Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 18

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Dara, eu am patut transformer cu legnare (manuala). Nu l-am folosit neam, imi pare rau ca am aruncat banii pe fereastra. In el sta doar ziua putin, si am impresia chiar ca-l deranjeaza leganarea (cand se misca el, se misca si patutul) si ar prefera sa aiba ceva solid sub el... dar, na... asta e si nu am ce sa mai fac acum.
Apropos de pat, mi-am mai comandat unul ca ala mini "i-a ramas mic" :) Am luat unul de lemn, 120*60 si il voi lipi tot de patul nostru, cu o laterala data jos. Patul mini m-am gandit sa-l vand, dar pana la urma cred ca-l fac comoda la intrare, ca si asa ne incaltam din picioare.
Mai stii ceva de chimparoo? M-am hotarat sa-ti fur si eu unul, daca mai ai..

Daniela, bine ai venit! Programul nostru este:
5-6-7-9 dimineata: san
10-11: fructe + san
14-15: legume + san
18/19: san
20/21: san
22/22.30: san si adoarme
Visez la mese din 4 in 4h..
Daca incerc sa-l culc mai devreme de 22, 22:30 doarme 15min si se trezeste, asa ca nici nu-mi mai bat capul.

Anca, si eu am citit In mintea noului nascut cand eram gravida. Pe langa ce a zis Cristina, am retinut ceva ce atunci m-a facut sa plang, si anume: bebelusii prefera sa auda mama vorbindu-le chiar in detrimentul mancarii..

Cuscra, Gaza a vut un episod de constipatie acu' vreo 4 zile si nu i-am dat supozitor, am facut pauza de solide. Dupa doar o zi de san exclusiv a umplut pampersul (nr4), pantalonii, bluzita si finetul pe care il schimb..
Nu-l spal pe gingii (noi inca suntem fara dintisori).

La noi mergea f greu diversificarea, insa in we l-am deportat la mama si ea i-a schimbat regulamentul de ordine interioara Adicatelea nu i-a mai dat cu lingurita cum faceam eu, si i-a taiat tetina biberonului si, surpriza, a papat cate 150gr si fructe si legume.. EL care papa maxim 70 gr fructe si maxim 20 legume (si asta cu cantec). Am decis sa fac la fel. Stiu ca e mai bine sa se invete cu lingurita, insa mai important e sa manance, asa ca o perioada ma axez pe mancat si dupa o sa incerc iar cu lingurita.
Maine avem vaccinul de 6luni, sper sa trecem cu bine peste el, fara febra si alte minuni.

Pup fetele si strengarii!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daniela_F_79 spune:

annadisi si la noi para e in topul preferintelor.
dana esti eroina cu atatea mese! Ai tot respectul meu! Betty a mancat la inceput din 3 in 3 ore si de pe la patru luni din 4 in 4 ore.... Si daca intarzii cu masa ea nu cere de mancare ceea ce m-a facut sa cred ca as putea chiar sa trec la 4 mese pe zi in loc de 5, dar m-am gandit sa las totusi asa ca ori um nu e prea grasa. Are 7, 00 kg la 6 luni si 2 saptamani ( s-a nascut cu 2,500 gr).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Da Dana asta m a impresioanat si pe mine, am pielea de gaina si acum. Cercetatorii credeau ca nevoile primare conteaza la bebelusi cand colo numai daca le vorbesti si uita de foame.
Voi vorbiti de constipatie si Karina face de vreo 4 sau 5 ori pe zi. Asa a fost de cand s-a nascut nu cred ca este vreo problema nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Dana, merci ca mi-ai zis cu leganatul deodata cu bebe cand se misca, la asta nu ma gandisem...mai ales ca nu prea aveam nici bani, nici loc sa pun un transformer, asa ca o sa ma gandesc si mai bine. M-am uitat chiar azi la data de livrare la Chimparoo, cica e 31 august si au zis 4-6 saptamani. Deci ar mai fi minim o saptamana, ma gandesc. Cre' ca si daca nu-i place Mirunei din prima, tot vom face ceva antrenament de obisnuire, pt. ca nu mai pot de incheieturi la maini la modul nasol, abia mai apuc lucruri.
Noi ne straduim sa lasam 4 ore dupa mesele de fructe si legume, ca cica abia in 3 ore si jumatate s-ar digera...Adica macar 3 ore si jumatate cica trebuie. Da' am scos rapid laptele de dupa fructe, ca si-asa Miruna are bolboroci la burta de fel...ma gandeam ce mi-ar face mie in stomac lapte cu fructe.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Dana, la patutul nostru se poate bloca leganarea... Daca te ajuta cu ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Dara, asa stiu si eu, cu 4h, insa Gaza nu manca 150gr la masa, cat i-ar fi trebuit, de aia trebuia sa suplimentez cu lapte. Acu' cu metoda biberon vad ca merge, asa ca de maine incerc si eu 4h.

Irina, mersi ca mi-ai zis. Sa vad daca gasesc shmenul cu blocatul leganarii, ca instructiunile nu le mai am demult, iar pe site-ul producatorului nu scrie..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Daniela, mai scrie vreo 7-8 mesaje repede sa scapi de moderatoare, ca nu vazusem postul tau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Miha ce ma bucur ca s-a recuperat asa repede Vladutu.
Laurita multumesc pt idee. Recunosc ca imi era comod cu morcovelul pt ca e de la mine din curte, cartoful ala nici nu stiu daca se produce la noi (cam aceeasi retinere o am pt orice nu este autohton pt ca aici inseamna deja tratamente speciale pt transport). Insa voi cauta surse de incredere (sper sa si gasesc).
edit: ca am ramas in urma (voi parca ma panditi si scrieti cand sunt eu lipsa)
noi n-avem program , adica Matilda a inteles ca san la cerere inseamna non-stop. Asa ca noaptea e uneori si din ora in ora, apoi face o pauza de la 6 la 9 (cand suge doar de sete putin), nani in carut afara (ce ma fac cand ploua???) si suge iar pe la 11. Acum nici nu iau in semama cat papa legume ca e insignifiant.
Noi facem baita pe la 6 sau 7 cel tarziu si suge iar cam 2 ore...La 22 pot sa spun ca a intrat in somnul de noapte.
Sunt de acord cu JD ca isi pastreaza ora de somn seara, asa a facut si David (la el era 23)

Acu sunt fericita ca am reusit sa tai unghiute maine inseamna ca nu mai am rani (noi) pe fata

later edit: Cuscra bafta la vaccin! la noi a fost ok (poate putina maraiala, dar s-a suprapus si cu constipatia). Eu nu i-am dat la nici un vaccin paracetamol preventiv si slava DD nici n-a fost nevoie. La asta insa a parut ca doare putin la locul intepaturii.

later later edit: sanatate Mirela, sa va faceti repede bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Annadisi, da.. ii dau. La recomandarea pediatrului ii dau eferalgan, stodal pt tuse si apa de mare cu propolis pt nasuc. Maine mergem la control. Azi a fost super maraita. Acum a adormit si vad ca respira ok. Sper sa se odihneasca bine.. si eu pe langa ea. Voi luati ceva pt raceala?
Fetele, albitura si pastarnacul nu-s una si aceeasi leguma.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Daniela bine ai venit!
La noi e asa:
6-7 san
10-11- piure fructe crude, in general combinate 2-3 fructe din care unul laxativ (pruna);
14-15 piure legume sau supa putin cremoasa cu carnita sau fara
18-19-san
21- LP cu cereale Organix de 4 luni cu orez si porumb (altele is prea dulci si nu imi plac)+ san pana adoarme
Noaptea se mai trezeste uneori mai des, alteori mai rar, 12, 2,4. Una din treziri e saturata cu ceai , de obicei Baby drink diluat in 80-100 ml apa.
Din cate stiu eu, copii in jur de 6 luni ar trebui sa aiba mesele de noapte scoase, de aceea la cei alaptati ci LP e mai usor ca se satura dintr-un bibe cum trebuie. La san adorm si de aici motaiala cu 100
mese.
Chiar daca a fost o perioada cand si al meu a papat mai des, totusi mai jos de 2 h 1/2 nu a mancat. Nu-s de acord sa nu aiba odihna stomacelul macar 2 h intre mese. Nu l-am lasat seara sa adoarma tarziu dar nici devreme. Acum adoarme cam la 21. Vara la 22.30.
Apa bea fara probleme caci de cand l-am adus acasa l-am invatat si cu san si cu biberon in care avea lapte muls. Stiam ca mai tarziu va fi greu. Acum bea din canita cu cioc dar nu mereu. Avem timp insa.
Papam cu lingurita si nu are mofturi decat la mancarea prost facuta.
Fructe i-am dat cat a vrut cam 60-80 gr odata. Papa carnita de pui si vita de 2-3 /sapt. Acum am lapte la prins pentru branzica. Si da, se constipa si al meu daca ii dau cereale sau carnita multa odata.Rezolvam cu fructe si Gripe Water.

Dana nu toti copii vor la lingurita. Eram ingrozita in prima zi ca Victor nu dezlipea buzele si bibe avea un ranjet! Dar am insistat si abia intr-o saptamana s-a prins de idee. Eu am lingurite de plastic dar cea mai buna a fost o lingurita de argint dintr-un set , micute de tot cred ca pentru zaharul din cafea zic eu. O folosesc si-i place mult. Dar papa si cu celelalte. Mancare sa fie!

Anca n-am cuvinte la ce-ai descris. Ce dreptate ai! E delicioasa Natalia. Si da, Victoras ii seamana la curiozitate si agitatie. De-aia nu se ingrasa nici al meu.

PS: eu nu i-am dat nicioadata piureuri din astea din o singura leguma ca sunt si scarboase si gretoase. Mereu am combinat cumva sa aiba gust. Am mers pe incredere si fler.




Mergi la inceput