Piersicute de iulie-august 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata.
Fetelor eu dimineata sunt ok si fizic si psihic,in schimb spre seara sunt varza.Va spun sincer ca nu stiu cui sa ma adresez sa ma ajute cu sfaturi.Uneori simt ca o iau razna deja.Ieri iar m-a supt la maxim o ora toata ziua.Va dati seama ca statea la san cate 5 minute si adormea.Daca nu-i dau urla,daca ii dau intram intr-un cerc vicios ca nici nu i se face foame sa mance calumea,drept urmare nici nu se satura...aseara iar am incercat sa-i dau lp,ca nu mai rezistam,deja aveam frisoane si transpiram,si a urlat cu biberonul in gura pana s-a vinetit,s-a calmat doar cand s-a trezit cu tzatza ei in gura.
Deci aseara a adormit la 11,apoi a mancat la 1.15,4.30,6.30,si de aici a intart din nou in "program",7.15,8.05,si cand am vazut,am zis ca ma imbarbatez si o aman cumva putin.Am facut sant,si mi-a amortit limba de shashait,apoi intr-un final a adormit pe la 9.30.Si deja scartaie.Trebuie sa fac cumva sa aman mesele macar la 2 ore ca altfel in curand va scriu de la balamuc.Cand va aud de program si de 7-8 mese pe zi plang la propriu,ca eu am zile de ma suge si de 15 ori.Plus ca seara de la 7 sta mufata aproape non-stop.
Colac peste pupaza,de 2 zile ma durea traheea,ieri m-am trezit cu durere de gat,si azi dimineata sunt ragusita de nici eu nu ma inteleg .Mi-e tare frica sa nu ia si pitica,ma duc la farmacie sa iau o masca.Iau doar homeogene.Oare ce as mai putea sa iau?
Hai ca m-am plans destul pe azi.Bine ca vine mama putin.

Fleur,inca nu am poze de la botez,cred ca doar peste vreo 2 saptamani.Pai cu Emma cum ramane daca o petiti pe Ioana?

Maria,la Silviu ii mai place de terorista mea?Sau dintre doi petitori ramanem fara nici unul?
Sa stiti ca dealtfel e tare dragalasa scumpa lu mama,cra cra


Va las sa imbuc ceva.Ii dau maxim 5 minute la cat se frichine.
Revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

kimmy oscilococcilium; homeovox pt gat;

fleur victor isi tine bine capul; il pui pe antebratul tau cu pieptul/barbia, si masezi de a lungul coloanei; se intaresc muschii spatelui care ajuta.
la kineto face nise exercitii mai grele, il ia pe antebratul ei si ii roteste capul. sau sta pe niste rulouri/mingi si e inpins in fata

uite o sa filmez sapt viitoare si iti arat

deja dupa 2 sedinte de kineto si ce fac cu el acasa mi se pare ca se vad progrese cu ochiul liber


el nu se omora cu somnul in carucior, desi spre norocul meu ieri a dormit si am putut si eu sa probez vreo 20 de rochite - intr un final am ales una pt botez

seara suge la greu, dupa 18:00... e si mai nervos si marait
se culca la 9 sau 10 seara si se scoala la 12, 4, 6, 8.30-9
ziua nu mai numar de cate ori il pun la san

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Neata, fetele!Maria, merci de cafea, chiar o beau. Asa, acum pe rand din ce imi mai amintesc. IIuli, are dreptate Carmen despre acea bisericuta. Eu am o garsoniera chiar acolo si imi place foarte mult slujba si bisericuta este tare frumoasa.
Aruba, interesante rochiile si finute. Sunt convinsa, chiar daca nu te cunosc personal, ca iti vor veni foarte bine. Te prind si la fata.
Ioana, nu-mi spune ca eu faceam infarct de frica. Asa, pateam cu Tudor. Nectarel, isi mai face sila uneori si se ineaca. Nu stiu ce sa fac cu constipatia asta, Carmen tu ai mai rezolvat ceva?Kimmy, saraca de tine, cred ca daca nu o sa faci pauza, intri in cerc vicios. Nici nu stiu ce sa-ti recomand, dar, chiar imi pare rau prin ce treci. Mygirl , iti doresc zile cat mai frumoase si o sa fie chiar incarcate de emotie, vorba lui Fleur.Andrrea, tie bafta la treburile de botez. Eu, la fel ca si Dana, nu am stabilit deocamdata nimic. Nu am nici nasi, in schimb i-am comandat costum popular, zic ca-s cu capul.Tudor, a inceput sa se obisnuiasca. Seara, avem program de lectii. Erau fitele lui, nu-l cunoasteti voi pe Tudor al meu , ce cool este. si daca-i dau nas prea mult mi se urca in cap.Fetelor, vreau sa va spun ca atunci cand vine de la scoala si-l striga, Nectarel este cu ochii numai pe el.Ieri, am fost la control la Budimex la dr. Catalin Carstoveanu. Fetelor, mi-a stat inima la ce i-a facut.L-a luat de manute si l-a ridicat direc in fund, apoi l-a luat de un picior si l-a atarnat in jos sa vada cum isi ridica , nu stiu ce.Apoi i-a indoit piciorele si i le-a departat de la incheieturile coapselor pana au pocnit. L-a controlat si apasat la testicule sa simta nu stiu ce. In fine, verdictul a fost ca Nectarel este perfect sanatos.La piticii mei pe creier, oricum nu sunt linistita.Hai, ca am scris o gramada. Laura, pe tine te pup. De fapt, va pup pe toate

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Neata, fetele!
Profit de faptul ca pitica e cu mama afara, ca la ora asta sta treaza.

Din ce imi aduc aminte ca am citit mai pe diagonala.

Eu ii dau Alinan, extract, in combinatie cu Infacol. Mai are cate o crampa doua dar e bine. Nu plange ore in sir, noaptea doarme foarte bine.

Botezul eu il fac la 7 saptamani.

Pitica mea se plictiseste repede la orizontala. In carucior sta doar daca e in miscare altfel numai in brate si ridicata sa vada. Daca o tin pe mana deja incepe sa tipe.

A mea isi tine capul destul de bine la 5 saptamani si 4 zile. Si pe burta daca o pun si e treaza sta cu capul ridicat si e curioasa nevoie mare.

Of...fug sa mananc si sa ies si eu afara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ada, dr asta e cel care trebuia sa iti zica ceva si de hernie?
la mine aproape toti dr-ii la care am mers i-au zmotocit pe bb-i sa vada reflexele moro si alte achizitii (cand aud ca sunt prematuri, vor sa ii testeze desi la prematuri achizitiile se considera la varsta corectata).
aruba, merci de oferta
ioana, pana la urma cica e 800 euro per implant. are nevoie de 3.... asta e, cand e vorba de sanatate, nu ne jucam.

si ai mei isi tin capul destul de bine. pe marc l-am pus mult pe burta, pe eric mai putin, ca e mai sensibil.

botezul...eheeeee, cu siguranta eu voi fi ultima din odisee...il vom face la primavara. nu avem nasi, iar eu nu am dispozitie sa ma ocup in peroada asta de nici un fel de organziare, iar sotul nu are timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Kimmy , eu te inteleg perfect dar parca nu este atat de terorist ca a ta , iti trebuie rabdareeeeeeeee multa si atat . Depinde de tzatza si automat de tine si atunci nimeni nu te poate ajuta cu nimic . Daca ai putea sa scoti la pompa laptic ar mai fi o solutie .

Fetelor eu nu am crezut pana nu am incercat ca berea fara alcool poate produce atata lapte
In serile in care beau bere fara alcool scot si 200 ml de lapte si am incercat si fara sa beau scot 100 trasa de par . Am incercat si bere cu alcool dar nu are acelasi efect . La mine cel putin functioneaza .

Andrei este la plimbare si am timp de forum

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaoi spune:

Buna fetelor,

Noi am facut botezul pe 26 august la Bisrica Sf. Spiridon Vechi (cea de pe cheiul Dambovitei). A fost un eveniment deosebit, unic. Aici preotii fac slujbele de botez pentru fiecare copilas in parte; de asemenea la ce ora vrea fiecare dupa slujbele de sambata si duminica. Sper, sa va fie de folos.
Dupa botez am fost 2 saptamnani plecati la tara, in zona Rosiori de Vede. Petru - Claudiu s-a adaptat foarte bine la schimbare (ii place sa mearga cu masina mica, doarme tot drumul). In aceste saptamani am reusit sa ne trezim dupa baita la 3-4 ore, si apoi din 2 + 1/2 ore pana la ziua. Dormea seara cam de la 23 si pana la 8 dimineata. Oricum un progres ca in Bucuresti dormea de la 1 noaptea si pana la 8 dimineata. De asemenea peste zi avea mai multe reprize de somn in carut afara.
Ne-am intors fiind ca aveam de facut vaccinul obligatoriu de la 2 luni; am mai facut la cateva zile si vaccinul oral pentru rotavirus. A avut cel mai mult 37 cu 8 temperatura luata recttal si a fost destul de agitat dupa, ba chiar a avut niste colici mai puternici.
In rest suntem bine sanatosi si sper ca pe ultima suta de metrii cu colicii. I-am dat de la inceput (de la 3 saptamani) colief si espumisan si mai apoi niste protectis.
La 2 luni si 3 zile am avut 5.450 kg si 60 cm. Noile valori le-a atins numai cu o alaptare data de la san.


Mami de Petru - Claudiu (08 iulie 2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adarev
Ieri, am fost la control la Budimex la dr. Catalin Carstoveanu. Fetelor, mi-a stat inima la ce i-a facut.L-a luat de manute si l-a ridicat direc in fund, apoi l-a luat de un picior si l-a atarnat in jos sa vada cum isi ridica , nu stiu ce.Apoi i-a indoit piciorele si i le-a departat de la incheieturile coapselor pana au pocnit. L-a controlat si apasat la testicule sa simta nu stiu ce. In fine, verdictul a fost ca Nectarel este perfect sanatos.La piticii mei pe creier, oricum nu sunt linistita. Laura, pe tine te pup. De fapt, va pup pe toate

Ada


Doamne Ada , dar Nectarel era la acrobatii ?!?? Eu ieseam afara ca sa nu-i mai vad ce-i face . Doctorul asta pana la urma cu ce se ocupa ? Ai facut programare ceva la el ? sau te-ai dus direct la usa ?

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Balanta, tu esti mai in tema, eu nu stiam denumirile. De hernie, mi-a spus ca trebuie sa mai venim la control o data pe luna, sa nu-l lasam sa planga, dc. se invineteste, la spital si ca deocamdata nu este de operatie. Parca, am fost zapacita rau de tot, ieri, ptr. ca doream sa-l intreb mai multe si nu am mai intrebat nimic, decat de alte prostii.Oricum, l-a apasat acolo, i le-a ridicat si spunea de un puls, chiar nu am inteles ce.Noi, mai trebuie sa facem nu stiu ce vaccin parca sinargis ii spune ptr. bronsiolite. Mi-a spus si prof. de el, dar vine in concediu abia pe 01 oct. Of, ce ma enerveaza invidiile astea intre medici. mi-a spus sa nu-i spun profei ca am venit la el. Oricum el nu are niciun fel de problema din punctul asta de vedere, dar profa are sigur. Laura, el este seful sectiei de nonatologie de la Budimex. Tipul e devotat rau pe treaba asta.Poti citi pe net de el. Este singurul doctor care se urca in avion si pleaca cu copilasii in strainatate. Nectarel isi tine si el capul. Ii mai cade cateodata. Uite, nu am intrebat de kineto. O sa-l sun sau o intreb pe profa. Porumbita, unde-l duci pe Victor la Kineto sau iti vine acasa?

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Scuze ptr.repetari Acum am citit. Fac doua lucruri deodata.

Ada

Mergi la inceput