Strugurasi de sept-oct 2011 LMA *69*

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Sei, Camady ce mai fac fetitele voastre? Sunt mai bine acum?

Lali
si eu sunt contra cosleeping insa cred ca o sa cedez nervos de oboseala pana la urma si-l iau cu mine in pat.
Nanna si al meu a avut o perioada in care a dormit bine noaptea, asta pana pe la 11 luni dupa care cu mici exceptii se trezeste la 12 noaptea, la 2, la 4, uneori adoarme repede la loc alteori sta si treaz pana dimineata. La 7- 7.30 are trezirea definitiva asa ca...... eu una sunt depasita de situatie mai ales ca merg si la munca, fac si naveta 150 km pe zi....
Am incercat sa-i fac cald noaptea ca poate-i este frig, nimic, am incercat sa-i dau apa, ceai, lapte ca poate ii e foame, sete, nimic, nu deschide gura, i-am facut analize pentru viermisori, au iesit bine..... concluzia mea este ca efectiv se trezeste pentru ca nu mai vrea sa stea singur in patutul lui. Am dormit si cu el in camera dar tot se trezeste si se ridica in fund iar cand ma vede vrea in brate.
May concediu placut in Tenerife, o sa fie super cu siguranta. Nu am fost acolo dar am fost in Lanzarotte, o alta insula din zona si am ramas placut impresionata de peisaj, liniste.....

Referitor la jucarii, EDI al meu nici nu se uita la ele desi are si calut, si masina, si cantantoare si carticele.... Pasiunea lui este urcatul si coboratul scarilor, sta toata ziua numai pe trepte ( pazit bineinteles), aprinsul si stinsul calculatorului, luminilor, Tv-ului, receiverelor, casetofonului, inchiderea si deshiderea sertarelor si tot ce e tehnic. Ne imita in tot ce facem si e foarte curios sa-i explicam ce este fiecare lucru.
De mers inca nu merge singurel, doar de manuta si a desalat-o de spate pe mama toata ziua. Cand suntem pe afara trage numai in locurile unde sunt pietre si iarba si bineinteles unde sunt scari . In carut nu mai sta de ceva vreme mai mult de 5 min.I-au luat bunicii o bicicleta din acea cu maner de impins si cu accea mergem la plimbare, in ea totusi mai sta.

Alayna felicitari pentru nepotel, sa creasca mare si scump grasunelul.

mami de Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Radu George!!!!
Klau_ditza sa-ti traiasca flacaul.

Raluca multumim de intrebare.Eva ieri a fost cam apatica.N-a vrut sa manance mai nimic,nici n-am fortat-o.Sper ca de azi sa fie mai bine.
Insa sunt bucuroasa ca n-a mai varsat si scaunele sunt bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Neatza..

Eu azi noapte somn in part time.. la 12.30 s-a trezit plangand, a plans pana la aproape 2 , cand eram imbracati sa mergem la urgente (o dorea vizibil burta, si repriza asta de plans ciudata), mi-a adormit in brate, si am zis ca nu mai mergem, daca era linistita.. insa dupa 10 min, a varsat in somn, a trebuit sa schimb tot patul si toate hainelle ei.. a dormit 30 min, s-a trezit iar plangand insa mi-a adormit in brate.. Refuza titi si ieri nu a mancat nimic.. nu stiu ce sa fac , sa o duc la dr?

fug la dr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Neatza..

Eu azi noapte somn in part time.. la 12.30 s-a trezit plangand, a plans pana la aproape 2 , cand eram imbracati sa mergem la urgente (o dorea vizibil burta, si repriza asta de plans ciudata), mi-a adormit in brate, si am zis ca nu mai mergem, daca era linistita.. insa dupa 10 min, a varsat in somn, a trebuit sa schimb tot patul si toate hainelle ei.. a dormit 30 min, s-a trezit iar plangand insa mi-a adormit in brate.. Refuza titi si ieri nu a mancat nimic.. nu stiu ce sa fac , sa o duc la dr?

fug la dr

Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)



Seiimi pare rau pentru pitica, eu cred ca ar trebui sa meargeti la un doctor. Daca a facut vreo enterocolita sau altceva? Sanatate multa

mami de Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Offf Sei voi sunteti mai rau.Eu as merge la doctor.Sanatate grabnica.

Eva mi-a varsat doar duminica de 4 ori in interval de 2 ore, imediat ce a mancat la pranz.Banuiesc ca de la salau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Sei cand a avut Filip enterocolita mi-a spus dr ca nu trebuie insistat cu mancarea, ca poate sta si 3 zile nemancat. Important e sa se hidrateze. Insa nu obligat sa bea o cantitate anume de lichid, ci lingurita cu lingurita, ca sa nu verse. Daca mai suge, cea mai buna solutie e laptele matern. Daca bea si apa pe langa LM pune-i niste saruri de rehidratare. Insa cel mai important e sa mergeti la medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Neata!

Camady,Sei,multa sanatate la fetite ! Mergeti la dr , ca e cel mai bine. Cum spune si Bujo, pana atunci, hidratarea e cea mai importanta.


Teodora are nasucul vanat la baza si umflat . A cazut exact in nas de podea., nu i-a curs sange,dar o doare ,e un pic vinetiu ( are o tenta spalacita de alb-albastrui) si o doare daca pun mana.Sper sa nu se invineteasca ochisorii .

May,vacanta placuta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

La multi ani Raducu!!!

Sei, camady, si mie mi a varsat eca in jet intr o seara dupa ce a mancat bors...mult si cu pofta. de asta tot trambitez eu pe aici ca astia mici sunt sensibili cu digestia si nu trebuie aglomerati cu nimic. nu e musai ca in ziua respectiva sa fi mancat ceva ce i a picat greu, e de ajuns sa secumuleze efecte de genul asta pe parcursul a 3-4 zile in spate si cand apare iar ceva greu le pune capac.

nanna, te ai gandit ca inez noaptea recupereaza timpul pierdut cu tine din timpul zilei si ca foamea e doar un pretext? Copiii cam asa procedeaza cand le lipseste ceva. refuleaza in alta parte. si intorsul la munca are pretul lui mai ales la un copil asa mic care totusi a apucat sa se obisnuiasca cu prezenta ta continua. eu as incerca sa stau mai mult cu ea seara si sa faca sotz teme cu indra.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

La multi ani Raducu ! Sa cresti mare si sanatos !

nanna :))) nu avea capacul in mana :D
si el la fel mananca , pe la 2 si pe la 6-7
dar m am prins de smecherie :D stiind ca pe al ora aia mananca , nu l las sa se trezeasca de tot , cum il simt ca misca putin i am si dat bibe , asa mai mult adormit , si nu se mai trezeste imediat , mai doarme cam o ora , o ora si ceva

may sunt superbe pozele !

seidana of , sanatate multa Elei
eu fugeam demult la dr

nu v am zis care e ultima gaselnita a lui T
deschide hubloul la masina de rufe si il linge pe interior

nu stie nimeni cand se introduce somonul ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

la multi ani Raducu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

merci raluca :)

sei, sanatate micutei.
si eu merg azi la dr ca inca tuseste.

oana, eu nu-s de acord cu ce ai scris mai sus. nanna n-ar trebui sa se simta vinovata ca s-a intors la servici, iar mesajul tau cam reactia asta o sa-i provoace.
sorry ca-s asa directa :)
eu cred ca Inez a invatat ceva nou si s-ar putea de aia sa aiba tulburari de somn.
nana, a inceput sa mearga sau altceva nou?
sau poate si-a schimbat un pic programul si poate o culcati prea mult pe ziua.
Bibi de ex si-a schimbat programul si nu mai doarme 2 reprize ziua ci doar una.

ce mila mi-e de voi cand va aud ca dorm bebeii asa rau noaptea.
noi inca ne trezim pt o masa, dar bea lapticul si se intoarce cu fundu si adoarme instant la loc.
n-am robleme, multumesc lui D-zeu.


va plac pozele?? nu zice nimeni nimic :D





Mergi la inceput