Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

anitta, iti multumesc de sfaturi, o sa vb si cu claudiu, faza e ca eu am la b toate analizele mele si unui medic nou i-as povesti din amintiri

am reintrat aici sa va las un link, in urma unor cautari pe net, mi s-a parut interesant si am zis ca poate va ajuta
http://www.confortmarket.ro/articole/combinatii-de-alimente-compatibile-si-incompatibile-73
am sa copiez si un pasaj din el aici, poate intereseaza, eu stiu?!?
citez:
"O observatie in ceea ce priveste laptele – laptele este un aliment oferit de natura care este perfect pentru hranirea puilor de animale. Enzima, renina, este prezenta doar in sucul gastric al celor mici. Secretia de renina scade atunci cand copilului ii cresc dintii. Ca si aliment, laptele, datorita continutului de proteine si grasimi nu prea se combina cu nici un alt fel de aliment.

Atunci cand intra in stomac, laptele se incheaga si impiedica digestia altor alimente datorita efectului izolant al cheagului. Este bine sa consumati laptele singur si nu este recomandat sa evitati consumarea acestuia. "

cam asta am vrut sa mai spun pe seara aceasta

pupicei si somn pufos la mamici, bebici si pici.



Mirela, MTHFR C677T homozigot. A1298C normal. sarcina pierduta in 8w4d
--------------------------------------------------------------------------------------------
tratament pregatire: femibion I 1tb/zi, cetebe 2tb/zi, coenzima q10 1tb/zi, vita e 1tb/zi, magne b6 1tb/zi, acid folic 1tb/zi, aspenter 1tb la 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

cryssa daca nu cedeaza nici la masaj nici ls nimik..varza..sau dushuri clde il pui pe sot sa traga odata sa le desfunde...sau incearca cu pompa..da te doare iti zic ca iti vine sa plangi dar e cam singura solutue .mamitta povestea..ls mine s-au infundat 1 data dar am rezolvat cu pompa.si in timp ce pompam faceam masaj la san.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

si acu: Neatzaaaa hai la cafele,capuciino ceaiuri si ceva dulce:)))numa pot satura de dulciuri si de mancare:)) acu mananc acu imi e foame:)))tudor e cam racit muci si o tuse plina..nu am fost la dr..incep sa ii fac azi aerosoli si daca nu trece mergem si la dr.febra nu are.
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Neata fete!

Dupa ce a avut zilele cele urate cu colici acum puiul vad ca face caca mai rar. Alaltaieri a facut doar o data, dimineata, ieri n-a facut deloc si azi vad ca a facut dimineata. In conditiile in care el facea cam de 4 ori pe zi. Si cand a facut era foarte lichid, dar totusi cam cum facea el de obicei. O fi de la asta sau poate fara legatura, ultimele 2 nopti s-a trezit si la 00:30, nu doar la 4. Eu sper sa nu-si faca un obicei din asta, ar fi chiar aiurea sa inceapa sa se trezeasca de 2 ori pe noapte cand el de aproape 2 luni are doar o trezire pe noapte. Asta e, sper sa fie doar ceva de moment.

Si al meu e cam friguros si m-a surprins si pe mine cand am constatat treaba asta. Pe principiul asta aseara am incercat sa-l culc in sacul de dormit, dar cand am incercat sa fac asta era cam cald si ii era tare cald, evident ca nu i-a placut. Daca nu-l pun la culcare in sac nu am cum sa-l mai pun mai incolo ca-l trezesc de tot. Bine ca el sta invelit, ba chiar ii place sa fie invelit cu ceva, chiar si cu un scutecel subtire daca e ziua si e mai cald, dar sa aiba ceva pe el cand sa doarma.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza!!!
Onutza si eu mananc dulciuri muuulte!
Cryssa incearca sa ii dai din ambii sani la un supt, chiar daca din al doilea putin ca sa nu se mai infunde.
Eric are gaze fff multe, e normal, ai vostri au?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

neata,
fetelor, nici un succes cu sanul meu.
A tras bebe de el,la trezirea de azi-noapte cand era haplea, deci tragea cu forta. Aseara 1 ora am incercat cu pompa si masaj + incalzit sanul cu dushul. Nimic!
Se vede ca un punctulut alb pe sfarc din care nu curge nimic.
Din pacate azi tre sa ma duc la dr sau la spital :(
E bine ca celalalt san face fata si bebe nu e flamand, macar nu ma stresez. Eu il pun mai intai la sanul cu problema, il las ceva sa traga, cred ca vine laptic pt ca jumatate de san e ok, dar nu suficient incat sa se sature. Si dupa, la celalalt mananca aroape tot - ce s-a facut in 3 ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma_alma spune:

Cryssaaa, nu-ti face probleme, nu moare bebe de foame. Eu stiu de o tipa care a reusit sa alapteze si doar de la un singur san. Dar trebuie sa rezolvi probema pentru tine, sa nu dai in vreo mastita sau alta nenorocire. Eu mai stiam si varianta de a pune copilul cu barbia inspre zona infundata. Adica daca partea dinspre exterior (subrat) a sanului e cea infundata, se pozitioneaza bebe astfel incat, atunci cand suge, sa aiba barbia in partea aia a sanului (pozitia football hold). Teoria spune ca zona in care e barbia e cea din care suge bebe mai mult. Eu nu am incercat, fiindca nu a fost cazul, dar asa ne-au invatat la cursul de puericultura.

Andrule, am vazut filmele. Sunt geniale, iar Amana e intr-adevar magica, asa cum spunea Anxxy. Abia astept sa ajungem si noi la capitolul purcificare. Desi, trebuie sa recunosc, uneori mi-as dori sa ramana cat mai mult timp bebeluse.

Dragelor, multumim pentru aprecieri . SI mie mi se par minunate, ca doar sunt ale mele .
Da, Elly , toate indiciile spun ca ar fi gemene identice: un singur corp galben, o singura placenta, asemanarea dintre ele. De-aia am si avut atatea emotii cu gemeni momoamniotici, sindrom transfuzor-transfuzat etc. Totusi, noi le distingem foarte usor si cateodata chiar ni se pare ca fiecare seamana mai bine cu alt parinte (A cu tata, T cu mama). Poate candva o sa le facem si ceva teste genetice, daca o sa ne doboare curiozitatea.
Aever , nu stiu daca e curaj sau inconstienta. Important e ca s-a terminat cu bine si ne-am simtit bine. Dar putea sa fie si un fiasco total.

Eu sunt cam morcovita de cateva zile fiindca am constatat ca am diastaza abdominala. Nu e foarte mare, dar imi incape pumnul in gauroi. Pentru cele care se plang ca au ramas cu burta: ar fi bine sa va testati inainte sa va apucati de abdomene (cautati pe youtube "diastasis recti"). Ideea e ca daca se despart abdominalii drepti, exercitiile obisnuite pentru abdomen pot sa creasca distanta dintre muschi, deci sa va treziti cu o burta si mai mare. Tot pe net am gasit si exercitii pentru remedierea diastazei. Daca e cineva interesata, pot sa pun si niste linkuri. Eu vreau sa ma apuc de azi sa fac exercitiile alea si sa merg in continuare la inot. Si-mi mai trebuie si o centura. Aveti vreo recomandare? La farmacia Tei sunt multe si nu stiu pe care s-o aleg.

Anitta, era sa uit fix de invitatia la zacusca. Asa as da o fuga pana la Moldova sa cunosc trupa de-acolo, ca tare faina mai e! Dar ce sa mai zic daca n-am reusit nici sa ajung pana colea in parc la IOR sa cunosc gashca de aici .

Virgi, Anitta, si eu am fost sora mai mare si nu tin minte sa fi simtit gelozie in adevaratul sens al cuvantului (erau doar 3.5 ani diferenta). Tin minte ca ma laudam la toata lumea ca o sa am o fratioara. Dar dupa ce a venit fratiorul, mama mea trebuia sa-mi citeasca povesti in timp ce-l alapta. Si abia acum am facut legatura ca eu am inceput sa manifest anxietate de separare abia la grupa mijlocie, dupa ce s-a nascut fratele meu. Asta, dupa ce in prima zi de gradinita, la grupa mica, ii intrebam pe adulti de ce plang toti ceilalti copii. Stiu ca faceti tot posibilul sa va ocupati si de copiii mari, dar ei simt ca aveti un omulet mai dependent, de care va ocupati mai mult. Imi pare rau ca va fac necazuri si ca sunt bolnavi, dar vorba lui Virgi, au si ei tot suflet de copil, chiar daca sunt mai marisori. Sper sa reusiti sa intrati cat mai repede in normalitate. imi dau seama ca numai de complicatiile lor nu aveti chef, dar va rog, nu va suparati pe ei.

Alma, mama floricelelor de cires

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

La multe Lunite,Cireselelor de Alma si Mirunei de Josefine! Sa creasca mari si frumoase
Cryssaaa, si mie mi s-a intamplat sa se infunde canalele de 2 ori si stiu ca este taree dureros dar din fericire bebe a reusit sa desfunde
Eu zic sa mergi la doctor sa iti desfunde cu o pompa mai puternica si probabil iti vor da si ceva sfaturi ca pe viitor sa nu se mai intample!
Onutza, iar a racit Tudorica ?? Uff multa sanatate va doresc
Eu sper sa dorm cateva ceasuri la noapte ca avem mare discoteca de 2 seri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Dragelor, ne am intors de la munte ieri si mai bine nu mergeam.
Tigruta tare rau imi pare ca nu te am sunat dar noi am tinut o intr un urlet, apoi eu am racit groznic si acum e si piticul racit.

Eu am luat aventul si este foarte bun. Daca vrei sa nu speli mult si sa ti fie comod, este solutia ideala. Astazi i am dat si prima supitza si a iesit tare bine. Cristian , dragul de el,a si papat s a jucat cu ea, isi baga manutzele in guritza ca sa scoata sa vada de e:))) Ne am distrat copios. Este si un filmulet pe facebook , cand am timp il pun si pe picassa.

Nu mai tin minte ce s a vb , sunt ametita de raceala, ingrijorata ca e si piticul racit, uffff...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enona3006 spune:

Buna seara gasca,

tare liniste pe aici astazi, desi n-a fost prea frumos afara. Sotul meu se ocupa de culcatul copilului asa ca iau si eu o pauza sa va scriu cateva cuvinte.

Of ce de probleme de sanatate acum la inceput de toamna. Multa sanatate pentru bebe Cristian, sa-i treaca raceala repede. Joana mult succes cu diversificarea.
Cryssa ai fost la doctor? Ai reusit sa desfunzi sanul?

Si noi suntem cu sacul de dormit noaptea. Ziua il imbrac destul de subtire, in casa inca sta in body si ciorapi, desi nu mai e chiar asa de cald in casa, in schimb noaptea trebuie sac, altfel se trezeste de frig, scanceste si intr-un final incepe sa planga. Ieri noapte nu l-am pus in sac (era sacul la spalat), l-am invelit doar cu patura, dar nu i-a placut, pe la 5 dimineata ma "chema" la apel.

Andra multumesc pentru titlurile cartilor, am in plan sa le cumpar. Pentru ca tot este vorba de diversificare voiam sa va intreb ce scaune de masa luati voi pentru copiii vostri (daca s-a mai discutat subiectul dati-mi si mie link). Desi este atat de laudat scaunul de Ikea pe mine nu ma incanta foarte tare, asa ca vizita la targ de saptamana asta va avea ca principal scop scaunul de masa. Eu vreau unul cat mai stabil si pliat sa ocupe cat mai putin loc. Din cautarile sumare de pe net n-am reusit sa ma hotarasc la vre-unul, asa ca trebuie sa le vad. Ma tot tenta un booster dar scaunele mele din casa nu ating standardul meu de stabilitate, cred ca ma voi orienta spre unul inalt.
Fug si eu la culcare acum ca a adormit mandrul. Noapte buna.

Mergi la inceput