Piersicute de iulie-august 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Neatza. Ada multumim de cafea dar eu ma duc sa mai dorm o tura dupa ce papa piticul. Bafta in noul an scolar! Ce mai zice Tudor? Tot greu cu adaptarea?

Laura sunt curioasa daca debridatul e mai bun... Asta cum se administreaza?

Eu am citit prin niste carti ca incepand cu 4 luni se poate pune in fundulet intre niste perne. Afara il plimb in scoica, dar mi se pare ca-i sustine spatele mai bine decat scaunul sport.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

buna dimi

Carmen , cred ca este ft bun Debridatul , ieri pe timp de zi iok colici , as' noapte la fel , l-am culcat dupa baie pe la 10 si a dormit pana la 3jumate ... cand vre-o data am dormit eu atat ?!? , a mancat si s-a trezit acum la 7
Dar daca ai stii ce este la fundul lui de parturi ! Ca o mitraliera ... face in continuu. O sa vad si azi pe timp de zi cum se manifesta .

Debridatul este o sticla mare de 250ml am avut soc cand am vazut sticla cat este de mare , are un praf inauntru si un semn pe sticla , pana acolo se pune apa plata si se administreaza de 2/4 ori pe zi cate 2.5 ml pana in 6 luni . Are capacelul gradat , are gust de portocale dar la final ramane pe gat ceva amar . Eu il dau cu o lingurita si dupa aceea ii bag repede tzatza , cica il pacalesc .

Ada multumim de cafea , acum o sa-mi fac si eu una ca am dormit mult si poate am timp azi sa-mi fac un pic de curat si mancare .

Va tin la curent cu debridatul , v-am spus era singura zamarca pe care nu o incercasem

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fleurdelise

Fetelor cu bebei aproape de 3 luni, voi ii asezati pe bebei in fundulet, sprijiniti bineinteles? Ii tineti mai ridicati asa, la 45 de grade sau mai mult, in carucior? Lui Eric ii place, dar nu stiu daca e bine, nu e prea devreme?


Va pupicesc.

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!


Nu. E prea devreme, nu vreau sa ii suprasolicit coloana, eu nici in scoica nu o tin ca nu imi place cum sta ... am si eu piticii mei .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Neata

Noi cu pregatirile de botez pt duminica, am tot fost plecate prin oras, in parcuri, magazine, malluri, locuri de joaca, pana si la dentist

Dana - dentistul mi-a zis sa arunc 2 pranzuri dupa anestezie. Momentan nu am facut niciuna, doar detartraj si periaj. Am facut si o radiografie dentara care e ok in alaptare.

Bea - Noi ne-am facut invitatiile intr-un program de grafica si le-am imprimat la un copy center pe hartie sidefata. Tot acolo ne-au facut si plicurile din hartie cu aceeasi textura sidefata.

Hainute din afara puteti comanda de pe Next, Tesco cu livrare in Ro. De la George Asda am comandat printr-o mamica din UK care ia un comision de 15% si transportul a fost 60 lei (pt 2 kg). Peste 2 kg e 100 lei.
Am mai luat hainute si de la Aramis, nu stiu daca stiti, sunt fff ieftine. Ne grupam mai multe mamici si dam comanda de minim 500 lei si nu platim comisioane, adaosuri.

Mai avem de luat cadouri pt nasi si nu avem idei. Voi ce ati luat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata!Ada,ca matinali sunteti ,multumesc de cafea.Eu abea acuma o beau.

Noi am avut noapte obisnuita...dupa ce ieri m-a supt toata ziua la 1 ora ,o fi vre-un puseu...Si mai nou stau tare rau cu laptele,nici macar noaptea nu mi se intaresc sanii

La noi inca nu se pune problema sa ridic spatarul la carucior,ca inca nu are nici 2 luni implinite.In scoica o tin numai cand sunt cu masina si la mall,ca mi-e mult mai usor daca montez scoica direct pe carucior.Acasa o mai pun pe perna pe plan inclinat,dar ma asigur ca nu are greutatea pe fundic.Eu inca imi fac mustrari de constiina cand o tin in brate,ca ii place sa fie tinuta numai in sus,deja de multa vreme,si mai toata greutatea ei se lasa pe mana cu care ii sustin fundicul.

Zicea cineva ca parca ii vine ciclul,ei bine si eu am avut dureri ca la ciclu pe la 6 saptamani de la nastere,au durat pana acu 2-3 zile,si gaseam si o scurgere rozalie cand ma stergeam,dar pana la urma nu a venit ciclosul.

Ieri dupa discutiile de aici am spart gheata la acrobatii ,si m-a duruuut.A mai patit cineva?Sau e oarecum normal dupa atatea luni de abstinenta.Sotul zice ca am facut pauza din februarie.Aoleu

Am baut cafeaua,am scris si pe forum si nu s-a trezit,asa ca va mai povestesc ceva amuzant de la botez.Imediat ce ne-am instalat la restaurant s-a pus pitica pe scremut.Am zis ca o schimb in masina,nu ma mai duc pana acuasa,desi nu era departe restaurantul .Decizie ce o s-o regret inca mult si bine cred ca.La masina am observat sa i-a iesit kk peste tot.I s-a murdarit body,ciorap,rochita,tot.Am crezut ca mor.Rochita i-am sters-o cu servetele umede,ca s-a manjit doar in interior,si s-a curatat frumos,in schimb restul .Aveam in masina un body si o pijamaluta.A trebuit s-o dezbrac la pielea goala sa schimb toate,si s-o sterg ca era unsa pana in gat.3 litri de apa am transpirat cred ca.Asa ceva nu am patit cu ea de cand s-a nascut.Si-a gasit ziua.Va dati seama cum a aratat cu rochita aia superba cu pijama pe dedesupt.De fapt o sa vedeti ca mai toate pozele asa le am.Noroc ca am apucat sa facem poze la biserica.

Ma duc sa ma intind cat doarme,ca de la 4.30 nu m-au prea lasat fetele.S-a trezit si Timea ca a avut un cosmar.Grea perioada la 4 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Neatza din nou. Am mai dormit amandoi pana la 9.30

Laura felicitari in cazul asta. Dupa cum spuneam, mai are putin si face 3 luni cand se zice ca trec colicii. Patrick e muuult mai linistit in ultimele zile. Poimaine face 3 luni

Miha eu am luat de pe emag o cafetiera russel hobs programabila si un storcator de fructe.

Kimmy simpatica patanie. O sa o tii minte toata viata. Si eu am avut probleme de durere, usturime, discomfort, ca deh lunga pauza, virgina din nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ca_mila, cand mergi in parcul poporului cum faci? mergi cu masina pana in centru si acolo scoti carutul?
ioana, multumesc pt oferta cu ikea . o sa ma uit pe site sa vad ce au interesant si daca vad ceva irezistibil, iti spun.
r_ocsy, nu retin exact: esti medic stomatolog? daca da, vreau sa te rog sa imi spui daca 1000 euro pt un implant dentar este un pret mare (sotul are niste probleme cu dintii si s-ar putea sa nu scape fara cateva implanturi; la clinica unde mergem noi i s-a spus ca ar fi 1000 eur/buc). daca nu esti stomatolog, scuza-mi confuzia .
laura, ma bucur mult sa te vad mai linistita. am auzit si eu ca este bun debridatul pt colici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mygirl spune:

Buna dmineata!
Eu tocmai ce mi-am revenit dintr-o criza de fiere.

Am fost ieri cu pitikul la pediatru, la 2 luni si 6 zile are 5,350 kg si 58,5 cm ( de la 2,660 si 49 cm cu cat am iesit din spital).

Eu il tin in scoica destul de mult timp pe zi, in masina, in carutz- mi-e mult mai usor asa, sa nu-l mai desfac tot timpul din centuri, chiar si in casa am un carutz chicco (baza +scoica) si il plimb prin casa, e incantat ca vede tot. Si pe Alex am tinut-o asa, mai mult in scoica si nu am avut probleme cu ea, sper sa nu fie nici acum.

Azi o sa mergem la vaccin, am emotii.

plange, am fugit, va pup si o zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Hello fete! Am fost si eu ieri la shopping, dupa ce am batut tot mall-ul Baneasa tot la Peek& Cloppenburg m-am intors. Am gasit si rochie de botez si rochie de nunta, apoi mi-am luat si niste pantofi comozi de toamna. 1500 lei toata povestea, dar macar am gasit.
Acum ii comandam fetitei bentite frumoase pt botez, pt mamicile de printese interesate va recomand bebecochet.ro au niste modele dementiale


Kimmy: asa e cu acrobatiile la toata lumea cred, incearca lubrifiant ca fara el n-ai nicio sansa sa te bucuri si tu de treaba asta. Bravo ca te tii tare cu alaptatul, din ce am citit asta e cauza pt care patimim la acrobatii, ca hormonii impiedica lubrifierea zonei.

Carmen: fetele de la odiseea din fata noastra se plang de colici si dupa 4 luni, deci nu desface sampania inca ;)

Balanta: te pot ajuta si eu cu Ikea, daca vrei ceva iti trimit prin curier. Valabil si pt alte magazine care nu sunt in Tm. Eu cred ca sunt ft bine la greutate gemenasii tai, noi acum la 8 saptamani facem 5 kg, nascuta la 2,880. Deci tot pe acolo.

Ioana: crezi tu ca e viabila o intalnire cu mamici si bebelusi? nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca se pun toti pe plans, fie pe rand, fie in cor. Eu zic mai bine sa evadam de acasa doar mamicile si sa ne relaxam la o cafea, si sa stea taticii sau bunicii acasa cu ei.

Muraturica: cum mai esti cu alaptatul?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Aruba nu zic hop pana n-am sarit groapa. Zic doar ca de cateva zile e mult mai linistit, doarme noaptea, nu prea mai urla ziua, doar seara pe la 8 mai are cate o criza scurta. L-am trecut pe nan sensitive (vreo 50 ron cutia) si eu fara lactate deloc. Oricum, alta viatza... Deja nu mai puteam cu urlete de dim pana seara...

Mergi la inceput