Fapte bune-idei

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

nu stiu daca am mai scris sau nu...asa ca scuze daca ma repet.
aici sunt locatii unde se string saptamanal pugi cu mancare. fiecare doneaza alimente si ob de uz necesar...sau cum se mai numesc(sampoane, hirtie igienica, pasta de dinti).
cine vrea poata sa aduca o plasa plina sau doar citeva obiecte.

chestia e ca saptamanal se aduna zeci, sute de pungi pt cei saraci din zona. ei stiu si vin in fiecare zi de Marti la aceasta locatie.

s-au mai infiintzat locatii (un fel de magazine), unde cei saracti pot sa vina saptamanal sa "cumpere" alimente fara bani...ca la magazin cu carucioare, alimente puse pe raft...
comunitatea doneaza aceste alimente.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eleni

Am citit ieri un pic de tot la subiect, dar am o idee urgenta de fapta buna: e o super lipsa de sange in spitale, nu am vazut in viata mea asa ceva. Timpul de donare s-a eficientizat, eu am stat 1 ora si un pic pe ceas, nu am pierdut vremea aiurea, arata din ce in ce mai bine salile si receptia... Haideti la donat! realmente e foarte grav, e o lipsa acuta, acuta, azi erau 3-4 oameni care donau in conditiile in care in mod normal era destul de plin acolo... va rog, nu e mare scofala si credeti-ma nu mai e asa naspa... si nici pierdere de vreme. Popularizati si voi asta, faceti un teambuilding de donat sange prin companie si apoi mancati de bonurile alea la o pizzerie si se cheama ca ati imbinat utilul cu placutul.
Daca sunt deplasata cu postarea, mutati-ma voi unde vreti...

Elena & Maria Bucuria


La Inst. de Hematologie? Care e intervalul orar in care se fac recoltari?
Pana la urma care e greutatea minima? 50 kg? Eu stiam de 60 kg, unde nu ma incadrez in veci, la 50 sunt la limita (sunt slaba rau, oscilez intre 49-50 kg).
Pana la urma cum e, in dimineata respectiva trebuie sa mananci sau nu (tb pe stomacul gol)? Ca nu mi-e clar. Inteleg ca nu tre' sa fii pe ciclu, insa dupa ce ti-a trecut, obligatoriu tb sa mai astepti un nr de zile/?

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Monica, intra la 'varsare de sange'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

ce idei mai aveti?

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluighe spune:

pe mine m-a impresionat un nene din iasi care a inmormantat pe cheltuiala lui cateva zeci de persoane,cred,inclusiv bebelusi, care zaceau abandonati la institutul medico-legal

Mergi la inceput