Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 18

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Sa nu uit: de cele mai multe ori doarme la san si asa isi mai ia portia cat de mica chiar daca a papat fructe sau legume dar cam la 1 h distanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Dana, cica-s- ok si 3 ore si jumatate. Ma gandisem cum ziceai tu de 4 ore si de-asta am zis ca tu zici bine ce zici, in sensul asta. Dar in viteza mea dintre predari ma exprim prea scurt uneori si iese altceva.

So, se blocheaza leganarea, merci Irina...dar banutii inca ma darama, asemenea si locul, sa vedem. Ma bate gandul de un balansoar cu talpici rotunde sa ma balansez cu ea in brate, dar m-am blocat tot pe la preturi.

Mirela, dr. meu zice albitura la radacina de patrunjel si la pastarnac, adica la gramada, in sensul ca-s amandoua albe. Tu zici ca albitura e numai radacina de patrunjel? Nu te contrazic, intreb.

LE: Nu prea i-am facut eu programul, cam asa parea ea sa vrea de papa si m-am luat dupa ea, a ramas cam la fel.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Dara, da. albitura e radacina de patrunjel. pastrarnacul e alta mancare de peste
fac parte intr-adevar din aceeasi familie a radacinoaselor, dar se diferentiaza prin gust, miros, textura si frunze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annadisi spune:

Happy nu ii dau nimic,cel putin deocamdata,fiindca are doar o rinoree destul de usoara,nu tuseste,nu a facut febra,insa e deranjant chiar si atat!
Maine o sa vb cu pediatra,sa vad ce va zice si ea.
sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Dara, eu cel mai mult am pretuit la patul asta faptul ca se transforma, am vrut musai asa. Din punctul asta se vedere si-a facut toti banii, l-am folosit la Andrei pana la 3 ani si un pic, cand i-am facut alt pat pt ca venea Maria, altfel ar fi dormit in el mult si bine. Leganarea a fost ca un bonus, n-am cautat musai patut cu leganare. Si mi-am adus aminte ca l-am blocat ceva mai devreme, cand a inceput sa faca Andrei pasi prin el, tinandu-se de margine. leganarea il incurca. Si cum nu mai e chiar asa mult la voi pana la momentul acela, s-ar putea sa nu merite banii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daniela_F_79 spune:

amy da, are mesele de noapte scoase de mult. Programul acum e cam asa:
6 -7 san
10 - 11 piure de fructe, ii combin cate 3 -4 fructe, in general para, pruna, piersica, dar si mar (nu ii place) si caisa. Pe asta il mananca bine, peste 150 gr, asa ca nu ii mai dau si lapte dupa
14 -15 piure de legume, albituri, dovlecel, fasole verde, broccoli, cartof, morcov, ardei gras rosu (diferite combinatii, nu toate deodata) + de maine si carne. Din asta mananca in functie de chef, uneori doar 40 gr, alteori peste 150. La asta ii dau si lapte in completare, indiferent cat mananca. Dupa ce o sa ii introduc si carnea, nu ca mai e nevoie de completare
18 -19 san
22 -23 san
E, si aici e problema, ca ne apuca aproape 11 noaptea pana ne culcam si e cam tarziu. Dar daca ii dau ultima masa mai devreme, ea care la 18 are tot san si mananca pe saturate, la 23 nu mananca decat foarte putin si mi se trezeste noaptea de foame..... Sa ii scurtez intervalul dintre mese, iarasi nu e bine, ca si eu stiu tot asa, ca trebuie sa las 3,5 - 4 ore dupa mesele de fructe si legume. So....dilema totala!
Azi i-am dat ultima masa la 22:18. Tot e un progres fata de 23, mai ales ca a adormit dupa. Doamne ajuta sa o tina tot asa! Sper ca luna viitoare o sa inlocuim masa de 18 cu iaurt si o sa ii pot da urmatoarea masa dupa 3 ore si sa rezolvam problema in felul asta...

dana deocamdata asta e cu moderarea, eu scriu si voi cititi cand apucati. N-am idee la cate mesaje se scapa de moderare.... Bafta cu vaccinul! La noi la 6 luni a fost mai ok decat la 4. Tot a facut febra, dar nu a sarit de 38,5. Simgurul inconvenien a fost ca a durat mai mult si a trebuit sa o tin in casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Buna fetele,

La multe lunite Bianca si Rebeca!
Mirela sanatate multa Alexiei!
Miha ma bucur ca Vladut e bine . Nici Andi nu sta bine in fund, sta putin si apoi ori cade in nas ori pe laterale .

Vad ca vorbiti de programul de papa, eu nu pot spune ca avem un program pt ca de cand e cu durerile de la dintisori nu mai are acelasi program. Mananca cam la 3-4 ore dar nu avem anumite ore stabilite, singura masa fixa fiind cea de la 21.30 ca e inainte de nani, in rest depinde de ora la care se trezeste.
Cu legumele nu pot sa spun ca am facut mari progrese, i-am bagat carnita de pui (pt ca nu mai voia nicicum sa manance numai legume, decat vreo 50-60 gr max, indiferent de combinatie, trebuia sa i le amestec cu iaurt) si combinat cu morcov papa cam 100 gr. Ei la fructe e cu totul alta poveste, tot nu mananca 170 gr cat manca la inceput dar vreo 130-150 gr mananca. Acum e la piersica+pruna+banana si vad ca-i place. Urmatorul pe lista e avocado.
Fetele care aveti copii cat dureaza pana iese un dinte? ca la noi deja tine maraiala asta de vreo 2-3 saptam si nici urma de dintisor . Pai daca o fi asa la fiecare dinte plec in lume

Pupici si o saptamana usoara

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Monna am o prietena a carei fetita s-a chinuit vreo cateva luni. La un an au fost la doctor ca inca nu ii iesise nici un dinte. Pana la urma in doua luni au iesit vreo 4 sau 6 nu mai tin minte. Probabil te descurajez cu raspunsul insa daca ai intrebat....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Neatza fetele!

Scuzati-mi absenta, citesc zilnic dar fiindca nu am inceput diversificarea nu prea am cu ce sa intervin....
Eu de-abia vreau sa-i iau scaunel, cel de la Stef nu mai e bun si tind spre un chicco polly, sa vad daca ne organizam sa-l luam sapt asta sau cealalta.
Mariuca are acelasi stil de papat ca majoritatea bebeilor alaptati de aici, adik noaptea ma suzeteste la 1 ora, 2 dar ziua mananca cam la 3-4 ore cred, ca n-am contorizat niciodata....
Nu avem inca dintisori desi roade tot ce prinde, ne intoarcem pe burtica nu si inapoi desi a inceput sa se impinga in picioare sa-si faca vant.
Stef a inceput gradi si pana acum a fost un succes, doar ca e la program scurt si la 12 e acasa, asa ca de la ora asta am program full
Eu sunt racita cobza si mai nasol de atat e faptul ca ma deranjez la burta fffff des cu dureri crunte si nush ce sa fac. Iau mereu smecta si carbune si ma repar pt max 3-4 zile apoi o iau de la capat.
Acum vad ca si Mariuca a inceput cu ceva fornaiala, asa ca incep o alta distractie....am pregatit Sterimar-ul si BB si sper sa ne dregem cu atat....
Vreau sa urez si eu bun venit fetelor noi, as fi vrut sa zic mai multe dar ma duc sa bag nasul in batista si sa ma tarai la bucatarie sa mai fac cate ceva ca acush se trezeste minunea mica si incepem plimbarea (nu prea mai sta intinsa pe covorasul de joaca, cel mai bine e in brate la mami sau tati si musai in miscare)
Va pup de la distanta sa nu va virusez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Neata!

Citat:
citat din mesajul lui monna3

Fetele care aveti copii cat dureaza pana iese un dinte? ca la noi deja tine maraiala asta de vreo 2-3 saptam si nici urma de dintisor . Pai daca o fi asa la fiecare dinte plec in lume

Pupici si o saptamana usoara

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii





nu stiu daca mai tii minte, dar la Serban maraielile incepeau cam cu 2 luni inainte de a sparge gingia! de la 5 luni a inceput (maraieli urate, nu dor balit si ros diverse) si la 7 luni au iesit primii 2 la distanta de cateva zile unul de altul. apoi pe la 10 luni au inceput din nou, iar pe la 1 an au iesit si cei de sus (astia au fost cei mai cei la noi) la care ne-am chinuit (si el si noi) mai tare ca la masele si canini .

vad ca si Maruta ii cam calca pe urme... deja cam de aproape o luna a inceput maraiala treptat si din ce in ce mai acut si inca nu a iesit nimic...

Mergi la inceput