Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 18

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

Salutare!
felicitari tuturor bebeilor ptr dintisori! mamici va doresc si imi doresc rabdare, ca si pe a mea o chinuie ceva , isi baga degetul in gurita si trage de gingie, de vreo 3 nopti se trezeste la 2 ore si suge in nestire de dimineata mi-s fleasca sanii.
cu diversificarea am inceput cu stangul, adica de la sucul de morcovi mi-a facut alergie, deci acum suntem pe suc de mar sa vedem cum om face pe viitor.
corina bun venit!
o seara placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Danaang cum s-a manifestat alergia? i ai dat suc proaspat facut de tine?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

da Cristina , suc facut de mine la storcator atunci pe moment, la 2-3 ore dupa ce i-am dat i s-au inrosit obrajii si s-a manifestat roseata pana seara. a doua zi la fel, a treia la fel, fac pauza, probabil a fost ori concetrat sucul ori face alergie la caroten. nu i-am dat mult a treia zi ajunsesem la 6 lingurite, nu mi-am dat seama prima data....ca pediatra mi-a zis ca nu are cum sa faca alergie la morcov, da uite ca face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Danaang in cele 3 zile i-ai facut sucul din aceeasi punga de morcovi? stiu ca reactii pot aparea si de la legume/fructe prea pline de substante chimice, adica poate nu e vina carotenului. Oricum, bine ca ti-ai dat seama si ai oprit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

Buna fetele!
Vreau sa va intreb voi ce credeti, se poate ca rezultatul analizei de sange sa fie influentat de vaccinul facut acum 10 zile?
Ne-a iesit hemoglobina buna, 13,7 dar restul valorilor ar indica o mica viroza/raceala desi eu fizic o vad ok, nu da semne ca ar fi racita ...
Dragutei mele i s-au umflat ochii, de cateva saptamani tot sa sunt :( si nu e de la curent ca am pazit-o intentionat, am vrut sa elimin suspiciunea asta.
Eu ma gandeam ca are o infectie la rinichi, pediata zice ca are lipsa de proteina si vrea sa introduc tot mai multa proteina in alimentatie, oare laptele praf chiar nu acopera necesarul? oricum i dadeam pireu de legume de o luna, carnea de mai putin timp...
De la cat stiti voi ca se introduce galbenusul? e urmatorul pe lista mea urmat de ficatel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

Tala am facut din doua surse diferite, magazine diferite, dar mi s-a mai zis ca ar putea fi de la chimicalele cu care au fost tratati, azi vine sotul si acum in week o sa ii mai fac intr-o zi dar din morcovi de gradina,daca ajunge la tara, ieri am mai auzit de o fetita care tot asa de la sucul de morcovi facea pete de corp dar de la morcovul crud sau fiert nu facea nimic.
fetita mea a facut dermatita atopica la 2 sapt si la 7 sapt deci ma astept in continuare la reactii alergice la alimente, asa ma apuca groaza, trebuie sa le iau prin eliminare ca nu am ce-i face.
de aproape 3 sapt ne-am luptat cu un eriterm fesier nu foarte grav dar deranjant ptr ea saracuta, am ajuns ieri la a 10-a crema unguente scumpe si mai putin scumpe, de am cerzut ca inebunesc, de aseara am dat-o cu crema de galbenele si tataneasa si se vad progrese.,
o zi fumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Monna, sorry...sper sa iese curand dintisorii, si la urmatorii sa nu mai fie asa de complicat!

Amy, rosia am fiert-o bine (si ardeiul) cu orez ...nu cred sa mai pastreze ceva aciditate dupa asta. Dar ce-i drept, de rosie am mai auzit ca ar fi bine de asteptat, ca poate da alergii de la samburi etc.

Lelu, imi pare rau...spr sa descoperiti curand cauza si solutia pt ochisori.
Cum a ajuns pediatra ta la concluzia ca are deficit de proteine? Mie mi s epare o teirie destul de ciudata, fiind vorba de un bebe al carui aliment principal e laptele; dar daca e o problema, eu cred ca mai degraba as mai reduce din legume si fructe in favoarea laptelui ecat sa ma grabesc sa introduc alte proteine mai greu digerabile.
Pe de alta parte sunteti aproape la 7 luni...cred ca ar fi deja ok si pt galbenus.

Danaang, de alergii la morcovi n-am prea auzit, mai degraba de coloratii ale pielii provocate de caroten, dar stiam ca doar la cantitati mari. Bine ca n-au fost simptome mai urate.
Oricum sucul de morcovi cu siguranta nu e indispensabil; exista multe alte sucuri ok pt bebe.

Am vorbit azi cu cei de la cresa - saptamana viitoare avem zilele de acomodare (luni, marti si miercuri);
ufff...ca am emotii mai mari decat cu prima zi de scoala; Adri cel putin e mai mare, e sociabila, entuziastmata ca merge la scoala... dar Lavi e atat de micuta si mi se pare atat de nedrept sa trebuiasca sa o las departe de mine deja, si asa multe ore pe zi
...acus ma pun pe bocit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Danaang vazi ca a pus Dara la un mom dat in doc reteta de la o crema cu care a rezolvat problema eritemului. bine ca functioneaza ce ai incercat tu, dar sa stii ca si astea au potential alergen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

AICI este un site cu retete pentru bebelusi, cu amanunte despre fiecare aliment (cand se da, cum, ce nutrienti contine, etc.).

Lacri, nu se ridica singura in picioare. A pus-o tati pe marginea patului si a vazut ca sta singura. Dar asta mai demult, acum nu o mai pune, ca cica inca nu e ok.

Cand au dat semne bebelusii vostri ca vor sa mearga de-a busilea, i-ati lasat pe jos?

Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

cum afara ploua si nu ne mai putem face rondul de dimineata cu carutul si cum mandruta mea nu prea sa stie sa adoarma fata tzitzi si daca e satula avem deci o problema....am gasit www.youtube.com/watch?v=ta1NzqRiZ9U" target="_blank">melodia asta si a functionat :))) Deci am trecut de la incantatii tibetane, la tiganeasca ruseasca si am ajuns la indiana

LE: Anca oricum ai o fashneatza tu acolo. Multumim pt site
Cu mersul de-a busilea cred ca pot spune ca noi am luat-o din loc, dar mai mult cu spatele, lucru care o supara maxim. am mai lasat-o si pe jos , dar pun inainte un cearceaf pe covor pt ca-l gusta din cand in cand.
Eu am lasat saltelutele de la patuturi la nivelul cel mai de jos ca sa nu stau cu emotii, iar in canapea cu parapet de perne nu mai am curaj sa o las pt ca isi ia avant si ca sa nu 'mearga' cu spatele se arunca cumva in cap si face salturi de delfinutza

Mergi la inceput