Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 18

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

Dia eu am asocit-o cu o alergie, ca si stranuta, nu am dat fuga la medic decat a -4a zi si mi-a zis sa nu ii mai dau morcov un timp, acum ce a fost a fost , probabil si carotinemie, ca si mie mi s-a parut destul de concentrat sucul bine ca m-am oprit la timp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Lelu, la noi si in alte tari din Europa nu se dau solide la prematuri inainte de a face 5 luni. si atunci abia cu foarte mare atentie. Sistemul lor digestiv nu este pregatit si nu poate absoarbe ce le trebuie din mancare. In orice caz nu/i da ficat! Ficatul contine toatele toxinele din corpul animalului.

Eu sunt capiata. Euan a dormit foarte agitat, s/a trezit de foarte multe ori, a supt aproape continuu, iar de la 7 a trebuit sa stau si cu Finn care a decis ca e cazul sa scoata toate cartile din biblicoteca. Si mi/e si foame si nu am ce manca.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

JD cam la fel si la mine. eu as avea ce sa mananc, dar nu am cum/cand si-mi vine sa plang de foame/pofta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Fetelor de o luna si jumatate folosesc o tinctura din plante pt caderea parului si a dat rezultate. Eu ma spal o data sau de doua ori pe cap pe saptamana si atunci o folosesc cand este parul ud si se lasa asa pe par, nu se mai clateste. Imi mai cade parul este normal dar nu asa mult. Mai ales ca eu nu ma pieptam decat atunci cand ma spal este normal sa fie o cantitate mai mare de par. Sa va dau si situl pt cine este interesat. www.famabis.r este doar vreo 15 lei 200 ml doar ca se mai platesc si taxele de transport. Daca eram mai multe in acelasi oras era super.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

J.D. asa am gandit si eu, am vrut sa incep diversificarea mai tarziu, si am inceput la 5 luni jumate ( cu legume 3 sapt. dupa care am introdus si carnea, fructele ne luptam de mult sa le accepte, acum incerc combinatie branzica,fruct,cereale si le accepta cat de cat) desi pediatra noastra a vrut de la 4 luni sa incepem, asta la care am mers acum de vrea sa ne indopam cu proteine e pediatru nr 2 e si homeopat si am zis ca e bine sa am si asa ceva la indemana deoarece pediatra nr.1 sare cu antibioticul la orice.
Am intrebat-o si pe ea de ochisori la inceput si a zis ca e conjuctivita si mi-a dat antibiotic

Asa m-am saturat de doctorii astia prima e batrana toata viata a facut asta a dou-a e la 40 si ceva de ani si e de la spitalul de copii, niciuna nu-mi place, dar nu pot sa-i iau chiar la rand... nu stiu incotro sa apuc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

Pentru rezolvarea problemei cu picatul parului am folosit cu succes gerovital, au sampon si ser special pt. asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

noi avem o zi f proasta..e agitata cea mica, mai mult de 5 minutenu sta singurica pe pat sau pe unde o asez..a mancat bine dimineata marul dar la pranz nu a vrut sub nico forma piureul..am amanat masa..la 1, 1 jumate..la 2 deja plangea rau si am capitulat si i-am dat san..a adormit in 3 minute..si acum o tot tentez cu piureul dar nici pomeneala sa il vrea..incep sa-mi amintesc de la matei fazele la care ma bucuram ca mancase 30 de grame de piure..

avem o luna deja de la al doilea dintisor si niciun semn de urmatorii, la matei au iesit intr-o mega rafala, pana la 8 lun avea 7 dinti..tot sper ca doar de la asta e sacaita.

noaptea la fel, se scoala de cate 4-5 ori insa doar se foieste si caraie putin si readoarme singura sau daca ma "suzeteste" un pic.






meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

lelu citisem de curand ca recomandarea OMS e sa se introduca galbenusul dupa 8 luni. Acum nu stiu de cazuri particulare, chiar, de ce e nevoie de asa multe proteine?
Se pare ca nu sunt singura ce a avut ghinion in alegerea pediatrei. Momentan sunt multumita de a doua alegere, astept sa ne putem inscrie pe bune, in octombrie

Eu am avut o zi grea ieri, tot ii urca temperatura peste 38.5, spre 39, o scadeam putin, iar urca. Si cum l-am tot bazait, nu si-a facut somnul, asa ca pe langa agitatia cu temperatura lui, am mai avut si un copil marait si nu ma mai intelegeam cu el, eu eram deja obosita .. Azi a fost tot marait dimineata, dar n-a mai avut febra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

Lady_X da... vrea sa bag proteine (galbenus) dimineata cu fructele s cereale si la pranz legume cu carne, seara la culcare cereale cu lapte :)...pitica mananca cantitati mici ca altfel as fi obtiunt un bebe grasun, cred...

La ce medic vrei sa mergi? in ce zona? si eu sunt interesata :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

J.D. merci inca o data. Si merci ca m-ai luminat cu hainele de iarna.

Fetele, inca nu stiu ce as comanda, dar cand ma decid, zic, tre' sa vad cu ce vin ai mei din Germania, au zis ceva de un cosmonaut, cagule si incaltari Sternthaler de care ne-a aratat J.D. Ei ducandu-se la o verisoara de-a lor, macar au scutit cazare si au mai luat una alta. Daca reusesc sa ia si un Maxi Cosi Mura 4 de la Dusseldorf, second hand, sunt cea mai incantata. Deocamdata asteptau sa raspunda un nene de pe ebay.de.

Lady, cred ca prima oara citisem in "No cry sleep solution" si a doua oara in Lull-a-baby, sunt ambele in google docs la noi.Si eu tot asa cu 2 pediatri, din aceleasi cauze ca si tine.

Fetele, Sovi zicea ca au storcator din ala electric la Selgros, cu 600 lei, din ala cu presare la rece cu axuri canelate sau cum s-o spune.

Bine ai venit, Corina!Eu nu stiu ce sa zic, ca nu ii dau ce-i dai tu. Dar si Miruna mea cam plange pe burtica, dar la mine e mai explicabil din cauza refluxului ei, bebeii cu reflux se intorc mai greu pe burtica. Se mai intoarce ea in pat pe burta si inapoi, dar jumatate din dati nu prea ii place. Si n-a inceput demult, cam de o saptamana.

Tala, n-a trecut cu crema aia, doar s-a ameliorat, acum a ramas roz, s-a vindecat dinspre interior spre exterior si se mai inroseste cand se screme. Acum suntem la Trigopax, dupa mixtura-simpla+nistatina si apoi nizoral. Acuma Sovi zicea ca iritatia adevarata ar fi aia care il si deranjeaza pe bebe cand il atingi acolo, Miruna n-are nicio problema, doar ca eu compar cu primele 3 luni cand nu era deloc rosie la fundulet in jurul anusului, era pielea ca pe restul corpului. Este roz numai o fasie de un centimetru latime intre bucute, acolo unde nu ajunge aerul nici daca o las dezbracata, ca fiind mai grasuta, stau lipite.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput