Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 18

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

La noi a iesit si al doilea dintisor yupiiiii
Am comandat un mei tai saptamana viitoare cred ca ajunge, abia astept sa vedem cum se comporta in el, sper sa se obisnuiasca cu fata spre mine, nu are de ales daca nu, imi va vedea spatele. Imi va fi de folos cand nu va mai vrea sa stea in carut sau prin casa ca si asa o tin destul in brate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Cristina, Strumfy, felicitari pentru dintisori!
Am citit tot din urma ,dar nu am retinut nimic
Si noi suntem in plina eruptie dentara si avem zile maraite si nedormite si nopti agitate.
Monna, si Vlad tot 5 -10 min sta la san...cred ca suge mult...a mai capatat dexteritate
Dara, ma bag si eu la o comanda de hainute de toamna- iarna cu tine

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Stiam ca am uitat ceva important: Miha ma bucur enorm pt vestile bune, ti-am zis asta de atat de multe ori in gand incat a fost natural sa uit cand am scris mesajul anterior.
Of Monna ce dintisori nabadaiosi aveti voi! din pacate nu dispare durerea dupa ce ies ci dupa ce termina de crescut. Azi m-a facut ferfenita galusca mea si dupa ce ma musca, eu tip si ea rade
Happy bafta la vaccin!
Monna multumim de urare. Sincera sa fiu eu am si uitat in cat suntem azi si abia pe la 10dimineata i-am spus si eu fetii 'la multi ani', i-a luat tati 'cadou' lingurite si farfurioare si canute :) si am i-am cantat la o briosa mai mica decat lumanarea cu cifra 6 (si ce-ar mai fi infulecat-o !)
Cuscra 'la multe lunite' si ani frumosi lui giner'miu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Tala chiar ca-s nabadaiosi rau ca de cand se tot chinuie si nici macar nu a spart gingiuta . Aoleu si-mi prinde degetul si musca asa de tareeee, norocul meu ca tzitzi inca nu musca

Fetele am dat share pe FB, cica e sambata, 22 sept deschiderea la Noriel si dau astia 50 de vouchere a cate 50 lei la primii 50 de cumparatori

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Cristina felicitari!!!
Strumfy felicitari pt dintisorii fara dureri si maraieli!! Vreau si eu asa

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

happy bafta si voua la vaccin, sa fie fara reactii adverse
La noi a fost bine la vaccin, iar a zambit pana la final cand a scancit o clipa si atat. In schimb, el care doarme toata noaptea, s-a trezit din ora in ora, i-am dat suzeta si a adormit la loc. Daca alaptam, probabil sugea intr-una. Acum dimineata i-a urcat temperatura la 38, i-am pus putin compresa la temp camerei pe fruntica, si urmaresc sa vad cum se comporta mai departe.
monna of cat va chinuie dintisorul ala. Foarte bine ca ii prieste camilia, si ai cum sa ameliorezi problema cand e necesar.

V-am mai spus eu ca merg la 2 pediatrii, una la care m-am inscris si merg doar pentru vaccin, si inca unul in pararea cui am incredere. Ei, ieri cand am fost la vaccinul de 4 luni, avand in vedere ca are deja 5 luni jumate, a inceput sa ne spuna de diversificare si m-am amuzat. Indicatiile au fost sa-i dau jumatate de piept de pui, cu morcov, pastarnac si cartof dulce, toate fierte si pasate, din start, la pranz. Si supa in care au fiert dupa, sa-i tina de sete. Dimineata banana si dupa masa mar. Dar ce m-a amuzat, e ca n-a spus sa le introduc treptat, sau mai stiu eu ce. Toate odata, si chiar sa incep cu carnea??
Noroc ca mai citesc si eu una alta, si am mers si la alt pediatru, ca la stilul asteia, imbuibam copilul cu antibiotice si cine stie cate alte 'greseli' faceam. O tura de antibiotice i-am dat deja, la 2 luni , ca a spus ca are otita, abia dupa m-am desteptat si eu si am mers in alta parte, dar imi e ciuda ca probabil i-am dat degeaba, la ce control superficial i-a facut de a pus diagnosticul.

Azi ar trebui sa-mi vina storcatorul de fructe, si incep sa-i dau cate putin suculet, vreo saptamana pana incep cu pireurile. I-am dat calciul cu lingurita, atata imi e de drag de el cum deschide gurita mare cand vede lingurita, desi are un gust oribil calciul ala si se stramba dupa. Dar a priceput el ca se deschide gurita la lingurita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Lady bine ca ati trecut cu bine peste vaccin.
De care storcator ai cumparat? eu am unul cumparat mai demult dar cand o sa storc un mar nu are rost sa il pun in functiune. Nu stiu cum sa fac, sa il dau pe razatoare si apoi sa il storc prin sita, cam asa ma gandesc. Ca daca bag un mar in ditamai storcatorul nu iese prea mult suc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

Citat:
citat din mesajul lui kovacsc

Lady bine ca ati trecut cu bine peste vaccin.
De care storcator ai cumparat? eu am unul cumparat mai demult dar cand o sa storc un mar nu are rost sa il pun in functiune. Nu stiu cum sa fac, sa il dau pe razatoare si apoi sa il storc prin sita, cam asa ma gandesc. Ca daca bag un mar in ditamai storcatorul nu iese prea mult suc.

Karina fetita noastra draga 07.04.2012






Noua pediatrul ne-a recomandat storcator prin presare la rece, spunea ca cele prin centrifugare nu extrag vitamine asa bine, oxideaza si mai avea cateva argumente. Am mai cautat eu pe net si am gasit pareri care coincid, legat de storcatoare prin centrifugare, cum sunt majoritatea, asa ca am mers pe mana lui.
Am luat pe asta: http://www.beorganic.ro/products/Lexen-Healthy-Juicer-storcator-manual-prin-presare-la-rece.html
cel mai ieftin care face asa ceva. A mai luat o prietena si face inclusiv suc din morcovi cruzi,

Noi am incercat in weekend pe razatoare de bebe dat morcov, apoi in tifon scurs, si chiar a iesit suc (eu nu ma asteptam sa iasa mare lucru) dar dc o sa bea 40-50 ml, nu o sa stau sa muncesc atat.

Daca ai rabdare sa-l dai prin razatoare si sa-l scurgi, s-ar parea ca e mai sanatos decat cu storcatorul. Eventual, daca esti curioasa, iti spun dupa ce il incerc pe al meu, ce parere am. Sper sa nu fi dat banii aiurea pe el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauritasmile spune:

Buna dimineata!
Si noi am avut o schema cu toate din prima dar am preferat sa o luam treptat.
Pana acum am introdus morcov, dovlecel, cartof dulce si avocado. Urmeaza pastarnacul dar dupa nu stiu ce sa-i mai dau.
Luca de la morcovul fiert s-a cam constipat (desi pana acum a fost ok) asa ca o sa-l reduc in combinatii.
Avocado a fost un real succes. La fel si cartoful dulce.
Voi ce le mai dati bebelusilor? Pediatra ne mai recomandase spanac dar din documentarile mele se recomanda dupa 7/8 pt ca retine foarte multi nitrati. Fasole verde nu stiu de unde sa cumpar acum (alta recomandare de la pediatru).
Multumesc si o zi buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

lady si eu am vrut sa imi cumpar storcator din acesta dar atunci nu mai aveam bani si am renuntat ulterior, stiu ca este bun, parca retinusem ca merge greu la radacinoase si ca cel electric ar fi mai bun ca nu mai dai la mana. sa imi spui cum este!

Mergi la inceput