Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 18

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

multumesc Mirela, nu stiam ca pastarnacul ajuta. Oricum nu-mi pun mare speranta ca va manca, indiferent ce i-as da (azi) insa nu are rost sa insist cu morcovul fiert in conditiile astea. Cu supozitorul nu am ce sa fac, trebuie sa incerc pt ca mie cel mai rau mi-a plas Matilda la constipatie si deja se vede ca e super deranjata de situatia asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annadisi spune:

Tala a papat deja doua zile acelasi aliment.Eu clar i-as da dovlecel.fiert cu morcovul.
Nici Anastasiei nu-i place morcovul fiert gol,de aceea am pacalit-o si i l-am amestecat fie cu para(cruda),cu dovlecel(fiert) etc.
Matilda e mai mare deci optiunile in materie de fructe iti sunt mai multe!
Si sa nu uitam,se zice ca un bebe e constipat daca nu are scaun mai bine de sapte zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annadisi spune:

Miha cum se simte Vladut?

Happy si noi cu mucisori...ii dai ceva pt asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Tala, si eu zic ca poti adauga dovlecelul la morcov, la fel si albitura. Si cu supozitorul la varsta asta eu am constatat ca ajuta mai mult sa i-l tin ca pe termometru, sa nu i-l mai bag inauntru. Tai un pic mai gros decat jumatate pe lung, neaparat din cele de la antibiotice iasi, ca restul se crapa aiurea, si il tin cu mana in timp ce radem pe masa de schimbat si e mult mai bine asa acum. Il tin cam de trei ori, 3 "transe" sau pana incepe sa se enerveze.
La noi daca nu face de 2 ori pe zi, cam la interval de 12 ore, o doare burta, se screme si plange tare, dupa ce face kk se linisteste.

Fetele, am urcat la https://docs.google.com/document/d/11UkAQqm1A8rwvzDQROLzI6MtV1hpKedXlsABwLH_G-Q/edit docul cu cartea de Playful parenting in romana, editat in mare parte din pdf pana spre pagina 90. Daca are cineva timp sa-l editeze in continuare, ar fi super, ca nu mai apuc acum. A mai editat si Sovi la ea, si un prieten, dar tot mai e. Nu ma refer cuvant cu cuvant, ci la pasaje unde in loc de s e un semn sau unde lipsesc cuvinte - se poate compara cu pdf-ul de aici https://docs.google.com/file/d/0B7zzZviLhA72UmRmWS13OUdmbnc/edit

Daca nu, nicio problema.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

I-am dat pana la urma putin morcovel cu pastarnac si dovlecel. nu pot spune ca a lesinat de placere (din contra, ne-am topit de ras de cum isi tinea gurita stransa ca sa nu pot strecura linguritza), dar am cam pacalit-o cand radea la maimutzareli (uitasem de circul din timpul mesei). Am pus si supozitor si s-a rezolvat si problema asta. Annadisi stiu ce spui, mai ales ca Matilda a fost exclusiv pe san. A avut si pauze de 4 zile in care a fost ok, insa a fost si o situatie in care mai aveam putin si fugeam la spital pt ca nu stiam ce o doare. Cam imi dau seama cand se intampla asa (ca s-a trezit plangand si la 12 si la 2 azi noapte). Oricum nu cred ca am folosit mai mult de 4 sau 5 ori metoda asta.
Multumesc pt sfaturi, stiu ca va manca si ea ....candva (daca David mananca inseamna ca se poate orice) ma inham cu rabdare si curaj si sper ca in 2 luni sa fim si noi pe un fagas normal (cam asta e termenul dat de Dr Giosanu)

LE: voi spalati bebeii pe dintisori/gingiute dupa masa? David mi-a facut o gingivita urata pe la 1 an si atunci dr stomatolog mi-a zis ca trebuia sa-l spal de cand am intrat pe diversificare (cu periuta pe deget si pasta nenedent)...asta am uitat sa intreb pe medic:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Annadisi, multumim de intrebare E bine Vladut s-a refacut usor iar acum e ca inainte de operatie, vesel si pus pe sotii tot timpul, asta cand nu il supara dintisorii.

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annadisi spune:

Tala chiar dimineata citisem despre igiena bucala la bebe.Sfatul era sa curatam gurita bebelusului,dintii si gingia cu o compresa cu ser fiziologic.
Sper ca macar o data pe zi sa imi amintesc sa fac asta.Bine ca ai adus in discutie ca uitasem deja...
Miha pupici frumosului
Ma bucur sincer ca ati trecut cu bine,si usor peste asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauritasmile spune:

ma bucur ca ai rezolvat problema.
Noi am mai scapat de o consitpatie data de morcov cu ajutorul cartofului dulce (si el bogat in betacaroten asa ca eu uneori inlocuiesc morcovul cu el) si in fibre si poate fi dat bebelusilor la inceput de diversificare.
La fel a mai functionat si avocado.

Noi momentan suntem pe un regim fara morcov pt ca abia am scapat de constipatie.
Ar trebui sa incepem fructele dar stiu ca marul copt/fiert si banana constipa asa ca nu stiu ce sa fac parca i-as da o para dar nu sunt sigura daca e ok.

Citat:
citat din mesajul lui Tala

I-am dat pana la urma putin morcovel cu pastarnac si dovlecel. nu pot spune ca a lesinat de placere (din contra, ne-am topit de ras de cum isi tinea gurita stransa ca sa nu pot strecura linguritza), dar am cam pacalit-o cand radea la maimutzareli (uitasem de circul din timpul mesei). Am pus si supozitor si s-a rezolvat si problema asta. Annadisi stiu ce spui, mai ales ca Matilda a fost exclusiv pe san. A avut si pauze de 4 zile in care a fost ok, insa a fost si o situatie in care mai aveam putin si fugeam la spital pt ca nu stiam ce o doare. Cam imi dau seama cand se intampla asa (ca s-a trezit plangand si la 12 si la 2 azi noapte). Oricum nu cred ca am folosit mai mult de 4 sau 5 ori metoda asta.
Multumesc pt sfaturi, stiu ca va manca si ea ....candva (daca David mananca inseamna ca se poate orice) ma inham cu rabdare si curaj si sper ca in 2 luni sa fim si noi pe un fagas normal (cam asta e termenul dat de Dr Giosanu)

LE: voi spalati bebeii pe dintisori/gingiute dupa masa? David mi-a facut o gingivita urata pe la 1 an si atunci dr stomatolog mi-a zis ca trebuia sa-l spal de cand am intrat pe diversificare (cu periuta pe deget si pasta nenedent)...asta am uitat sa intreb pe medic:(

tablouri pentru copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daniela_F_79 spune:

Si noi am avut probleme mari cu constipatia acum 2 saptamani cand am inceput cu morcovul fiert. Eram disperata ca plangea biata de ea cum nu plansese niciodata pana atunci. Pediatra mi-a zis atunci sa nu ii mai dau morcov fiert deloc, sa ii dau doar albitura, cartof, dovlecel, iar fructele sa i le dau crude. Mi-a fost taeama sa i le dau asa, dar cum problema nu se rezolva nici cu supozitor, nici cu nimic, m-am incumetat si i-am dat para, piersica si pruna crude.
Abia de 2 zile pot sa spun ca s-a reglat....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annadisi spune:

Laurita para e un aliment safe pt bebe,de ce ai indoieli?plus ca e si tare gustoasa.
La noi este favorita!

Mergi la inceput