Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 18

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

Cristina, da, o sa te tin la curent daca sunt multumita sau nu. Alea electrice cu presare la rece sunt o avere, n-as da atatia bani pe unul nici sa-i am.

mi-am mai adus aminte, tot pediatra ieri mi-a recomandat sa pun zahar in piureul de legume si carne, ca sa il accepte mai usor, laptele de mama fiind mai dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Lady, pediatra ta e cam truli.. eu stiu ca nu au voie sare si zahar pana la 1 an.

Cuscra, saru'mana, la fel si voua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Lady sper ca nu ii urmezi sfatul cu zaharul
Nici eu nu as da atatia bani


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

Pai tocmai de asta merg la ea doar pt vaccin, ca abia dupa 6 luni de la inscriere se poate schimba. Si ca sa stau linistita ca imi consulta copilul un pediatru bun, platesc consultatiile ca neasigurat in alta parte. Daca n-am cascat ochii la timp.. Chiar vorbeam cu sotu, cate reguli ale OMS legate de diversificare a incalcat oare?

Eu nici n-am deschis subiectul diversificare, ea a inceput, ca eu stateam doar pt vaccin si plecam cat mai repede. Dar am zis sa fiu draguta, ca mai stiu eu, Doamne fereste, daca am nevoie de ea inainte sa ma pot muta dincolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORINAANDREI spune:

Buna fetelor ;-* sunt noua pe forum,ma numesc Corina si as vrea sa-mi fac si eu 'intrarea'' cu citeva intrebari, si sper sa nu fiu exclusa daca nu ma aflu la topicul potrivit intrebarilor mele.
Am o fetita care implineste 5 luni simbata, Andrea Maria ;).
desi are aceasta virsta, ea inca nu se intoarce de pe burta pe spate sau invers, sa fie oare motivul ca ei nu-i place cind o pun pe burtica?? Desi zilnic o pun de 2/3 ori, nu sta mai mult de 2 minute si incepe sa plinga.La masajul de dupa baita sta si ea cuminte fara sa plinga cam 7 minute sa zic.....nu mai mult.
Inca ceva:noi am inceput diversificarea la 4 luni si 2 zile [mentionez ca maninca lapte praf].De cind am inceput diversificarea a primit suculet de portocala, morcov, mar cite 4 zile din fiecare fruct, cu pauza de o zi intre skimbul de fructe, i-am dat si suculet de sfecla rosie, dar nu i-a placut, pauza si am trecut la pireutul cde fructe combinat din mar+morcov+mineola i-am dat 3 zile cu pauza de o zi dupa prima incercare, dar nu prea i-a placut, cred ca din cauza ca era cam acru din cauza mineolei.Apoi i-am dat o zi biscute macinat in laptic 2 lingurite, i-a placut mult. Ieri i-am dar pireut de nectarina, nu i-a placut, deci ne oprim. Azi i-a facut mami supita de legume[morcov, pastirnac, gulie, ceapa si putin unt]......acum astept sa se trezeasca sa-i dau supita.
Intrebarea mea este: -Fiind prima zi de supita ce ma sfatuiti sa-i dau numai zeama 3 zile la rind crescind doza de zeama cite putin zilnic, si apoi sa-i dau supita+crema din legumele pasate, sau sa-i dau de azi din prima data zeama amestecata cu putin pireu de la legumele pasate?????
Va multumesc si va doresc sanatate multa la minunile voastre si voua mamicutelor pupici :-*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Corina bine ai venit! nu te exclude nimeni, stai linistita
Fetita mea are 5 luni jumate inca nu am inceput diversificarea asa ca o sa le las pe mamicile cu experienta sa iti spuna.
Am o carticica de la maternitate in care spune ca pe la 3-4 luni ar trebui sa se intoarca de pe spate pe burtica si de pe la 5-6 luni invers. Bebelusii fac progrese in mod diferit, noi am tot discutat asta aici, insa pt linistea ta cel mai bine este sa consulti un medic daca este vreo problema sa intervi la timp.

Fetita mea se intoarce foarte usor de pe spate pe burta, mai ales ca ea doarme pe burta este obisnuita. Isi ridica picioarele si nu stiu cum face ca deodata ajunge pe o parte si imediat pe burtica, isi scoate si mainile cat ai clipi. Isi ridica foarte bine si trunchiul nu numai capul, intinde mainile dupa jucarii, am vazut-o stand cu ambele maini in aer si totusi putea sa stea ridicata cand era pe burtica desi nu se mai sprijinea pe maini. A reusit de cateva ori si invers sa se intoarca. cam astea sunt progresele ei, ca sa iti faci o idee, insa alti copii la aceeasi varsta fac mai putine lucruri insa nu este neaparat de speriat. Ea tot dormind pe burta cred ca si-a dezvoltat f bine muschii.
O sa te ajute cu raspunsuri si celelalte fete!

M-am uitat pe facebook la pozele voastre, este absolut minunata Andreea, are niste ochi superbi si un zambet dulce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauritasmile spune:

Buna Corina,
Bine ai venit.
Referitor la dezvoltarea motorie stiu ca 6 luni e media pt rostogoliri dar poate fi si putin mai tarziu fara a semnala probleme si ca depinde si de cat de grasuta e fetita (in general bebelusii mai grasuti o iau din loc mai tarziu). Daca vrei sa te asiguri consulta un pediatru neurolog.
Referitor la diversificare (din ceea ce am citit eu) ti-as recomanda sa mai amani citricele pentru ca sunt destul de acide pentru stomacelul lor.
In ceea ce priveste biscuitii parerea mea e sa ii alegi pe cei fara gluten pentru a reduce riscul sensibilizarii (pana la sase luni cel putin).
Referitor la legume (si in general) recomandarile sunt sa introduci un aliment nou la 3/4 zile pt a monitoriza efectul fiecarui aliment.
Eu nu prea sunt fanul apei in care au fiert morcovii (in special) pentru ca daca nu sunt organici o mare parte din nitrati o vei regasi in acea apa.
Nu i-as da ceapa unui bebelus atat de mic (am citit ca poate fi indrodusa la fiert pt aroma dar nu si in piure).
Sper ca ti-am fost de ajutor.
Laura





Citat:
citat din mesajul lui CORINAANDREI

Buna fetelor ;-* sunt noua pe forum,ma numesc Corina si s vrea sa-mi fac si eu 'intrarea'' cu citeva intrebari, si sper sa nu fiu exclusa daca nu ma aflu la topicul potrivit intrebarilor mele.
Am o fetita care implineste 5 luni simbata, Andrea Maria ;).
desi are aceasta virsta, ea inca nu se intoar totusice de pe burta pe spate sau invers, sa fie oare motivul ca ei nu-i place cind o pun pe burtica?? Desi zilnic o pun de 2/3 ori, nu sta mai mult de 2 minute si incepe sa plinga.La masajul de dupa baita sta si ea cuminte fara sa plinga cam 7 minute sa zic.....nu mai mult.
Inca ceva:noi am inceput diversificarea la 4 luni si 2 zile [mentionez ca maninca lapte praf].De cind am inceput diversificarea a primit suculet de portocala, morcov, mar cite 4 zile din fiecare fruct, cu pauza de o zi intre skimbul de fructe, i-am dat si suculet de sfecla rosie, dar nu i-a placut, pauza si am trecut la pireutul cde fructe combinat din mar+morcov+mineola i-am dat 3 zile cu pauza de o zi dupa prima incercare, dar nu prea i-a placut, cred ca din cauza ca era cam acru din cauza mineolei.Apoi i-am dat o zi biscute macinat in laptic 2 lingurite, i-a placut mult. Ieri i-am dar pireut de nectarina, nu i-a placut, deci ne oprim. Azi i-a facut mami supita de legume[morcov, pastirnac, gulie, ceapa si putin unt]......acum astept sa se trezeasca sa-i dau supita.
Intrebarea mea este: -Fiind prima zi de supita ce ma sfatuiti sa-i dau numai zeama 3 zile la rind crescind doza de zeama cite putin zilnic, si apoi sa-i dau supita+crema din legumele pasate, sau sa-i dau de azi din prima data zeama amestecata cu putin pireu de la legumele pasate?????
Va multumesc si va doresc sanatate multa la minunile voastre si voua mamicutelor pupici :-*

CORINA_ANDRUSCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

corina, bine ai venit
de intorsul pe burta iti pot spune ca al meu s-a intors pe la 4 luni de vreo 3 ori si dupa pauza. Lui oricum nu-i placea pe burtica. Si am avut surpriza acum la 5 luni jumate, acum 2 zile, a inceput sa se intoarca dintr-o data pe burta, isi scotea mainile imediat, inapoi pe spate si tot asa, ca m-am si mirat. Acum vad ca s-a calmat iar.E lenes, cum a spus si medicul.
Pentru linistea ta poti face si consult pentru asta, eu ti-am spus cum s-a intamplat la noi.
Pediatrul a spus sa ii tot aratam noi, il punem pe spate, il intoarcem pe burtica, il lasam putin, apoi manuta intinsa in fata si il intoarcem pe spate, il las putin, apoi iar pe burta, sa vada cum se face.

Edit: eu ma 'distrez' cu febra 39 dupa vaccin, care la 40 min dupa supozitor era inca 38 cu 8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci_mami spune:

Cristina,Strumfy felicitari pt dintisor!
LadyX -bine ca ai schimbat din timp pediatra.Dar e pacat ca un pediatru sa dea asemenea sfaturi,banuiesc ca sunt mamici care aplica ce zice dr. respectiva.E interesant storcatorul,sa ne ti la curent daca e si bun,ma intereseaza si pe mine.
Corina - bine ai venit.Nici fetita mea(5 lunite) nu se intoarce de pe spate pe burta,doar o singura data a reusit sa se intoarca de pe burta pe spate(nu-i place nici ei pe burta!!).Am inceput sa fac zilnic exercitii cu ea de invartire,sper sa-si dea repede seama cum sta treaba cu invartitu.La partea cu diversificarea nu stiu ce sa zic pt ca eu nu ii dau supica,doar pireuri din cate o singura leguma la inceput.

Noi tocmai ne-am intors de la vaccin,a fost tare cuminte Biancuta mea,nu a plans deloc .Acuma sper sa nu faca febra desi la ultimele 2 vaccinuri nu a facut deloc.
Va pupic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci_mami spune:

Cristina,Strumfy felicitari pt dintisor!
LadyX -bine ca ai schimbat din timp pediatra.Dar e pacat ca un pediatru sa dea asemenea sfaturi,banuiesc ca sunt mamici care aplica ce zice dr. respectiva.E interesant storcatorul,sa ne ti la curent daca e si bun,ma intereseaza si pe mine.
Corina - bine ai venit.Nici fetita mea(5 lunite) nu se intoarce de pe spate pe burta,doar o singura data a reusit sa se intoarca de pe burta pe spate(nu-i place nici ei pe burta!!).Am inceput sa fac zilnic exercitii cu ea de invartire,sper sa-si dea repede seama cum sta treaba cu invartitu.La partea cu diversificarea nu stiu ce sa zic pt ca eu nu ii dau supica,doar pireuri din cate o singura leguma la inceput.

Noi tocmai ne-am intors de la vaccin,a fost tare cuminte Biancuta mea,nu a plans deloc .Acuma sper sa nu faca febra desi la ultimele 2 vaccinuri nu a facut deloc.
Va pupic

Mergi la inceput