Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (9)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Shoshonik spune:

Salutare mamici.
Ellyshor, ce frumos spui tu acolo. Retin ideea si voi raspunde la fel "sfatuitorilor". Pe mine a inceput sa ma enerveze cand vin toti cu sfaturi pt ochisorul lui. Toti pun diagnostice si insista sa urmez tratamentul lor . am fost la oftal, pediatru, dr lui si toti au zis sa las copilul in pace si daca nu trece sau se agraveaza mai investigam. Doar nu sunt o mama nepasatoare, sa pierd timpul si sa nu am grija de puiul meu. Multi pupici mamicii luptatoare si printului mic, sunteti tare frumusei.
Virginia, imi cer scuze, Cezar a uitat ieri sa te sune. De fapt, ieri a uitat tot: incarcatorul de la telefon, apoi borseta la Roman, sa te sune, sa ma sune...si mai uitase multe...e distras tare zilele astea, nu stiu de ce. Sper ca am gasit ce iti doreai si sper sa te ajute.
Si la noi e discoteca de 4 nopti, aseara a fost putin mai bine, insa pe la 3 se trezeste, se zbate, urla( nu tipa) , roade ce prinde (degete, patura, orice) si apoi rade o ora intreaga. Pe la 6 adoarme iar.
Eu sunt cam terminata, capul ma doare rau, simt ca imi ard mereu talpile iar la maini am febra musculara. Grasul meu, de 6550g, nu vrea decat in brate, de preferat la mami in brate. Mai nou are si o regula : daca nu e el in picioare, trebuie sa fim noi in picioare cu el in brate.
Ieri am fost la dr, a zis ca e foarte bine printul, sa incep diversificarea cu suc de citrice, branza calcica, supa de legume si apoi pireu de legume, cu distanta de 10 zile intre ele. Evident nu voi face asa, voi astepta macar 5 luni si incep cu legumele.(exact invers ).
Ellishor, mi-am amintit de Bruno, micutul de el. Shoshonika sufera putin pt ca nu ii mai putem acorda atentie la fel de multa ca inainte. Duminica ii facem cunostinta cu un baietel, sa vedem daca il accepta de sot . Am mai avut 2 tentative pana acum insa erau cam pampalai baietii. de la Shosho.
Cat u luat copii vostri in greutate in perioada 2-3 luni si 3-4 luni? Edy a luat cate 600g, mi se pare cam putin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Buna dragele mele,
Noi va oferim o felie de tort astazi pentru ca puiul face 4 Lunite
A avut vreo 3 nopti in care era tare agitat, se trezea f des si cerea tztzi dar aseara a fost multtt mai bine si astazi vad ca este tare voios . Cred ca a fost puseul de crestere de 4 luni
Ahh si ca sa fie treaba treaba, acum se pare ca am eu tzitzile full si unele canale infundate de la atata hiperstimulare .. noroc ca nu-s de tot infundate dar tot am o gramada de noduli
Nu stiu ce greutate are ( peste 7 kile oricum ) pentru ca nu am cantar acasa iar la control mergem de abia peste 2 sapt dar este tare inaltut.. deja hainutele de 74cm ne vin perfect !
Shoshsoniko, Dorian a luat 1 kg de la 2 luni la 3,5 luni in conditiile in care pana la 2 luni luase 1350 gr pe luna .
Eu zic ca 600gr pe luna este f bine atata timp cat puiul este voios,fortzos si papacios!
Cryssaa, tare ma bucur ca ai hotarat sa te mai documentezi in legatura cu diversificarea . Sincer, mi s-a ridicat parul in cap cand am vazut ca un pediatru ti-a recomandat lapte de vaca la 5 luni
Ellyshor, ma bucur ca bebelinul este bine acum si papa frumos . Ai intrebat si care a fost faza cu ochisorul umflat de acum o saptamana? Voua ce va spun pediatrii de decalotarea putzei?
Deea, baga Galafor, Galactogil si ceai de lactatie si bineinteles inarmeaza-te cu multa vointa si OPTIMISM dar cel mai important scapa de "dusmanul din casa" si ai sa vezi ca lapticul va reveni!
Te pup dulce dulce si pe Octavianul frumos .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Pediatrul meu e f bun, dar asa se incepe diversificarea in Germania. Azi asa mi-a zis o prietena care sta aici.
Dr meu cred ca a zis lapte cu cereale. Am intrebat de care lapte si a zis: lapte sau formula. Eu am presupus ca lapte normal, adica de vaca.
Dar daca ziceti ca nu se da lapte normal, inseamna ca s-a referit la laptele meu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Ah, pai asta-i cu totul altaaaa treaba daca tu ai interpretat asa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

La cat mai multe lunite sanatoase si frumoase pentru puiutii sarbatoriti astazi, Edy si Dorian.
Shosh , Eric a luat in luna a doua 1kg, in a treia 950 gr si in 10 zile din luna a 4-a 350 g.
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Gyan nu am folosit lactuloza pentru ca intre timp s-a reglat, face singur la cate 2-3-4 zile.
Eva am uitat sa intreb de decalotare, dar mi-a atras atentia cumatra sa asez putulica lui bb in sus in pampers, voi cum o aranjati?
Shosh si noi ne chinuim cu ochiul, ii fac masaj zilnic si de cateva zile il sterg cu niste servetele speciale, Blephaclean, dar fara rezultate. Mai pun si ser fiziologic cateodata. Mi-a dat pediatra telefonul oftalmologului de copii si o sa fac programare, desi stiu exact ce o sa-mi spuna, ca are canalul lacrimar infundat, mie nu imi pare a infectie si cred ca nici Edy nu are infectie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shoshonik spune:

Multumesc pentru raspunsuri.
Elena, Edy nu are infectie, nici conjuctivita dar acum toti sunt/ se cred "doctori". Eeee, trecem noi si peste asta, insa uneori simt ca nu mai pot. Se acumuleaza si oboseala si stresul si toate, dar creste puiul si cand ii vad privirea, cand ii aud glasul si cand il vad cum rade la taica-su, ma topesc si uit de tot.

Virgi, cum esti? Sunt bune granulele? Azi le incerc si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Elena, multumesc mult! Esti o dulce, ca de obicei
Dar de ce ti-a zis sa ii asezi putza in sus? La noi,de doua ori a ramas in sus, la inceputuri, si in ambele dati a udat tot.. body,lenjerie,salteluta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Legat de diversificare: si eu stiam si eram convinsa ca nu voi incepe diversificarea pana la 6 luni.
Eh uite ca are 4 luni jumatate si am inceput. Stiu de la 5 medici pediatri , dintre care unul din germania- si asa cica se recomnda acolo la toate mamicile, altul din Belgia si 3 din Ro, unul este din Cluj, ca desi se recomanda inceperea la 6 luni, ei ca si mecici si dupa experientele avute recomanda la 4-5 luni, insa repet recomanda asa cum face si OMS decizia o luam noi ca parinti.
Nu zic sa ma credeti pe mine, insa mi am spus parerea ca nu este un capat de tara daca se incepe diversificarea mai devreme si in nici un caz asta insemna ca nu mai primeste lapte matern.
Din contra, Cristian de trei zile papa mai mult la pranz cand ii dau si supitza, nu ma intrebati de ce:))))

Acum printre argumente, care clar pot fi contestate, au fost ca pe langa laptele matern care are toti nutrietii decare a nevoie,rpimeste cate putin si din fructe si legume, ii regleaza tranzitul intestinal, unde noi avem probleme mari, bine momentan nu am vazut o imbunatatire prea mare, se obisnuiste mai usor cu alte gusturi si nu refuza asa multe alimente ca un copil alimentat doar cu LM sau LP pana la 6 -7 luni.De la 6 luni daca nu ajunge sa le dam carnitza cica treb sa le dam fier - chimic, asa ca datorita faptuui ca incepe mai devreme pe la 6-7 luni o sa isi ia fierul din carnita si vit c din fructe fara suplimente chimicale.

In fine , am mai fost si altele dar acum am cam uitat:)))) Am ramas cu concluzia:)))

Decizia este a fiecarei mamei impreuna cu pediatrul care urmareste copilul, sunt oki recamanadarile OMS insa eu zic ca mai bine imi ascult pediatrul care imi cunoaste copilul si nu OMS ul pt care sunt o statistica:).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Cristian in continuare este racit, mucisorii sunt mai putini acum, spre sa i fie din ce in ce mai bine.

Maine de ducem la targ sa luam cate una alta, poate ne vdm mai multe pe colo.

Va pupicesc ca sunt rupta de somn:*

Mergi la inceput