Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 18

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Anca Natalia e absolut delicioasa, in toate ipostazele.
Noi am facut vaccinul azi si pana acum e totul ok. Dr a spus ca e bine fata, dar sa bagam forja cu diversificarea (a luat doar 300g in ultima luna, dar inca e peste medie ca greutate si lungime). Si aici spun si eu offff...atatea sperante mi-am pus ca nu o sa fie ca la David, credeam ca o sa ne inghita pe noi inainte sa ajunga la linguritza, asa de tare poftea insa da sa vomite la supa crema de morcovel Eu merg pe aceeasi schema ca Dara (de la Dr Giosanu)
Am intrebat de ce face Matilda asa de rau in masina...dar plange RAU de tot astfel incat ultima data ne-am intors din drum (mergeam spre pediatra) si plangeam si eu cu ea Am intrebat daca e posibil sa aibe rau de masina si a zis ca nu crede, asa de mica. Tind sa cred ca daca eu n-am fost prea plimbareata la inceput (cum am fost cu David) pur si simplu nu a prins drag de masina sau mai rau, cred ca o sperie. Ideea este ca Dr G mi-a dat un sfat bun, anume sa punem copilul in scaunul de masina, cu centurile si in casa, sa faca activitati placute lui astfel incat in masina sa fie deja obisnuit (nu dam astfel de sfaturi plimbaretelor Natalia si Ana si nu numai, care sunt deja veterani)
Dara multumim pt incurajarea de spovedanie
Eu i-am luat o canuta cu tuturoi moale de la avent si vad ca o place mult (e tare buna pt rontzait la cum o supara gingiile) si daca o inclin eu vad ca si reuseste sa traga ceva apa (muscand tuturoiul)
Meg vad ca printesele noastre sunt cam in aceleasi dispozitii. A mea cel putin chiar ma suzeteste toata noaptea, asa ca imi ramane sa aleg intre dormit in fotoliu sau cu ea in canapea in living (pe o parte toata noaptea pana amortesc) si uite asa visez eu la locsorul meu de dormit din patul din dormitor


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

UN LINK UTIL:
masuri piciorus:www.tikki.ro/website/masuri.pdf" target="_blank">http://www.tikki.ro/website/masuri.pdf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daniela_F_79 spune:

voi cum reusiti sa dati apa bebelusilor vostrii? A mea a fost alaptata exclusiv, am inceput diversificarea de 2 saptamani, dar apa nu bea nicium. Nici din biberon (nu stie ce sa faca cu el, se joaca, il varsa si cand se trezeste cu apa in gura se ineaca si o scuipa), nici din canuta, nici cu lingurita, nimic... :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daniela_F_79 spune:

ah, si inca ceva: voi ce program de masa / somn aveti?
Beatrice mananca la 7 - san, 10 - piure de fructe, 14 - piure de legume + completare sam, 18:30 - san, 22:30 - san, apoi baie si somn. Pediatra mea e de parere ca o culc prea tarziu, ca ar trebui sa o bag la somn pe la 9 jumate, maxim 10....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Dia si Euan mananca des cateodata. uneori cere si dupa 1 ora sau chiar mai putin. daca e la cerere nu avem ce face, ne conformam.

ultimele 3 nopti nu am dormit prea mult. sunt pe post de suzeta. ies dintii si trebuie sa roada toata noaptea. sper sa apara mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daniela_F_79 spune:

J.D. wow, deja va ies dintii! Bravo! Si eu am emotii cu iesitul dintilor, mi-e sa nu se lase cu febra....
Inseamna ca eu sunt fericita cu mese la 4 ore...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Fetelor, asta este canita https://comenzi.farmaciatei.ro/product_info.php?products_id=10024192 . Eu am scos ciocul si am pus capacul de care va ziceam. Ca sa va faceti o idee mai buna, fac o poza maine sau luni, sa vad cum am timp, ca maine nu prea stam pe-acasa. Scrie acolo ca nu se poate rasturna, dar eu am demonstrat contrariul chiar azi din greseala, evident. Sa nu va faceti iluzii ca nu se mai uda copilul, ca n-are cum, dar nu chiar asa tare . Azi a vazut-o maria pe masa si ziceai ca ma darama ca sa ajunga la ea :)), cred ca ii era foame si isi imagina ca gaseste papica acolo

Oooff sunt pe tableta si nu pot sa vad filmuletele cu natalia.. Trebuie sa aman, dar m-ati facut asa de curioasa

Dara, eu am patut cu leganare si da, il folsesc. L-am folosit si la andrei din plin. Pana a trebuit sa il transform.

Azi de dimineata am fost la babyexpo si am achizitonat o manduca, la 395 lei, erau la reducere de la 423. Am probat-o cu ambii copii, andrei a fost cel mai incantat :))) ca l-a tinut tati in rucsac in spate. Am spalat-o si abia astept sa se usuce sa o iau la purtat.

Altfel, am avut o zi tare agitata, dupa babyexpo am venit acasa, a venit un nene sa ne dea aparatul de AC jos ca se reabiliteaza termic blocul, a plecat apoi sotul la servici , noroc ca a venit bunica sa ma ajute. Dupa vreo ora a venit un alt nene pt montat jaluzele, m-a luat ca din oala, prima oara mi-a zis ca vine miercuri. Eu i-am zis ca e urgent, vad ca a avut efect . Partea proasta e ca cele din sufr sunt de alta culoare fata de ce am comandat.. Dar daca Sorin (DS:))) ) zice ca-s ok, nu imi mai bat capul. Maria s-a speriat rau de la bormasina, a urlat incontinuu aproape juma de ora, cu mici pauze, timp in care eu incercam sa ma cert cu nenea pt culoare . Dupa ce a plecat nenea asta am iesit si noi afara, maria fiind atat de obosita n-a vrut in carucior, a adormit saraca in brate la mine si am pus-o direct adormita, dar mai mult de juma de ora n-a dormit, desi o plimbam... Am plecat apoi acasa cu ea in brate. Acum a adormit in sfarsit, doarme si andrei...e liniste in casa si pot sa ma culc si eu.

Mi- a facut bine sa povestesc cuiva ziua de azi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Buna seara mamici!
Sunt o mamica disperata de la odiseea mai-iunie si va rog sa ma ajutati cu un raspuns la problema refluxului gastric extrem de acid, daca s-a confruntat vreun bebelus cu asa ceva si ce ati facut sa-l ajutati.
Va multumesc frumos si va rog sa ma scuzati pentru deranj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Elena, Miruna mea inca e pe tratament cu Debridat si Motilium (dar Motilium suspensie, adus de afara prin farmaexpress.ro, pe baza de reteta). Debridat a ajutat la reflux si Motilium a ajutat si mai mult si n-a mai fost nevoie de Nexium (era in stand-by) sau Gaviscon pentru aciditate, desi acum la fructe nu e foarte funny cu aciditatea. Ti-l recomand pe dr. Giosanu C-tin de la Medlife. Daca nu, cand vine Ronina din concediu, cred ca luni-marti, poate-ti povesteste experienta de la homeopat cu refluxul, parca i-a dat Calcareea Carbonica, insa nu stiu ce concentratie - oricum tratamentul homeopat este personalizat, dar ca idee Calcareea Carbonica este carbonat de calciu, cum ar veni un fel de dicarbocalm din scoici.
Gaviscon se poate comanda de pe amazon.co.uk, cred ca ii dadea bebelui Cārstea de la noi.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Daniela, bine ai venit, abia acum au aparut mesajele tale, la refresh, scrie mai multe ca sa scapi de moderare. Programul Mirunei e identic cu ce ai zis tu si "incepem" culcatul pe la 22, dar adoarme mai de-a binelea pe la 22-23, ca e cu mai multe readormiri.
La noi Miruna a fost pe LP si bea apa din biberon sau din canita cu cioc moale de antrenament de la Avent.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput