Strugurasi de sept-oct 2011 LMA *69*

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Salut

Multumesc tuturor pentru urarile frumoase de ziua mea si a numelui ca noi am sarbatorit si sf Nasterea Maicii Domnului. A ft o zi superba din toate punctele de vedere, fetita mea mi-a cintat La multi ani mami impreuna cu taica-su, evident pe limba ei bebelusheasca dar il imita pe sot intocmai, se intelegeau cuvintele, apoi ma imbratisat strins si a inceput sa ma sarute am uitat sa va povestesc ca ea ne saruta doar pe noi pe mine si pe tati, e o dulce, ma indragostesc de ea cu fiecare zi, cu cit creste mai mult, e o smecherita tare, merge in picioruse si mereu sa ia de piciorul meu se agata si ridica capusorul sus si imi zimbeste sa o iau in brate..ce imi trebuie mai mult de cit sa am parte defericirea data toata viata mea, am o familie frumoasa pe care o iubesc la nebunie

Vreau si eu cu intirziere sa urez LA MULTI ANI STRUGURASILOR NOSTRI, SA FIE SANATOSI, SA CREASCA MARI, FRUMOSI, DESTEPTI, IAR VOI PARINTI SA VA BUCURATI DE EI TOATA VIATA.

sunt inca fr obosita, ca am avut multi oaspeti, dintre care si oaspeti surpriza care mi-a facut ziua si mai frumoasa, iar pitika mea doarme dusa, se trezeste papa si joaca un pik si nani

irinush aceeasi prb o avem si noi cu vaccinul ROR de un an, inca nu l-am pus, si cred ca voi mai amina tot din cauza alergeie urite pe care am facut-o insa noi de la prod chimic de la jucarii chinezesti, si DTP-ul ne este interzis ca provoaca alergii, asa ca noi rapelul nu il facem, am facut toate 3 doze pina la un an si de fiecare data am avut ceva prb, apoi sa declansat urticaria urita, am scapta si prednisolon si noi, dexametasonul nu ne-a ajutat, doar ca eu am apelat si la bioenergii ca sa -i curate singele dupa toate chimicalele introduse pu ai trata urticarie...si mie mia zis de soc anafilactic si sunt ingrozita, si totusi sper ca s anu mai faca niciodata, noi am facut imunoglobulina si IgE specifice la careva produse si rez a ft unul bun, nu suntem alergici la prod alimentare decit fr fr putin si mi-a zis ca nu e ingrijorare asa ca eu cu toate astea inca nu i-am introdus multe chestii in mincare, tot la cea de 6 luni suntem cu exceptia brinzicei si iaruteluilui care il fac in casa si il dau...in rest tot pasat, fin fin, altfel i se face greata de tot, si pinica cu hamei papa de rupe..nustiu cum sa o dezvati de ea

numai stiu ce vroiam sa scriu...inca sunt adormita sper sa revin la normal.

Va pup si va multumesc inca o data

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

merci Lali si Creola.

e mai bine acum, temp s-a normalizat, mai scade cateodata la 35, dar nu stiu cauza.
i-am mai dat ieri la 10 panadol si abia pe la 4 i-a scazut tempt de la 36.4 la35, deci n-avea legatura cu medicamentul.

mai e mucioasa dar e ok, numai ca si-a cam schimbat programul de somn si maine la 4 avem sedinta foto si mi-e ca o sa doarma la ora aia dusa :D

am inceput sa mergem singurica. deocamdata merge doar pe dist scurte, ca de ex de la canapea la mine. cand e aproape de mine se arunca spre mine si rade de se prapadeste :D

weekend placut.
eu fac bagaje. joi plecam in vacanta




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

May sanatate puiului si vacanta placuta

Marryan, si Maia se intinde la paine. daca o vede ii dau o firimitura, dar in general incerc sa nu fie paine pe masa. La noi acasa nu e problema ca nu prea mancam paine, mai greu la socri. Marti ne intoarcem si noi acasa, abia asteptam :)


http://eufrosin.wordpress.com/2011/03/12/parinti-naivi-copii-morti/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Andreea_t, Rachel, Sei, Jade, laki, Creola, Dbunny, Anca_toma, Zubi, Pinkysor, multumim ptr urari

Am petrecut foarte frumos: dimineata cu bebelusi si mamici, dupa-amiaza cu prieteni si prietene. Urmeaza sa va impartasesc momentul cu poze pe grup

Pupici sarbatoritilor, Andrei si Dimitris, o zi frumoasa mamicilor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna dimineata!
aromata de we vrea cineva?

Eu am facut infectie la o unghie,pt ca mi-a intrat sub unghie o samanta de ardei acum cateva zile,si mi-a facut o rana mica. Nu stiam de ce ma doare degetul,si cand mi-am sters unghiile de oja am si vazut de ce . Acum am curatat locul si am pansat,sper sa nu se strice prea mult unghia.

Alex ma bucur ca ati petrecut frumos . Credeam ca m-ai sarit la pupici,dar apoi am vazut ca m-ai botezat,vreau mielul !

Zubi nu foarte mare gospodina,am facut strict ceea ce mancam,ca anii trecuti faceam o gramada de dulceturi si compoturi( pe asta il facea socrela)si nu le manca nimeni. Acum mi-am facut eu,numai din fructele care ne plac. Si muraturi am pus numai ceea ce mancam mai mult.Noi suntem mari mancatori de salata de beuf,asa ca se impunea cantitate mare. Mai am de pus niste conopida,ca inca e scumpa . Cum merge cu cautarea locului de munca?

Marryan parca te simt ceva mai vesela din mesaje, pupam pe Lera cea frumoasa si pe mamica ei si mai si ! Mereu ma uit lapozele voastre pe fb ! Legat de dezvatat de a manca ceva anume,zic eu ca acum e cel mai simplu de dezvatat . Nu ii mai lasi la indemana,iar daca stie loclin care o pui ,nu o mai pui acolo si ii arati ca s-a terminat. Ori o inlocuiesti cu ceva ce ai vrea sa manance. .

May eu ma asteptam ca Bea sa mearga prima in picioarela cat de "iute" a fost! Azi cum e ?

Sei asa tare ce m-am bucurat cand a inceput Ela sa mearga in picioare ca i-am spus si sotului imediat.A ras de mine,ca imi jucau ochii in lacrimi...

Lena atatea articole despre copii ce au avur neplaceri(sa spunem) din pricina vaccinurilor ,si totusi se fac reclame televizate la vaccinuri. Am vazut ca cel mai recent este cel impotriva rotavirusului. Nu sunt im-potriva vaccinurilor,dar sa aiba eficienta pentru care sunt facute,sau pentru care li se face reclama. Faptul ca un vaccin nu apara impotriva bolii ci doar il ajuta sa aiba simtome mai usoare (daca ajuta si la asta,ca la unii copii are exact efectul bolii) nu ma convinge intratat incat sa il si fac. Am vazut un subiect si aici pe forum(de fapt sunt mai multe) despre eficienta vaccinurilor, efectele lor pe termen lung si cele pe termen scurt. Trebuia sa scriu si eu acolo ca d-na dr de familie la care suntem inscrisi tremura de frica dupa vaccinul antipolio? Asta pentru ca a avut multi copii ce au acuzat amorteli ale membrelor,incetineala in miscari ceva timp dupa vaccin? Si ca la fiecare vaccin simte ca otraveste copiii ,si ca i-au plecat pacienti pentru ca a recomandat sa nu se faca vaccinuri suplimentare? Ca recomanda consumul variat de fructe si legume in locul suplimentelor alimentare? Daca spun cuiva spune doar ca e la fel de scrintita ca mine dr-ita, si ca o sa imi smulg parul din cap cand vor face copiii forme grave ale bolilor. De ce cand? Poate "daca" ...


La subiectul decalotare... noi nu i-am umblat lui Paul prea mult acolo, am vazut si eu "perlutele" ,una de-o parte, una de cealala a putulicii, si le-am lasat in pace o perioada. Apoi l-a invatat sotul pe Paul cum sa se spele,astfel incat sa isi indeparteze preputul,fara leziuni. La inceput am incercat fortat,dar plangea tare,si nu voiam sa il sperii.Eu credeam ca face infectie cu alea acolo,dar apoi mi s-a explicat ca probleme sunt numai cand se acopera "gaurica" pe unde face pipi,daca miroase urat sau dac se umfla.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

merci broome ca uitasem.

da. lalli, si eu credeam ca merge mai repede. dar nu-i bai, e f bine si asa ca imi place ca nu-i kamikaze. e f precauta.

irinush, si bona mea a slabit cu Beatrice acasa :)) tre sa mai stau sieu acasa ca sa slabesc :))

merci Lena

jade, ce mai face grasunul nostru? merge?

va pup!


lalli, de azi noapte tuseste :(( am incept sa-i dau siropel si o sa-i fac si aerosoli.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

ah ca vroiam s-o laud pe bona. chiar daca le are si ea pe ale ei, m-a impresionat ca a stat 2 ore in aceeasi pozitie ca sa poata dormi Bibi. in ziua dupa noaptea aia cu febra care a fost grea.
si nu i-am spus eu sa stea asa, dar s-a gandit ea ca sa o tina pe Bibi in brate ca e bolnavioara si ca doarme mai bine asa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns broome spune:

Asa bona sa tot ai May!

M-am linistit, vad ca nu sunt singura care a decis sa nu decaloteze.

Eu din start am zis ca eu asa ceva nu-i fac la copil, dar citind cum unii medici recomand si chiar te invata cum sa faci, incepi sa-ti pui intrebari daca ai luat decizia buna sau nu.
Plus soacra care mi-am pus-o in cap inca din primele zile de cand am venit de la maternitate - a tinut sa-i zica sotului sa-i facem in fiecare seara la baita bla bla.. ca altfel ajungem la interventie chirurgicala, ca uite ea desi a facut, n-a facut suficient de mult si a ajuns cu sotul meu la spital dupa ce s-a infectat (culmea!).. Iar sotul nu avea curajul sa-i zica ca nu facem si 3 luni in fiecare saptamana il intreba daca i-am facut.. Noroc ca soacra e in Romania ca altfel nu as fi avut incredere sa o las cu copilul pt ca, categoric ea stie ma bine cum se ingrijeste un copil ca doar a crescut unul... na ca mi-am adus aminte si m-am enervat..

Tot in tema, ce ziceti insa de circumcizie? Ati face? Noua ne-a trecut prin cap la un moment dat, insa nu m-am mai informat mai mult.

O saptamana usoara va doresc!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris_K spune:

Buna seara tuturor !!!

LA MULTI ANI tuturor sarbatoritilor!

Se apropie si ziua noastra ! Ce repede trece timpul!

Vreau si eu sa-i cumpar 3 lucrusoare lui fie-mea, darrrrrr nu gasesc o papusa pe care as vrea tare mult sa i-o iau. :(
Jucariile sunt urmatoarele :D :

http://www.ebeanstalk.com/Manhattan-Toy/toy-product-detail/Baby-Stella-Doll.html (papusa care nu o gasesc)

http://www.ebeanstalk.com/Melissa-and-Doug/toy-product-detail/Shape-Sorting-Cube.html

http://www.ebeanstalk.com/Gymnic/toy-product-detail/Red-Rody-Horse.html

In rest, fie-mea e toata ziua cu antemergatorul si se catara peste tot.
Din pacate, acuma e foarte racita! Nu a facut febra, in schimb are nasucul infundat de vreo 3 zile, cu un stranutat usor si uneori (f rar) tuse. Nu i-am dat nimic, dr a zis daca vreau, sa-i dau paracetamol supozitor, de 2 ori/zi, timp de 3 zile. Mi-e ciuda ca nu-i pot face vaccinul pe care l-am cumparat - rapelul, ror-ul il are dr. I-am zis dr ca nu as vreau sa-i fac ror-ul si s-a enervat :)).

Fie-mea are 9,300 kg si 77 cm. Cred ca a mai slabit de cand e racita ca nu pune gura pe nimic :(.

Cam astea sunt noutatile despre noi.

ps. Ma intreba cineva de carucior data trecuta, i-am luat Maclaren.

Mamica ANTONIEI(26.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Broome eu nu i-as face circumcizie decat daca ar fi o necesitate medicala. Am un prieten care a facut in liceu din cauza unei infectii si a spus ca a fost traumatizant. Deci daca nu se impune si totul e ok, nu vad de ce l-as supune unei interventii chirurgicale.

Mergi la inceput