Piersicute de iulie-august 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

adarev acasa fac eu cu el; in rest il duc aici kinetobebe.ro

am gasit sa imi vina si acasa insa sincer ar fi trebuit sa iau si minge medicinala, si rulou, plus o saltea speciala (sunt exercitii unde stau pe burta si se impling in picioare sa mearga taras, plus alte rostogoliri si patul nu e bun ca e prea moale, pe jos e prea tare)

e bine cum la consultat
stiu ca la primu eu si sotu era sa murim de inima la unele din procedeele alea facute la evaluare; si apoi la kineto m-am dus doar eu cu baiatul cel mare ca sotul nu suporta sa vada "cum il chinuie"
cu victor tot doar eu merg ca deja sunt obisnuita si nu ma stresez dc plange etc


noi botezul il facem la biserica asta duminica


http://www.crestinortodox.ro/biserici-manastiri/biserica-sfintii-imparati-constantin-elena-cismigiu-87917.html

si restaurantul asta www.cafedejoie.ro

dupa ce am citit la voi m am pus pe sunat sa ma asigur ca suntem singuri duminica
am ales biserica pt ca e apoape de local si avem multi prieteni cu copii si sa nu ii trambalam pe drumuri

anaoi eu sunt nascuta in rosiori de vede (ai mei parinti/bunici sunt din apropiere - sfintesti)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Merci mult ,Porumbita. Da, m-am uitat pe site-ul lor. Sunt convinsa ca este foarte buna ptr. bebei.O sa mergem clar si noi, dar, o sa ne dea verde probabil cand face 3 luni cronologic. El are acum aproape 2 luni ptr. ca dpn-ul meu era 5 august.Am inteles ca-l primeste la kineto de la 3 luni.Vad, ca stau mult pe aici. Chiar nu am chef de munca azi.

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

e limita pt prematuri?
ca victor a inceput kineto la 2 luni neimplinite...
si cu cel mare tot pe la 2 luni am inceput

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Neatza.

Kimmy cand citesc cum te chinui tu, mi-e si jena sa spun ca a adormit la 11 si ceva si s-a mai trezit la 5.30, a mancat rpd, apoi a mai dormit pana la 9 si ceva. Nu pot decat sa te incurajez sa ai rabdare, ca o sa mai creasca putin si o sa-si faca si ea un program. Deocamdata probabil ca pt ea a fost prea grea despartirea de burtica lu mami si inca nu e pregatita de viatza de afara. Pana spre 3 luni e normal.

Ada, n-am mai facut nimic concret cu constipatia. Acum ii dau man sensitive care cica il ajuta sa scoata gazele (+colief si infacol de uk) si cred ca cel mai mult il ajuta sportul pe care il face zilnic uitandu-se la carusel. Ultimele 2 dati a facut singurel, dar la 48 de ore. Azi il astept la cotitura, insa cel putin nu pare agitat si deranjat de burtica. Inainte se scremea tot timpul si urla.

Laura nu stiam ca berea fara alcool stimuleaza lactatia mai bine decat cea cu alcool. Ba din contra, stiam ca e invers ca e mai cu chimicale cea fara. Ce bere bei?

Fleur, Patrick nu suporta sa stea pe burta, dar isi tine capul ff bine. Asta datorita faptului ca in burtica a fost cu capul in sus si a dat atat de mult din el incat el deja la 3 sapt si-l ridica de pe umar cand il puneam la ragait. De pe la o luna si un pic nu mai suporta sa stea la orizontala cand iesim afara, trebuie sa vada, sa analizeze... Iar acum sta ce sta in scoica, apoi vrea ridicat, in brate, cu capul sus. Sau pur si simplu il mosteneste pe ta-su la gat, ca are ceafa de bulgar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

noi am facut kineto- de la 2 saptamani la orto-clinic....apoi...am facut o pauza spunand sa facem acasa si sa revenim pt reevaluare. intre timp a venit raceala-luata tot de pe drumuri.....si n-am mai ajuns la reevaluare.alti medici care au vazut-o au zis ca e prea devereme pt kineto...sa mai stam pna pe la 3 luni....


atatea pareri...o iei cu capul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Am intrebat si eu acum si mi-au spus ca la 3 luni. Mai intreb si pe altcineva.

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

HELP-vreau si eu ceva ponturi de magazine cu hainute pt botez...dar nu d-alea stufoase si infoiate...din tafta...atlas...
am luat una din obor cu nasa si e horror-de incomoda pt bebelusa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

r_ocsy, nu retin exact: esti medic stomatolog? daca da, vreau sa te rog sa imi spui daca 1000 euro pt un implant dentar este un pret mare (sotul are niste probleme cu dintii si s-ar putea sa nu scape fara cateva implanturi; la clinica unde mergem noi i s-a spus ca ar fi 1000 eur/buc). daca nu esti stomatolog, scuza-mi confuzia .


de gemeni (iulie 2012) si de ingeras (august 2010)




1000 de euro pentru un implant este foarte mult; pretul si-l pune fiecare, manopera si materialele sunt aceleeasi, doar ca unora le place sa umfle preturile. Eu zic ca undeva intre 600 si 800 de euro ar fi ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela82 spune:

Salutare!

Si noi ne pregatim intens ptr botez, va fi duminica pe zi imediat dupa slujba.
Spor si celor ce se mai pregatesc ptr botez.

Kimmy sa va traiasca mica crestina!
Imi pare rau ca te chinui asa tare cu alaptatul, asa am patit eu la Irina, si asa am tinut-o pana am terminat cu alaptatul la 13 luni cu programul de noapte, programul de zi si-l va mai schimba pe masura ce creste, apoi cu diversificarea. Mai mult de atat, Irinei si acum la 4 ani ii este greu sa adoarma singura . Doar daca e foarte obosita adoarme daca nu e musai cu unul dintre noi, preferabil mama. De aceea eu am fost hotarata cu suzeta si i-am dat-o inca din maternitate chiar daca dr neonato s-a uitat stramb la mine, n-am vrut sa o iau iar de la capat.
Sper sa nu fie si cazul vostru asa, poate o sa se regleze dupa 3 luni pitica voastra

In rest, Ilinca e cumintica , Irina a inceput gradi de azi (nu ne iesisera rezultatele la analize) cu mari regrete ...

Am admirat si eu piersicutele frumoase

Mai vroiam sa scriu dar tre sa ma pregatesc sa merg la gradi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui valy27

HELP-vreau si eu ceva ponturi de magazine cu hainute pt botez...dar nu d-alea stufoase si infoiate...din tafta...atlas...
am luat una din obor cu nasa si e horror-de incomoda pt bebelusa




La zara si la piciul au rochii f frumoase, pana in 100 de lei.

Noi avem o dr f buna stomatoloaga care mi-a spus ca implanturile sunt cu dus si intors si ea nu le rec.



Mergi la inceput