Piersicute de iulie-august 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Laura orice schimbare a rutinei zilnice poate determina astfel de reactie. De asemenea oboseala accentuata datorata lipsei somnului il poate impiedica pe bebe sa adoarma si de aici plansul lui . Din pacate ac. este doar inceputul sa vezi distractie cu dintisorii. Ce era interesant la targ?

Aruba petrecere frumoasa maine.


Carmen, Ile eu ii dau bunei 1100 pt. 9 ore, fara masa. Mancarea pt.fetita o pregateam eu, in schimb cand venea buni si statea cu Ana bona face curat, baga la spalat, calca




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Neatza.

Maria, ce-i cu ora aia de cafea? Eu la 5 am avut prima trezire ca ma dureau sanii. Acu merge cafeaua :). Ii dai ceva. Si cum face cu mancarea? Vine cu senvisuri de-acasa? Si a mea o sa se ocupe de treburile casnice cand sunt eu acasa si stau cu el.

Ile e biqne. Eu am zis 8 ore, dar cred ca trebuia 9. Zi-mi si mie ce zice Capraru de imbracaminte si temperaturi? Ca toti dr spun ca in casa 22-24 de grade (mai ales vara) si maneca scurta, capul descoperit. Ieri am avut 24 de grade pe zi- maneca scurta, pantaloni scurti.

Laura un deochi + oboseala = naspa. De obicei se trezesc cand intra in casa ca dispare zgomotul de fond. Trebuia sa-l mai tii pe balcon cand ati venit sau sa-i pui niste sunete albe, un radio intre posturi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusi spune:

Neata buna fetelor,

Maria, multumim de cafea, eu chiar acum o beau.

Noi, ca de obicei, o noapte linistita. A dormit de aseara de la 9 pana la 3.30, trezit, papat si inapoi la somn pana la 8.

Laura, imi pare rau de episodul de ieri. Probabil iesirea la targ l-o fi agitat.
Rar se intampla ca si Sara sa se manifeste la fel: desi e mancata, schimbata, odihnita, iubita, mai are momente in care mi se pare ca plange fara motiv...De multe ori insa e smecheruta, plange ca vrea in brate sau vrea in living cu mami si tati. S-a obisnuit cu noi, sa ne simta, sa ne auda, sa ne vada. In camera ei nu mai sta decat noaptea, cand doarme.


Referitor la bone, eu am mare noroc cu mama. Ea ne ajuta enorm, sta cu Sara cand eu am treaba. Pe ea ma bazez si dupa ce ma intorc la job. Eu am o prietena care a renuntat la bona, si si-a dus copilul la cresa de la 4 luni.


Sa avem o zi frumoasa, si felicitari fetelor care au botezul azi si maine.

Mami de Sara Ioana (21.07.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Pusese cineva un link de download, pt cartea lui Capraru, pe mailul comun, dar a expirat. Puteti sa-l mai puneti, va rog? N-am apucat sa o descarc :(.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Fetelor, ati vazut saci de dormit la h&m? Dc da, la ce pret? La c&a sunt cam 100 ron. Mai vazusem la kiabi, dar ala din militari a disparut. Piticul meu nu sta deloc invelit si as vrea unul mai subtirel, de vara eventual.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ziua buna si de la noi,

Aici e 4 a m dar sunt odihnita, am dormit de la 9 30 la 3, cand l-am trezit eu pe bb sa pape ca imi explodau sanii. Deci piciul a dormit continuu de la 7 30 la 3, not bad. Acuma daca as muta programul asta cu 2-3 ore mai tarziu, ar fi o noapte legata. Mi-am propus sa o fac treptat dar nu ma lasa inima sa nu-l culc pe la 7 cand ii e somnic.

Laura, am avut si noi o zi destul de grea ieri, desi clar nu se compara cu a voastra. Bb a fost marait si a vrut sa suga non stop, cu exceptia unui somn lung la pranz, 12-3. Plus dupa ce s-a scremut pana pe la 9-10, a facut kk toata ziua. Am avut o tentativa de plimbare, am mers pana la biblioteca toti 3 dar mai aveam si alte drumuri de facut. Ei la biblio bb s-a pus pe plans (in stilul lui asa, mai mult scancete si icnete). I-am dat un pic de bibe, dupa cateva minute s-a inecat cu lapte, era si in scoica si nu puteam sa-l scot repede sa-l bat pe spate, dupa care a varsat in jet. Asa ca s-a dus naibii toata plimbarea, ne-a dus tati urgent acasa.In schimb seara a fost vesel si ferice si ne-a oferit repriza obisnuita de gangureli.In patut cand l-am pus a marait un pic. L-am stropit cu agheasma de la molifta si, ce credeti, a adormit instantaneu.
Eu cred ca rutina zilnica e ff importanta pt bebei. Ii linisteste sa stie ca fiecare lucru e facut la o anumita ora.Cand ii taraim dupa noi si dupa treburile noastre nu mai e ok pt ei. AM ajuns la concluzia ca mai bine iese dupa treburi doar unul din noi, chiar si eu, dar bb sa stea acasa la programul lui obisnuit.
Si, da, deochiul e foarte posibil, cu atata lume in jur la targ.
Zic si eu ca Ilenuta spune-i o rugaciune, stropeste-l cu agheasma daca aveti in casa, daca crezi in asta bineinteles.

Ile, si Eric face ochisorii mari si tresare din manute la zgomote puternice. Odata i-am stins veioza din fata lui ca ma gandeam ca doarme mai bine cu lumina mai slaba (mai era o veioza aprinsa dar in spatele lui). AM vazut in semintuneric cum holba ochisorii mari, mari, ziceai ca-i terifiat, si am reaprins-o imediat.

Fetelor, bonele voastre castiga cu 30% mai mult decat luam eu ca profa cu gradul 1 in Ro in 2005... Macar sa va faca treaba ca lumea de banii astia si, mai ales, sa se poarte exemplar cu bb.

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Laura episod ai avut aseara .am avut si noi unul dinasta si a tinut vreo 2ore de ma gandeam deja sa ma duc cu el la urgente.nu stiu de la ce a fost ca am avut atunci o zi obosnuita.si EU zic ca si ile desi nu prea cred in deochi in momentele alea ma gandeam la orice.am zis rugaciuni...i am stins chibrite...sper sa fi fost doar ceva trecator si sa aveti din nou zile miniature
Pupici la toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Neatza Fleur. Eric nu face ochii mari ca e terifiat, ci doar isi regleaza vederea de noapte. Asa face si Patrick de fiecare data cand trecem de la becul de sus la veioza. Este o chestie instinctuala pe care o avem si noi. Chiar bbeii vostri dorm cu lumina aprinsa noaptea? Eu am o veioza cu potentiometru pe care o dau la minim, doar cat sa cad eu pe unde calc. La el in Pat e bezna.

Azi am limbarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

laura au fost prea multi stimuli si bbii resctioneaza la surescitare.
eu nu respect rutina decat intr o anumita masura.am.nevoie sa se invete flexibilsi adaptabil ca fratesu pt ca il iau cu mine/noi aproape peste tot:iesiri,vizite concediupe unde avem de rezolvat diverse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

fleur frica de intuneric apare pe la 2-3 ani.

eu am o lumina chioara cat sa nu vin eu innas cand il iau la alaptat.
renunt la ea cand nu mai suge noprea

cel mare nu are limina de veghe.

Mergi la inceput