Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (9)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Elena, cred ca Aever a vrut sa zica 'deliberat' si i-a iesit 'premeditat'. Lasa, ca nu-l tii chiar mult in portbebe si-apoi poti sa-l vinzi.
Gabiko, sa va fie de bine increstinarea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

6-7 ore de somn continuu... mmmm... un vis....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicityhope spune:

Buna,
Am o secunda,asa ca :
1. Multa sanatate pt toti bebeii,sunteti niste rotofei si bucalati buni de muscat si pupat.
2. Sa va fie de bine increstinarea si petrecerile.Sau petreceri frumoase- am inteles ca mai sunt citeva de "petrecut".
Despre noi:
-suntem un lungan 69.3cm si nu asa grasi (doar 6.75 kg) la 4M si 1w- mami ar vrea sa fim mai grasi.
-am facut vaccinul si suntem eroi sadea- am plins nu mai mult de 30 secunde de la "I'm done"-ul asistentei pina m-a luat mama in brate. Dar nici ca am lasat gulerul mamei din mina dupa. Asa strins m-am agatat de ea!
-am inceput diversificarea: la morcov, ok la morcov + pastirnac si la oatmeal. Banana i-am dat sa guste dar nu ia placut- a simtit-o la gust si a inchis gura! si-a strins si buzele inauntru, nu care cumva sa se murdareasca de banana pe buze- haios tare a fost.
Mesaje:
-Clara- sper ca ti-e mai bine cu DH-ul acasa.
-Josepfine- cum e strumfita peste zi? s-a acomodat la daycare?
-Viginescule- mai poci bre?mai poci? io nu citesc prea des dar cind intru numa te vad veni,vidi,vici mereu!
-Elena- multa rabdare iti doresc,cu cit esti mai sigura pe tine cu atit il ajuti pe bebe mai mult(ma refer mai mult moral decit ajutor fizic). Ca orice ai face, daca are de regurgitat,ca asa e systemul lui, asta e!
-Ylari daca mai intri sa citesti: imi pare rau ca ai decis sa nu mai scrii.Iti doresc numai bine si sper ca ai iesit din depresie. Multi pupicei si Evei si bebelului.si pt tine.
-Albinuta 83- cum e cu serviciul? esti norocoasa 6 ore pe zi. Eu plec la 6.30- 7.00 a.m. si ajung acasa la 6.00-6.30 p.m. sau chiar mai tirziu.Basca week-endul e progrm full de acasa. Acum macar lucrez 2 zile pe saptamina de acasa. Asta e!Dar e greu. Si da, ma pling (nu mai am Zen)!
-Va pup pe toate, mai citesc,dar sincer printre rinduri, ca nu mai am timp de nimic.
Ba am avut timp sa imi trag o coifura usoara de aranjat dimineata.M-am tuns super scurt,rock style- imi lipsesste chitara sa o sfarim pe scena.Dar numai tunsoarea mea e rock, ca eu ma simt baba inauntru(super obosita,si cu moralul la pamint!)Dar asta e: ma tirasc inainte. Ca altceva nu pot sa spun deocamdata.
Noroc si numai zimbete va doresc din tot sufletul!!

mamica de Sanducu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

Seara buna..
Uff mai am si eu timp asa un pic de voi...greu greu sa raspund si la un sms nu mai zic de scris pe forum..
Am avut 2 zile de cosmarrrr.nu doresc la nimeni asa ceva..
Luni am facut vaccinu infarix penta..taote bune si frumoase la dr..Tudor nu a pplans decat 5 sec dupa ce i-a scos acul dar apoi a inceput sa rada la mine:) apoi acasa la 2 ore dupa vaccin a facut diaree..ziua nu prea avea chef de somn,febra nu avea..de la ora 6 fara 20 a inceput calvarul...un plans isteric isteric isteric ..de 2 ore..statea lipit de mine cu capul pe umarul meu si cu degetele in gura si plangea de ti se rupea sufletul...am vrut sa ii dau tzatza mai tare plangea am vrut sa ii fac masaj la gingie si mai tare urla si imi dadea mana la oparte..cu greu l-am culcat...la 3 dimineata s-a trezit sa faca caca si cand i-am pus termometru febra 39..am dat sa ii pun supozitor s-a scremut pana l-a scos afara...nurofenu sirop l-a scuipat..asa ca l-am pazit toata noapte si ii puneam comprese pe frunte.A doua zi dimineata diaree iar..pe la pranz iar febra mare si diaree..avea o senzatie de facut caca mereu ca se scremea mititelu ..am sunat la dr si mi-a zis ca nu e de la vaccin diaree si sa ii dau mugilac de orez si smecta ..zis si facut...daca nu intrebam farmacista ce e ala mugilac mai dadeam si bani pe el:)) e zeama de la orezul fiert..in fine..i-a trecut totul in afara di gingiile astea pacatoase cu dintii astia ca ajung la nebuni nu alta.Experienta asta a fost groaznica ptr mine...febra,diaree,urlete:))))) is neom:)))) dar drept cadou Tudor a dormit azi dim pana la ora 8::)
Multumesc lui Virgi si Elly care au fost amabile si mi-au raspuns la sms-uri:)))Daca pe viitor ma auziti ca mai vreau un copil sa imi amintiti povestea asta:))
AAA si colac peste pupaza....finutul meu e bolnav..are o enterocolita de la camin..cu toate ca a fost vaccinat cu rotavirus si prevenar...si aseara s-a gandit masa sa treaca pe la mine in vizita:)) ei cum doame iarta-ma nu gandesti ca eu am unul mic care nu stie sa spuna ce il doare..ufffffffffffff de nu imi vine sa fiu pusticaaaaa serios:)
Am scris cat ptr o saptamana.Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Elly, Cristian, nu cred ca mai este contipat, nu s a scremut astazi sau sa tipe isteric de burtica insa nici nu a facut cacutza.

Am scos complet morcovul din alimentatie si acum asteptam. II dau remediu homeopat , asta e a doua zi , si chiar sper sa se regleze piticul.
Ii dau iar probiotice la masa de dimineat (5-6).

Virgi , draga mea, eu obosesc si ma ametesc compplet numai cand citesc cate ai de facut:)). Eu ii dau piticului 4 tipuri de picaturi si am facut lista cu orele si ordinea in care trebuies date ca altfel fie uit fie le incurc:)))))

Pupici dragelor si noapte buna:*


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

felicity, vai dar ce program criminal ai, cum rezisti?
si eu ziceam ca am program criminal ca ma trezesc la 6:30 ca sa fim gata pe la 8:15, suntem acasa pana la 5:40.


onutza, ce ai mai tras, de la dinti sa inteleg? sa stii ca si ca reactie adversa la vaccinul de rtavirus e si diareea. bine ca s-a terminat.

ellyshor, la ce spuneti voi pastarnac? cand eram in ro nu gateam asa ca nu stiu:) radacina de patrunjel sau de telina?

elena, daca va ajuta marsupiul, e ok. ma gandesc ca daca ar fi fost asa naspa, ar fi retras pana acum produsul de pe piata.

cum dau de coordonatele de grup pe facebook?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Josefine,
Pastarnacul e parsnips, e soi aparte, arata cam ca radacina de patrunjel, dar e dulce. In US se gaseste mai rar, eu luam de la Whole Foods, aici nu gasesc si pace si la bebelusi am inteles ca le place. E un bun inlocuitor pt morcov daca bb se constipa.
Ai PM !
Pup fetele cucuietele si tot visez si eu la alea 6-7 ore legate de somn noaptea.... Malai, da ce malai...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

Mersi, Elena, perfect, stiu si eu acum, cumparam si eu:)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

NEATZA TRUPAAA!
Poftiti la cafea cu ZEN!Mare si tare pt mamici muncitoare,fara cofeina pt mamici cu prolactina
Azi face cinste Lucas,caci implineste 5 lunitze
Apoi mama lu Sanducu,,suntem bine asa cum suntem,viata noastra mereu a fost un du-te vino!Da vad ca nici voi nu va plictisiti....ce program mortal ai...nu stiu cum rezisti...nu atat fizic,cat departe de pui.
Joana,n-avem incotro,trebuie sa alergam sa le rezolvam pe toate!Ce homeopate dai puiului pt constipatie?oare se pot da si la adulti pt reglarea tranzitului
Onutza,imi pare rau ca te-ai stresat asa tare de data asta....Mi=aduc aminte si eu de la Ioana,ca cel mai urat lucru pt o proaspata mamica,e cand face puiu prima data febra din aceea rebela,care nu raspunde la nik.Noi in astfel de situatii prestam baie caldutza(mai mult calaie),combinata cu supoz cu algocalmin si vestitele comprese si sosete cu otet si spirt.E mirosul meu preferat in pat in momentele alea...Si stai linistita,ca uiti pana vine al doilea.Iar dupa cat de motzocos a fost Tudoru,urmatorul o s ti se para ingeras cu cerculet deaspra capului
Aever,spor la umblatura!Bebe merge cu tine pe unde te duci?Cum il cari,ca sa va fie mai usor?
Anitto,ma bucur ca Iulik mica s-a mai linistit..Zici ca-i bine in sport?Lui Lucas ii place grozav noul unghi de abordare a imprejurimilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

ELLY,.Lucas nu vrea deloc apa,nici din bibe,nici canita,nik.Ii dau eu cateva lingurite direct in fundul gatului dupa ce papa pureul .In rest lapte in ritmul lui de neclintit
Da,ma puteti ajuta cu ceva...daca stiti un site sau un magazin ceva in care sa gasesc un sacou pt bebe pt cumatrie,dar nu trusourile acelea pt botez,ma intereseaza doar sacoul clasic negru,ca-i James Bond la petrecere

Mergi la inceput