? Avem un bazin plin cu jucarii. Ii zic bazin ptr ca e o piscinutza pe care o poti folosi outdoor. Premergatorul l-a folosit trei-patru luni, antemergatorul winnie il plimba, se urca pe el, scoate cuburile, sa zicem. In rest, ii place sa darame ce construim noi, sa scoata chestii din dulap. Am in mobila de bucatarie doua corpuri in care ii ascund jucarii si dimineata se duce tinta la ele, mai ales ca restul corpului de bucatarie e blocat, sa nu deschida sertare.

Se joaca cu noi, manevreaza carticele, alearga dupa niste soricei, isi manevreaza telecomanda de la masinuta, dar in principiu sa stam cu ea. Nu vrea sa ne vada la calc, bucatarie, etc.

Oricum, am jucarii pe care i le rulez, la ascund, sa le gaseasca ea prin casa, unele prin patut... Ah! Daca ma intrebati pe mine ma bucur ca am dat 200 RON pe patut, dar regret ca l-am luat de lemn.

Cred ca as putea scrie si argumenta un articol despre regretele/greselile din primul an .

Pupici! Maine plecam in Malta. Pe Clara o luam cu noi, pe Miru o las la o colega. Sper sa fie cald, ca in Vilnius sunt 10 grade.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Buna si de la noi

Si mie mi-e ciuda (ca si Jade) cand va aud cu jucarii si nu stiti ce le mai luati ,azi am explodat si i-am pus toate jucariile in saci ,de la cea mai mica pana la cea mai mare ,o las 2 zile fara ca nu se mai poate ,nu se joaca cu nimic ,nici nu se uita la ele ,sunt imprastiate toata casa si n-am pe unde sa calc , se joaca toata ziua cu telecomanda, cu laptopul ,telefoanele din casa si are o mare problema cu inchisul/deschisul televizorului .
Are tot felul de jucarii care atrag copii ,cu sunete ,culori,telef de jucarii ,cuburi,papusi moi ,n-o intereseaza NIMIC

Sotul mi-a propus ieri sa-mi ia un laptop nou si pe asta care-l folosesc acum sa se joace Noura ,vai ce foc am luat si pe el !!! Amandoi m-au enervat in ultimele 2 zile ,nu stiu ce am !!!!

In plus ii iese dintisorii ,are numai 4 pana acum si tipa ,plange scoate niste zgomote ciudate de-mi pocneste capul .
Mananca prost in ultimul timp si adoarme ffff greu,cand simte ca o ia somnul se ridica in fundulet sau in picioare


Lena multumesc pt linkuri

Jade felicitari pentru primii pasi ma intrebai de sora mea ,a nascut un baietel de 4.200 kg si sta numai cu nasul in titi

May imi pare rau ca n-ati reusit sa-i faceti poze cum va doreati ,la fel ni s-a intamplat si noua in Romania cu un fotograf ,asa serioasa si plansa a mai fost in ziua aia ca n-o voi uita usor

Pe 27 mergem si noi la vaccin si masuratori ,aici e obligatoriu , n-am auzit pe cineva sa refuze sau sa stie de efective negative


Azi :
-mar cu para si biscuiti integrali
-pastai cu carnita de curcan si couscus
-smantana cu mamaliga
-iaurt cu piersica si vanilie
-in mana struguri si banana





Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Ca tot vorbeati de carut ,noi tot Quinny avem si sunt dependenta de el , uneori ne plimbam si cate 3-4 pe afara si ma ajuta enorm de mult ,n-as putea s-o car in brate ,marsupiu sau altfel






Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Buna si de la noi.

SEi fetele noastre parca s-au vorbit.Si Eva ieri mi-a vomitat de 4 ori, cred ca tot ce a mancat la pranz.A avut piureul de legume cu salau fiert.Era a doua oara cand ii dadeam peste si l-a mancat cam greu........offff.

Si eu sunt super incantata de carucior.Toata ziua il folosesc.Eva chiar sta in carut si se manuieste f. usor.De carat il car doar cateva trepte la scara ca in rest avem lift.

Mergi la inceput