Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (9)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

Buna dimineata! Poftiti la cafea! Eu beau in fiecare dimineata si ma bucur ca se pare ca pe bebe nu-l dereanjeaza!
Cryssa cum mai esti?
Enona despre scaunul de masa nu stiu sa iti raspund pentru ca eu il voi folosi pe cel care l-am avut la Bianca, un scaun de la chicco care acum este in pod.Astazi facem 4 lunite dar voi astepta cu diversificarea pana la 5.
Bebe este mai bine adica aseara nu a mai facut febra (dupa 4 zile in sfarsit) dar fornait tot mai este. tinand cont ca este pe antibiotic vom mai astepta putin cu vaccinul.
Joana sper din tot sufletulsa fiti bine! Cum mai este bebe?
Noi ieri am inceput scoala, clasa 0! Emotii cat carul, 32 de copii in clasa (la gradi au fost doar 10), trezitul dimineata este ingrozitor si ce m-a enervat la culme a fost declaratia de ieri a lui Ponta cum ca de la anul clasa pregatitoare ar putea reveni la gradinite! Pai isi bat joc de noi! Ma oftic ca Bia face parte din generatia de sacrificiu, ba chiar ma gandeam sa o iau sa o duc inapoi la gradi....Mai este si problema ce va face ea de la 12 cand voi incepe eu serviciul (lunea si vinerea termina la 11) pentru ca si after school si bona pentru bebe e cam costisitor. Sau o bona care sa stea cu amandoi...chiar nu stiu!!!
Virgi, Anitta la voi cum a fost prima zi de scoala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

neata fetele
Noi suntem bine, sanul e desfundat. Cum? heheee...la 1 ora dupa ce mi-am facut programare la dr., s-a desfundat cand a mancat bebe. Asa, din senin.
M-am dus totusi la control, asa, sa vad ce zice. Am aflat fix nimic, ce stiam: ca e normal, sa fac masaj, pus cald pe san etc
Cel mai naspa scenariu e sa fac mastita, infectie caz in care as avea febra. Na, sper sa nu ajung la asta vreodata.

Bebe e bine, ieri am avut vizita de 3 luni.
Am facut vaccinurile, schema normala (nu imi bat capul, fac exact ce zice doctorul in care avem mare incredere). A facut Rotarixul partea a 2-a, Infrarix si Prevenar13. Bebe nu a facut febra, a fost f bine.
I-a verificat reflexele prin ridicat de manute, avionul si alte pozitii.
Are 7kg si 62cm.
Am pus o gramada de intrebari, de ex a confirmat ca, chamomilla e f buna pt dinti si dureri/iritatie, am si cumparat. Aici e Chamomilla D12.
Caciulita se pune numai cand e vant sau soare, nu tot timpul pt ca bebeii se incing la cap, si caciulita cand nu e cazul poate sa ii supraincalzeasca.
A zis ca pot sa trec la partea sport a carutului, la prima treapta si de cum incepe bebe sa stea singur pot sa mai ridic.
In scaunul de masina poate sa stea fara probleme 4 ore, dar cu oprire dupa cele 4 ore (cam 20 min). Apoi iar 4 ore si tot asa. Continuom daca nu plange bebe. O sa ii dau si chamomilla daca e cazul, pt ca il linisteste in caz ca devine iritat.
cam asta ar fi important..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Felicitari Cryssa pt bb grasunel!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Cryssa ce bine ca s-a desfundat sanul! Chiar ma pregateam si eu sa-ti zic ca in afara de ce ai facut tu nu aveai altceva ce sa faci.Poate doar o pompa de-aia "teapana" de spital care trage si sufletul din om. Felicitari pentru cele 3 lunite si pentru bilant. E mare bebe Luca. Mihai nu cred ca are nici 6500g, dar urmeaza si la noi bilantul de 3 luni si vedem cat are exact.

Miha felicitari pentru cele 4 lunite! Bine ca scapati si voi de raceli. Da, am auzit prostia asta cu clasa pregatitoare. Zapacesc copiii si parintii.Din '90 incoace toate generatiile au fost de sacrificiu ca in fiecare an au mai schimbat ceva ca sa-si bata joc de copii. Cat despre ce facem de la anu...si eu ma tot intreb ingrijorata.Oare ce fac cu el cand ma intorc la servici? Cred ca ne va trebui o bona(desi mi-e groaza sa las copilul cu cineva strain). E greu de gasit o bona buna, mai ales aici unde stau eu. In Bucuresti aveam de unde sa alegem.

Joana tare nasol cu racelile. Bine totusi ca-i dai san ca il ajuti foarte mult cu imunitatea.Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Diana voi ce mai faceti? Cum mai e cu lapticul? M-am gandit la tine azi ca parca n-ai mai scris demult.

Deea, voi ce faceti? Si tu ai cam lipsit.


Sunt tare curioasa cum merge diversificarea la micii mancaciosi asa ca astept cu deosebit interes povestile pe tema asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Helou!
Intru macar sa va salut ca la noi a inceput distractia pe bune,odata cu inceperea scolii.Ioana a debutat cu ,ghiciti ce?O minunata durere de burta ieri dimineata,ca deh,cine mancase duminica tort si piscoturi,si suc.....sa tina mama regim....
Iar eu m-am saturat sa fiu lupul cel rau care nu lasa copilul sa manance dulciuri,se uita oamnenii la mine ca la o ciudata.Lucas ne sparge cu discotecile nocturne.Se trezeste plangand si frecandu-si gingiile.Cine are sa ne trimita si noua camomila,ca noi n-avem farmacie homeopata in Roman.Platesc eu si transportul evident.Multumim!
Offf,va pup pe toate si va doresc sanatate la bursuci si voua maximum de energie si rabdare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Virgi cica ar fi mai bun Camilia pt dintisori(stiu ca si Mamita zicea de el). Sunt monodoze. Dar am inteles ca nu se gasesc in farmacii. Eu am gasit pe okazii si intentionez sa comand.
Iti las si tie link-ul. Pooop!

http://www.okazii.ro/homeopatie/produse-bio/boiron-camillia-camilia-remediu-eficient-eruptie-dinti-eruptii-dintisori-doze-unica-folosinta-sigilate-disponibile-conform-descrierii-rog-cititi-a118201934

Pup fetele! Nu pot sa mai stau ca ne pregatim de vizita la pediatru si fac ditamai lista cu intrebari
Revin pe seara si ne conversam!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Cryssa ai facut tura doi si la Infanrix si Prevenar? Se fac ca in Polonia la 6 12 si 18 saptamani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Elena, nu. E prima data cand le facem si nu mi-a zis ca ar mai fi o tura.
La Rotarix mi-a zis ca la u4 ii face a doua parte. Sunt si astea pe ture?

Feteleor ms de raspunsuri si incurajari.
Da Aevere, asa a zis si dr., ca nu aveam ce altceva sa fac. Si daca nu se desfunda e bine sa te duci la spital sa nu dai in altele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Cryssa se fac 4 imunizari cu Infanrix si Prevenar si 2 cu Rotarix. In Romania se fac la 2, 4, 6 si 12 luni, doctorita mea din Polonia merge pe schema 6,12 si 18 sapt si ultima la 16-18 luni.


Mergi la inceput