Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (9)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

AM INTELES. MS DE EXPLICATII.

aa..am mai vb de diversificare. Asa o sa fac:
Incepem cand face bebe 4 luni cu legumela masa de pranz, mai intai cu morcovel (fiert si blenduit). Completam cu tzitzi pana cand ajungem sa mancam o portie de morcov (cam 120g, dar dar depinde de bebel). Apoi incep sa schimb legumele: pastarnc, cartof, dovlecel etc. Separate sau mixate intre ele. Morcov cu cartof de ex.

Dupa 3-4 sapt, deci aprox la 5 luni introducem la masa de seara cereale cu lapte (formula sau lapte de vaca. Acum ma gandea ca ar fi optim sa gasesc lapte de capra, care stiu ca e super sanatos).
Tot asa, completez cu lapte pana ajunge sa manance o masa completa de cereale.

Dupa asta, din luna 6 introducem fructele, crude sau fierte, dupa caz.

de-abia astept.!

+..am gasit o schema de diversificare de al Aptamil, ptimita la o mostra de lapte, si era exact asa cum am scris mai sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Seara buna!

Am fost la dr. Se pare ca puiul are o forma usoara de reflux gastric. A vrut sa ne dea Debridat, dar a zis intai sa vedem daca se schimba treaba o data cu diversificarea.
Ce-i drept, de cand papa bine piureul de legume, a inceput sa-i placa si lapticul mai mult. Stiti ca v-am spus si voua.
Nu pot decat sa sper ca ne vom regla o data ce avansam cu mesele solide.

De adancitura din stern a zis ca e mostenita, pt ca si eu o am, nu are copilul niciun rahitism, sa las Vigantolul tot la 2 pic/zi.
A zis sa continui diversificarea la 6 luni cu carnita si iaurtel. Si abia la 7 luni sa bag fructele.
De asemenea, o sa incep sa-i dau apica din canita cu cioc, sa vedem dc accepta.
In rest, a zis ca arata bine puiul meu.
Sunt suparata ca pe Bruno l-a lovit o masina si are o rana la un piciorus, in spate.
Am fost cu el la veterinar si i-a facut antibiotice. Trebuie sa-i pansez rana cu baneocin unguent si betadina. Offffffffff!

Ma retrag. Somn usor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Buna seara. Virgi, iti iau eu Camomilla si iti trimit printr-un autobuz sau vad eu cum. Vrei? Suna-ma dimineata daca vrei. La noi se gasesc homeopate la cateva farmacii obisnuite, nu sunt farmacii 100% cu profil homeopat. In Roman cam cele mai aprovizionate farmacii sunt Iris (vizavi de spital), Mina (vizavi de Kaufland) si Biosgamma (pe strada principala, aproape de intersectia care duce spre spital).
Cryssa, te gandesti sa bagi lapte de vaca daca poti alapta tu? Maricel grasunelul tau.
Am fost si noi azi la dr. La 3 luni si 2 saptamani, Iulia are 5700 de grame. Sunt multumita, avand in vedere refluxul asa de puternic pe care il are. Dr nu i-a dat Nexium, pt ca totusi creste in greutate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Buna seara, sunt convinsa ca toata lumea doarme, numai eu nu pot sa dorm

Ma omoara stresul cu laptele pe care se pare ca l-am pierdut
Acum cred ca o luna am inceput cu o completare la masa de seara si acum am ajuns sa-i dau titi doar la masa de dimineata si din pacate si aici e nevoie de completare.
Mi-e teama sa ma iau pastile ptr lactatie(luam galafor) pentru ca am auzit numai de rau despre lapticul venit nenatural, si doar datorita pastilelor, adica daca iei mai mult timp pastile de stimulare. Nu scriu ce am aflat ca poate sunt prostii si nu vreau sa sperii pe nimeni aiurea.
Nu am mai luat de vreo 2 saptamani. Acum m-am uitat la niste poze, ce le facusem cu telefonul, cand sugea Octavian sau dormea cu capul pe titi si m-a busit plansul. Mi-e dor sa-i dau sa suga, sa adoarma la san, sa-l vad multumit si satul de la mine, nu de la biberon cu lp. Ma simt depasita, stresata si suparata.
Ma bate gandul sa incep iar din momentul asta cu 6 galafor/zi, poate poate...

Imi era dor sa va scriu despre noi, dar nu am avut stari tocmai bune si am preferat doar sa va citesc postarile.

Despre Octavian? Pai e bine, mananca Nan fara probleme acum, rade in hohote de ma face pe mine sa lesin de placere, pedaleaza din picioare cu maxima viteza, isi suge pumnii, amandoi odata daca s-ar putea si ar incapea in gurita, baleste de e tot timpul ud daca nu-i pun bavetica si vrea sa stea numai in brate si in fund, altfel ma cearta. Are 7,4kg la 3 luni jumate si mi-a rupt cocoasa de cat vrea plimbat in brate toata ziua. Intentionez si eu sa-mi iau mei tai, cu toate ca eu mai am un "marsupiu" primit de la cumnatamea. Si ea a primit la randul ei, dar nu a folosit. Se cheama "Snugli" firma, nu stiu nimic despre ei, nu am gasit pe site-ul lor de la ce varsta se poate folosi, dar dupa cum arata mai mult ca sigur dupa 6 luni.

Vreau s-o sun maine pe dr s-o intreb de vaccin ca am citit ca ar fi probleme cu el.

Cam atat despre noi, maine continui mesajul.

PS: las cafeluta calda ptr dimineata!



EDIT: La multi ani Ella, sa fi sanatoasa, iubita si fericita alaturi de baietii tai!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Am luat 2 buline de galafor!
Doamne ajuta-mi sa am sanii plini de lapte dimineata la 5 cand s-o trezi flamanzila al meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Buna dimineata.
Deea, mi se rupe sufletul cand citesc, asa am patit si eu cu baiatul, am inceput cu un biberon de completare si am ajuns sa nu mai am lapte. Am gresit. Acum nici sa nu aud de un strop de completare. Cat vine, atata sa manance sau sa se chinuie ea sa-mi produca mai mult, ca altceva nu primeste. Eu beau ceai de stimulare a lactatiei de la fares, sunt multumita, dar cred ca galaforul e mai eficient din cate le-am auzit pe fete pe-aici. Eu n-am auzit nika rau despre laptele stimulat artificial cu produse de farmacie. Doar iei o perioada, pana se regreaza si gata, poti sa arunci biberoanele dupa un timp. Dar trebuie sa fii foarte determinata sa reusesti, cred ca e foarte-foarte greu sa ajungi sa nu-i mai dai deloc LP in conditiile in care tu nu-i asiguri decat jumatate de masa pe zi din laptele tau. Eu iti dioresc mult succes si te sustin!!!
Apropo de alaptare,pe 29 sept se face o alaptare generala, mondiala, la ora 11. O sa ies si eu cu tzatza la inaintare, voi iesiti? Se face organizat, pe orase, indiferent din ce tara am fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Neata fetelor, credeam ca dam noi cafeaua azi! Dar se pare ca ne-a luat-o Deea inainte. Azi ne-am trezit la 6 si pana acum vreo jumate de ora a fost o joaca si o distractie la noi!!! Deci o sa o iau in ordine:

Cryssa valeu!!!!Dar de ce vrea sa-si bata doctorul joc de voi? Si sper ca nu te vei lua dupa el. Piticul tau a crescut super frumos, doar cu lapte de la tine si din cate inteleg eu ai lapte mult daca el se poate satura si numai de la un san. Cand copilul creste asa de frumos si sanatos n-are nici o logica sa-i bagi alte alimente. De ce sa ne grabim? El siiigur isi ia tot ce are nevoie din lapte, chiar nu e nici un beneficiu pentru el sa i se introduca alimentele prea devreme. Si cum sa-ti spuna sa-i dai lapte de vaca la 5 luni???Laptele de vaca se introduce de la un an incolo desi chiar si dupa un an se poate da formula si chiar cred ca e mai indicata formula decat laptele de vaca. Eu zic sa-ti schimbi medicul ca al tau e cam depasit de situatie.

Elly deci Mihnea e pe drumul cel bun cu mesele. Bravo! Sa ne tii la curent cu progresele, cu canita, cu apita si cu ce o sa-i mai dai tu. Imi pare rau de Bruno, bine ca n-a patit mai rau.

Deea ma faci sa plang...Si mie mi-e asa drag cand suge si ma gandesc uneori ca o sa-mi para rau dupa momentele astea si ca o sa-mi para rau dupa toate momentele de cand sunt ei asa mici. Insa n-are nici un rost sa traim tot cu gandul la trecut. Fiecare moment e frumos si decat sa regretam ce-a fost mai bine ne bucuram de ceea ce este. Stii ca pe site-urile care incurajeaza alaptarea printre lucrurile care ajuta in alaptare este si dorinta de a alapta. Eu cred ca asta ar putea sa va ajute mult. Da-le incolo de superstitii legate de laptele stimulat cu pastilute. Lumea asta zici ca e jurata sa descurajeze alaptatul...Laptele de mama e bun! Galaforul ala nu stiu ce contine, eu am luat Galactogil si ala are extract de plante si malt, ce-ar putea sa faca laptelui niste plante? Adica ala nu-i tot lapte? Pune mana si ia ce stii ca te ajuta si mai ales lasa-l pe Octavian la san cat vrea, cand vrea. Ai mare noroc ca ai un copil rabdator, al meu daca nu-i vine laptele imediat se enerveaza si plange si nu mai vrea sa suga. De vreo cateva ori s-a oprit nervos din supt fix cand venea laptele. Plus ca daca ii vine mai greu se enerveaza tot asa, deci noua daca ne scade productia am pus-o.

Anitta cam asa pun si eu problema. Sa suga la tzitzi ca altceva nu primeste. Interesant ce zici tu acolo cu alaptarea generala. Am cautat informatii si iata ce am gasit: http://atasatlasanulmamei.blogspot.ro/2012/09/marea-provocare-alaptarii-quintessence.html Fetele din Bucuresti, vrea cineva sa mearga la intalnire?

Vroiam sa va intreb daca va strigati copiii pe nume. Eu nu prea reusesc, ii spun mereu "mami" de zici ca asa il cheama pe el.



Andreea, mamica de Mihai (20.06.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Aever, si eu urmez aceeasi schema ca si Cryssa, iar eu deja i am inceput diversificarea la 4 1/2 luni. Am citit tot ce se poate citii legat de diversificarea dupa 6 luni, am ascultat parerile a multi medici pediatrii si sa stii ca ei in continuare recomanda incepeera diversificarii la 4 luni.

Sunt multe motive pt care ei sustin si asta insa nu prea am cum timp sa le enumar ca ma asteptat piticul la mufat:)))

Pupici dragelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Joana eu am inteles de ce incepi tu mai devreme si era mai mult ceva "administrativ" decat ca ai fi fost convinsa ca ar fi mai sanatos sa incepi mai devreme. Da, stiu ca la noi e o moda inca sa se inceapa diversificarea la 4 luni, dar cred ca intre OMS si unii pediatri romani eu ii cred pe aia de la OMS. Nu ca ar fi OMS Dumnezeu dar parca sunt mai in masura sa faca recomandari. Nu zic ca sunt impotriva diversificarii la 4 luni, sunt cazuri cand e binevenita(mai ales la cei constipati, cu crestere nesatisfacatoare si alte cateva situatii) dar la copii asa bine crescuti numai cu san mi se pare aiurea. Nici prea mult dupa 6 luni nu trebuie asteptat ca devine periculos. Cat despre schema Cryssei aveam de reprosat doar inceputul prea repede nejustificat si laptele de vaca de la 5 luni. Dar fiecare face cum crede ca e mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Aever, stiu despre blogul de care spui, o cunosc pe Rox. De la ea am aflat si eu. Vezi ca fetele din Bucuresti se intalnesc la sediul Naste cum simti si Poarta-ma! Ia legatura cu ele sau daca nu le stii, iti fac eu legatura cu Rox si cu alte mamici care alapteaza.
Joana, pediatrii de care spui sunt romani? Ca in Europa se cam merge pe diversificare de la 6 luni. Cu mentiunea ca pana la 1 an, laptele e aliment de baza, iar mancarea e asa, sa cunoasca si alte gusturi, texturi. Eu la M am inceput chiar de la 3 luni, cu suc de morcov, urmat de suc de portocala. Asa era pe atunci. Acum s-a schimbat programul diversificarii si ordinea alimentelor. Nu zic ca din cauza asta M e un sclifosit si jumatate,el era sclifosit si la lapte. Diversificandu-l am sperat ca va manca mai cu pofta. De unde, tot asa ii si-acum.
Dr nostru de familie (care e si pediatru) mi-a spus ieri ca ar fi bine sa ii recoltez iuliei hemoglobina, sa vedem daca nu dezvolta o carenta de fier si sa terbuiasca supliment. Mi-a zis ca tocmai a participat la un congres international. Romania e singura tara in care se administraza haotic fierul, preventiv, fara analize in prealabil si ca nu e corect. Deci se mai desteapta si medicii romani. Nu luati de bun TOT ce va spune medicul, nu toti sunt la curent cu ce recomanda OMS-ul, cu descoperirile si ritmul medicinei.


Mergi la inceput