Piersicute de iulie-august 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Danett eu prefer legumele si fructele proaspete. In plus nu am rude la tara ca sa iau produsele de la persoane de incredere iar de la piata nu am siguranta ca nu au mai multe chimicale decat cele de import care teoretic sunt supuse unor verificari fito-sanitare.

Fetelor cate kg. au/aveau bebeii vostrii la 2 luni, ca voi vorbti de o greutate la doua si trei luni la care Silviu doar in vis poate ajunge in conditiile in care eu aveam impresia ca este un mancacios.

Off....este atat de urat afara, cred ca astazi nu scot piticul si ce rau imi pare....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Am uitat.. Pusi sa va traiasca micuta crestina, am vazut poezele, era ca o mica printesa cu coronita pe cap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Scoateti azi piticii la plimbare? Eu am pregatit blugi, pulover si gecuta, plus pantofiori si il astrpt sa se trezeasca, papam si plecam, sper sa nu fie prea frig. Maria, nu va incumetati si voi?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Aoleu Iuli, dar nu e cam grosut imbracat in casa? Sa nu-l inveti prea friguros ca dupa aia iti raceste cum da de putin aer mai rece.

Eu as iesi, dar in militari ploua acum... :( Oricum ii pun un body si trening si e suficient. Poate si tichiuta ca sunt 13 grade acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Maria Patrick avea vreo 5.200 gr la 2 luna, dc imi amintesc bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor,

Va poftesc la o felie de crema de zahar ars de ziua lui Eric, baiat mare de 3 luni, si multumim pt urari.

Spunem si noi La multi ani Aurorei si Mariei (lui Bumbitza)(1 luna), Mayei lui Bea, Sarei Ioana si Denis Gabriel (al Mititicai-sper ca sunteti bine)la 2 luni si lui Patrick la 3 luni ca si noi!(pe ceilalti sarbatoriti i-am felicitat o data si nu vreau sa ma repet).

Eric s-a trezit cu dureri de burtica, sper ca nu incepem acum cu colici cand le trec tuturor... In ultimul timp nu prea mai face kk in timpul noptii iar dimineata scoate mai greu. Ii dau Infacol si Coccyntal(homeopat) si Gripe Water, cu combinatia intre primele 2 i-a trecut azi.

Noapte normala, dimineata la fel : treziri la 4, 5:30, 6:45 si a adormit acum la 9 dupa ce a ras, a plans, a chicotit, gangurit, s-a scremut, in final a supt...Sper sa faca treburile prin somn si sa nu-l mai trezeasca burtica.

Ce am mai observat ca a inceput sa prefere un singur san. pe cel drept il accepta doar daca l-a papat in prealabil pe stangul si ii mai e foame. Daca i-l ofer primul pe cel drept il apuca 1-2 secunde, il lasa, se joaca cu el dar nu suge. Sper ca nu mi-a secat laptele pe acolo. eu nu am mai folosit pompa de muls de ceva timp, ca nu a mai vrut bibe si am tot aruncat laptele.

Eu il imbrac in casa cu pijama subtire noaptea iar ziua body si pantalonasi. Afara e racoare de acum si ii dau pantaloni grosuti, raiati de ex, tricou cu maneca lunga (sau body) si pe deasupra jacheta din tricot sau gecuta, cu gluga de preferat. Si caciulita evident, din cea cu aparatori de urechi, care se leaga sub barbie.

Diversificarea e tema mea actuala de studiu. Aici nu se pune probl de congelat ca nu e mare diferenta intre bio si ne-bio, la fructe si legume, la carnuri e alta poveste. Schema de diversificare clasica incepe cu cereale in lm sau lp, apoi legume, apoi fructe, apoi proteine (peste, carnita, tofu, galbenus, iaurt), cate o singura cereala sau aliment timp de 3 zile. Am citit si despre alte scheme, practicate in Ro si Europa in gen, cu suc (!!!) sau piure de fructe sau legume mai intai dar mi se pare mai logic sa se incepa cu cereale, contin fibre pt tranzit iar restul e usor de digerat. Sucurile, de fructe in special, sunt acide si unele alergene. O fata de la mai-iunie a inceput cu piure de morcov la cca 5 luni si spunea ca il scoate piciul intact pe partea cealalta...deci clar nu-l digera inca.Alta ca a inceput la copilul mai mare, cand era bb, cu suc de portocale la recomandarea medicului, si fata a dezvoltat alergie. Ideea este sa ne documentam, pregatim, dar sa nu incepem prea devreme cu asta, sa dam timp sa se maturizeze cat de cat ap digestiv, sa se populeze cu enzime si ce mai trebuie pe acolo. Oricum subiectul e f interesant. Altele vb de autodiversificare, trebuie sa citesc si despre asta.

M-am intins cat o zi de post, va pup.

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

maria avea 60 cm si 6 kg la 2 luni (nascut cu 51 si 3350)

iiuli nu e asa frig afara; eu am fost plecat cu el (l am lasat la mama cu biberon si 150 ml lapte matern cas a ma duc la coafor da a mancat numai 100)

kimmy dc esti balonata poti lua debridat de adulti si infacol; te ajuta si pe tine si pe bb

pusi sa va fie de bine botezul

ilenuta asa face si robert cu cel mic; eu i am zis sotului ca ne am scos dupa ce mai creste pitic inca un pic ca o sa avem cine sa ii tina companie...

fleur nu renuta la biberon, mai insista, sa nu il dai tu, ca poate refuza ca te asociaza cu sanul
dc revii la munca la 8 luni el inca are nevoie de cel putin 2 mese lapte chiar dc e diversificat


et tot schema zisa de tine am aplicat o la primul si am de gand si acum doar ca voi folosi borcanele in primele luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

DC zice asa despre puseele de crestere:

Teoretic, perioadele de puseu de crestere - sau crestere galopanta, isi pot face simtite efectele oricand pe parcursul primului an de viata. Totusi, prima astfel de perioada este traversata in primele trei saptamani de viata. Urmatoarea etapa de crestere galopanta are loc intre saptamana a sasea si saptamana a opta. Celelalte perioade sunt traversate, in principiu, in lunile a treia, a sasea si a noua. Partea buna este ca ele dureaza doar cateva zile, astfel incat viata isi reia cursul normal relativ repede, nou-nascutul revenind la obiceiurile alimentare normale

Deci sunt pusee si la 6 saptamani si la 3 luni etc.
Noi le-am avut pe toate pana acum...

Eric avea 5,630kg la 1 luna jumate (7 saptamani), la ultimul control la pediatra.

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Deci e in puseu...

Pana la urma ati mai iesit afara azi? Eu n-am mai iesit ca a fost la noi o tanti pt bona, si am batut palma yeeeyyy incepe de la 1 oct

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Ne pregatim si noi de botez, numai maine nu-i poimaine. A inceput sa primeasca cadouri din lista lasata la Mothercare, hainute, balansoar, premergator, scaun de masa, centru de activitati, jucarii. Ma scuteste de o gramada de cheltuieli, pana la un an o sa fim asigurate cu ce ne tb.
Ma bucur ca la atat de multe v-a placut rochita mea de botez, abia astept sa o port.
N-am iesit azi ca mi s-a parut prea mare umiditatea, nu de frig.

Fetelor sa ma panichez ca in 2 luni a luat 2,200 kg dar doar 5 cm?? Din ce am citit la voi a crescut cel mai putin...

Carmen ce curajoasa esti cu bona. Nu o cunosteai deloc inainte?


Mergi la inceput