Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 18

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Neata,
Happy, foarte fain program aveti, imi doresc sa ajung si eu la un astfel de program de masa pana in Ianuarie, cand, cel mai probabil voi incepe serviciul
Anca, foarte faine filmuletele cu Natalia...ce fetita zglobie ai si foarte expresiva, dar cu o mamica artist, nici nu se putea altfelMie chiar imi place cum ii vine pijamaua, ce daca e un pic larguta? mie chiar nu-mi plac hainutele fixe si nici copiilor mei
Vladul meu face cam aceleasi miscari ca Natalia, dar nu asa de repede una dupa alta, el e mai lenes si mai dolofanel.Nu sta bine in fundulet,adica sta o perioada, iar apoi cade in nas sau pe burtica in lateral. Daca il sustin eu la spate si pe parti, sta mult si bine in fundulet, dar deocamdata e prea micut si nu intindem coarda. Si parca nu-i iese asa de fain ca Nataliei acrobatia cu ridicatul mijlocului si funduletului si trantitul si revenitul repede la loc

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

laurita ti am trimis un mesaj cu user si parola

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daniela_F_79 spune:

happylica, mai intai baita, masaj si dupa aia mananca si nani. Nu i-am dat niciodata sa manance inainte de baie, as agita-o si mai varsa in astfel de cazuri....

Aseara am culcat-o mai devreme, pe la 10:00 dar tot la 11 a adormit. A marait, s-a sucit, s-a invartit.... Azi insist, mai ales ca ma duc cu ea la bunici pt cateva zile si n-am de gand sa ii tin pe toti in picioare pana la 12 noaptea.

De maine ii bag si carnita in meniu. Sa vedem cum o accepta....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Fetelor, multumesc mult!!!
Acum sa va zic ce cred eu a propos de faptul ca unii fac anumite lucruri si altii nu. Parerea mea este ca bebelusii au deja personalitate bine definita si unii sunt activi (sangvinici, sau colerici) si altii - pasivi (flegmatici, melancolici). Natalia este un copil hiperactiv, asa a fost din burtica (s-a enervat dr la morfofetala ca se misca prea mult). Seamana cu DS (), eu nu am fost asa ca bebelus si nici dupa. Am fost foarte linistita, nu am mers de-a busilea, nu faceam mare lucru. DS - da. Si acum este mult mai activ decat mine. Evident ca si greutatea are rolul ei, dar, dupa cum zicea pediatra, e corelata cu personalitatea bebelusului. Unul mai activ consuma calorii si se ingrasa mai greu. Acum, cu toate astea, eu am fost foarte stresata de greutatea ei, pentru ca ma gandeam ca nu se va dezvolta corespunzator din punct de vedere psihomotor. Tot citind despre asta, am dat de studii care "spuneau" ca bebelusii grasi vor fi mai inteligenti decat cei slabi, pentru ca, ingrasandu-se, le creste cutia craniana si are loc creierul sa creasca. Deci si asta m-a influentat sa ma ingrijorez. Eu cred ca bebelusii care ziceti voi ca nu fac nimic, nu fac pentru ca n-au chef/nu vor, nu pentru ca nu pot. Ei isi ocupa mintea analizand ce e in jurul lor.
Si, ca sa va dau un caz concret, sa va zic de finutul meu si fratele lui mai mare. Cel mare: gras, linistit, nu a mers de-a busilea, dar a mers la 10 luni in picioare. Copil mic fiind, avea un instinct de conservare foarte dezvoltat, ii era frica sa faca lucruri cu care nu era confortabil, nu risca, analiza orice, isi proteja jucariile. E foarte inteligent, foarte foarte expresiv, a invatat sa citeasca repede si aproape singur, intelegea foarte multe lucruri si avea o memorie extraordinara (si acum e asa). Cel mic (finul meu ): doar grasut, dar extrem de activ. Nu a avut (nu are nici acum) instinct de conservare, se lovea mereu, se arunca pe oriunde fara sa-i fie frica, nu a invatat prea multe poezii (ca nu avea chef, nu cred ca n-ar fi putut), strica lucruri. Eu nu cred ca nu este la fel de inteligent, dar il interesau alte lucruri. Acum are aproape 6 ani si s-a schimbat mult. Este mult mai linistit. Nu mai este asa mare diferenta intre ei, doar ca cel mic e mai mamos.
In concluzie, (si asta mi-o spun si mie) desi e clar ca nu poti sa nu-ti faci probleme ca mama, sau sa nu compari, involuntar, copiii sunt diferiti. Nici noi nu suntem la fel. Mie mi se pare, din ce citesc, ca sunt multi alti copii pe grup care fac mai multe decat Natalia. Mai mereu ma frustra de cate ori citeam bilanturi, sau ca unii zic "mama" (Natalia cred ca zice doar intamplator). Adevarul e ca eu sunt mai multumita de realizarile cognitive, sociale, emotionale decat de cele motorii. E cam stresant sa nu poti lasa copilul nesupravegheat nicio secunda si sa trebuiasca sa fii mereu cu ochii in patru ca se loveste sau cade sau mai stiu eu ce. Acum o las pe jos. Am eliberat sufrageria si i-am pus o paturica pe covor si o las sa-si faca de cap. Si tot pe parchet ajunge... Ma gandesc ca o sa-mi trebuiasca o rabdare de fier mai tarziu sa stau s-o invat diverse lucruri, pentru ca n-are rabdare, se plictiseste repede, vrea mereu sa descopere, trebuie sa fie in miscare... asa e ea.
Imi recomandati ceva carti? Ar trebui sa stiu cum sa ma adaptez personalitatii ei.
Cristina, cum e "Mintea noului nascut"? (te sun eu cu merele, o sa vorbeasca maine DS cu tipul sa il intrebe)

Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Anca, cat nu e ceva patologic, cred ca poate fi chiar usor sa nu compari, daca-ti propui - chiar si cei care zic ma-ma la varsta asta cred ca zic la fel ca ga-ga - pt. ca asa cum zici, sunt diferiti copiii, unii achizitioneaza unele skill-uri mai devreme, pe altele mai tarziu si mai incolo aproape se vor "uniformiza" din punctul asta de vedere - or sa mearga, vorbeasca, manance toti, indiferent ca vor face unii asta cu cateva luni mai devreme. Au o viata intreaga sa le faca pe toate.
Si eu as fi preferat cumva sa se "deplaseze" Miruna mai mult singura, nu de alta, ci pentru ca ma dor atat de rau incheieturile de la maini de tinut in brate cu fata in afara, incat mi-e teama c-o scap, nu e de durerea mea. Si nu o tin chiar mult timp, insa fiind pe la 8300, probabil nu duc atata incheieturile mele, sunt prea batrana, etc.
Tot cartea asta cu Playful Parenting in romana (rete de jocuri...) as recomanda-o, ca te invata cum sa stabilesti legatura cu copilul tau, cum sa intri in lumea lui asa cum o vede el.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Anca, foarte frumos ai scris si parca m-am mai relaxat putin
Dara, sa iti zic ce face Alexia.. sa imi spui daca si Miruna face la fel, mai mult sau mai putin (sau poate diferit)
sta in pat, misca continuu mainile si picioarele; se joaca cu jucariile care-i atarna peste ea sau aduna jucarii din jurul ei (nu se deplaseaza sa ia o jucarie care e mai departe); tranteste mainile si picioarele si uneori se impinge in picioare, ridica fundul si avanseaza putin; se intoarce pe laterale aproape de a se rasuci pe burta, dar nu o face niciodata; sta in fund sprijinita si se joaca cu jucariile din fata ei; daca e in brate vrea sa topaie mereu, face genoflexiuni continuu; incearca sa se ridice in fund de jos (ridica capul si putin umerii si se incordeaza.. dar na.. nu reuseste).
si cam atat. cred ca nu am uitat nimic.

in alta ordine de idei.. mi-a racit pisica. nu a dormit toata noaptea. i se infunda nasucul ba are muci, tuseste si e nervoasa..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Anca am citit din carte vreo 80 pagini este interesanta dar pana acum nu am citit despre ceva ce nu stiam deja. Singura chestie noua este ca unii bebelusi isi aduc aminte de nasterea lor si ca intr-adevar asa cum se stie deja nasterea ii poate traumatiza pt tot restul vietii. Scrie cat de importanta este atitudinea pozitiva in relatia cu bebelusul, ca ei au toate simturile foarte bine dezvoltate inca de la nastere, isi pot recunoaste parintii chiar si cand sunt f mici, se linistesc in bratele mamei chiar daca nu ii aud glasul asta inseamna ca o recunoaste si dupa miros, ar mai fi dar cam asta imi aduc aminte acum. Scrie in carte si despre viata intrauterina, asta ma intereseaza mai putin acum. Aaaa si interesant este ca atunci cand sunt in burtica daca mama este nervoasa si tipa nu prea le place si se comporta de ca si cum ar vrea sa se ascunda de acea voce. Este imp ca mama sa ii cante sa aiba o voce calma, duioasa. Daca o sa ai timp si chef de citit ti-o imprumut.
Uite ca am uitat sa ma mai uit si prin cartea Retete de jocuri....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Mirela, toate astea le face si Miruna, de intors pe burta se intoarce numai in somn sau semi-trezie,si jumatate din dati se intoarce si inapoi, cand e treaza complet nu se intoarce pe burta din proprie initiativa deloc, doar pe o parte se intoarce in patut sau pe masa de schimbat, ridica bazinul, cum ai zis, de jos nu se poate ridica in fund, insa a reusit de vreo 2-3 ori sa se ridice cand statea cu spatele pe mine la vreo 45 de grade sa zic (desi cred ca mai ridicata de atat), sa se ridice pana la verticala, la 90 de grade. In fund nu prea sta bine nici proptita de perne, doar cand o tinem noi cu mana de subtiori si cu spatele pe noi. Si in "bounce a bout" sta cam prabusita, ba pe fata, ba pe o parte, ba pe spate, dar a inceput sa miste dupa jucarii in el.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

fetelor voi ce ati face in locul meu: am inceput si noi de 2 zile sa papam morcovel facut piure f subtire si contrar asteptarilor mele nu-i prea place. Dilema mea e legata de faptul ca e constipata (azi e a treia zi de pauza desi aseara i-am pus 2 jumatati de supozitor la interval de cateva ore si de fiecare data a scos supozitorul cu f putin kk), iar morcovul fiert clar nu ajuta in situatia asta. Totul se suprapune si cu vaccinul facut ieri, deci miortzaiala e la cote maxime. E prea devreme sa introduc niste dovlecel sau mai bine fac pauza de tot pana se regleaza? n-am curaj sa incerc cu fructe crude.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Tala, fara sa te descurajez.. eu am incercat dovlecel gol si nu i-a placut deloc. dar da, eu as incerca (fara morcov). legat de supozitor.. eu nu i-as pune. mai degraba as incerca piure de pastarnac. o ajuta la burtica (daca il mananca)
mie deja chestia asta cu nu ii place mi se pare rutina. Alexia abia de cateva zile a inceput sa manance mai bine legumele. dar nu fierte pur si simplu. i-am facut ciorbita cu carnita, ardei umplut.. si asa cat de cat mananca. trebuie rabdare si nervi de fier cu diversificarea. le invidiez pe mamicile ale caror bebelusi mananca orice de prima data

Mergi la inceput