Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *445*

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Ina, nu cunosc reteta maginca de pus castraveti la saramura. Insa pot sa iti spun cu certitidine ca "crocanteala" vine de la faptul ca ei raman tari, adica nu se inmoaie coaja. pentru asta e musai sa pui boabe de mustar. Si cel mai important e sa folosesti sare grunjoasa, din aia cat mai neagra, nu stiu cum sa iti explic sa nu cauti sare neagra. Dar sigur vei vedea diferenta intre sarea grunjoasa de pus la mancare si cea pt muraturi.

Spor la treaba.

Apropo, saramura e gata cand pluteste oul in ea. Adica, 1 lingura de sare la 1 litru de apa. Daca faci cantitate mai mare si depaseste 10 litri pentru ce depaseste 10 litri pui 2 linguri de sare. Ai inteles ceva? Asta daca cumva te interesa reteta de saramura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Gata, preluat Ada de la gradinita, am vb cu educatoarea care a zis ca s-au jucat frumos si nu au plans pana la final cand au inceput sa planga unii copii si atunci toata lumea a facut front comun
Acum au ramas la joaca si merg sa-si cumpere autocolante ca sa isi recunoasca dulapiorul



Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Raspund pe fuga ca am ceva treburi prin casa...
Ina - eu am invatat engleza singura, fara profesor, aveam diverse cursuri, casete... mi-au prins bine dar nu pot sa spun ca sunt o mare cubnoscatoare a limbii, mi-am mai lucrato in USA, la un moment dat (dupa 2 ani) am ajuns floor supervisor si trebuia sa vb.cu americanu`... m-au inteles toti chiar daca nu vorbesc corect gramatical...
Acum am un curs foarte bun, daca-l vrei ti-l caut si vedem cum ti-l trimit pentru ca este foarte mare (peste 80 G.), include cursul video + carti in acrobat reader.

Pup!

PS- am dus copil la grdinitza, era cam nedumerit, el a crezut ca nu tre` sa mearga in fiecare zi acolo.. sunt cam necajita pentru ca jegoasa de educatoare de dupa-amiza a tipat la el desi nu a facut decat sa se ridice de la masa... Stefan a inceput sa planga pana la tuse (el a parato ieri pe d.na dar azi am alfat mai exact ce s-a intamplat).
Tre` sa ma bag un pic in ea, e cam nervoasa la cei peste 55 ani ai ei

Ramona - mami de Stefan - 27 aprilie 2009
de Natalia + 35

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Floric

Ina, nu cunosc reteta maginca de pus castraveti la saramura. Insa pot sa iti spun cu certitidine ca "crocanteala" vine de la faptul ca ei raman tari, adica nu se inmoaie coaja. pentru asta e musai sa pui boabe de mustar. Si cel mai important e sa folosesti sare grunjoasa, din aia cat mai neagra, nu stiu cum sa iti explic sa nu cauti sare neagra. Dar sigur vei vedea diferenta intre sarea grunjoasa de pus la mancare si cea pt muraturi.


Sa nu fie sare iodata.

spor

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 18+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Cred ca am scapat, acum misca tartacutza...

News!

Duminica Iulia pleaca in Germania.
Marti RMN, miercuri operatie.


Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

Cred ca am scapat, acum misca tartacutza...

News!

Duminica Iulia pleaca in Germania.
Marti RMN, miercuri operatie.


Doamne ajuta!



Doamne ajuta!

injineru pe tartacutza!

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 18+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonapro spune:

Buna!

Si noi raportam prima zi de gradi, fara plansete, cand l-am dus dimineata era primul in clasa, a fost bucuros de multitudinea de oale si tacamuri pe care le-a gasit si s-a asezat pe scaunel, sa faca mancare Cand am vorbit cu el, mai devreme, era incantat ca a luat bulina rosie si a zis ca i-a placut. Sper sa-l tina, oricum e mare diferenta fata de anul trecut pe aceeasi vreme cand l-am dus la gradi.

Doamne ajuta pentru Iulia!

Magdy: la multi ani fericiti Mariei!

Si eu sunt amatoare de invatat engleza, cel mai mult am invatat cand am facut meditatii, mai greu de una singura.

Ina: o reteta de castraveti dupa care pune soacra mea si noi in trecut: o parte otet, 3 parti de apa, o lingura de sare la litru de compozitie si 3 linguri de zahar tot la litru, cateva rondele de morcovi, cateva de usturoi si ceapa, boabe de piper si de mustar si crengute de marar.




http://iulia-elena.blogspot.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

Cred ca am scapat, acum misca tartacutza...

News!

Duminica Iulia pleaca in Germania.
Marti RMN, miercuri operatie.


Doamne ajuta!

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
IULIA va invinge CANCERUL
Where there's a will there's a way
Every saint has a past. Every sinner has a future.




Doamne ajuta sa fie totul bine

Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Si Injinerului pe tartacutza si mamicii din dotare !!



Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Doamne ajuta sa fie bine Iulia! si va fi

Injinerului sanatate si mamici lui rabdare.

Noi raportam prima zi de gradi...prima jumatate de zi a chirait a fost nervoasa caci de ce nu o duc la gradi...i-am explicat ca o sa mearga dupa ce-l aducem pe Bogdi si vom manca...M-am temut ca va plange sau ca va face front comun cu ceilalti la plansete.I-am explicat ,a cata oara (?!) cam ce inseamna gradinita si ce se poate intampla...si-am purces la drum.

Ajunse acolo ,deja plangeau 4 baietei,tremuram ca varga ...Dar ea era fericita ca a vazut-o pe doamna...a fugit sa-i predea papusica...intr-un final au facut trenuletul si au plecat spre clasa.Baieteii plangaciosi au dat sa fuga din clasa i-au dus in clase mamicile lor.Isabella a intrat in clasa fara sa se uite in urma.Eu am plecat acasa linistita.

La 15,30 trebuia sa-i luam...dar se facuse 15,45 si nu se zareau...semn bun insemna ca se jucau.Un tatic fusese sa aduca o sfoara colorata (d-na se gandise ca ei sa se tina de sfoara sa mearga la toaleta si sa nu incurce clasa ..la inceput)si chiar spunea caci la o ora dupa ce am plecat dansau in cerc si nu plangea niciunul.

Cand i-a intrebat d-na daca sa vina cu sfoara la vestiare...surprize..Isabella si inca o fetitza vroiau sa mai stea.Majoritatea erau f fericiti..mai ales ca primisera si recompese.Isabella avea o caprioara in piept si tare mandra a aratat-o tuturor.Cei ce plansesera erau necajiti ca au fost lasati ...dar spunea d-na ca au participat la jocuri...cu o exceptie un baietel care s-a izolat.

Isabella a decretat mergem "meleu la gladinita".

all




~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!



Iulia va creste mare!
Doamne ajuta si lumineaza!

Mergi la inceput