Piersicute de iulie-august 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Carmen, la biserica asta se boteaza fiecare copil separat sau e o slujba comuna si se boteaza mai multi copii? ( doar ca se schimba apa dupa fiecare?)
Eu am fost azi si am mai intrebat la 2 biserici si tot asa au zis, ca fac o singura slujba d botez si boteaza toti copiii din ziua respectiva. Sunt destul de in ceata pt ca u nu am asistat niciodata la un botez cu mai multi copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Iiuli fiecare copil cu slujba lui, cu apa lui, cu momentul lui. Nu se face nimic la comun. Iar slujba a fost deosebita... nu pe repede inainte, ci cu tot sufletul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mygirl spune:

Buna seara. La ora asta copiii dorm, eu vorbesc cu sotzul pe mess, beau un ceai de lactatie si.. rontzai covrigei.
Am facut vaccinul azi, nu i-am dat nimic preventiv si vad ca nu a facut febra pana acum, doar ca a fost mai marait dupa-amiaza.

Aruba, foarte frumoase rochiile. Si noi facem botezul ziua, de fapt va fi o masa de dupa-amiaza cu cativa prieteni apropiati si nasii. Voi purta o rochie de zi din garderoba mea, cu deschidere la sani. In schimb domnisoara mea si-a ales rochie special pt eveniment, cu volane si paiete, pantofiori cu toc argintii sclipiciosi, bentita si gentuta asortate. Va fi vazuta de la departare cu atata bling-bling pe ea, dar astepta de mult evenimentul asta si n-am vrut sa-i stric placerea.

Preotul de la bisericuta unde vom avea botezul mi-a spus ca el nu boteaza mai multi copii in aceeasi apa ca se considera cumva infratiti si va fi pacat dc se vor casatori intre ei (dc va fi cazul). Nu stiam asta, la Alexandra au fost 5 copii, ca pe banda i-a bagat in apa, 3 baieti, acum de unde sa stiu eu dc unul dintre ei o fi alesul? Oricum a fost atunci mare balamuc si aglomeratie, ne-am luat masuri de precautie si aici unde facem vom fi singuri, e o bisericuta mica si retrasa.

Mai sunt 4 zile si imi vine sotzul, abia astept si mai am atatea de facut...curatenie, coafor, manichiura, epilat, ce mai, renovare completa. Am emotii de cum va fi cand il va tine prima data in brate pe Eric, atunci cred ca va fi Alex mai geloasa ca ea e printzesa lui tati. O sa o vada atat de mare si pe ea, a crescut mult vara asta, e o adevarata domnisoara. Va fi o perioada intensa, f frumoasa si foarte scurta. Sta doar 15 zile si avem atatea de facut. Macar vom avea doar ptr noi 4 cateva zile cand plecam in Turcia. Vom fi numai noi, fara familie, telefoane si intalniri. Nici nu pot sa dorm de emotie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Balanta, cu mare placere. Doar sa-mi spui.
Cat despre implanturi, e enorm pretul. Eu am un dentist foarte bun si fitzos in Bucuresti si are variante de implanturi de la 500 la 700 euro/ buc. Si e specializat in implanturi. E in nu stiu ce asociatie europeana de implantologi :-)... nu am retinut cum se cheama...

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

ca_mila, cand mergi in parcul poporului cum faci? mergi cu masina pana in centru si acolo scoti carutul?
ioana, multumesc pt oferta cu ikea . o sa ma uit pe site sa vad ce au interesant si daca vad ceva irezistibil, iti spun.
r_ocsy, nu retin exact: esti medic stomatolog? daca da, vreau sa te rog sa imi spui daca 1000 euro pt un implant dentar este un pret mare (sotul are niste probleme cu dintii si s-ar putea sa nu scape fara cateva implanturi; la clinica unde mergem noi i s-a spus ca ar fi 1000 eur/buc). daca nu esti stomatolog, scuza-mi confuzia .
laura, ma bucur mult sa te vad mai linistita. am auzit si eu ca este bun debridatul pt colici.


de gemeni (iulie 2012) si de ingeras (august 2010)




10 ani de incercari pentru a avea un BB
FIV 2 reusit decembrie 2011 Budapesta, dr Peter Kovacs

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Fetelor, am tras o spaima in seara asta de am facut pe mine.... Ana mea manca din biberon ca i-am pus FM in lapte. asta e un intaritor care se adauga la laptele de mama ca sa creasca mai bine ca a fost prematura. Si a mancat a mea 60 ml din biberon ca de obicei, o ridic sa ragaie si dupoa ce ragaie incepe sa arunce cu jetul de lapte pe gura si pe nas de nu mai stiam ce sa fac. Am intors-o rapid cu fata in jos si m-am apucat de plans in timp ce o resuscitam....
a fost sinistru episodul. Am sunat-o pe mama care tocmai plecase la serviciu de noapte sa ii spun sa se intorca acasa. A venit saraca palida ...ca eu o speriasem cu vocea mea si cica am mai si tipat....
Uf.... Evident ca la 10 min dupa episod, pitica cauta tzatza si era bine mersi. Eu in schimb, aveam tensiunea 200!

Aruba, interesanta propunerea ta cu intalnirea :-) Dar tot vreau sa-ti vad frumushica!

Ada, iar nu te-am sunat...sunt idioata dar azi m-am ocupat cu stabilitul botezului.
Apropos fetelor, credeti ca e devreme sa fac botezul la 2 luni si 2 saptamani? Va avea probabil vreo 3500 gr spre 4000 pe atunci...

Legat de colici, eu ii dau Gripe alternat cu Bonisan si doarme a mea toata noaptea cu o singura trezire pe la 3-4. Dar azi noapte a trebuit sa o pun la san prin somn ca sa suga ca scancea un pic dar nu se mai trezea. Si a dormit de la 11 pana azi la 9.

10 ani de incercari pentru a avea un BB
FIV 2 reusit decembrie 2011 Budapesta, dr Peter Kovacs

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrrreea spune:

Buna mamici si beblusi grasuni! Sunt total in urma cu discutiile, sper sa am timp sa recuperez. Sunt in plin proces de organizre al nuntii si botezului pe 29 sept, alerg de colo colo cu bb la purtator. Doarmw tare bine afara, in casa mai face figuri.
Acum ca avem aproape 3 luni, avem program de gonganeala si ras zilnic si e maxim de simpatic. Colici parca n-ar mai avea, nu-l mai alaptez de pe la 2 luni, cand a descoperit el ca la biberon e mai simplu si urla de ne stia tot blocul.
Lucram intens la organizarea programului dar nu ne iese mereu. Doarme cam 6-7 ore neintrerupt noaptea...cand vrea el:D
Gata, am dat raportul, va pup mult:) noapte buna!

mami de Andrei-David
cezariana 35 saptamani, 2235 gr, nota 8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ioana, eu l-am botezat la 2 luni si 4 zile, a fost perfect. Stiu ca tu te intrebi daca nu e prea micuta, nu cred ca e,ai sa vezi ca dupa botez va creste ca din apa si vei fi si tu mai linistita.
Nasol episodul cu regurgitatul in jet, iti inteleg panica pt. ca am trait si eu momente din astea cu Eric. El vomeaza si regurgiteaza mai abitir acum la 3 luni, nu pare sa-l deranjeze,in schimb nici acum nu s-a lecuit de inecatul cu lapte la san si cand il aud cum horcaie cateva secunde mi se opreste inima.

Cu ridicatul in carucior vad ca parerile sunt impartite. Totusi ma intreb cum de stau ei asa bine in scoica, in pozitie inclinata cam la fel ca prima treapta la carucior. Eu tind sa cred ca e ok usoara ridicare in carucior de la 3 luni si ca, intr-adevar, nu e bine inainte de 6-7 luni sa fie asezat in fundulet chiar si sprijinit de perne (aici e cam unanimitate).

Andreea, foarte simpatic baietasul tau. Succes la organizarea celor doua mari evenimente, asteptam poze.

Ned, Lorena, ce bine isi tin capusorul bebeii vostri! Al meu e un puturos in privinta asta, il punem pe burtica aproape zilnic, dupa cateva minute, ori plange, ori adoarme, ori amandoua. Isi ridica totusi capusorul bine timp de de 2-3 secunde... AI vostri stau mult timp pe burta, dorm in pozitia asta? Cu ce exercitii as putea sa-l "antrenez"?

Mygirl, ma bucur pt voi, va asteapta momente frumoase si intense. Oare cum o fi sa-ti tii pt prima oara in brate copilul, la a carui nastere nu ai fost de fatza ! Pacat ca atat de putine zile. Voi nu puteti merge acolo la el, din cand in cand?

Aruba, foarte draguta si deosebita rochia pt botez.

Laura, sper ca aveti o noapte la fel de buna ca ultimele, fara colici si asa sa fie toate de acum incolo.

Ha, acum am profitat ca a adormit puiul, care a fost azi in mod exceptional (sper...) marait si savurez o bere 3%.


**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna dimineata, dau un expresso ca noi suntem la a treia trezire. Cred ca suntem in plin puseu de crestere ca mananca des si mult si doarme in reprize scurte.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Andrreea mult succes cu pregatirile de nunta si botez, e haios pustiul tau cum isi impune vointa.

Ile bafta cu pregatirile pt.scoala.

Noi am fost ieri la prima sedinta cu parintii la gradinita, ce emotii am avut si ce repede cresc copii.

Laura cum a trecut noaptea? Cat timp ii dai Debridat?

Muraturica cred ca tu e#537;ti singura care poate aprecia cum este mai bine pt. voi Conteaz#259; enorm psihicul tau


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Neatza ,

A dormit puiul meu de la 10 pana la 3 si de pe la 6 au inceput usoare dureri de burta
Maria nu stiu cat timp o sa-i dau Debridat , oricum am micsorat doza , dimi ii dau jumatate de doza si seara doza intreaga . Am intrebat o prietena care este farmacista si mi-a spus ca nu-l recomanda din cauza ca, constipa ... atat .
Ma bag la o cafea tare .
Ioana eu l-am botezat la 2 luni fara 2 zile , intr-adevar creste mai repede dupa botez . Andrei isi tine capul ft bine , nu avem probleme la capitolul asta , poate si vigantolul contribuie . Pe burta il mai fortez eu ziua cate 15 min sa stea , dar cu chiuituri stam asa

Revin ....

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput