Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (9)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Aever, am scris in acelasi timp. Vad ca am scris cam la fel, sa stii ca n-am copiat de la tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Anitta stiu ca n-ai copiat! Ma bucur ca ai scris si tu cam la fel.
Pentru cine are timp de citit, nu e mult, dar n-are nici o legatura cu ce vorbim noi aici. E despre un experiment cu maimute care demonstreaza importanta afectiunii materne. Cam nebuni oamenii astia de stiinta sa chinuie maimutele si cam ciudati ca li se pare ca ar trebui sa demonstreze importanta afectiunii. Nici nu mai stiu cum am ajuns la asa ceva, din site in site banuiesc. http://users.rcn.com/napier.interport/cwm/experim.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

Bun regasit!
Mi am facut un set de analize sa vad si eu cum se prezinta situatia dupa sarcina si toata perioada de nesomn si nemincat ca lumea.Ei bine,am aflat ca sint beton,toate au iesit f bine ca nici nu mi vine a crede.Ce ziceti de asta?

Uite ca ajunseram si la diversificare,ce copii mari avem!Joana,cind ai timp poate ne poti spune cite ceva despre motívele pt care se incepe diversificarea devreme la copiii alaptati la sin;si eu stiam ca la ei e mai tirziu decit la cei pe LP(desi si la LP ar fi tot la 6 luni mai nou). La mine presiunea e mare,mama,matusa ma omoara sa incep sa i dau cite putin suc de morcov copilului ca ele ne au dat noua de la 2 luni si n am murit.IEri mincam pepene si maica mea cica sa i pun si lui putin la gura sa guste ca pofteste.
Aever,nici eu nu prea il strig pe nume,ii zic in tóate felurile numai pe nume nu.El insa imi raspunde cu un zimbet pina la urechi si daca ii zic “oratanie”
Deea,am ramas ‘wow” cind am vazut poza de la profil,nu stiam cine e,esti f frumoasa.Imi pare tare rau pt ce ti se intimpla si sper sa ti revina laptele.Ai incercat sa folosesti pompa mai mult? Eu as fi fericita daca al meu ar minca sa rupa si LP numai sa manince.Ma doare sufletul cind il vad saracutul uneori cum sta si rabda pina nu mai poate si nu maninca nimic.
Anitta,e mai bine baiatul? Ma uitam cit a avut fetita ta la nastere si cit are acum pt ca si al meu e tot cam pe acolo cu luatul in greutate.Ieri l am cintarit si are 6200 g.Nu am crezut ca refluxul asta e asa de pacatos,sper ca atunci cind incepe sa manince si solide sa dispara pt ca el pare sa fie mincacios in alte conditii. Oare si Diana o avea aceeasi problema?
Ellishor,n am mai zis nimic dar pina sa mergi la medic ma intrebam daca si bb tau are reflux pt ca ce povesteai tu cu lupta cu mincarea cam seamana cu situatia noastra. Te inteleg vizavi de ce zic cei din jur,am ajuns sa ma gindesc daca nu am eu o problema cind ii aud “vai,copilul arata f.bine,ce mare e”.. Eu una cred ca la voi tot chinul de pina acum cu noptile nedormite nu a fost din cauza colicilor ci din cauza refluxului.Nu stiu daca ai facut o sau nu dar e bine sa l pui sa doarma pe plan inclinat.Iar ziua sa l tii cit mai mult la verticala. Bine totusi ca in rest este ok pt ca asta va disparea pina la urma. Ceva noutati ai mai aflat de la medic?
Cryssa, ce ai mai patit si tu cu sinul,trebuie sa fi fost tare neplacut si ingrijorator.Ai un grasan frumos,poate il mai lasi totusi cu diversificarea ca are timp destul sa manince altele.Nu stiu de unde au retinut fetele de lapte de vaca,poate mi a scapat mie,insa laptele de capra am auzit si eu ca e sanatos dar parca eu nu i as da atita timp cit tu ai destul lapte pt el.Laptele tau e cel mai bun..... Te as ruga daca poti sa mi spui si mie ce acte ti au trebuit pt obtinerea certificatului romanesc.
Virgi,voi nu luati pauza cu bolitul? Saracuta I. cite are de indurat,sanatate multa! Nu mai zic de voi,de parinti ….
Miha,cum se mai prezinta bebe dupa tratament? Sanatate!Cind ii veti face vaccinurile?
Alma,ai 2 fetite minunate,sa ti traiasca,sa fie sanatoase.Imi dau seama ca trebuie sa fie tare greu cu 2 copii mici, totul se inmulteste cu 2.
Enona,intrebai de scaun pt masa,eu o sa l iau pe asta http://www.amazon.com/Cosco-Flat-Fold-Chair-Woods/dp/B004LKS944
Elena,bb tau ce mai face? Ai folosit lactuloza sau nu a mai fost nevoie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Neata! Vad ca ati dat deja cafeluta.

Noi ne pregatim de masa de legume, dar intre timp a adormit in Mei Tai.l-am pus pt ca sunt singura acasa si e tare plangacios. Pana am pus eu legumele la fiert, el a adormi.

Bruno e mai bine, e doar superficiala rana. Dar e trist, se vede ca-l doare, saracutul. :(

Eu sunt pro diversificare dupa 6 luni. Am citit tot ce se putea pe subiect, inclusiv studii din America, Canada si bineinteles recomandarile OMS-ului. Acesta din urma recomanda alaptarea chiar pana la 2 ani, si inceperea tarzie a diversificarii, cunoscute fiind efectele devastatoare pe care le au alimentele solide pe un tub digestiv imatur: gastrite, boli de colon, etc.
Chiar dc suntem pe LP, eu eram convinsa sa incep diversificarea la 6 luni, dar problemele lui Boom cu mancarea, m-au obligat sa incepem la 5 luni fara un un pic(duminica facem 5 luni)
Eu una niciodata nu am luat mot-a-mot tot ce zic medicii. M-am documentat mult si abia apoi am decis.
Iar pediatrii care recomanda inceperea diversificarii cu fructele, sunt criminali, in opinia mea. Sa ii dai unui stomacel care a digerat doar laptic acidul ala din fructe, e crunt. Unii zic chiar sa incepi cu portocala, care e cea mai cea si mai are si potential alergen. Deci, nu nu!

Mergem sa papam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Aever, Elly, fetelor aveti dreptate!
Eu, care am citit tot timpul o mie de chestii pana am luat o decizie acum ma pregateam sa ascult o singura persoana. Mi-am dat 2 palme si am trecut la citit.
Acum citesc fix pe site-ul Organizatiei mondiale a Sanatatii -OMS, respectiv The World Health Organization (WHO)- www.who.int
Ceea ce am citit pana acum spune ca se incepe diversificarea la 6-8 luni, cu piureuri de legume.
Tanammmm! Deci, e clara treaba. Tind sa cred ca astia "e multi pediatrii" si "e studiosi", asa ca, daca nu ii cred pe ei, atunci pe cine?
O sa mai citesc ce si cum si revin cu un post.
Mersic inca o data!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Salutare!
Intru de la treaba sa va pup si sa va multumesc!ELLY,ANITTA,,M-a rezolvat SHOSHO aseara aveam deja bulinele.Oricum n-am dormit.....Va povestesc mai tarziu.Pupam mamicutele si copilasii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza mamici de pui mici!
La noi au fost 2 zile superbe si am stat mult afara. dar de azi a revenit vremea la "normal", ploaie si 17 grade. Recunosc ca am citit mereu pe fuga de pe tel.
Deea nu te mai pedepsi singurica, tu ai facut tot posibilul sa ai laptic, dar cand bb scade in greutate din cauza hranei insuficiente trebuie luate masuri. Si eu fac ca Anitta, il las pe el sa traga de san sa se produca laptic, desi urla tare cand nu curge lapte mult. Imi e frica totusi sa nu faca o gastrita din aceasta cauza.
Gyan, multumim de intrebare. Bebsteric e f bine spun eu, astazi la 3 luni si 10 zile are 7 kg, e vesel, vrea doar in brate.
Ce ma ingrijoreaza e ca are gaze f multe, parca e motoreta si se tot strange de burta sa le elimine, asa ca de ieri ii dau debridat, incerc o sapt sa vad dac se schimba ceva.
Elly un pupic pt Bruno mic sa se faca bine repede.
Despre diversificare, pediatra ne-a spus sa incepem dupa 5 luni cu sucuri de fructe, dar eu nu sunt de acord, o sa incep cu legumele ca si asa baleste f mult, acid ii mai trebuie, si ii termin stomacul. Pana atunci ma rog sa tina tzatza ca e mare fomist, iar la 7 kg papa destul de mult.
Aaaa nu va spun ca ii prepar debridat-ul cu apa si i-l dau cu lingurita, are aroma de portocala, ii place f mult si nu scoate afara cu limbuta nimic, dupa cum il vad o sa imi manance si urechile.
Pup gasca mare si pe cea mica!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Asaa..bebe doarme in leagan, eu am facut cafea ca vine o prietena in vizita si intre timp am intrat sa continui ce aveam de spus.

1. Deea... m-am emotionat cand am citit postul tau. Eu te inteleg perfect, am simtit si eu sta cand mi s-a infundat sanul si a inceput bebe sa urle de foame, si stiu ca atunci nu s-a saturat de la un singur san, imi venea sa mor ca nu pot sa il multumesc pe deplin. A avut saracul san de 2 ori papa, dar a treia oara era insuficient.
Faptul ca nu a mai dormit pe san asa linistit, aproape cu zambetul pe buze, dupa un intins al gatului satisfacut, m-a facut sa ma simt...nush cum as putea sa explic, oricum atunci mi-a dat o lacrima.

Gyan..actele pt certificat, ce am dus eu in Dolj:
-certificat e nastere bebe -cu apostila din Germania, tradus in Ro si legalizata traducerea la notar in Ro (l mine cei de la traduceri au si legalizat - parca 100lei a fost o traducere+legalizare)
-certificat de nastere tatal - fiind nemtesc, la fel: apostilat, tradus si leglizata traducerea
- copie CI tata
- copie CI si certificat de nastere mama - romnca fiind
-copie certificat e casatorie romanesc (nu e acceptat nemnesc, eoarece esti obligat sa ai si crtif romnesc de casatorie, adica sa declari casatoria si in Ro)
-dovada de resedinta: actul e spatiu sau contract de inchiriere (mama stie exact ce a dus, asa ca aici nu stiu daca doar copie sau trebuie mers si cu originalul si cu proprietrul, dc e cazul)
-procura notariala daca merge altcineva sa depuna/ridice actele. Eu am facut la Ambasada Munchen - 60euro parca.

pupici ca s-a trezit bebe


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Am revenit si noi.

A papat tot piureul, cam 100g ii facusem. Cred ca mai voia.
Apoi s-a pus pe facut caca :P...si vad ca e cam constipat, a iesit doar cat o nuca asa, de consistenta cam solida.
Sa vedem, ca am citit ca e oarecum normal la inceperea diversificarii pana se regleaza tranzitul.

Noutati de la pediatru nu am cine stie ce, doar ce v-am mai spus, si faptul ca nu e voie cu aparat de tantari in camera lui bb, unghituta de la picior sa i-o las mai mare ca sa nu se mai irite(cik asa are si baiatul lui, mi-a zis pedi)...parul e normal sa-i cada ca i se schimba puful cu care s-a nascut(la noi a fost mai mult o pleata ) si ca pot sa-l pun in fundulet deja, dar sustinut de perne, de noi, etc.

Felicitari Anitta pentru greutatea frumoasa a Iuliei. E tare bine ca se rotunjeste in pofida varsaturilor.

Criss pai puiul tau e chiar grasan! Sa o tina tot asa!
Mai citeste pe subiectul diversificarii, formeaza-ti o parere si apoi decide: dc incepi, sau mai astepti!

Andreea ce frumos spui tu acolo. Imi amintesc si eu cum statea Boom mufat la tzitzi...zici ca era de acolo, de cand lumea.

Deea te inteleg mai bine decat iti poti imagina. Desi tot gestionez la sentimentul asta de regret de 4 luni incoace...tot il resimt puternic. Dar asta este, nu mai pot schimba nimic.
Parerea mea e ca nu trebuia sa-i dai LP deloc(asta e si regretul meu cel mai mare), dar te inteleg perfect de ce ai facut-o.
Acum, daca tot i-ai dat, ori incerci sa-i reduci mesele de LP, si va chinuiti asa, sa zicem, 1 sapt, sa vezi dc iti mai revine lapticul in forta, ori il lasi asa si accepti psihic faptul ca e foarte posibil sa ramana doar pe LP.
Dar sa stai cu speranta ca desi mananca mai mult LP, poate iti va reveni si tie lapticul....e mai mult un chin, si dezamagirea va fi mai mare. Asa am stat eu aproape 3 luni. Ma trezeam in fiecare dimineata cu speranta ca o sa am sanii plini, puneam mana...dezamagire:P Ma apucam de muls, si storceam la ei :P....si tot degeaba.
Eu am luat si Galafor, si Galactogic, am baut si ceai de la Fares, am luat si Spirulina...
Si tot...degeaba. Asta a fost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Gyan, eu sunt foarte vehementa cu sfaturile nesolicitate ale celor din jur. Fie ca e mama, soacra mea, sau vreo prietena.
Nu sunt o ignoranta, tocmai de aia ma si documentez ca sa stiu ce e mai bine pt puiul meu.
Iar asta ca " sa vezi ca noi am mancat de la 2 luni nu stiu ce si de toate...si uite ca n-am murit" e o mare prostie. Pai ce? Sa inteleg ca tzelul parintilor era sa ma tina in viata, nu sa ma creasca frumos?
Cum n-am murit? Pai puteam sa mananc si radacini de plante(ca strabunicu' in vremea razboiului) si dc Dumnezeu voia, traiam.
Ce agument stupid! Dar nu se intreaba oare de ce avem gastrite si cate si mai cate boli digestive?!
Nu vreau sa-i blamez pe parintii nostri pentru cum ne-au crescut, sunt convinsa ca au facut cum au stiut si ei ca sa ne fie bine.
Dar ii blamez pentru atitudinea lor de acum. In loc sa inteleaga ca evolutia lumii e una pozitiva, de progres si e normal ca evolutia sa aduca cu ea si schimbari, ei raman incorsetati in vechile tipare si ne considera pe noi niste inconstienti si niste "neascultatori".
Eu la tot ce incepe cu "pe vremea mea...", am o replica fff sanatoasa: -si pe vremea neanderthalilor se traia in pesteri si se consuma carnea mai mult cruda, tot asa faceti si acum? Ei, asta se cheama progres!-

Mergi la inceput