Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 18

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

buna,
voi avocado il amestecati in piureul de legume sau se da combinat cu alt fruct ca nu stiu?
am cumparat un mango dar nu stiu cu ce fruct sa-i dau se poate da si simplu?

azi am intodus carnita de vita in legume am avut un scucces treribil , a fost tare incantata ca a lins tot bolul 220g daca mai aveam ar mai fi papat.
sanatae multa bebeilor.


mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci_mami spune:

Scuze ca am trimis mesajul de 2 ori dar scriu de pe tel ca lapopul mi-e bucati si sunt cam dezastru la scris.
Pupice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Multumesc Marci la inceput ne bucuram tare mult ca i-a cazut buricul si eram asa mandri ca avem fetita mare si acum vorbim de dintisori
Dimineata s-a trezit pe la 7 a mancat putin si a adormit dar era agitata dupa ce am pus o in patut nu a durat mult si iarasi plangea, am luat-o in brate si o tineam la piept, s-a linistit si a dormit in continuare, cred ca va puteti imagina ce este in inima mea cand vad sufletelul acesta ca se linistete la pieptul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauritasmile spune:

Buna Gabi.
Eu i-am dat avocado simplu pasat (si a avut un succes rasunator).
Vezi sa fie bine copt altfel are un gust tare neplacut (trebuie sa fie putin moale cand il apesi).
Stiu insa ca merge si amestecat in piure (am o prietena care asa a introdus legumele pt ca altfel le refuza bebe).

LE: multe studii recomanda sa fie introdus mango dupa 8 luni datorita potentialului alergen (in principal manifestata prin dermatita atopica si dermatita de scutec)

Citat:
citat din mesajul lui gabrielarusu

buna,
voi avocado il amestecati in piureul de legume sau se da combinat cu alt fruct ca nu stiu?
am cumparat un mango dar nu stiu cu ce fruct sa-i dau se poate da si simplu?

azi am intodus carnita de vita in legume am avut un scucces treribil , a fost tare incantata ca a lins tot bolul 220g daca mai aveam ar mai fi papat.
sanatae multa bebeilor.


mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

Dumnezeu sa-i inteleaga pe pediatrii astia, mie mi-a spus ca pot sa-i dau mango de la 6 luni ,dar de avocado am uitat sa-l intreb cand pot sa dau.

mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauritasmile spune:

din tot ce am citit eu avocado e unul din cele mai safe alimente (chiar si decat vesnicul morcov). Nu constipa, nu retine multi nitrati si are un continut caloric bogat (cam de doua ori mai consistent comparativ cu laptele matern).
Iti inteleg frustrarea legata de pediatri (sora unei colege de birou e pediatru si mi-a marturisit ca ei nu pre au multe module legate de nutritie si ca studiul individual ar fi baza asa ca daca nu se mai actualizeaza cu ultimele descoperiri apar si problemele).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Bine ai venit Corina! Nu cred ca e grav daca nu se intoarce inca (daca in rest se misca si e ok) ...poate pur si simplu nu-i place pe burtica si nu vede rostul de a face eforturi doar pentru a ajunge intr-o pozitie care nu-i place.
Cu diversificarea...deja aveti experienta, fa cum ti se pare tie ok; eventual incearca si zeama, si un pic de pireu, vezi cum reactioneaza si bebe si decizi dupa aceea.

Lady X, ciudata pediatra ai .
Ca fapt divers, azi am descoperit (complet accidental) un pireu foarte fain si dulce in mod natural: orez+ardei+rosie (ardeiul si rosia fara pielite, fara samburi).

Fetelor, daca va stresez sa-mi spuneti; dar cred ca o sa ma vait mai des - nu de alta, dar vad ca daca ma vait imediat se simte d-soara si revine la un compotament exemplar.

De doua zile papa bine si am reusit sa sarim peste lapticuld e la pranz - asa prind si eu curaj ca va fi ok la cresa.
Ieri a papat laptic la 9, i-am facut cereale pe la 10, a papat legume cu orez pe la 12:00, apoi am luat-o la plimbare/shopping; am revenit inainte de 14:00, dar ea a adormit si a papat laptic pe la 15:00.
Azi laptic la 9:00, legume cu orez la 11:30...si nani.... inca mai doarme.

Si la capitolul somn, super! Acum 2 nopti s-a trezit doar o data, si noaptea trecuta a dormit de la 23:00 pana la 7:15 ...si ca fapt divers, de dimineata i-am multumit ca ne-a trezit, ca a uitat sotul sa puna ceasul sa sune
Ce bine e dupa o noapte normala si somn suficient (am imbatranit rau...ma resimt imediat daca nu dorm destul ...unde-s vremurile cu chefuri pana dimineata).

Acuma sper ca daca o laud nu i se urca la cap cat sa-si schibe iar programul.

Azi am facut prima iesire cu manusi (dimineata, la 8 grade C)...ea nu prea le-a apreciat, dar manutele au ramas mai caldute.

Daca tot doarme domnisoara, am adaugat si cateva poze mai recente pe picasa (inclusiv cateva de la botez - cele oficiale nu le-am primit inca)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Buna fetele,

Mirela sper ca sunteti ok dupa vaccin
Laura eu i-am mai bagat si ardei, cartoful dulce nu i-a priit, mi-a vomitat de la el asa ca l-am scos. O sa incerc mai tarziu sa i-l reintroduc. Acum legumele le papa numai daca ii pun si iaurt in ele, altfel nici nu deschide gurita si cat de frumos le papa inainte sa-i bag iaurtul... La fructe deocamdata i-am bagat piersica si prune, vreau sa-i bag avocado si apoi banana.
Lady bine ca mergi si la a doua pediatra ca altfel . Ufff... sper ca acum sunteti mai bine si ati scapat de febra
Corinaandrei bine ai venit la noi! Scrie repede 10 mesaje sa scapi de moderare si sa te citim in timp real. Poti sa ne dai si datele tale si ale bebelusei tale sa va trecem in listuta de pe prima pagina (data nasterii fetitei, greutatea de la nastere, inaltimea, saptamana in care ai nascut, cum ai nascut, daca mai ai si alti copilasi, data nasterii tale). Si ai nimerit la topicul care trebuie, stai linistita ca nu te exclude nimeni . Asa cum ti-au zis fetele nu tuturor bebeilor le place sa stea pe burtica si poate de aia nici nu se intoarce, dar pt linistea ta poti sa consulti si un pediatru. Legat de diversificare eu i-am bagat piticului meu treptat cate un aliment lasand 5 zile pt a-i da timp organismului sa reactioneze in cazul in care nu suporta ceva (asta a fost sfatul primit de la pediatra).
Marci tin pumnii sa nu aveti efecte adverse de la vaccin
Dia sunt foarte frumoase pozele, Lavinia e o scumpa .

Noi iar am avut o noapte horror . S-a trezit la 12, 1, 2, 5 si 6. Se trezeste plangand, il iau in brate si in 5 min adoarme inapoi. Oare cand ies dintisorii aia ca la cat se chinuie ar trebui sa-i iasa toti odata

Pupici

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Lady sper sa iti fie de folos storcatorul. Eu am unul de la Philips si isi face treaba ok. Scoate suc la maxim mai ales din radacinoase. Desi la robot am un storcator de citrice (tot Philips), le dau tot prin asta. Oricum sucul lui bebe niciodata nu l-am dat peste o ora sa zic ca sa oxideze, ci imediat dupa preparare.
Pediatra asta e tampita! Ma mir ca n-a zis fleica de porc. Dar na! mai sunt si din astea!
Mai bine de mine ca mie nu mi-a zis nimic si nici n-am intrebat. I-am dat de toate cate putin, legumele de baza si a mers ok.
Bine ai venit Corina andrei! Logica pana aici e buna, dar daca n-a papat nectarina poate ai nimerit una necoapta. Iti zic din experienta. Cauta piersica in loc de nectarina.
Supa i-am dat-o vreo 2-3 zile strecurata dar in biberon si apoi am facut-o mai groasa ca mi-era teama ca se invata la biberon cu supa si nici cu lingurita n-aveam rabdare. Azi de exemplu i-am facut-o moale tare , asa cremuita.
Poti pune o lingurita ulei masline, e bun, in loc de unt. Unt mai tarziu ii dau .
Legat de burtica, al meu abia acum se chinuie sa treaca de pe burta pe spate. Dar pe burta s-a dat de mic. Asa doarme 90 %.

Gabrielarusu, eu avocado i-am dat cu fructe: avocado+piersica+pruna /avocado+piersica+banana, sau mar. I-am dat mango intai suc+portocala, apoi piure cu piersica .nu am avut alergii.

Dia, ce fericire! cu somnul. Rosia e acida la stomacel, nu-i voi da. In rest cred ca e ok piureul.

Monna e greu asa dar trece. Si eu am avut noapte alba ieri. Am capiat. L a 4 dimi facea ca masina:brrrrr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Salutare!!!
Monna imi pare rau ca va sacaie dintisorul..si nici nu iese... eu vazusem ca gingia e alba...si ma asteptam sa iasa... dar nu credeam ca voi avea norocul sa nu stiu cand iese. Eu am avut bafta sa iasa usor dintii si la cea mare... la canini si la ultimile masele a fost cu putina febra... Si doresc la toati copii sa iasa dintii usor cum ne-au iesit si noua.
De ceva vreme vreau sa va zic ceva de diversificare...la cele cu copii mofturosi... NU va stresati si nu schimbati prea des alimentele...bebelusilor nu le plac schimbarile dese...ganditiva ca cateva luni ei au mancat lapte cu acelasi gust si nu s-au plictisit de el...
La gradi vad ca e bine...si e foarte incantata...sper sa fie tot asa in continuare.
Gata pauza mea...pupici

Mergi la inceput