Strugurasi de sept-oct 2011 LMA *69*

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

jade, merci, ai scris pana sa dau eu send :))

mie somonul mi se pare gretos si nu vreau sa-i dau :D nu stu cand e safe de introdus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris_K spune:

May, sunt foarte frumoase pozele, preferata mea e pe calut, e superba! :)

Mamica ANTONIEI (26.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

May pana la urma pozele sunt foarte frumoase.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

merci, Iris :) nu vedem si noi poze cu Antonia?
pregatesti ceva pt maine?
noi ii facem o mica petrecere dupa ce ne intoarcem din concediu.

azi va dau de baut. 12 ani de la nunta :D
babalaci.
uitasem amandoi :)) noroc cu sora-mea ca ne-a felicitat =))

merci Camady :) sa vedem cum au iesit si restul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

AM fost la dr ....
-febra
-gat roz
-enterocolita (inceput)

Espumisan, debridat si inca ceva ..

Doar titi.. oricum nu am fosrtat-o la nimic sa pape.. eram insa ingrijorata ca nu voia nici titi ieri...
A plans de a rupt la dr.. eu nu am mai vazut-o in halul asta..

Bujo.. multumesc.. voi ce mai faceti? nu ne mai pove de Cate? ce diferenta e intre ei? 3 ani?

Camady ma bucur ca sunteti mai bine..

Raluca.. LALI e pro co splepping.. si co-slipeaza cu 2 copii

May ce norocoasa esti ca dormi noaptea... BEA e superba. nu se vede supararea, in astea 3 poze e ingeras dulce.. asa de tare s-a schimbat.. asa frumoasa s-a facut

JAde ,,.. super Tare T... cum linge mai masina? Elena abia acum e masina si aspirator friendly...

Nanna imi pare rau pt tine.. imi dau seama cum te simti... poate masele/dinti..

Oana ,.. sigur e de la mancare , desi eu niciodata nu ii dau mai mult decat vrea, poate uneori vrea prea mult

Si noi treziri din 2 in 2 h, da ce sa fac? de acum ma numesc mama.. ma trezesc de 100 de ori pe noapte numai sa nu o mai vad ca sufera

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

LA MULTI ANI RADUCU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Am uitat in naucimea mea sa-i spun LA MULTI ANI lui Raducu, sa creasca baiat mare si cuminte.

May La multi ani fericiti si voua, si noi facem astazi 2 ani de la casatorie . A zis sotul ca face cinste diseara .
Pacat ca eu sunt atat de obosita......
Sei asa este acum suntem "mama" insa e atat de greu uneori sa rezisti.... of. Nu am crezut niciodata cat de departe se pot intinde limitele noastre pentru copil.

mami de Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

La multi ani [blue]Raducu[/blue] sa cresti mare si sa fii sanatos

May multi ani fericiti va doresc ,iar bibi e o dulceata

Raluca multi ani fericiti si voua ,petrecere frumoasa diseara

Sei imi pare ca Ela e bolnavioara ,scria cineva aici ca e epidemie de enterocolita ,sper sa se faca bine cat de repede

Jade alt bebica nu am ca n-am vazut-o de 2 luni ,ba am stat o luna in RO , ba inmormantarea socrului , acum suntem in doliu si na ca nu e bebe
Legat de somon i-am dat de 2 ori pana acum , aici se recomanda de la 7-8 luni , n-am vazut reactii adverse sau altceva
E singurul peste pe care-l mancam si-l avem in casa destul de des ,altceva nu cumpar
Si Noura e ca T , spala cu limbuta parchetul ,oglinzile de pe hol si usa termopan de la balcon ,imi sta inima cand o vad si cand ma gandesc ce periculos e

Lali pup nasucul albastrui ,saracuta de ea ce durere a tras de s-a invinetit
Aaaaa i-am dat o parte din jucarii inapoi Nourei ,celelalte saptamana viitoare le iau prin rotatie





Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

La multi ani Raducu,a cresti mare si voinic!

Raluca,acum sunt pro-cosleeping, dupa ce eram impotriva vehement, pentru ca eu credeam ca aqsa cresc cei mai dependenti oameni, dormind cu parintii,apoi cu fratele/sora pana la varste mature. Eu o chemam pe mama sa doarma cu mine si in liceu . Credeam eu ca o chemam pentru ca asa eram invatata. Acum,adult trecut prin cresterea a doi copii miiici (deocamdata inca mici) , imi dau seama ca de fapt ii simteam lipsa pentru ca am dormit in alt pat de mica de tot, apoi cu sora-mea,si eu duceam lipsa mamei. In fine,greu de explicat sentimentul.In momentul in care am vazut ca PAul se trezea plangand de multe ori pe noapte si ca cel mai repede se linistea cand il luam cu noi in pat,pentru somnul linistit al tuturor am dormit impreuna. Apoi ,cand a venit pe lume Teodora , nu am mai incercat sa il culcam in patut pentru ca Teodora sugea des noaptea,daca o luam din patut se trezea de tot si astfel in loc sa dormim faceam drumuri dese,asa ca am luat-o si pe ea in pat cu noi,astfel,daca pe el il trimiteam in patut singur il nedreptateam. De micuta de tot el a protejat-o si in somn, asa ca nu i-am despartit si ne este bine tuturor. Chiar daca dormim toti la un loc eu si sotul nu ne-am "racit" unul de altul si nici nu facem cu copiii in pat .
De-a lungul vietii descoperi o gramada de lucruri care or sa iti placa desi in trecut ai fi jurat ca nu suporti .

Nanna,la un puseu de crestere te-ai gandit ? Mie asta mi-a spus descrierea noptilor tale .

Seidana espumisam si debridat pentru enterocolita? Tocmai am citit despre ele pe un blog si m-am ingrozit. Atat de usor se dau la noi medicamente care au un efect bun si 10 rele ... E rea enterocolita asta ca deshidrateaza rau omul ,fie el copil sau matur. Imi amintesc cand am facut eu o indigestie de am ajuns la urgenta,si cand mi s-a spus diagnosticul am zambit ,si m-a luat la rost dr-ita " de ce razi? Se ajunge la complicatii de la indigestie!". Eu credeam ca indigestie inseamna cand te simti "prea plin" ... Iar enterocolita eu credeam ca este cand mananci ceva ce nu iti prieste si versi,faci diaree,dar ca trece cu ceai de musetel, ceai de menta,covrigi si paine prajita. Cel putin la enterocolita avuta de mine in liceu ,asa m-a pus dr-ul de familie,asta ca sa nu ma internez. a,si tin minte de aceeasi chestie cu lingurita pe are ascris-o si Bujo,cred. Sa beau lichid des , ceaiurile alea de menta si ,musetel,si parca si de sunatoare, cu lingurita,ca sa nu le vars.
Acum sa nu credeti ca sunt impotriva medicatiei data de dr-i dar parca prea se dau unele chestii numai pentru ca sunt la moda,se spune peste tot "mancati sanatos,fara exces de sare,zahar si grasimi" si siropurile uzuale au 60-70 la suta zahar...

Revin,adorm puradica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Buna fetelor

Sei, ce bine ca ati fost la doctor.Tocmai vroiam sa-ti zic ca si eu am patit la fel cu Anastasia cum 2 saptamanai si mai avea si diaree.Eu am crezut ca de la un ou.cand am fost cu ea la doctor avea putin rosu in gat si un inceput de enterocolita.Noua ne-a dat Sumetrolim.Este si pentru gat si pentru digestie.Cum Ela nu afacut diaree....

Anastasia martea a papat un ou dimineata si dupa amiaza a inceput cu vomatul si diareea.Nu a mancat nimic pana duminica.5 zile a stat nemancata.De fapt a papat numai tzitzi si ii dam ceai de menta( pt diaree)cu seringa de la nurofen (altfel nu a vrut sa bea ceaiul)ca sa o hidratez.

Sanatate multa.


Alayna, felicitari pentru nepotel

Jade, ce tare e T.Felicitari pentru primii pasi

Oana, noi avem 7,900 Kg.Ne luam de manute

Mihaela imi pare rau pentru neintelegeri

Lalianul acesta l-ai dus pentru prima data la gradi pe Paul?imi pare bine ca s-a acomodat.

Si acum fetele care alaptati, va rog sa ma ajutati cu un sfat.De joia trecuta am renuntat sa-i mai dau Anastasiei san ziua.Ea sugea la 12 si la 16-17 dupa- amiaza.Bineinteles ca joi si vineri m-a cautat in san, a plans dar am rezistat.Ea de vineri a inceput sa manace ca lumea.Ii dau san seara, noaptea(din 2 in 2 ore).Dar primesc numai mustrari cui ii spun.Imi zic ori ii dau tot timpul san si ziua si noaptea ori nu-i mai dau deloc si o intarc.Ca nu este bine , laptele este statut de dimineata pana seara cand ii dau iar.
Este adevarat?
Dar....daca mergeam la serviciu si alaptam?

Acum ea papa, dimineata para, nectarine sau piersici cu biscuiti
la 11 o banana, pe care o tine in manute si o mananca singurica
la 12, 30 un fel de mancarica
la 13 se culca
la 15-15,30 papa al doilea fel de mancarica
la 18 o banana tot singurica
la 20 un iaurt cu cereale.nu-i place simplu.
Acum ea imi cere de mancare si chiar plange cand ii vine foame.


La Multi Ani, Raducu!

Sa cresti mare si sanatos.







Mergi la inceput