Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 18

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Daniela_F_79 spune:

Buna fetelor,
Sunt noua pe forumul asta, dar va urmaresc de cand pitica mea era doar in gandul meu. Sper sa ma primiti in comunitatea voastra frumoasa si sa impartasim impreuna din experientele meseriei de mama.... Recunosc, sunt noua in meseria asta. :)
Ma numesc Daniela, am 33 de ani, locuiesc in Bucuresti si sunt mama unei fetite nascuta pe 5 martie 2012. Asta este si motivul pentru care as vrea sa ma alatur voua pentru ca subiectele despre care discutati aici imi sunt familiare si mie. Pe fetita mea o cheama Beatrice si cand am sa invat sa folosesc mai bine instrumentele forumului am sa pun si o poza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

bine ai venit daniela!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Gabi, am vazut tz intrebarea legata de mango. Eu il dau cu piersica si rar cu banana. I-am dat si cu avocado o data. Merge cu orice k e parfumat.
Dia, nu mananca cam des Lavi la 2h…2h 30min? asa mi se pare. Sper sa nu te supere intrebarea mea.
Strumfy, ma bucur ca e ok la gradi.
Lelu, noua ne-a zis k putem introduce cate ¼ galbenus pe saptamana. Alexia are 6 luni si 11 zile.
Meg, cum e Ana?
Dara, acolo e putin rosie si Alexia.. dar nu m-am gandit k ar fi o prb. Nu o deranjeaza.
Mona, suntem ok.. nu am avut net. Saru’mana de grija. A plans la vaccin. Mai mult cand a bagat serul. La intepatura nu a plans. A durat putin sa o linistesc, dar mi-e maraita si acum. A fost toata noaptea maraita, azi toata ziua… sper ca in noaptea asta sa se linisteasca. Febra nu a facut mare k la 4 luni. Am scapat doar cu 38.
Venim si noi cu bilantul de 6 luni si 10 zile. Are Alexia 8250g si 65cm. pediatrul a zis k e putin grasuta. I-am relatat si faptul ca ea nu se intoarce pe burta si invers.. si tocmai cand ii povesteam eu asta… pisica mea se intindea sa isi ia pantalonii de unde ii vazuse.. si eu i-am impins putin fundul si a aterizat pe burtica
El spune ca e ok, ca nu se intoarce ca nu e curioasa. Ei daca nu-I place pe burta.. nu vede de ce s-ar intoarce. Ideea e ca nu e nimic neurologic sau mai stiu eu ce.
Problema e ca nu I s-a inchis mai deloc fontanela.. din 1 oct ii scot vigantolul si ii dau vigantolette, calciu natural si vitamina b complex. Asta pana in aprilie a zis.. cu astea spera sa o mai si mobilizam putin ca e cam puturosica. S-a uitat si la dinti. A zis k se vad mugurii.. dar ca mai dureaza 2-3-4 saptamani.. ea are 2 dungute pe gingia de jos ca si cum ar iesi.. darn u e inflamata sau rosie.
Legat de faptul ca e cam.. grasuta (si cand ma gandesc ca acum cateva luni era cea mai pitica din odisee si eu ma plangeam ca nu ia in greutate), el pune lucrul asta pe baza unui metabolism mai incet sin u tb sa imi fac griji. Instinctul meu spune ca ea nu va mai asimila chiar tot cand va incepe sa mearga. O dam dintr-o extrema in alta se pare…
De cateva zile scoate sunete noi, mai lungi, mai pitigaiate, mai.. altfel. Spune: ba, beeeiii, beeeeee…
Sta si in fund singurica, dar nu pt mult timp. Se dezechilibreaza si cade in nas, pe spate, pe parti. Initial avea o fatuca speriata. Dar eu mereu radeam de ea si acum rade si ea. Mai nou, sta in fund, aplecata in fata si se sprijina in maini. Sau daca e sprijinita de ceva, se joaca cu jucariile intre picioruse. Gata, am laudat-o destul
m-am intins... ca o pomana tiganeasca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Stiti ca eu spuneam ca vreau sa incerc sa-i dau lichide cu cana normala... Am cumparat o canuta desteapta, cel putin asa mi se pare acum, vom vedea pe parcursul folosirii ei cum mi se va parea . Eu n-am stiut ca e asa, dar are cumva un capac in interior, astfel incat sa nu versi toata apa pe tine, ci doar o parte, cat iese printr-o fanta .

I-am dat-o mariei pt prima oara ieri, am tinut-o eu la inceput apoi i-am lasat-o si a facut o mica baita de se uita saraca tare mirata la mine: mami, credeam ca baita se face in baie, nu la bucatarie :)). Oricum, ea momenan linge canuta :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Irina, ce canita i-ai luat Mariei? Am incercat si eu cu o canita mica de cafea; s-a soldat tot cu o baita. Mai incercam. Intre timp, ii mai dau si canita cu cioc si ceva ceva mai inghite.

Am pus si eu niste filmulete cu Natalia pe PICASA, ca sa va distrati putin. Primul e cu strambaturi la baita de acum o luna. Acum nu mai e asa haioasa... Celelalte de ieri, cand n-a dormit DELOC toata ziua, a fost super maraita, a stat mult la san doar pentru suzeteala si la ora 8 facea acrobatii. Am crezut ca o iau razna Am inceput sa ne luptam si noi cu mancarea, greu mai deschide gura, dar insist pana scoate afara, cum zicea Dara... Nu stiu cat mananca, nu cantaresc, dar am senzatia ca mai putin decat saptamana trecuta.

LE: Sa nu radeti ca sta pijamaua pe ea ca pe gard, dar nu prea gasesc nimic care sa ii fie bun si in lungima si in latime

Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

Irina da-ne linku cu canuta ca nici a mea nu bea decat din cana de cafea, nici din canita cu cioc , nici din biberon
Anca, Natalia e o dulceata lasa ca a mea de grasa ce e nu stiu cand a face asa acrobatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Anca, acuma cu papa mai solida, mi-a iesit mai bine sa ragaie in pozitia de la STEP 2 din filmuletul asta: http://www.youtube.com/watch?v=W8yvnhWdyAs dar eu bat un pic mai tare pe spate. Am observat ca daca piureul nu e supa-crema, il inghite foarte greu si maraie la propriu, si da mai mult afara din gurita. Adica zici ca nu i se duce pe gat. Ca ea nemestecand sa imbibe cu saliva, ci direct inghitind, am impresia ca-i ramane pe gat. Adica pare sa-l inghita, dar dupa aia maraie, da din picioare, isi ridica burtica - o ridic la ragait si mai mananca putin. Bine, stiu ca Miruna e mai mica, dar am zis ca poate mai ajuta pe cineva. Trebuie musai sa transform toate piureurile in supa-crema (piure moale moale) ca altfel e nasol.
La fructe ii par acrisoare, se "strepezeste" si chiar are un fior asa de la acreala. Si am observat ca dupa fructe are mai multa bolboroseala si parca ii vine acrisor pe gat.

Super filmuletele!!!


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Ce am ras de Natalia, zici ca este un ursulet care se joaca in zapada, asa fain se rostogoleste.
Abia astept sa stea si Karina in fundulet, desi ii place mai mult in picioare
Anca cum as putea sa cumpar si eu mere de la baiatul de care mi ai zis?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Fetele, aveti pat cu leganare (transfomer ? sau alt tip) sau cu vibratii si v-au folosit? Ma refer la cele peste 4 luni. Am vazut ieri la cineva pat din lemn cu leganare, dar bebe are 3 zile, asa ca nu stiu daca-i va folosi sau nu. Nu e din cel care se leagana pe talpici semirotunde.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Am inteles ca nu se mai vorbeste despre dragii de soti (DS) ca sa parafrazez DH (dear husband sau asa ceva de pe forumuri de-afara) (si) din cauza ca am incercat eu la un moment dat sa ofer ceva solutii la "conflicte". Declar deschis sezonul la reclamatii la adresa sotilor, fara solutii oferite. E util pentru racorire/descarcare

Va


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput