Piersicute de iulie-august 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

cat stau piticii vostri afara pe zi?

ma refer mai ales la cele care nu aveti curte


Noi stam 3 ore dimineata si seara 2 ore .

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Multumesc gagici
Da deocamdata suntem bruneti cu Ochi albastri.mi ar placea sa ramana asa dar nu as crede ca nu are pe cine sa semene.eventual pe vecini
Fleur si mie mi a placut mult tortul.a fost cu ingerasi si a fost si mortal de bun.toata lumea l a laudat.dar m am si dus pana la timisoara dupa el
Viario la multe lunite flacaului tau.sa creasca mare si sa fie sanatos
Noi am fost cam incordati azi si nu a reusit sa faca kk.dar zici ca a avut mitraliera la fund.sper sa doarma linistit la noapte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

ce faceti fetelor, dormiti?Doamne, eu cred ca am limbarita. Nu am cu cine vorbi la ora asta.Barbatu-meu e plecat pana la tara, Tudor mi-a intors spatele si s-a carat la somn.Nectarel e cu soacra-mea iar eu....ma plictisesc.Ce-or face Delia, Biribu, Freedelia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

ada, hai k iti tin eu companie

azi a facut chitzibushul meu 2 luni asa ca va dau o praji a fost pediatra dimi si am facut vaccinul - a plans un pik la intepatura dar apoi gata! vad k deocamdata nu a facut febra, o mai urmaresc la noapte. a fost putin mai maraita decat de obicei...acum e cu buni, incearca sa faca nani. are deja 60 cm (a crescut 8 cm luna asta!!! seamana cu tac'su clar!) si 5000 g

hai k mi-am notat ce am de zis pt fiecare
kimmy - foloseste lubrifiant durex k sa mearga treaba mai lin eu fara el nu stiu ce m-as face...
daconst - legat de anticonceptionale - mie m-a zis dr ca atata timp cat alaptez sa nu iau nimik k nu e indicat asa k ne ferim pur si simplu deocamdata (prezervativul nu-l suportam nici unul din noi). ma rog, am prestat doar o data pana acum, dar avem de gand sa ne ferim si atat macar vreun an asa si pe urma mai vedem
valy - eu inca nu am culcat-o pe burtik. o pun in timpul zilei pe burtik si mai doarme uneori la mine sau la tac'su pe burta, dar singurik inca nu am lasat-o sa doarma asa. mie mi-a zis pediatra sa o las sa doarma asa doar dk e supravegheata, cel putin deocamdata.
fleur - eu i-am ridicat deja de vreo saptamana spatarul de la landou pe prima pozitie (cm la 30 grade) si sta f bine (nici nu mai regurgiteaza).
carmen - dk nu gasesti bona, mi-l aduci mie pe BB Patrick sa stea cu Antonik
aruba - wow, ce sperietura cu cazatura :( cred k a fost panica maxima...bine k nu a patit nimik pitik! si al meu sotz tot in blugi se va prezenta la botez, cu camasa si sacou din catifea raiata (de la peek toate evident )
iuli - eu am folosit numai infacol de la noi si mi se pare ok. sincer nu prea mi se pare logica treaba asta cu diferenta in fct de tara producatoare...mai cauta biserica pt k sunt preoti care intreaba special dk vreti sa fie singur BB sau acceptati multiplu. pe noi ne-a intrebat preotul si am ales sa fm singuri evident
mygirl - wow, cred k va fi maxim emotionanta intalnirea si cu BB dar si cu tine
ioana - dear, e ok botezul la varsta/greutatea micutzei. nu-i dde speriat dk mai vomita in jet uneori, numai sa nu fie prea des. mi-a comis-o si mie antonik mea pe cand avea vreo 3 sapt parca...a dat afara tot ce a mancat, imediat dupa ce a terminat bibi pe moment m-am speriat si io iti dai seama, dar m-a linistit mama
ali - chiar am admirat si eu ochishorii micutzului am revazut azi pozele cu piersicutzele noastre si sunt tare dragalashi toti, fara exceptie v-am mai zis io k aveam cea mai colectie de bebei
legat de iesit afara - la inceput mergeam si noi de cate 2 ori, cam 1-2 ore dimi si 2 seara, dar acum iesim doar o data pe la pranz. pana ne trezim dimi (adik pe la 10-11), pana papam...ne apuca 1-2 si atunci iesim, stam vreo 2 ore si gata. seara nu mai iesim k se intuneca devreme deja.

maine vreau sa ajung si eu pe la targ, dar sa vad cum e vremea k dk ploua asa de tare o las pe sambata...oricum treb sa ajung obligatoriu k nu mai am body-uri cu maneca lunga, treb sa ma uit si de rochitza pt botez, sa iau si un wrap/marsupiu ceva...

va poop!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrrreea spune:

Buna, dau fuga sa mai vad si eu pozici. Am reusit sa mai citesc cate ceva. Acum lucrez la marturii, am ales sa adaug eu personalizarea...mare greseala! Mi-au mancat urechile...
Felicitari bebeilor ce s-au mai crestinat intre timp!
Referitor la dormitul pe burtica, al meu asa doarme de la o luna si un pic. Isi tine si capul f bine de pe la 6-7 sapt. Mare chin pana am descoperit pozitia asta! Dar dupa...foarte tare. Doarme 2-3 ore, cateodata si mai mult. Il las sa adoarma pe spate si il intorc. Altfel se trezeste dupa maxim o ora si nu ne mai intelegem. Vrea sa stea numai in sus, in brate. De catev zile am inceput sa-i ridic si eu carutul. Chiar functioneaza, e fascinat de pesiaj. Evident ca la un moment dat se plictiseste, dar macar am timp sa ma adun de pe drumuri si sa ajung acasa fara concert.
Pe afara noi stam f mult. Cand era canicula ieseam dimineata si seara, cate 2-3-4 ore. Acum iesim pe la 11 maxim 12 si ne uita Dzeu pe afara pana se face intuneric. Eventual mai intram in casa pentru masa, daca mi-e prea lene sa iau la pachet. Nu stiu ce ne facem cand vine frigul ca ne-am invatat plimbareti tare.
Va las, revin la lucrul manual
Noapte buna si multi pupici la bebei frumosi si mamici norocoase!

mami de Andrei-David
cezariana 35 saptamani, 2235 gr, nota 8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Mor de nervi ca am pierdut mesajul inainte sa trimit.

Ziceam, Ali, ca 2 parinti cu ochi caprui pot avea copil cu ochi albastri daca poarta amandoi gena recesiva (ascunsa) corespunzatoare, transmisa din generatie in generatie.Tinem pumnii sa ramana asa ochisorii lui Demis!

La multe lunite lui Robert a lui Viairo si Antonia lui Roxypuy!

Noi facem maine (ora noastra) 3 luni, o varsta de la care, cica, bebeii sunt mai cuminti si mai "mari". Nu stiu daca-i asa, cert e ca sunt din ce ince mai solicitanti, al meu vrea companie, entertainment! Si da-i si canta si danseaza in fata lui, noroc ca nu e pretentios si rade cu gura pana la urechi...cred ca de noi cat suntem de caraghiosi. Acum sta langa mine, pe perna de alaptat si face "genuflexiuni", da din picioruse si din maini simultan.
Asa ca noi am inceput deja party-ul!

Va pupicesc pe toate si pe bebei, prin somn asa.

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna dimineata. Dau tot un expresso la prima trezire


Ali e un frumos Denis. Tortul arata bestial iar pe tine te prinde tare bine nuanta ac.de blond.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna dimineata ,

Prima trezire la oraaaaa 4 , sunt atat de odihnita ca ma apuc sa fac ciorba

Doamne uitasem cum este sa dormi atat de multa ...s-a trezit , a mancat ca erau tzatzele plineeee si acum doarme neintors . Mai mult l-am trezit eu sa manance , a scancit un pic in somn si m-am ridicat sa-l iau , dar el adormise la loc

Maria multumim de cafea , pt mine una mai slaba daca ai ....

Vreau si eu la targ dar cred ca sambata sau duminica .

Aaaaa , seara o sa-i dau la biberon sa manance ( am descoperit eu secretul ) ca mi-a papat aseara 150 ml + san si atunci a dormit si el mai bine , asa doar san ma pacaleste ca adoarme repede si automat ca ma fatzaie toata noaptea .

Intru in bucatarie la treaba . Sunt prin zona .... pt fetele cu bb-i colicosi , eu cred ca merge incercat debridatul , aseara i-am dat doar jumatate de doza si in cursul zilei doar o data mai putin de jumatate de doza .

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Ada,iubita,eu am inceput scoal,iau 2 cursuri grele ca naiba,statistica si chimie organica....Laila creste ca din apa,doarme bine oapte,ma trezeste de maxim 2 ori;de la 10 seara pana la 3 dimineata nu stiu ca am bebe in casa....iar de la 3....se cam foieste si are chef de vorba,e matinala...si zau ca nu de la mine are trasatura asta.Rudy e in clasa intai si avem mari munci de lamuriri de dus zilnic ca sa facem temele,trebuie sa-l santajez ca-i confisc jocurile pe calculator.Avuram musafiri in weekend si a fost distractie mare la noi;o prietena care are 2 baieti de 6 si 4 ani a vrut sa vada bebelusa asa mica......si ne-am distrat de minune impreuna 4 zile.Maine ajung cu ea la doctorul de ochi pt prematuri....si sper din inima sa primesc vesti bune.Luna viitoare plecam o saptamana la NY la botezul gemenasilor unei prietene si binenteles ca imi iau puiutii amandoi,pe mama o las acasa,i dau o minivacanta caci e obosita de nu mai stie de ea caci toata ziua e cu Laila in brate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Doamne, ce matinale sunteti.Maria, multumesc de cafea.Eu o sa o beau la birou.Laura, ma uimesti. I-auzi ciorba la ora asta.Mai bine te pui in pat si ai incearca sa dormi. Te sun mai tarziu sa-mi spui ce ciorba ai facut.Delia, ma bucur ca ai scris.Bafta lui Rudy la scoala.Stiu cum este cu temele.Despre Laila, ma gandesc ca va fi bine la ochi.Pe noi ne-a mai chemat doar cand face Nectarel 6 luni.Asa am auzit si eu ca prematurasii iau repede in greutate ca sunt la recuperat. In rest, sper ca esti bine si ne bucuram, si sunt convinsa ca si toate fetele, daca ne mai scrii si aduci vesti despre tine.Revin

Mergi la inceput